Bisikletimden gelen sesler...

Mehmaddict

Üye
Tepki
23
Merabalar arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce Sedona 341 aldım.Severek biniyor ve geziyorum bisikletimle.
Takdir edersiniz ki insan çok para veriyor gözü gibide koruyası geliyor.

Bisikletimde pedal çevirince "çıt çıt çıt" diye ses geliyor, ses kuvvetli ayağa kalkıp pedal basınca daha fazla geliyor.
Sedona bayiilerinden birine gittim bana bisiklet bu ses gelir, 0 bisiklet alanlar hep aynı şeyi söylüyor diyor.

Saçmalık bence.. daha önce gelmeyen ses şimdi niye gelsin.

Belki bilen bir arkadaş beni aydınlatabilir.
Yada bir bisikletçi önerebilir.
Delta'ya henüz gitmedim Sedona bayiisi olmadıkları için.

Scudo

Kadir.Celik

Forum Demirbaşı
Tepki
75
Büyük ihtimal pedalda sorun vardır. İlk başta WD-40 tarzı bir kontak temizleyici pedalın dönen kısımlarına sık eğer sorun hala devam ederse pedalı değiştirirsin.

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
Kadro çatlama ihtimalide var kaynak yerlerine doğru iyice bi bakın derim

• Beğen
Tepkiler: gok

Mehmaddict

Üye
Tepki
23
@Kadir.Celik
1 aylık bisiklette olur mu ki acaba yarın bir deneyeyim.

@Egemen Tunc

Bu beni çok şühelendiriyor çünkü kesinlikle bir kasma sesi gibi çıt çıtlar bisiklet vurma esnasında el koyunca hissediliyor.

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
Güzelce temizleyin bisikleti hiç kir kalmasın kadroda ondan sonra evire çevire arayın gerekirse tırnak kontrolü falan yapın , tırnağınızla ileri geri , çatlak varsa muhakkak belli olur diye düşünüyorum bazen kılcal çizik dediğimiz yerler çatlak çıkabiliyor

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
1 ay olmuş şehir bisikletinde çatlak aramak ne kadar mantıklı orası ayrı.

Neyse konumuza gelirsek, aynı anlattığın durum ben de söz konusuydu. Pedala yüklenip hızlanınca çıt çıt hissedilir ses geliyordu. Götürdüm pedalı güzelce sıktı. Görev başarıyla tamamlandı...

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kadroda çatlak olma ihtimali bence yok. Ya sorun aynakol/pedal arasında kir birikmesinden kaynaklanan bir sıkıntı, ya da arka disk fren kaliper içindeki balatayı tutan tırnağın çıkarttığını çıt çıt ses. Bisikletle giderken çıt çıt sesini duyduğunuz anda çok hafif bir şekilde arka fren kolunu sıkınız; ama fren sıkacak kadar değil minicik. Eğer ses kesiliyorsa sorun rotor/kaliper arasındadır. Kesilmezse sorun aynakol/pedal arasındadır. Denemesi bedava...

Alper Uğur

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Alper Uğur.
Bisiklet
Fuji
Pedallarının sıkılığını bir kontrol ettir. Ayağa kalktığında pedallar daha fazla esniyor ve cıt sesi artıyor olabilir.

• Beğen

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Pedalları söküp, dişlerini gresleyip tekrar takmayı bir dene. Problemin kaynağı bu olabilir.
Bu çözmezse sorun orta göbekte olabilir. Krankları söküp, orta göbek milinin ucunu hafif gresleyip krankları tekrar takmayı dene.
Veya bunları bisikletçiye tarif edersin. Bu ikisinden birisi büyük ihtimal çözecektir.

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Pedal ve aynakol üzerindeki vidaları sıkmanız yeterli. Göbek ve aynakol bakımı çok sonraların işi ilk etapta sıkma işlemini yapmadan size bunu tavsiye edecek bisiklet tamircilerinden uzak durun.

• Beğen

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
323
bütün soylenenler kompozisyon niteliginde olmus:D.baska akla ne gelebilir pedallar rulmanlımı rulmanlilar iyi oluyor.yaglama ve sıklama lazim.aynakol dislileri yalama yapmisda olabilir.iyi sıkılması lazim.aluminyum aynakollar ın pedal disli yuvaları deforme cabuk oluyor.acıkcası aluminyum aslinda iyi malzeme degil hafif diye kullniliyor.6061 alu salcona var.ondanda ses gelmeye basladi bende kontrol edicem.7005 teknoloji daha iyi.

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mesut C.

Maalesef, gayet mantıklı sevgili kardeşim. Kaynak denilen imal yöntemi, ne yazık ki çok riskli türlerden biri. O nedenle, değil 1 aylık bisiklette, bayiden alıp getirdiğin bisiklette ilk turda bile sıkıntı olabilir. İmalattan sonra kaynakların kontrolünün yapılmış olması ihtimali yüksek ise de, gözden veya kontrolden kaçan bir hata senin, benim veya herhangi bir başka arkadaşımızın kadrosuna çöreklenmiş olabilir. Bundan dolayı, öncelikle hareketli aksamların kontrollerini yaptıktan sonra sorun hala devam ediyorsa, kadrodaki kaynakları kontrol etmek kesinlikle lüzumludur. Kaynaklarınızda gözenek bulunmaması dileklerimle :)

cancaneses

Üye
Tepki
33
Aynısı 2 aylık Scott Sportster 40 ile benim başıma geldi. Çat çut sesler, anlamsız zamanlarda geliyordu. Yetkili servisine götürdüğümde sorunun pedalda olduğunu; en iyi bisikletlerde bile pedalların ya hiç olmadığı ya da kötü kalitede olduğunu söyledi. Ben de kilitli pedala geçtim, ses de kalmadı problem de!!!
İşin özü; sorun büyük bir ihtimalle pedallardadır!!!

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Evet çıtlamanın nedeni genelde pedal, göbek ve sele kaynaklıdır ve temizlik-yağlama ile kesiliyor.

Mehmaddict

Üye
Tepki
23
Bugun bisiklete hiç bakamadım, yarın girişiyorum fotolarla geri dönüp bilgilendireceğim arkadaşlar, fikirleriniz için çok teşekkürler keşke bu bilgileri yetkili bayiiler verse biz acemi bisikletçilerde üzülmesek.

Çok sağolun umarım sorun basittir.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MuratHan

Arkadaşlar merhaba; Sedona genelde alüminyum pedal takıyor. Alüminyum diğer metallerin aksine hafif bir gevşemede çıtırtı çıkarır. Arkadaşa tavsiyem Murathan arkadaşımızın da belirttiği gibi pedallarını söküp düzenli ve sıkı şekilde yeniden takması olacaktır. Kadrolar genelde üretim esnasında kontrolörler tarafından kontrol edildiği için en ufak bir kaynak kaçığın da dahi ayrılırlar. Kadronu senden kaynaklanacak bir durum olmadıkça şüphe listesine ekleme derim.

Gurol Ozel

Üye
Tepki
20
Bisikletimde pedal çevirince "çıt çıt çıt" diye ses geliyor, ses kuvvetli ayağa kalkıp pedal basınca daha fazla geliyor.
kesinlikel ayağa kalktığımda daha fazla ses.

Sorun bilyalarda bilyalarin degismesi lazim isi bilen bir ustaya gotur degistirsin.

Ayni olay eski bisikletimde vardi, bir suru sozumona iyi bisikleticiye gosterdim hepside butun pedali degistermekten tutta bir suru sacmasapan bi ton masraf cikartacak seyler soylediler.

Sonra bizim buradaki eski bir bisiklet tamircisine gosterdim adam bir bakista anladi ne oldugunu dedi bilyalarin kirilmis 10 tl verdim 30 dakika ugrasti ve bilyalari degistirdi.

Olay sosyetik mekanlar yada aletlerde degil ustada bitiyor :cool:

• Beğen
Tepkiler: yolcu...