bisikletimdeki sorun

Tepki
0
iyi günler ben balıkesirden hüseyin, okula her gün bisikletle gidip geliyorum, hava bozuk olmadığı sürece de kullanıyorum şehiriçine giderken. geçen seneye kadar fazla kullanmıyordum ama sezon başında okula gitmeyi denedim en az 4,5 km yol gidip dönüyorum her gün artık.
sorun şu ki kış şartları malum, ben bisikletimi dışarda bıraktım, bol yağmur yağdı ve paslandı. bisikletçiye para vermek istemiyorum artık, çünkü kaç kez götürsem hep bir daha gitmek zorunda kaldım, sanki adam bir daha geleyim diye bozuk bırakıyor aleti... paslandıktan sonra paslarını çıkarttırdım, ama gel gör ki vitesleri öyle kolay geri gelmedi, yaptırmama rağmen sürekli tıkırtı geliyor, dayanılmaz bir şey, ve zorlanıyorum.
ayrıca,
şimdi gidonun sağında 1den 7 ye kadar vitesler var. solunda da 1-2-3 şeklinde. genelde sol vites 2de, sağ vites 5 te oluyordu. ancak benim vites bozulalıberi, istesem de artık sol vitesi rahatça değiştiremiyorum. solda 1 e aldığımda katlanılmaz bir tıkırtı oluyor, 3e geçmesi için ise pedalı ters tarafa çeviriyorum vites düşsün diye :D sağ vitese gelince, 1. vites çalışmıyor resmen, 2 ve 3 çalışır durumda, ama iş sonra bozuluyor, 4 ve5inci vitesler, 4-5-6-7nci vitesleri karşılıyor artık, 6 ve 7 ye getirdiğimde vites değiştirme mekanizmasının boşa döndüğünü hissediyorum, 5 yok artık direk 7 ye atlıyor yani :D ayrıca değişme de anında olmuyor, vitesin düşmesini bekliyorum sürekli.. böyle tıkırdayıp durmasından bıktım, artık kendim halledeyim diyorum çünkü benim gösterdiğim özeni bisikletçiden beklemek hata olur. annem de baskı yapıyor git yaptır diye, şimdi bana biraz yardım eder misiniz ben nasıl halledebilirim bu sorunu? aslında bisikletin sorunu bir o değil fren fln da var da onu başka bölümde açarım :D yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
38
gencim götürdüğün bisikletci anlattıklarına göre anlayan birisi değil cok bisikletten
bisikletinin zincir aynakol ve arkadaki dişlerini mazotla güzelce fırçala sonrasında yağlaman gerekiyoratıcagım linklerdende nasıl vites ayarı yapıldıgını anlatan acıklamalar var frenlerin için yapabileceğin en iyi şe ise frenlerini değiştirmek

vitesler için
temizleme
(link)

ayarlar
(link)
(link)

fren için
(link)
uygun ekipmaları alıp kendin başlamak istiyorsan ;)