Bisikletin arkasından gelen esrarengiz ses!

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
Merhaba Arkadaşlar
Bir süredir bisikletimin arkasından periyodik olarak ıslık-kuş sesi gibi bir ses geliyor ötme yapıyordu.
Bende pabuç janta sürtüyordur diyerek elimle fren pabucunun açısını düzeltip yola devam ediyordum.,
Bunun yanında genellikle ilk pedallarda yine arkadan gerginlik hissi uyandıran bir ses daha geliyordu bunun bagaj bağlantısıyla olabileceğini düşünüp çok önemsemiyordum.
Ama bugün diğer sesi(ötmeyi)dikkatle dinleyip sebebini anlamaya çalıştığımda, arka freni boşalttığımda ve bagajı söktüğümde iki sesin de gelmeye devam ettiğine şahit oldum.
Sizce sorun nedir, ne yapmamı önerirsiniz?
(bu arada göbek: vidalı quando..32H bilyeli yaklaşık 2000 km kullanıldı
ruble : ..............shimano 6 lı vidalı........... on yıl kullanıldı.
jant teli:.............Taiwan siyah ...............yaklaşık 2000 km kullanıldı
jant çemberi :..... DT swiss x450 yaklaşık 2000 km kullanıldı
Teşekkürler
Murat

Scudo

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
bak şimdi banada çok esrarengiz geldi bu ses!!...

• Beğen
Tepkiler: ms92

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
O ses benim bir arkadaşımın bisikletinde de var jantınızı sonradan en baştan ördürdünüz mü?

• Beğen

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
jant fabrikasyon değil onu kastediyorsanız Ankara da Güngörler bisiklette ördürdüm sonrasında gevşeyen bir teli sıktım o kadar başka bir müdahale olmadı

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
Sonradan örüldüyse telleri üstten yerine tam tersi alttan örmüş olabilirler bu da telin daha gergin olmasına sebep olur.Arkadaşımın bisikleti öyleydi sürdükçe kuş cıvıltısı gibi bir ses geliyordu.Ya da tellerden biri gevşemiş olabilir.

• Beğen

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
Kuş sesi kanımca göbekten veya rubleden geliyor Ama yinede şunu sorayım şimdi anladığım kadarıyla yapmam gereken çok gergin telleri gevşetmek çok gevşekleri sıkmak mı?

Benden de aynen sürdükçe kuş cıvıltısı geliyor.Bisikleti ters çevirip pedal çevirdiğimde bu sesler gelmiyor ama göbek,veya rubleden bi rşeyler eziliyormuş gibi ses geliyor.

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
Aynı zamanda @ms92
bu da diğerlerinin yancısıdır diye tahmin ediyorum.
Arkadaş yazdıkça "ben neye biniyormuşum" diyorum yav.

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-f.ak/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/1977325_679141772146764_1244167617_n.jpg
arkadaşlar bugün rubleyi çıkardım göbeğin içerisinde şekilde göründüğü gibi merkeze doğru iki çıkıntı var yuvanın iç kısımında pürüz yok (resmi yeni sekmede açıp daha büyük olarak görüntüleyebilirsiniz)
rublenin içinden ise kum eziliyormuş gibi ses geliyor,tuzikahve vb öğütürken çıkan sesin bi tık aşağısı
flibırı sökmek gerekiyor galiba var mıdır pratik bir yöntemi

birde rublenin arkasında kalan teller harbten çıkmış gibi sebebi nedir acep?

Kotkata

Üye
Tepki
10
İsim
Yiğit
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Diriltmiş olacağım konuyu, yasak mı bilmiyorum özür dilerim öncelikle. Aynı sorunu bende yaşıyorum 1.5 ay önce almış olduğum bisikletle. Yol bisikleti kendisi. Cik cik tarzında bir ses geliyor periyodik değil. Pedal çevirmeye bağlı değil öncelikle ses. Boş giderken de gelebiliyor. Özellikle yokuş çıkarken yani ağırlığımın arkada olduğu anlarda geliyor. Aldığım yer tellerin gerginliğinin orantısız olmasının o sesi yapıyor olabileceğini, akort ayarıyla düzelebileceğini söyledi, başka bir bisikletçi ise bisikleti denedi ve bir sorun olmadığını söyledi akort ayarına baktı sadece, tellerin gerginliğini kontrol etmeden. Sorunun göbekte de olabileceğini söyledi. Bisikleti 500 kilometre kadar kullandım ve bisiklet 2019 model, aslına bakarsanız 1 yıl dükkanda beklemiş yani. Bundan dolayı göbekteki yağın yok olması mümkün müdür? Aynı sorunu yaşayıp çözebilmiş olan var mı?

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Göbekte olsa ses sadece yokuşta olmazdı diye düş0nüyorum. Akort ayarındaki bir problemden kaynaklanıyorsa da tekerleği boşta bir çevirip bakın yalpalıyormu? Diye

• Beğen
Tepkiler: Kotkata

Kotkata

Üye
Tepki
10
İsim
Yiğit
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@SEL PER Yanlış yazmışım telaşla düz giderken de çıkıyor ses ama çok çok az. Tekerde yalpalama ihmal edilebilir seviyede, o kadar az yani. Jant tellerinin gerginliğini anlayamıyorum ne yazık ki kendim. Yarın bir test sürüşü yapacağım olayı daha iyi anlamak için.

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.608
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Diriltmiş olacağım konuyu, yasak mı bilmiyorum özür dilerim öncelikle. Aynı sorunu bende yaşıyorum 1.5 ay önce almış olduğum bisikletle. Yol bisikleti kendisi. Cik cik tarzında bir ses geliyor periyodik değil. Pedal çevirmeye bağlı değil öncelikle ses. Boş giderken de gelebiliyor. Özellikle yokuş çıkarken yani ağırlığımın arkada olduğu anlarda geliyor. Aldığım yer tellerin gerginliğinin orantısız olmasının o sesi yapıyor olabileceğini, akort ayarıyla düzelebileceğini söyledi, başka bir bisikletçi ise bisikleti denedi ve bir sorun olmadığını söyledi akort ayarına baktı sadece, tellerin gerginliğini kontrol etmeden. Sorunun göbekte de olabileceğini söyledi. Bisikleti 500 kilometre kadar kullandım ve bisiklet 2019 model, aslına bakarsanız 1 yıl dükkanda beklemiş yani. Bundan dolayı göbekteki yağın yok olması mümkün müdür? Aynı sorunu yaşayıp çözebilmiş olan var mı?
Aynı sorunu yaşadım. Akord neredeyse mükemmel olmasına rağmen arka janttan ses geliyordu. Hangi telin gevşek olduğunu bulamadım. Ben de tüm telleri gevşetip yeniden akord yaptım ve ses kesildi.

Tekrar teşekkürler @gezgin gezer

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anlaşılan yüke binince artıyor. Kasetin veya tekerin gevşek olup olmadığını kontrol edin. Sıkıştırın biraz

• Beğen
Tepkiler: Kotkata

Kotkata

Üye
Tepki
10
İsim
Yiğit
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ön tekerleğimde sorun yok açıkçası, çünkü bir kere patladı ve akortunu yaptırdım. Bir bisikletçi sağolsun kusursuz bir şekilde yaptı. Arkayı da yaptırmak için kaçmasını bekliyordum. Ellerimle kontrol ettim az önce telleri detaylıca ve orantısız gerginlikler ve gevşeklikler söz konusu. En kısa sürede akort ayarını yaptırmaya gideceğim. Teşekkür ederim. @Cem Coşkun

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

Kotkata

Üye
Tepki
10
İsim
Yiğit
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bursa'da Esat ustaya akort yaptırdım ve sorun düzeldi. Hem esnaflığı hem karakteri dört dörtlük bir insan, herkese tavsiye ederim. Şimdi de çıt çıt sesi geliyor, seleye kendimi vurduğumda olduğunu fark ettim. Sanırım selede pislik var onu temizleyip bilgilendireceğim.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gobek de toz kapaği varsa üzerine çok az yağ damlat
@Kotkata

Kotkata

Üye
Tepki
10
İsim
Yiğit
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atasoy Ses seleden geliyormuş tahmin ettiğim gibi :) Temizledim bezle ve çok az kontakt sprey sıktım. Şu an hiç ses yok bisiklette. Teşekkürler!

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
Jant tellerini elinle kontrol et oynayan veya gevşeyen varsa ondan olabilir. Aynısını yaşadım yokuş çıkarken oluyordu.

MokaPoT

Üye
Tepki
52
İsim
Cenk Pehlivanoğlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Jant tellerini elinle kontrol et oynayan veya gevşeyen varsa ondan olabilir. Aynısını yaşadım yokuş çıkarken oluyordu.
Bende de ayni problem var, biraz yol yaptim tam eve girmeden 50 metre once basladi, bosta giderkende cikiyor ses nereden geldigi belli degil, cok yorgundum yarin ilk is jantlari kontrol edeyim, bakalm bulabilecek miyim.