Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletimin jantı yamuldu, yeni jant mı almalıyım? Hangi jantlar iyi olur?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Umut SEFLEK tarafından paylaşıldı.

1. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Arkadaşlar şu linkteki konuda anlatıldığı üzere, kaldırımdaki araba gelip bisikletimin arka jantını yamultmuştur;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=105621

Şimdi bu nedenle yeni bir jant alma ihtiyacım ortaya cıktı. Eğer güzel birşeyler bulursam yarın alırım. Ama almışken biraz güzel birşey alayım diyorum bu yüzden size danışmak istiyorum.

Kron XC 250 26" bisikletimde Jant değişikliğinin bir avantajı olur mu? Yani bisiklete orjinal jant yerine başka bir model jant almamı tavsiye eder misiniz ve hangi jantlar iyi olur.

İkinci sorum eğer jant değişikliğinin cok bir avantajı olmayacak ve orjinal jantla devam etmem iyi olcaksa, hali hazırdaki jantın düzeltilmesi işe yarar mı?Daha doğrusu jant düzeltilir mi ve eskisi gibi olur mu? Yoksa sıfır orjinal jantmı almalıyım.

Son olarak bisikletim mekanik disk fren. Bu tip arkadan alınan bir darbe ve tekerin yamukluğu disk frene zarar vermiş olabilir mi?

Şimdilik sadece yamulan arka jantı değiştireceğim. Bu yüzden öndeki jantla uyumlu siyah bir jant almam lazım. İleride ön jantı da aynısı yapacağımı da eklemek isterim.

Öneriler ve bilgiler icin şimdiden teşekkür ederim.

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yeni bir jant almanı tavsiye ederim. İster orijinal ister farklı. Orijinal ucuzdur o model için. Daha kaliteli bir jant alırsan senin avantajına olur. Hafif ve dayanıklı bir jant seçmelisin. 26" mtb jantların tümünü incele. Fiyat aralığını belirledikten sonra birkaç seçeneğe indir. Sonra gel tekrar sor, arkadaşlar yardımcı olur. Öte yandan yamulmuş jantı herkes düzeltemez, düzeltse de nereye kadar? Frenin hakkında yorumumu diğer linkteki mesajımda belirttim...

3. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Cevabınız icin teşekkür ederim. Biraz inceledim 26" mtb jantlarını ve şimdilik aşağıdaki jantlar dikkatimi cekti. Bu belirlediklerim iyi mi sizce? Birde bir sorum daha olacak jant cercevesi dışında sanırım 32 tane de jant teli almam gerekecek. Göbek 32 delikli olduğuna göre jant cercevesi ve tel almam yeterli olur değil mi? Başka bir malzeme gerekmez diye düşünüyorum.

Belirlediğim jant cerceveleri aşağıdaki gibi. Bunlardan hangisi XC 250 icin uygun olur?

Alex Rims XCR 100d: http://www.kackarbisiklet.com/tr/pr...&CID=45&PID=671&probrand=&prosize=&procolour= (bu 400 gram): Şimdiye kadar bulduğum en hafif cerceve bu. Ama bunu alırsam şimdilik sadece arka icin alırm. Bir kac ay sonra önede bundan alabilirim.

Alex Rims SX 44: http://www.erdoganlarbisiklet.com/v...k-fren/alexrims-sx44-siyah-32-disk-janti.html (480g): Fiyat olarak benim icin uygun. Hem öne hem arkaya aynı anda alabilirim bunu alırsam. Ama 160 gr'm fazlalık olur diğerine göre. 160 g göz ardı edilebilir mi? Yani bundan hemen 2 det almammı Yoksa diğerinden bir tane alıp, bir süre sonra ön tekere aynısını almam daha mı iyi olur karar veremedim?

Dt Swiss X-455 Siyah: http://www.erdoganlarbisiklet.com/v...-fren/dt-swiss-x-455-siyah-32-disk-janti.html (450 gr) 1. secenektekine fiyat olarak cok yakın ve ilk aşamada bir tane alabilirim bundan. İlk seceneğe göre 50 g fazla. Bunun dışında 1. secenege göre daha iyi olan bir yanı yoksa elemek sanırım mantıklı olacaktır.

Mavic 117 Siyah: http://www.erdoganlarbisiklet.com/v...-disk-fren/mavic-117-siyah-32-disk-janti.html Mavic marka jantlar araştırmam sırasında forumda ve diğer sitelerde baya karşıma cıktı. Sanırım iyi bir jant markası. Ama bu modelin ağırlığını bilmiyorum. Fiyat olarak iki tane almam cin uygun. Sizce bu jant iyi bir jant mı?

Seceneklerim bunlar. Yukarıda en iyisi hangisi olduğunu tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa yarın gidip alayım, bisikleti uzun süre atıl durumda bırakmayım diyorum. Yoksa bir süre sonra hevesim kacar, kışta yakalaşıyor baya uzun süre ilgisiz kalacak zavallı bisiklet bu şekilde kalırsa.

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hepsi senin bisikletine uygundur; ama Dt Swiss X-455 yukarıdaki diğer jantlara göre daha sağlamdır. Hem yapısı, hem kaynağı hem de çap özellikleri bakımından en uygunudur. Fiyatı en pahalısıdır. Dolar ile Euro farklarına bakmışsındır umarım. 3 marka da kendisini kanıtlamış firmalardır. Modellerine göre kalite farklılıkları olacaktır. Hepsi giriş seviyesidir; ama senin kullanımın şu an için daha fazlasını gerektirmez. İstersen biraz daha araştırabilirsin...

5. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Ben Mavic 717 almaya karar verdim. 28 € ve 30 Tl işcilik uygun mudur bu jant icin. Cerceve ağırlığı 395 gr. bence iyi bir ağırlık.
    Birde bisikletci kendi jant tellerimi kullanabileceğimi belirtti. Yamulmuş jantta teller de zarar görmüştür diye düşünüyorum. Ama tabi hala iş göreceklerse maliyet bakımından benim işime gelir. Umarm sadece cerceve almam yeterli olur. İşim yarına kaldı. Forumdan bu jant icinde olumlu görüş gelirse yarın bunu alacağım. Görüşleriniz icin şimdiden teşekkürler.

6. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    İlginc bir şey farkettm; bugün mağazada 28 € fiyat verdiler bu jant icin. Ama şimdi aynı mağazanın sitesine bakıyorum 56,00 € görünüyor fiyat. Bir yanlışlık mı var acaba?

7. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Keymet XD 230 alarak bugün jant sorunumu da cözmüş oldum. 29 € + işcilik olarak 90 Tl''ye geldi. Fiyat biraz pahalı gibi ama ben alıştım artık bisiklet piyasasında ödediğim ücretlerin biraz fazla olmasına :) Bildiğin tanıdığın yerde yaptırıp, kargo parası vermene gerek kalmıyor. Firmanın sitesinde ürün 24 € görünmekte ama 5 €'nunda lafımı olur dedim aldım. Büyük ihtimalle kargo parasıyla zaten yine 29 € alacaklardı internetten sipariş etseydim.

Mavic alamadım cünkü onu alacağım bisikletci bir türlü tamam gel jantı örüp takalım diyemedi. Oysa iyi bir bayii ve forumda sevilen bir firma (Velespit). Benimde firmaya birşey dediğim yok, ama calışan insan icin servisi biraz kötü gibi yinede. Hafta ici iş cıkışı geleyim diyordum (18:30 civarı) bugün yetişmez, haftasonu gel diyordu. Haftasonu arıyordum, usta yok hafta ici gel diyordu. Bende en sonunda ordan umudu kesip evimin yakınında olduğu icin arada sırada uradığım ve azda olsa tanıdığım Cadde bisikletten bu ürünü aldım. İşcilik ve ilgi gayet iyiydi. Ayrıca jant'ın görünümü hoşuma gitti. Umarım sağlamlıkta da bir eksiği yoktur.

Birde ön jantım hala, Kron'un orjinal jantı. Şimdi iki jant farklı oldu ama gözümü rahatsız etmiyor. Yinede bir ara aynı jant cercevesini ikinci el olarak forumda bulursam almayı düşünüyorum.

Umarım doğru bir tercih yapmışımdır. Bilgilendirmeler icin tekrar teşekkür ederim.