Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletimi üstündemi yükseltsem?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ihsan onur şener tarafından paylaşıldı.

1. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

Bisikletim salcano İgman modeli. İlerisi için ne yapmalıyım. Yeni üst seviye bisikletmi yoksa üstündeki parçalarımı yükselteyim? Hangisi daha sağlıklı olur.

Dip not;

Bisikleti kendi üzerinde arttırmak daha pahaldır gibilerinden yorum yapmayınız. Zevkler renkler tartışılmaz... :in:

2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    İgman da güzel kadrodur.. eğer kadronuzu uzun süre sıkılmadan kullanacaksanız üzerinde değişiklik yapmak daha iyidir.

ihsan onur şener bunu beğendi.
  3. ihsan onur şener

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Peki nereden başlamamı önerirsiniz? Aklımda ilk mekanikleri hidrolik yapmak var.

4. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Mekanik disk frenleri hidrolik yapmak doğru ve iyi bir adım olacaktır.

5. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Igman Zaten Hidrolik Değil mi?

6. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Sizin de belirttiginiz gibi parasal sıkıntısnız yoksa bu işler keyfe keder zevkle alakalıdır. Nereden baslıcanıza zaten karar vermişsiniz gibi duruyor.

Mesela görsellik arttırmak adına furc takımı spacerlar sele borusu sele kelepcesi gibi parcalar renk uyumlu olcak seklde secilerke deiştirilebilir. Spacerler sele kelepcesi ve frenler üzerinde yada vites üzerinde olan vidalar parlak metalik tek bir renk secilebilir. Fren vites dıs kabloları renkli olarak degiştirilebilr. Düz gidon daha farklı görüntü katar derseniz egik gidonu düz ile deiştirebilirsiniz. Gibi gibi bircok görsel anlamda ayrıntı.

Donanım olarakta bisikletiniz yeni ise eğer dişlilere suanda dokunmamanızı ömrünü en azından bir süre harcayıp daha sonra ömür bittiginde parcaların üst seviyeler ile deiştirmenizi söyleyebilirim.

İleride görüntü olarak sıkılırsanız fakat kadronuzdan acıları ve rahatlıgı olarak memnunsanızda söküp farklı renklere boyatabilirsiniz böylece görsel olarakda bi deişim olur .

7. ihsan onur şener

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bendeki igmanda(2.el) zoom marka mekanikler vardı idareten farklı bir sistem taktırdım.

Para konusunda biriktirme taktiğini kullanıyorum :D yeri geliyor 1 ayda 100tl yeri geliyor 1 ayda 10tl zor birikiyor tutumuma göre.(misal olarak)

8. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence Aynakol ve Göbek lerini elden geçir.Halowtech 2 serisi bi aynakol Rumanlı göbekler Gayet akıcı olucaktır bisiklet.Frenlerin İdare ediceğini düşünüyorum.
    Sıfır bir deore aynakol 150 tl civarında Rulmanlı göbekler ise çifti 250 tl civarında.

9. ihsan onur şener

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Göbeklerin durumları iyi şu anda. Tekerlere en son gelecek diye tahmin ediyorum. Vites sistemini direk deore ile değiştirmem daha orta seviye birşeyle değiştiririm. ayna kol göbeğini değiştiririm belki.

10. İRŞAD ÇETİN

İRŞAD ÇETİN Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende 711 sedona bisiklet var. Once vites sistemi sonra gidon bogaz ve sele borusunu degistim. En son jant setini degistim. Gorunurde kadro ezik kaldi ama muhtesem oldu. Aynakolla baslarsaniz daha uyi olur gibi bana gore. Cok fark ediyor cunku.

11. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikleti 2. el almıssanız kullananın nasıl kullanıldıgınıda bilmiorsanız göbeklere bakım yada deiştirmenizi öneririm. Akıcılıgı saglayan bisikletin üzerinde gitigi göbekler sonucta.

Ben eski bisikletimde bir kac deişiklik yaptım. Tam bitmedi bitince resimleri paylasıcam. Ön maşa aldım 2. el xcm calısması gayet iyi gidon ve gidon boğazı aldım 2. el boğaz fsa gidon abr düz , xt göbekle alexrims jantlı jant seti aldım 2. el suanda jant setimi takamadım eski jant göbegim vidalı ruble destekliyor yeni jant setim için kaset ruble alıcam ruble ve zincir sıfır düşünüyorum. Bisikletciye erken kalkıp gidemedim bu aralar ruble ve zinciride aldıktan sonra jantlarıda monte ederek forumda paylasıcam.

Zamanlada param oldukca ufak tefek deişiklikler düşünüorum belki bayramdan sonra aynakol ve orta göbek. Kadromu deiştirmeyi düşünmüyorum cok sevdigim bir kadro.

12. ihsan onur şener

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    2. el ama sıfır olarak aldım bisikleti. Alan adam hiç kullanmamış.

13. ihsan onur şener

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Arkadaşlar uzuun uzuun düşündüm en sonunda ilerisi için yeni bir bisiklet almakta karar kıldım. İlginiz için teşekkürler.

14. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Sağlamlığı ile tanınmış bir kadro al. ondan sonra ekipmanları yükselt. (benim şuan düşündüğüm bu kendi bisikletimde)

15. Mücahit Kıvrak

Mücahit Kıvrak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Daha iyisini görmeden elindekine objektif bakamazsın. Durum varsa yenisini almanı tavsiye ederim..

16. ertan sevim

ertan sevim Aktif Üye

Seviye:
    10 ay önce aldığım igman'ı full deore sete geçirdim.ön arka göbekleri bile deore yaptım.jantları alexrims seçtim.aynakolu 9lu acera ile değiştirdim(2012 model daha listelerde bile yoktur ) zincirinden orta mile kadar anlayacağın bisiklet fiyatı kadar masraf yaptım.sonuç mu ? Neden daha önce yapmadım dedim.O kadro üst donanımları hak ediyor.bisikletin ivmelenmesi bile değişti.90 100 kilometrelik turlarda anlıyorsun akıcılığı.tavsiyem değişime gir pişman olmazsın.ama çok fazla parçanın değişmesi gerektiğini bil :)

17. Kader Kerem

Kader Kerem Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    herkese merhaba..ertan arkadaşım bisikletinde full deore sete geçmen sana ne kadara mal oldu acaba?Aynı işlemi bende yapmayı düşünüyorum tabii para biriktirebilirsem ;)

18. ihsan onur şener

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    full deore set + işçilik tahminime gore 850 tl felab yapıyor. Ebayda full setler var 800 tl felandı.

Elimdeki bisikleti gittigi yere kadar kullanacağım daha sonra carraroya yoneleceğim. Cünki F/P(fiyat-performans) olayı mükkemmel. Sadece göbeklerini novatec yaparım :). Çok atlayıp zıplıyorum şu aralar. :D

19. Serkan Demir

Serkan Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=94343

sende benim yaptığım gibi yapabilirsin. igman kadro üzerine (yaklaşık 1500gr olan bir kodrodur bu kadro bu fiyata dengini bulman çok zor) topla.

ben toplarken xt vites kollarını almıştım yaklasık 7-8 ay yattı onlar sonrasında mavic 317 çemberli rockrider rulmanlı göbekli jant seti taktım. lx ruble xtr zincir xt arka, deore ön aktarıcı taktım ayna kolu en son değiştirebilirsin. (bence aynakollardaki 3x7, 3x8 ve 3x9 uyumlu gibi sözler yalan çünkü üstündeki aynakolla 9lu sistemde sorunsuz kullanıyorum. fren sistemini de dual kollardan kullanabilirsin vites fren kolu olanlardan onlar pahalı gelecek dersen seri dışı bir fren sistemi kullanabilirsin. Ancak şuan frenlerin olduğu için bunuda sona bırakabilirsin. Ama bu kadroyu kolay kolay bırakma derim. bu piyasa şartlarında en uygun kadro bu çünkü. ayrıca jant setinide değiştirmesende olur ama 24 delikli 8-9 veya 9-10 ruble uyumlu göbek alman gerekir bi göbekle jant setini halledersin.

benim fikirlerimdir. maddi yönden böyle ucuza getirebilirsin. yeni bisiklet pahalıya mal olabilir.

Forumun ikinci el bölümünü takip etmeyi unutma bazen çok ucuz ve sağlam parçalar denk geliyor.