Bisikletimle uzun seneler

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Merhabalar arkadaşlar :)
Herkese kolay gelsin bol pedallamalar:)
Trek Fx 7.0 aldım. Kadrosuna Trekliğine güvendim de aldım :D
Benim ilk bisikletim çocukluk bisikletlerim hariç tabi.
Bu bisikletimle sıfırdan başlayacağım ya sizlere acemiden sorularım olacak. Biraz da sohbet edeceğim sizlerle :)
Babamdan kalma bir alışkanlık babam aşıladı; o işi hiç bilmiyorsam başkası yapar ama o işi biliyorsam başkası bana bakar der babam :)
Bisikletimi aldım diyorum ama daha yüzünü görmedim bisikletimin kutusunu bile açmadım duruyo. Içine taş da koymuş olabilir Trek :D
Bisikletimi açınca kendim kurmak istiyorum, bakımını kendim yapmak istiyorum, yedek parça ihtiyaçlarını anlamak istiyorum. Ben daha da öğrendikçe bisiklet dünyasını bisikletimi geliştirmek istiyorum. Uzun turda olsun yakın turda olsun farklı biçimlere adapte edeceğim için bisikletime fransız kalmamak istiyorum. Çok şey istiyorum dedim de çok şeyi isterken, isteklerimi nasıl karşılayacağımı bilmiyorum :D
Bu yüzden de buradayım sevgili meslek arkadaşlarıma danışıyorum deneyimlerini almak istiyorum.
Babam anneme demiş ki evlenirken; hatun sana açık çek yazıyorum istediğini alabilirsin ama o aldığın yarın değil 20 yıl sonra bile bozulmayacak demiş.
Hakkatten de öyle olmuş buzdolabı çamaşır makinesi bulaşık makinesi 94 model :D tıkır tıkırlar:D yeni eve yenisi alındı sıfır makine bozuldu bunlar bozulmadı :D şimdi diyorsun ki bebe amma çok konuştun sadete gel. Geliyorum abiler ablalar kardeşler...
Bisikletım hakkında bilgi vereyim bilmeyen kişiler için bilenler faresini aşağı yuvarlar:)
Trek Fx 7.0
Alüminyum kadro çelik maşa
Ön göbek Formula mf21 alloy
Arka göbek Formula mf32 alloy
Jantlar Bontrager at550 36 delik
Tekerler Bontrager h2 700×35
Vites kolu Shimano Altus Ef51 7 vites
Arka aktarıcı Shimano Tourney
Ön aktarıcı Shimano Tourney
Aynakol Forged Allay 28 38 48
Ruble Sunrace Frewheel 7li ruble 14 34
Fren seti tektro alloy v fren
Fren kolu shimano v fren altus fren kolu
Zincir Kmc z51
Her bisiklete binmeden teker havalarının kontrolunu düzenli bir periyotta zincir dişli yağlanması gini şeyker cepte. Ama...
Bisikleti sürdüm sürdüm 500 km oldu ön arka göbek bakımı orta göbek bakımı ruble bakımı vites fren ayar bakımı aktarıcı organları bakımı.... öğrenmem lazım
Bisikleti sürdüm sürdüm 1000 km oldu jantlar gitti addaya yeni jant almam nasıl bir jant alacağımı ya da nasıl örüleceğini ördürüleceğini... öğrenmem lazım
Bisikleti sürdüm sürdüm sürdüm 2000 km oldu grupseti değiştirmek istedim.
Arka jant göbeğinin yeni rubleye uyup uymayacağını uymasa bile ne yapmam gerecekeceğini vites tellerinin fren tellerinin değişimini orta göbek arka göbek aynakol değişimini ve bakımını onarımını zincir esnekliğini... öğrenmem lazım

Hocalarım! Biliyorum ne diyo bu denyo diyorsunuz ama bu uzun yolculuktaki ilk adımımda nasihatlerinize ihtiyacım var.
Umarım yeniden ve de sıfırdan güzel bir başlangıç yapmama güzel fikirleriniz ile yardımcı olursunuz.
Hepinize sepet dolu saygılar sevgiler

• Beğen
Tepkiler: DutPekmezi
Scudo
Tepki
25
İsim
Kadir Kartal
Bisiklet
Carraro
hacım kısa keseceğim. bence sür sür 500 km olsun o zaman bakarsın forumdan konulara. yaparsın bakımını. sağlıcakla...

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@kadirkartal
Hacım önce öğrensek daha iyi olmaz mı öyle düşündüğüm için açtım konuyu.
Mesela sürdüm sürdüm jant göbekleri eskidi nerden anlayacağım? Ya da pedallar artık dönmüyor orta göbeğin neye ihtiyacı olduğunu nereden anlayacağım

DutPekmezi

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Ömer
Bisiklet
Scott
Her sorunuzu forumda doya doya sordular ve doya doya cevaplandı. Araştırmak korkulmamalı diyorum. Her sorunuzu google amcada arayın xaten buraya geliceksiniz:D

• Beğen
Tepki
25
İsim
Kadir Kartal
Bisiklet
Carraro
işte bir konu açtım gelsin bilenler bana bisikletin herşeyini anlatsın diyorsun gibi geldi. halbuki arasan bütün bakımların nasıl yapıldığıyla ilgili yazılanlar mutlaka vardır. ondan dedim sür sür 500 km olsun arka göbeğe bir bakım yapayım dediğinde arar bulursun. şimdi kim nasıl anlatsın sana bu kadar şeyi.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@DutPekmezi
Hocam hayatımda romandan hikayeden çok ansiklopedi okudum araştırmaktan korkmuyorum asla. Heyecanım dorukta olunca iki ayak bi pabuca giriyor :D
@kadirkartal
Oradan okununca beleşçi gibi göründüğüm için kusura bakmayın amacım bu değildi.
Zamanı gelince taşlar yerine tabi ki oturacak ama taş olmazsa ne otursun?
Ben öğreneyim vakti geldikçe uygulayayım diye yazmıştım yine de teşekkür ederim saygı duyuyorum görüşünüze

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
@Hastateker ben kendi işi öğrenme yolunu anlatayım; ilk olarak forumda özellikle atölye bölümünü bolca oku.
Bunların dışımda youtube da bisiklet üzerine video kanalları var onları izle, özellikle ayar konusunda büyük faydası olur. Zaten ilk başlarda fren vites ayarı konusunda bilgiye ihtiyacın olur. Gerisi de bisikleti kullanırken forum aracılığıyla öğrenilir.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Hocam türkçe kitap var mı bu bisikleti didikleyen? @muhyt teşekkür ederim yaptığım şey zaten bu yapmaya da devam edeceğim