Bisikletimi Bursa'da buldum, şimdi karakoldayız

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
hoca kısa kısa yazma... uzun uzun yaz... ne yaptın ne ettin detayları bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Hocam geçmiş olsun. İnanın kendi bisikletlerimi bulmuş gibi sevindim :)

hucumkedi

Aktif Üye
Tepki
183
İsim
Batu Uçmak
Bisiklet
Sedona
Bu olay nedense bana tanıdık geldi.

Geçmiş olsun, çok sevindim

Yalchinosis

Daimi Üye
Tepki
319
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
Kimsenin günahını almak gibi olmasın ama çalındıktan dört gün sonra bisiklet alınıp satılmışsa satan kişi de bisikleti al-sat yapmak için almış ve bu kadar ucuz olduğunu görünce büyük ihtimalle çalıntı olduğunu da düşünmüştür. Bisikleti çalan kadar olmasa da çalıntı bisiklet piyasasının çarklarını çeviren herkes bence biraz da olsa suçludur. Yani satan kişinin de sütten çıkmış ak kaşık olduğunu sanmıyorum.

Demir2000

Üye
Tepki
82
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@brky1905
@mariokaldato

Adamla bu iki gün boyunca çok konuştuk.
Bu işi sıklıkla yaptığını, Kayseri'ye, Ankara'ya vs kargoyla çok bisiklet gönderdiğini anlattı. Hatta İstanbul'a kargoyla gönderebileceğini sadece 40 TL olduğunu vs söyledi.
Bu işi sık yaptığını başına ilk defa böyle bir iş geldiğini söyledi.

Sürekli aynı adamdan bisiklet aldığını söyledi.

Bisikleti 700 TL'ye aldığını söyledi. Bana 1200'e satmaya kalktı. Fiyatının 2 bin 300 olduğunu çok iyi biliyor.

Tavırları, edası, konuşması, rengi, korkusu da pekiştiriyor.

Bence, çalınmış bir mal aldığının kesinlikle farkında ve bu işi ticarete dökmüş.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Demir2000 geçmiş olsun ve gözünüz aydın. Bu çalıntıyı satan dükkanın adını ve yerini söyler misiniz? Bursa'da çalınan bisikletler için biz de kolaçan edelim.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Demir2000 bu satın aldığı adamın numarasını bilmesi ilginç ben çalıntı mal satsam sattığım kişiye numaramı vermem bence beraber çalışıyorlar , şehir dışındayım demesi de bunu pekiştiriyor.

Demir2000

Üye
Tepki
82
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@brky1905

Giderek güçlenen ve sonunda somutlaşan şüphe ve tespitlerim şöyleydi:
1. Tarih: Çalındıktan 3 gün sonra internete konuldu.
2. İnternete hırsızlık tarihinden sonra konulan ilk Triban 520
3. Stop lambası ve farı park ederken çalmasınlar diye sökmüştüm. Orijinalinde üzerinde olan bu iki parça internetteki fotoğraflarda yoktu.
4. Beden aynı: Large
5. Elinde fatura yok.

6. Bisikletin daha önce çekilmiş fotoğraflarındaki çizikler. Sağ fren ucundaki sıyrık ve seledeki sürtünme izi. Kesin bizim bisiklet olduğunun kanıtı oldu.
7. Seri numarası: Burada ilginç bir konu var. Decathlon'un gönderdiği e-faturada seri numarası yazmıyor. Seri numarası için Decathlon'la yazıştık. Özel bir şirket internet satışını yapıyormuş. Ancak onlar seri numarasını verebilirmiş. 2 gündür maalesef seri numarasına ulaşamadım.
Seri numarasıyla ilgili ikinci ilginç nokta şu: B'Twin bisikletlere seri numarası yazıyor ama nedendir bilmem seri numarası etiket şeklinde yapıştırılmış. Rahatlıkla sökülebilir. Neden kazımıyorlar bilemedim. (Bu arada hırsızlar benim bisikletten etiketi sökme ihtiyacı hissetmemişler)

Bu arada ne hırsız ne polis bu detayların hiçbirini sormadı bile...

@Özcan.

Soğanlı'da olduğunu biliyorum sadece.

seker156

Üye
Tepki
28
İsim
OMER
Bisiklet
Cube
@Demir2000

Benim bisikletim calindiginda da ayni olay olmustu. Ben elimde herhangi bir kanit olmadigi icin calinti basvurusu yapmamistim. Bisikletimi forumdaki arkadaslar internette gormusler bende o sabah calinti basvurusu yapip bisikleti almaya gitmistim. Bi tane sivil polisle birlikte bisiklete baktik satan sahista benim polise soylediklerimi dogrulayacak bilgiler verdi. Poliste bana sende bunun seri no su filan var mi diye sormadi.
Soyle bir olay var her satici bir baska saticiya yonlendiriyor(ben bundan aldim diye) ilk calan kisiye ulasilamiyor. :D Ama anladigim kadariyla calanda, satanda, aradaki aracilarda hep baglantili.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bizim gibi toplama bisiklet yapanlarin işi çok zor sanirim ne fatura var ne mağaza :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gözünüz aydın, hakikaten kendiminkini bulmuş gibi oldum. Yol topluyorum da kara kara düşünmeye başladım, seri no yok, fatura yok. Başka bir delil lazım artık.

Horusius

Üye
Tepki
0
İsim
Hasan Kocyigit
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun, umarım kimsenin başına gelmez.

semihcelik

Üye
Tepki
17
İsim
semih
Bisiklet
Giant
@mariokaldato faturasız kadro da kesinlikle alınmamalı. sıfır ise zaten faturalı olur. 2. el kadroda muhakkak alındığı halindeki bisikletin faturası olur oda önemli yani. ben 2 defa kadro sattım ikisinide bisiklet faturası ile kadroyu verdim şuanki kadromuda satmayı düşünüyorum onuda bisikletin faturası ile kadroyu satıcam. işin özü faturasız kadro ve bisiklet alınmamalı. atılırmı hiç fatura ya çok enteresan.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@semihcelik
Klasikler? Fatura kaç sene saklanır ki hocam? Şu an kullandığım bisiklet 86 model mesela. Var mıdır bunun faturası acaba bir yerlerde? :)

Tepki
12
İsim
Halil İbrahim
Bisiklet
b'Twin
Soğanlıdaysa tam adres söyle abim burda oturuyorum zaten burdaki bisikletçilere pek güvenmem önlerinden geçerken bisiklete nasıl bakıyorlar bir görseniz neyse uzatmayayım tam adres belli mi hocam?

fatihsnck

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih Sancak
Bisiklet
Mosso
Vallahi çok iyi akıl etmişsiniz internet ilanarına bakmayı.

Neyse Gözünüz Aydın ;)