Bisikletimi ne yapsam?

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Merhaba arkadaşlar... :)

Yaklaşık 5-6 yıl önce Bianchi Dakar bisiklet aldım... Ancak vites arttırıcıyı kadroya bağlayan parça kırıldı... Hiç bir yerde bulamadık ve sanayide yaptırdık fakat o da kırıldı...

Bugün sordum ve çok şükür buldum. 15tl dedi servis fakat yine kırılır diye korkuyorum çünkü o parça kırıldımı bisikletin işi bitti...

Parça bu...

(link)

Fakat diğer düşüncem ucuza yani 100-150tl ye bir bisiklet alıp tüm parçalarını shimano deora ile değiştirmeyi düşünüyorum hangisi daha mantıklı...

Birde diğer sorum shimano deora, deora LX, deora XT bu modellerden hangisi daha iyi...

Scudo

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Arkadaşlar yok mu yardım edicek kimse... Aradığım bilgileri burdan başka bir yerde bulabilceğimi sanmıyorum...

Bisikletimde ki bu kırılan parça neden kırılıyor olabilir. Sırf bu parça yüzünden bisikletim yatıyo ve yatmaya devam edicek...

Oğuz Budumlu

Daimi Üye
Tepki
53
Ben kendi fikrimi söyleyeceğim.
Benden büyük abilerim daha iyi bilirler ama yinede ben fikrimi söylemek istiyorum.

Bence bi 15 tl vererek yaptır orayı tekrar yine bir sorun olursa 150-200 tl ye 2.el olarak bi sedona-kron gibi kadro almanı tavsiye ederim.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tüm aluminyum bisikletlerde o parça vardır. Sedona, Kron, Scott, Merida vs ne aldığın önemli değil, kırılacağı varsa o parça kırılır çünkü kırılıp vites ile kadronu korumak için vardır.

Kısacası al o parçayı, tak ve bisikletini kullanmaya devam et bence.

100-150 liraya alacağın bisiklete Deore donanım takmak, 70'lerden kalma Anadol'a 10.000 liralık ses sistemi takmaya benzer, hiç uğraşma.

Vites sistemlerinin arasındaki farkları atölyede arama yaparak bulabilirsin.

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Hepinizin fikri önemli teşekkürler :) Ama işte sorun zaten 15tl vermek değilde şehirden uzak bi yerde kırılırsa diye korkuyorum geri gelmesi ciddi sorun olur...

Bu parça kaliteli bisikletlerde oluyo acaba başına gelen var mı? Neden kırılıyo olabilir...?

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
@HaliliOzturk

Teşekkür ederim... :)

Ayrıca vites sistemelerinide bir aratıcam inşallah onlarlada ilgili birşeyler bulurum... :)

Tepki
10
sanayide yaptırdığın parçanın malzemesi de önemli. buna dikkat etmelisin.

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
@speedy_bike

orjinal parça alüminyumdu sanayide pirinçten yaptırdık. Resimde görüldüğü gibi sarı fakat 2 hafta dayanmadı kırıldı. Bianchi yetkili servis kadro kulağına 15tl dedi biraz ucuz geldi bana ama yarın alıcam artık napalım... :)

Muhammed PINAR

Forum Bağımlısı
Tepki
175
@Bahadır Ustaoğlu

bence kadro kulağını alın ve kullanın...
daha fazla masraf çıkabilir kadro değiştirseniz...

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
@Muhammed PINAR

Kararımı verdim inşallah bir daha kırılmaz :) Yarın alıcam kadro kulağını :)

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
darbe olmadan çok fazla güç verince kırılmıştı en son ama sonuçta dağ bisikleti tam güç kullanmamız gereken yerler çok fazla...

Yaptıktan sonra bir tane daha yedek alıcam kesinlikle...

biker_boy

Üye
Tepki
53
evet dag bisikletlerini tam güç kullandıgımız oluyor fakat her pedala asıldıgımızda kulagı kırcaksak bisiklet sürmeyelim :) kulagın kırılmasının en önemli sebeplerinden biri de yanlış monte edilen ve kullanılan degiştiricidir. eminim sen yanlış monte etmemişindir ama dedigin gibi asılınca da kırılıyor bu aletler. bende kırdıgım için bunları ögrendim. :)

saygılar...

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
@biker_boy

Evet bende arttırıcıdan olabilceğini düşünüyodum ama ne gibi bir alakada olcağını bilmediğimden çok üstünde durmadım ve suçu alüminyum kadorulu bisikletlerde buldum :)

Sanırım ilerleyen zamanlarda komple shimano gurubunuda değiştiricem o zaman bu iş kökünden çözülmüş olur...

Peki montajda nasıl hata olabilir ki.. Doğrusu nasıl olmalı...