Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletime zarar verir mi??

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetbaris87 tarafından paylaşıldı.

1. mehmetbaris87

mehmetbaris87 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhabalar,
    bir sedona D-711 sahibiyim, ve bisikletimi gözümden bile sakınıyorum, bir mtb için kaldırımlarda duraksamadan inip çıkmanın bir sorun olmayacağını düşünüyorum, sanırım tek problem zincirin arka demire vurması oluyor. dedim ya bisikletim benim için çok değerli, zarar görmesini istemiyorum, yine de bir sormak istedim, kaldırımlardan bu şekilde duraksamadan inip çıkmanın bir zararı olur mu?

2. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bir kadro koruyucu satın alın.Her bisikletçide var..Yaklaşık 5-10 ytl bişey.
    veya kendiniz eski iç lastiğinizin sibop kısmını kesıp sarabılırsınız..Böylece çizilmesini engeller kadro nun...Onun dışında jantlara zarar verebilirsiniz..Yinede fazla yüksekten atlamamanız daha iyi olur..
    İyi günler..

mehmetbaris87 bunu beğendi.
  3. ertem

ertem Yeni Üye

Seviye:
    Kaldırımdan inmeyle mtb'ye bişey olmaz. Zincir vursun...

4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kaldırımdan inmek;
    Belki janta bile birşey olmaz belki kucuk bir akor isteyecek hale gelir fakat göbekleri kolayca yersiniz. Bir göbek en az 20-30ytl dir ve jantınızın tam ortasında oldugu için çıkarıp etmesi takması masraflı ve meşakkatlidir benden demesi ;)
    Bana kalırsa bisiklet bir zevk aracıdır. Diger taşıtlarla yapamadıgınız onca Extrem hareketi bisikletle cok kolay yapabiliyorsunuz bence bisikleti biraz hor kullanın belki tadı damagınızda kalabilir . O zmn da bisikleti parçalamak için çalışırsınız belli mi olur :p
    SAYGILAR

5. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    İniş şeklinize göre değişir. Paldır küldür inerseniz, bu iniş göbeklerinizin ve jantınızın ömrünü kısaltır. Ama teknik bir iniş yaparsanız bir şey olmaz ;)

Zincir çarpması içinde arkadaşların dediği gibi kadro korumaları var, 3-5 YTL birşey. Gözünüzden bile sakındığınız bisikletinizin zincir çarpmalarından dolayı olacak olan yaralanmaları bisikletinizin üzerinde görmek istemiyorsanız hemen bir kadro koruyucu alın derim :D

6. mehmetbaris87

Seviye:
    henüz yeni olduğum için eski iç lastiğim yok:D umarım benim de bir gün eski iç lastiğim hatta lastiklerim olur:D ODO daha bu sabah 230 oldu akşama 250 yaparım ben onu, en iyisi bir kadro koruyucu almak olacak

7. mehmetbaris87

Seviye:
    haklısın, yoksa bisikletin keyfi nerde... neyse şu 2 - 2,5 ayı atlatırsam bir problem kalmayacak, şu an gemlikteyim ve bisiklet kullanan birisi için burası tam bir mahrumiyet bölgesi, henüz yeni olduğum için de parçaları kendim alıp takabileceğimi sanmıyorum, 2-2,5 ay sonra istanbuldayım, benim için cennet olacak orası:D

8. mehmetbaris87

Seviye:
    evet, bir kadro koruması almaya karar verdim, birşey daha sormak istiyorum, bir kaldırıma yaklaştığımda baya yavaşlıyorum, seleden biraz yükselip frenlerle destekleyerek hafifçe iki tekerin de inmesini bekliyorum; aynı şekilde kaldırıma çıkacağım zaman da yine yavaşlayıp seleden yükseliyorum ve gidonu kenime doğru çekerek bisikletin önünü kaldırım yüksekliğinde kaldırıyorum ve arka tekeri de yavaşça çıkarttıktan sonra yola devam.. doğru teknik bu mudur??

9. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Evet, aynen öyle :in: Arka tekeri yere ne kadar sakin indirirsek o kadar iyi ;)
    Merdiven inerken de öyle, kendimizi hafif arkaya doğru vererek frene hafif dokunuşlarla rahatça inebiliriz ;)

10. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Kaldırımdan inmenin tekniği mi var? :D Pat diye inilir işte, mtb bu kaldırımdan inmekle atlamakla hiçbişey olmaz. Ha her kaldırımdan inişte bunny-hop yapılacak hali yok, zaten daha becerebilmiş de değilim bunny.

Ama kaldırıma çıkarken dikkat etmek lazım, ön tekeri çıkartıp arkayı unutur da tekeri kaldırımın köşesine çarparsanız en hafifinden teker patlar ya da çember yamulur.

11. mehmetbaris87

Seviye:
    ağırlığımızı arkaya verirsek arka teker daha sert inmez mi :S

12. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    bu inişlerde dengeyi koruyabilmek için, ağırlığı arkaya verirken selede oturur durumda değil, ayakta olunmalı. amaç ağırlık merkezini arkaya kaydırarak sağ-sol hamleleri dengeli yaparken istemdışı yana yatma olaylarında ters tarafa ağırlık bindirerek düşme riskini azaltmak.
    ürgüp yarışının videolarında merdiven iniş kısmı var, forumda ararsan bulursun, hiç bir sporcu sele de oturarak iniş yapmıyor ve ağırlık merkezlerini arkaya kaydırarak dengeli bir iniş gerçekleştiriyorlar. gerçi düşenleri de gördük ama yarıştalar sonuçta..:in:

13. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Tamamen çullanmıyoruz ki arkaya, çok hafif veriyoruz. Orta bir çizgi var orayı yakalamak lazım.

Bir kaç inişten sonra ayağa kaltığımızda vücut otomatik şekil alıyor zaten ;)

KAYNAK

Gibi ;) Daha fazla ayrıntı için Kaynağı inceleyebilirsin.

mehmetbaris87 ve Emir Yüksel bunu beğendi.
  14. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    aynen budur birader, eyvallah.:in:

15. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisiklet kaliteli,birşey olacağını sanmam ama sen bu kadar pinpirikliysen o zaman arazide nasıl süreceksin,unutma o bir dağ bisikleti,sehir bisikleti değil.