Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletimin bakımını vs başka yere yaptırsam garantisi gider mi ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında goktugX tarafından paylaşıldı.

1. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar. Bisikletimin vites ayarı olsun, yağlaması olsun bu tür ufak tefek bakımlarını aldığım yerden değil de başka yere yaptırsam garantisi bozulur mu ?
    Bisikletim Kron.
    Metin Bisiklet`ten almıştım ama biraz pahalı bir yer. Birde ilk ay ücretsiz bakım olayım var, şimdi ufak tefek şeyler için gidersem ilk ay ücretsiz bakımı yerine sayarlar diye gitmek istemiyorum. Vites geçişlerinde arada takılıyor ama düzeliyor sonra. Kırılacak diye korkuyorum bisikletçiye göstersem mi acaba ? Mesela Büyük 2, küçük 4 te iken küçüğü 5 e geçiriyorum tıkır tıkır ses geliyor hemen düşürüp tekrar 5 e geçiriyorum bu sefer düzeliyor, vites geçiyor. Bu normal mi ? Nedendir bu ? Benim yanlış yaptığım bişeyden dolayı mı kaynaklanıyor ? Bu konu hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.

2. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Garanti'nin devam edebilmesi için garanti belgeniz ile beraber yetkili serviste bakımları yaptırmanız gerekiyor. Yetkili servis garanti belgenizdeki ilgili yerleri onaylayıp size geri teslim edecek ve sonrasında 4-8-12-16-20-24 şeklinde aylık ve periyodik ücretli bakımları yaptırmanız yeterli olacaktır.

İlk 15 günlük kullanım sonrası kontrol edilmesi gerekenler arasında ön ve arka vites ayarları da yer almaktadır. Bu ayarlar kullanım sonucu belirli bir süre sonra bozulabiliyor. Yani normal bir durum. Ufak ayarları yakınlarınızdaki bir bisikletçiye cüzi bir miktar ödeyerek yaptırabilirsiniz, bu bisikletinizi garanti dışı bırakmaz ancak garanti'nin devam etmesi için garanti belgenizdeki şartların da devam etmesi gereklidir.

3. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    bisikletlerde gitmez.onlar teknoloji aletlerinde olur.pc laptop vs.tekeri slim takmistim.yaglaması vs ayarı kendim yapmistim.yinede bakima gittim sorun olmuyor.kronun hangi modelini aldiniz.10 lu vites sistemlerde ayar cabuk bozuluyormus bazı bisikletciler 10 lu sistemi tavsiye etmiyorlar.ayar bozulmasının sebepleri yanlis kullanimdan kaynaklaniyor.zincir asla capraz sekilde olmucak arka aktarıcı ve zincir ilerde deformasyona yol aciyor.kullnim kitapcıgında zaten yazıyor.eger zincir capraz durumdaysa ayar bozuklugu degil hatali aktarmadan dolayıdır.zincirin düzgün sekilde uzandigina dikkat edin.yokuslarda pedala abanarak vites degistirmeyin.yokuslarda bazen pedal sert durumdayken vites degistirmek aktarıcı+zincir deforme+kopması muhtemeldir.gecmiyorsa asagi inip arka tekeri kaldirarak degistirmek daha mantikli.yokuslarda ilk basta ön aktarıcıyı kucuk disliye sonra arka aktarıcı.kronun xc 250 den en ustu dahil donanımlar shimano saglamdir.sizin sanirim sorum yanlis caprazlama hatali kullanimdan kaynaklanan sorun.bakım yaptircaksaniz zincir+arka rubleyi yaglatın.performansi gayet iyi oluyor.zaten yaglı demelerine bakmayin.bisiklet tamir edilirken bizzat gözlemleyin.her tamirde insan yeni seyler ogreniyor cok faydası oluyor.