Bisikletin Faydaları-Neden Bisiklet

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. mirzaberk

  mirzaberk Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  12 Ekim 2015
  Mesajlar:
  104
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İskenderun
  Adı:
  Fatih Mirzaberk ASLANTAŞ
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Geçenlerde çok güzel bir yazı okudum ve sizlerle de paylaşmak istedim.

  At, eşek, deve, öküz, devekuşu, at arabası, öküz arabası, fayton, yaylı, buharlı tren, elektrikli tren, otomobil, traktör, tramvay, troleybüs, kamyon, otobüs, vapur, şimendifer, uçak, motorsiklet, mobilet ...

  Bütün bunlar insanların kullandıkları ulaşım araçlarından bazıları. Kimisi hala kullanılıyor kimisi ise bir çok insan için ulaştırma tarihinin renkli müzesinde şimdiden yerini almış görünüyor. Ya bisiklet? Ulaşım araçlarını sayarken neden bisikletten söz etmedik? Çünkü insan uygarlığının bugüne kadar yarattığı en ilginç, en işe yarar ve en güzel buluşlardan birisi olan bisikleti yukarıdakilerden çok farklı bir yere koymamız gerekiyor. Bacaklarımızla birlikte, insanı bir yerden bir yere yalnızca kendi gücüyle götürebilen eşsiz iki araçtan biri olan bisiklet ayrı bir başlık altında ilgimizi hak ediyor. Neden bisiklet? Çünkü bisiklet ekonomiktir. Ucuza alınır. Bakımı kolaydır. Otomobil gibi belirli sürelerde yaptırıp dünya para ödemeniz gerekmez. Onarımı, parçası, işçiliği sudan ucuza gelir. Yakıt gerektirmez, pedala basarsınız gider, frene basarsınız durur. Güzel görünsün diye iç - dış yıkatmanız, cila, boya koruması vb. yaptırmanız gerekmez. O zaten güzeldir.

  Çünkü bisiklet pratiktir. Binmesi, inmesi, park etmesi, saklaması, depolanması kolaydır. Trafikte her yere girer çıkar. Kent içinde ulaşmak istediğiniz yere çok daha çabuk varmanızı sağlayabilir.

  Çünkü bisiklet sağlıklıdır. Düzenli pedal çevirirken kalp atım hızı yükselir ve tüm hücrelere daha fazla kan pompalanır. Akciğer kapasiteniz artar, başta kalp ve beyin olmak üzere tüm organlarınız bayram eder. Terlemeyi hızlandırarak bedendeki zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olur. Kas ve kemik dokusunu güçlendirir, kireçlenmeyi ve kemik erimesini önler. Mutluluk hormonu üretimini arttırır, cinsel yaşamınızı olumlu etkiler. Ruh sağlığına birebirdir.

  Çünkü bisiklet demokratiktir. Erişimi, toplumda yaygınlaştırılması kolaydır. Hemen hemen herkes sahip olup kullanabilir. Bisiklet kullananlar arasından kolay kolay trafik canavarı, şiddet eğilimlisi, taciz ve tecavüze yatkın kişiler çıkmaz. Bisikletliler kendileriyle, toplumla ve dünyayla barışıktırlar. Kavgadan, baskıdan, şiddetten uzak durmayı seçerler. Hoşgörülü ve barışçıldırlar.

  Çünkü bisiklet eşitlikçidir. Kadın, erkek, çoluk, çocuk herkesi iki teker üzerinde bir araya getirir. Bisikletliler karşılaştıklarında mutlaka birbirlerine selam verirler. Birinin diğerini geçmesi gerekiyorsa birbirlerine gocunmadan yol da verirler. Hiç bir bisikletli diğer bir bisikletliyi hor ya da aşağı görmez.

  Çünkü bisiklet özgürlükçüdür. Şose, asfalt, keçi yolu, otoyol, taşlı yol, tozlu yol, ıslak ya da karlı yol ayırmaz hepsinde aynı keyifle sizi istediğiniz yere götürür. Kentin labirentlerinden sizi anında çıkarıp özgürce doğanın kucağına bırakıverir.

  Çünkü bisiklet paylaşımcıdır. Bisikletliler yamalarını, sularını, pompalarını, yiyeceklerini, çeşitli yedek parçalarını ve en önemlisi yollarını, rotalarını ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşırlar.

  Çünkü bisiklet çevrecidir. Pedal basarken nefesinizi ve terinizi bırakırsınız yalnızca dünyaya. Ne otomobillerden yayılan ve küresel ısınmaya neden olan gazlar ne de doğada bir türlü çözünmeyen malzemelerden oluşan hurda yığınları olur arkanızda. Sessiz bir kuğu gibi süzülürsünüz yollarda. Gidonunuza taktığınız o küçüçük zil de olmasa kimsecikler fark etmez geçtiğinizi. Yoğun trafikteki araba sürüsüne inat neredeyse hiç gürültü üretmeden aşarsınız yolları.

  Çünkü bisiklet güvenlidir. Her yıl motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda binlerce insan ve diğer canlılar yaşamını yitirmekte ve daha da fazlası sakat kalmaktadır. Bisiklette ise böyle bir durum söz konusu bile değildir. Kurallara uyarak kullanıldığında bisiklet dünyanın en güvenilir ulaşım aracıdır.

  Çünkü bisiklet eğlencelidir. Kendisine bisiklet alınan bir çocuğun bedenindeki heyecanı, yüreğindeki kıpırtıyı, gözlerindeki parıltıyı başka ne zaman görebilirsiniz? Yaşı kaç olursa olsun bisiklet üzerindeki bir yetişkinin uçarı bir heyecanla çocukluğuna dönüşüne başka nerede tanık olabilirsiniz? Tek başına ya da grupla birlikte pedal basan insanların sesli sessiz sevinç çığlıklarını başka nasıl işitebilirsiniz?

  Çünkü bisiklet eğitimdir. Özellikle çocuklara bir aracı kullanmayı, trafik kurallarına dikkat etmeyi, başkalarının haklarına saygılı olmayı, bedenin dengesini ve performansının sınırlarını, beyin - akciğer- göz - kulak - kol - el - bacak - ayak eşgüdümünü sağlamayı bisikletten daha iyi öğretebilecek bir araç henüz bulunmadı yeryüzünde.

  Çünkü bisiklet rekabettir. İnsanların kendi bedensel, zihinsel ve düşünsel güçleriyle birbirlerine meydan okuyabildikleri ve bu güçlerini daha da yükseğe taşıyabildikleri, her yıl sayısız turlar ve yarışmalarla izleyenlere son derece keyifli anlar yaşattıkları bir spor aracıdır bisiklet.

  Çünkü bisiklet amaçtır. Hiç kimse durup dururken "ben bir otobüse, trene, uçağa, vapura, arabaya bineyim" demez. Bir yerlere ulaşmaktır hedef. Ama yeryüzünde binlerce hatta milyonlarca insan durup dururken bisiklete binmek ister ve biner. Çünkü bisiklete binmek amaçtır aynı zamanda. Sırf bisiklet üzerinde olduğu için kendini özgür ve mutlu hisseden insanlar vardır.

  Çünkü bisiklet güzeldir. Yalın çizgileri, narin kadrosu, incecik ve pırıl pırıl jant telleriyle iki tekeri, sade ama işlevli gidonu, frenleri, mühendislik harikası vitesleri ve çeşitli aksesuarlarıyla tam bir estetik şölenidir bisiklet.

  Çünkü bisiklet yaşamdır...


  Kaynak : www.bisikletdernegi.com
   
 2. vela2016

  vela2016 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  585
  Seviye:
  Çünkü.
   
 3. hydrocon

  hydrocon Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bisiklet özgürlüktür
   
 4. Kuzey Ege

  Kuzey Ege la revolución no termina nunca

  Kayıt:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2.290
  Beğeniler:
  5.658
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  80 yasima geldigimde bile bisiklet kullaniyor olmak ve bu aktiviteyi torunlarimla birlikte yapmak istiyorum.
  Bisiklet ve yasam ile ilgili en somut hedefim simdilik bu..
   
  Ömer Murat, şamilkafkas ve Hami Bulut bunu beğendi.
 5. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  3.921
  Beğeniler:
  7.965
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Komşunun oğlu bina okur döner döner bida okur.
   
 6. murat85

  murat85 Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  118
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Sporun her türlüsü güzel. Bisiklet bambaşka. Faydalı ve zevklidir. Ayrıca bir dönem hayatımı pedicap sürüp insan taşıyarak kazanmıştım. Hem spor yapıp hem gelir elde etmiştim. Sevdiğim şeyi yaparak para kazanmak çok tatmin ediciydi.
   
  yusufgs3625 ve EmirhanShn bunu beğendi.
 7. mehmetlevent

  mehmetlevent Forum Bağımlısı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  698
  Beğeniler:
  2.648
  Şehir:
  ankara
  Adı:
  mehmet levent
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kasko yoktur. Trafik sigortası yoktur. 6 ayda bir motorsuz taşıtlar vergisi vermezsiniz. 10 bin veya yıllık servis bakımı yoktur. En pahalı parçası kendisidir. Sadece KDV ödersiniz alırken ve sonra vergilendirilmez alım satımı. Park parası yoktur. Sıkıldınız mı ya da bunaldınız mı üzerinden inip yürüyerek bisikleti yanınızda götürebilirsiniz. Trafik sıkışıklığı nedir bilmez. Kalp damar sistemine iyi gelir. Yürümekten en az 3 kat daha verimlidir. Yokuşaşağı pedal çevirmeden otura otura gidersiniz. Ilık yağmurda ıslanması çok keyiflidir. Çamur banyosu aldırır kimi zaman o zaman antidepresan olur. Güneşte d vitamini sentezletir. Doğal uyuşturucu ve rahatlatıcı endorfin salgılatır. Düzenli ve iyi uyursunuz. Kilo vermenize uygun bir diyetle yardımcı olur. Sırtımıza alıp taşıyabileceğimiz yagane taşıttır. Üzerinde yellenseniz kimse rahatsız olmaz.
   
  hasanmustafa, Emre Yönlüer ve mmehmedd bunu beğendi.
 8. oguz169

  oguz169 Aktif Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  13 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Denizli
  Adı:
  OGUZHAN
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  [​IMG]
   
  Mhg, BurakLEE ve Emre Yönlüer bunu beğendi.
 9. DurgunDeniz

  DurgunDeniz Yeni Üye

  Yaş:
  15
  Kayıt:
  19 Şubat 2017
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  İi güzelde,dikkat ederseniz bisikletler aşağı yukarı bir buzdolabı fiyatına denk geliyor artık.Hayal kırıklığı resmen.Babama söz verdirdim ama sen gelde vicdan azabı çekme,adam nasıl alacak sana 1000 liralık bisiklet?

  Okula gidip gelmek için kullanacağım,bir masraftan kurtaracağım için çekincem azalıyor biraz,eheheh :)
   
  çimtay ve Cem cm bunu beğendi.