Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletime güzel temizlik iyi bakım yapmak istiyorum.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında chnkrmz tarafından paylaşıldı.

1. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    arkadaşlar. 1 aydır bisikletimi temizlemiyorum. forumda biraz baktım da bulamadım.
    bana forumdan bu konuyla alakalı link verecek yada yardımcı olacak yardım sever arkadaş arıyorum nasıl yapacağımı pek bilmiyorum.
    biraz araştırdım google amcadan. bazıları bulaşık deterjanı kullanın diyor. bazıları gaz yağı ile temizleyin diyor.
    hd fren kullanıyorum. tabi diski ellemicem sanırım.

not. bisiklet biraz çamura bulaştı.

2. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    birçok temizleme yönü var mazot,balata spreyi,wd40 hangisi işine gelirse rubleyi,zinciri vs bunlarla temizleyebilirsin bisikletide güzel bir sabunlu su ile fırçalayıp suyu vurdunmu tamamdır :) dikkat et disklere bulaştırma ben mazot kullanıyorum kokusu var ama tertemiz yapıyor.

Samet Yurt bunu beğendi.
  3. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    wd40 var. onunla sadece çekiş sistemini mi temizlemem lazım. sabunlu suyuda diske değmemesi mi lazım.

4. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sabunlu suda sorun olmaz diğerleri için sıkıntı değmesin yeter :)

5. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
  6. serdar k

serdar k Bize her yer 61

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    WD 40 balatalara değdirmeden uygulaman gerekir. WD 40 pAs sökücü ve yağlayıcı olduğu için balatalara değdiği anda balataların yağlanmış oluyor. Başıma geldi. :/ sonra benzinle felan yıkadım, bir sürü uğraştım.

7. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    saol halil abi. bunu uygulucam. tek yapmam gereken sünger ve hafif sert fırça bana yetecek galba :)
    bide wd 40 zincire sürünce bu yağı mı söküyo yoksa yağlama görevi mi görüyo.
    yani zincirlere wd sürüp bisikleti komple yıkadıktan sonra zincirlere normal yağ mı sürmem lazım wd 40 mı yoksa zincir için gerekli başka yağ mı var.

8. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    WD40 yağlama yapmaz, sanayiden zincir yağı alman lazım, 20TL civarıdır muhtemelen.

Ben zinciri durumuna göre ya mazot ya da balata spreyi ile temizliyorum. Sonra yıkama, kurutma ve en son yeniden yağlama.

9. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kandil yağı var bizim evde(mangal yağı yani). o işe yararmı zincir temizleme için. yaramaz ise mazot alayım bende.

10. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bu gün iş çıkışı bi güzel temizleyeyim bisikletciğimi kendine gelsin biraz. :D

11. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    peki deterjanlı suyla temizlerken. bu deterjan bulaşık jeli deterjanmı olacak - feyri -
    yoksa çamaşır deterjanı mı olacak - alo matik -
    hangisini kullanmam lazım.

12. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
  13. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sana lazım olan üç şey var 1. Würt 2. wd40 3. Zincir yağı ilk başta Würt sprey ile zinciri, rubleyi , aynakolu ve aktarıcıyı falan iyice temizliyorsun yağı falan akıp gidecek. Sonra wd40 ile aynı yerlere iyice sıkıyorsun biraz bekledikten sonra köpüklü su ile iyice yıkadıktan sonra kurulayıp fazla olmayacak şekilde yağlıyorsun. Bu kadar.

14. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    benim bu kadar temin edeceğim yerim yok. ne tazyikli makinam var nede bulabilirim. anca halil ibrahim abinin paylaştığı gibi temizlik yapabilirim.

15. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    wd40 var ama diğer ikisi yok bende. zincir yağını bizim otolastikçide normal yağ ile yağlamayı düşünüyordum

16. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
  17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yag sokucu ve yaglama icin su konudaki cozumu de deneyebilirsin. Ama alternatif cok fazla. Sonucta yagi cozecek herhangi bir malzeme veya yontem lazim. Yaglama yaparkende cevrenin tozunu pisligini yapiskan gibi zincirde tutmayacak kivamda bir yag veya uyguladiktan kisa sure sonra ucucu ozelligi ile kaybolup gitmeyecek bir yag lazim.

"Bu temizlik ve yaglama isi cok kafa karistiriyor ve cogu kisi elini fazla kirletmeden, butceyi asmadan ekonomik cozumler pesinde kosuyor. WD-40 ve Wurth urunleri bu kadar adi gecip reklama girmedigine gore asagida benim kullandigim urunlerde girmez umarim. Eger oyleyse de yoneticiler kusuruma bakmasin kaldirsin yorumu...
    Ozellikle yag cozucu olarak kullandigim urunun organik ve cevreci olmasi benim icimi bir parca daha rahatlatiyor. Gerci cozunen yag ile birlikte akitildiginda ne kadar cevreci kalir tartisma konusu ama olsun :)

Turmepa marka agir yag cozucu. Kullanacaginiz yere fislatip biraz bekleyin (zincir, aynakol, ruble veya yag olan neresi olursa), varsa firca veya bezle ovalayin, isterseniz yikayin, isterseniz bez vb. malzemeyle temizleyin. Bazı buyuk marketlerde 500 ml. si 9,50 - 10,00 TL civari. Organik bazli ve cevreci olmasi artisi. Ayrica portakal kokusu ile tiner mazot gibi kimyasal kokulardan daha keyifli. Cevre ile dost oldugu icin cildinizede digerleri kadar zarari olmuyordur muhtemelen. Ozellikle havalandirmasi az olan yerlerde kullaniyorsaniz koku ve solunumda aldiginiz kimyasal acisindan avantajli.

Repsol motor zincir yagi sprey. Motosiklet zincirleri icin oldugu belirtilmis ancak yuksek isi ve devirde sorunsuz bir urun oldugu icin bisiklet zincirinde de rahatlikla kullanilacagini dusundum ve kullaniyorum. Kolayca uygulaniyor, toz pislik vb. toplamiyor, uzun sure dayaniyor. Uzun tur yapanlarin cantaya atabilecegi kadar ekonomik boy ve agirlikta. Su ana kadar hic sorun yasamadim. 150 ml kutuyu ortalama 15,00 TL civarinda buluyorum ben motorsiklet servislerinde. daha uygun satanda vardir belki...

Bu ve benzeri urunler arastirip kullanabilirsiniz. Paranız yetiyorsa en iyisinden bisiklete ozel urunler almak daha iyi olur elbette :)"

18. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    şuan hizliresim yükle sitesi açılmıyo ne hiktetse. bisikletimi temizledim resimleri yarın paylaşırım artık.
    arka dişli sıfır gibi bişe oldu. :D