Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletimle İlk gezim.Her arkadaşıın görüş ve önerilerini rica ediyorum

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında ümit atalay tarafından paylaşıldı.

1. ümit atalay

ümit atalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaslar bisikletimi aldım ve uzun zamandır planladığım ilk gezime bugun cıktım.bisikletim bianchi speed 4000...

öncelikle sizlerle gezi verilerini paylasmak istiyorum sonradan sorularıma gececeğim.

toplam gidilen yol 50.24 km ortalama
    seyahat süresi 3 saat 39 dakika
    ortalama hız 13.7
    max hız 48km
    yakılan kalori 2700 (inandırıcı gelmedı)

simdide siz arkadaş ve üstadlara sorularım olacak nacizane fikir tavsiye önerilerinize acıgım

1.uzun zamandır spor yapmadıgım ve bısıklete binmediğim icin baya zorlandım.yolumun yaklasık 4 km si yokus assagıydı gerisi eğimsiz düz yoldu.27 km sonra dizimin yukarısındaki üst bacak kaslarım yanmaya basladı.buda geri dönüste beni cok zorladı.bunun sebebi nedir.sele boyu veya kadro boyuyla alakası olabilir mi?önlemek icin bir yöntem var mı?

2.sele ilk biniş oldugu icin baya ağrı yaptı :) bu sorunu cözmek icin ne yapmam gerekir?silikon sele kılıfı ve pedli tayt kullansak bu sorunu minimum a indirirmiyiz?

3.bisiklete işimden dolayı sadece cumartesi ve pazar günleri binebiliyorum.sizce kondisyonumu arttırmam icin ne kadar süre gerekli.mesela su an cok yorgunum ve yarın tekrar binip binemeyeceğimi bilemiyorum.sizce gün basına ne kadar km yaparsam hem kondisyonum artar hemde yorulmam.

4.aynı zamanda diette yapıyorum.günlük ortalama 500 600 kalori almaktayım.yol bilgisayarına göre 2700 kalori yakmısım.bu bence gercek sonuc değil.benım hız ortalamamla 1 saatte max 300 kalori yakıldıgını soluyor diet siteleri.yanı toplamda 1050 kalori yakmısım.bu doğru verımı arkadaslar

simdilik sorularım bunlar...herkes fikrini yazarsa memnun olurum

2. Hasan Karagüney

Hasan Karagüney Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ayağınızdaki yanma hıssı bıraz sele boyundanda kaynaklanır,bısıklete bınme surenıze gelınce bende nedendir bilmem ama 2 gün binmesem 1 hafta binmesem bile bir kondisyon düşüklüğü olmuyor bende hep aynıyım yani 6 7 senedır kullanıyorum onun alıskanlıgımı bilemem cumartesı pazar kullanın alısırsınız dert etmeyin . Kalori konusunda yol bilgisayarına cokta güvenmeyin.

ümit atalay bunu beğendi.
  3. ümit atalay

ümit atalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    64 kişi okumuş sadece 1 yorum yazılmış...askolsun

4. kubilay tüney

kubilay tüney Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba Ümit Atalay , kesinlikle haklısın milletimiz yorum yapmaya çekinir oldu bu aralar :)

Sorunuza gelince bildiğim kadarı ile yanıtlamaya çalışacağım ;

1)Uzun süredir bisiklet kullanmadığınız için bu tarz durumların olması normal , kadro boyu boyunuza uygun mu ? Selenin boyunu kendi boyunuza uygun halde kullanıyor musunuz bunlar da tabi önemli faktörler bunların etkisi ile yanma hissi olmuş olabilir . Kramp girme durumuda olabiliyor genelde , binmeden önce kesinlikle ısınıp(esneme hareketlerı) binerseniz de kramp , yanma hissi vs olacağını sanmıyorum ..

2)Bisiklete uzun bir aradan sonra bende başladığımda bu durumu yaşamıştım , evet sele rahatsız edici :) Ağrı genelde bir kaç gün içinde sizin seleye alışmanız ile geçecek bir durum yalnız aşırı bi rahatsızlık hissediyorsanız jel kılıfları var yada başka bir jelli sele kullanabilirsiniz ama unutmayın her seleye alışmak zorundasınız :)

3)Belli bir süre öneremem ama en azından ilk başladığınız günlerden daha fazla bisiklet üzerinde kalmanız daha iyi olucaktır . Zaten sizde bu gelişimi hissedeceksinizdir . Zamanla insanın nefes alışı bile değişiyor :) Mesela ilk gün 50 km sürmüşsünüz , uzun bir aradan sonra 50 km de zorlanmanız da normaldir :) Yavaş yavaş zaten bu rakam yükselir gider :)Ortalama hızınızda zamanla belirgin bir düeyde artış olucaktır.. :)

4)Evet bisiklet gerçekten yararlı ama kalori hakkında bir şey diyemiceğim :) Elbet kalori ile ilgisi,bilgisi olan bir arkadaş yanıtlayacaktır :)

Sorularınıza bildiğim kadarı ile yanıt vermeye çalıştım :) Başka bir sorunuz olursa da yardımcı olabilirim :) Sağlıkla Pedallara!

Murat Cömez ve ümit atalay bunu beğendi.
  5. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    sabit gittiğiniz bir yol olurya hep ona göre yol haritasını çıkartın kendinize mesela ben sahil yoluna bağlanmak için yokuşları çıkış ve inişler için ona göre enerji harcamaya dikkat ediyorum.

Pedli tayt kesinlikle bir ihtiyaç diyorum. Kendi fikrim tabi. Bunun dışında sele için silikon sele kılıfı var bunu da alırsanız daha rahat edersiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 15-20 dakikalık aralıklarda 45 saniye veya 1 dakikalık sele ile bağlantınızı kesip hafif ayağa kalkmanız gerekiyordu malum kan akışının düzeni için.

Kondüsyon olarak bir gün aralıklarla binebilseydin iyi olurdu. Bunun dışında bacaklar için üst ve arka kaslar için çalışma yapmalısın. Hafta içi binemiyorsun ama en azından koşu yapsan faydası olur. Kondüsyon kadar bazı etkenler de senin sürüşünü etkileyecek. Bunlar yüksek kadans pedal çevirmek ve pedal çevirme tekniği. Şaşırtıcı gelebilir, belki pedal çevirmek en kolay iş "gibi" ama tekniği var. mtbtr bugün gezi parkı direnişi için sitesini açmıyor. Şurda bir şeyler çizilmiş, yazılmış belki faydalı olur;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=17412

Diyet kısmında ise kalori verip zayıflayabilirsin ama muazzam bir şey olacağını düşünmüyorum, daha çok bölgesel bir çalışma oluyor bisiklette. Popo küçülük, bacaklar zayıflar :)

Hayırlı olsun, iyi pedallamalar

6. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ümit bey size daha önce sormuşmu idim bilmiyorum bacak boyunuz kaç ölçme metodu şekilde ,ayrıca kilo kaç boy kaç

mavinehir bunu beğendi.
  7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kubilay tuney beye katiliyorum, yorumunu dikkate almanizi öneririm. Kalori konusununa bende bir sey söyleyemicegim.

Yorum konusuna gelince, millet yorum yapmaya cekinmesinde ne yapsin. Bir kac kisi var devamli miletti kücümsüyor (birisi onlardan yasaklanmis gördüm) arkadaslar konu aciyor, onlar konuyu begenmiyor ve hakaret gibi laflar ediyor yada yukarida yasaklanmis dedigim kisi beni 2-3 harf hatasi yaptim diye nerdeyse foruma rezil etdigdi, allahtan yönetime bildirdimde yazdigi mesajlar silindi. Millete bildigin bilgilerden bilgi vermek istiyorsun yanlis algilaniyor ve geri cevaplari ters oluyor. Eger verdigin bilgi yanlis ise dogru bir sekilde düzeltme yapilsa daha iyi olmazmi? Ve bunun gibi seyler simdi arkadasler tabiki böyle seylerle karsilasinca yorum yapmaya hakli olarak cekiniyorlar.

8. ümit atalay

ümit atalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kudred bey bisikletimin kadrosu bana biraz uzun geldı galiba.seleye oturmadan kadronun ustunde durunca anca 1 2 parmak geliyor.normalde seleyı dusuk yapmıstım ama dönüste bacagın üst kısmına cok basko olunca biraz kaldırdım.cok olmasada farketti.pedal cevirirken bacalarım 180 derece düz olmuyor hafif kırık kalıyor bu sebeble ağrı oluyor.bacaklar düz oldugu zaman ağrı hissi gidiyor.

bunun dısında kaç dakikada ve ne kadarlık mola vermem gerekir ayrıca mola verdigimde kıramp ve ağrılar icin herhangi bir egzersiz varmı

9. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ümit bey ,boyunuzu ölçün birde yukardaki şekle bakarak bacak boyunuzu ölçün kendim ile kıyaslayacağım ,ayak uzunluğu çok önemli benim için..evet 1-2 parmak geliyor ise orada bir sorun var demektir benim 3-4 parmak var üst boruya olan uzaklık tabi seleye oturmadan ,kilonuz kaç bi de. şimdi doğru kadro aldım benim 19 inç , boyum 1.73 kilom ,70 bacak uzunluk yukardaki şekle göre 83 cm 200 km çok pedalladım 5 yıldır ama kıkırdak zedelenmesi olmadı,şimdi ümit bey bisiklete uzun zaman binmeden birden 50 km size bence fazla olmuş 30 km yeterli idi ama bi kere bindiniz şimdi 30 yapın baktınız bi şey yok hemen ertesi günü bisiklete binmeyin hafta 3 gün binin ama üst üste olmasın çarşamba binin cuma binin pazar binin..mola sayılarını 15 dakika tutun ister iseniz bir saat tutun 30 km de..
    kramp ve ağrılar yalnış kullanmadan kaynaklanır sele ayarı olacak tabi doğru kadroda , bisikletin sağ pedalını aşağıda tutacaksınız ayağınızı koyacaksınız diz kırık olmayacak ,,seleyi düşürmeniz sizi bence yordu çünki diz kırıldı..bisikletimin sele kilidinden ayna kolun orta noktasına olan uzaklık 49 cm bu da 19 inç olmakta..

Sabit Kadrolu - Hard Tail MTB

Boy Kadro Boyu (cm) Kadro Boyu (inch)
    155 - 165 35 - 38 cm 14 - 15 "
    165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16 "
    170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17 "
    175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18 "
    180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19 "
    185 - 190 48 - 53 cm 19 - 21 "
    190 - 195 53 - 56 cm 21 - 22 "
    195 - 200 56 - 58 cm 22 - 23 "

kırmızı ile olan yer benim bisikletin kadrosu..

ümit bey bisikletiniz bu mu?

http://www.akakce.com/bisiklet/en-ucuz-bianchi-speed-4000-fiyati,759190.html

10. ümit atalay

ümit atalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    aynen bu bisiklet kudret bey...boyum 1.72 kilomda 83 su an...bacak boyumu olcecegım ama mezura bulmam gerek

11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ümit bey ..
    sizden mesaj gelmedi boyunuz 1.72 ise kilonuz 83 bence fazla olmakta benim kilo 70 dir ..en az 10 kilo gider ise 73 de fit olursunuz..bacak uzunluğunuz 80 cm in üzerinde çıkar ise 19 inç olabilir benim değerlerime yaklaşıyorsunuz benden 1 cm kısasınız..yalnız benim kilo 70 benden 13 kilo fazlanız var ..seleye oturmadan üst boruya olan mesafe 1-2 parmak geliyorsa bu kadro size göre değil ,,,,,,

12. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bir erkek vücudunda metabolizmanın günlük harcadığı enerji 2000 kcal.den fazla. Yani eğer dediğiniz gibi siz günlük 500-600 kcal. alıyorsanız ki çok zor, ileride büyük sorunlara yol açabilir. Hele bir de hareketli biriyseniz günlük ihtiyacınız daha da artacaktır ve yemeği neredeyse tamamen kıstığınızdan güçsüz düşmeniz pek de beklenmedik bir durum olmaz. Bir süre sonra psikolojiniz de çökecektir, aşırı tepkiler vermeye başlayabilirsiniz çoğu şeye ya da durduk yere ağlamak isteyebilirsiniz :) Onun için kilo vermeye çalışacaksanız eğer ilk olarak bir bilene yani doktora danışın. Çekiniyorsanız gitmeye hiç değilse biraz araştırmayla ve kişisel tecrübeyle daha yavaş da olsa sağlıklı kilo vermeyi amaç edinin.
    Şunu da ekleyeyim sona 2700 kilokaloriyi üç buçuk saatte bisikletle yakmak pek mümkün değil diye düşünüyorum o hızda, o saate pek güvenmeyin :)

13. ümit atalay

ümit atalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    VALLA 3 haftadır diyetteyim.günlük aldıgım ortalama kalori 550 600 arası...3 haftada yaklasık 5.5 kilo verdim

14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ümit bey genede bi diyetisyene başvurmakta yarar vardır..

15. Fatih.Ozturk

Fatih.Ozturk Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Pedli tayt candır , jel kılıf yerinde durmaz ama çok para vermeyeceksen bir tane al derim misal decathlon da var tayt alırken mutlaka dene bedeni tam otursun öyle delikanlı adam tayt giyer mi diyene re aldırma.. izbandut bacak,taş gibi popo en kral kıyafetten daha karizmatik duruyor :)

ümit atalay bunu beğendi.
  16. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    500-600 kalori ile neyi amaçlıyorsunuz? Kilo vermeyi mi kendinize zarar vermeyi mi?

yusuf tunçer bunu beğendi.
  17. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hocam çok sert diyet yaparsanız kaslardan kilo verirsiniz. Bu da hiç iyi birşey değil. Yağlardan kilo vermek istiyorsanız spora ağırlık verin.

Çok aceleci olmayın, sabırlı olun. Sonuca ulaşmanız 1-2 sene alabilir.

Sele boyu önemli, alçak olmasın.

Tura çıktığınızda ısınma çok önemli, ilk yarım saat çok dikkatli bir şekilde ısınma yapın. Düşük viteste ve zorlamadan sürün. Sonraki yarım saat biraz daha artırabilirsiniz. Bir saatin sonunda tam randımana ulaşırsınız. Yarım saatlik bir dinlenmeden sonra yine soğumuş olacaksınız, yine ısınmaya dikkat, ama bu sefer ısınmanız daha kısa sürede olacak.

Mümkünse yaptığınız kilometreleri adım adım artırın. 50 km yapıyorsanız bir anda 80'e zorlamayın mesela. Haftaya 55 veya 60 yapabilirsiniz en fazla. Hatta gerek yok, 50 de yapsanız olur.
    Hafta içi bir veya iki akşam da ufak antrenman yapın, hızlıca gelişirsiniz, siz bile şaşırırsınız.

Belsenmenize dikkat edin. Turdan önce yoğun karbonhidrat alın, tur esnasında da ufaktan şekerli şeyler, turdan sonra da protein alın. Mümkünse sindirimi hızlı protein olsun, yumurta veya yoğurt gibi. Protein tozu da olur. Sporcu beslenmesine bakabilirsiniz internetten.

Sıkı rejim yapıp da sporla uğraşmak size zarar verebilir. Dengeli gitmeniz lazım.

Uyku da çok önemli, spordan önce ve sonra tam uyku almanız lazım.

Selamlar, sağlıklı günler.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  18. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  19. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
  20. ümit atalay

ümit atalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bugun sizlerinde tavsiyesi üzerine daha kısa bir geziye cıktım.ankara pursaklar-esenboğa havaalanına kadar gidip geldim.toplam yol 22 km toplam zaman 1sa40 dk.yalnız dönüşte yokuşlarda gene cok zorlandım 1 1 de bile cıkamadım inip yürümek zorunda kaldım.bi kac kafta sonu cmt pazar bu yolu gidip gelip sonra tekrar zorlandıgım 50 km lik parkuru denemek istiyorum