Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletimdeki kronik sorun

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında ankema5555 tarafından paylaşıldı.

1. ankema5555

ankema5555 Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Merhabalar bisiklet toplarken aynakol ve ön aktarıcı dısında herseyi sıfır aldım acera 8li arka aktarıcı altus 8 li ruble kmc 7 uyumlu zincir(uyumluluk farketmez her vitese uyarmışmış dogrumudur bilemem) 114 lü zincirden vites geçişlerinde kadroya vurdugu icin 4 bakla aldık ve suan hızlanınca tak tak atıyoe haftada 1 zincir kadro ile aynakol arasına sıkışıyor 2 haftada 1 zincie yamuluyor bisikler viteste oturmusken geriye dogru cekince kendi kendine vitesleri degiştiriyor öne dogru ittirince Zincir atıyor veya sıkışıyor kronik sorunu nerden kaynaklanabiliyor olabilir?

nazmi bilmez bunu beğendi.
  2. Kahveci

Kahveci Kıdemli Üye

Adı:
    Cem Kahveci
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aktarıcı üstündeki sınırlayıcı ayarını yapmanız lazım, H ve L vidalarından. Çok basit bir ayar, internette videolarını bulabilirisiniz.

3. ankema5555

ankema5555 Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Baska kaynaklanabilecek sorunu olabilirmi

4. nazmi bilmez

nazmi bilmez Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Kahveci Dün saatlerce uğraştım hafif hafif sıkıp gevşeterek bile denedim maalesef yapamadım pes ettim bir bisikletçiye götüreceğim. Gerçekten can sıkıcı bir şey

@ankema5555 aynı sorun bende de var H ve L vidalarından kaynaklı. Onların ayarlarını tam yapmak lazım ben uğraştım yapamadım en iyisi bir bisikletçiye vermek ben öyle yapacağım

5. ankema5555

ankema5555 Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Dişlilerde sıkıntı olma ihtimali yada zincirin kısa gelme durumu olabilirmi malum 114 bakla standart 110 var suan

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @ankema5555 merhabalar,
    Bisikletinizin Vites kollarındaki ayar vidalarını sıfırlayıp, tüm vites sistemini tekrar gözden geçirmeniz en doğru işlem olacaktır. Bir orasını yaparak, bir burasını yaparak çözüme ulaşamayabilirsiniz. Ayarları en baştan sıfırdan yapın, sorun hala devam ederse, diğer parçaları gözden geçiririz. Zincir için şunu söyliyim, 7 vites uyumlu zincir 8 vites için veya tam tersi. Zincir uyumludur ve sıkıntı çıkarmaz.

7. Kahveci

Kahveci Kıdemli Üye

Adı:
    Cem Kahveci
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sanmıyorum, bahsettiğiniz gibi zincirin dişli dışına çıkması, araya sıkışması gibi problemler çok büyük ihtimalle bu ayarın düzgün yapılmamış olmasından kaynaklanır. Zincirin kısa gelmesi tabi ki sorunlar yaratır ama bahsettiğiniz sorun bunlardan biri değil diye düşünüyorum.

Sizin probleminiz başka bir şey olabilir mi? Bu ayarın mantığı çok basit, iki vidadan biri iç taraf biri dış taraftaki sınırı belirliyor, zincir bu iki sınır arasındaki alanda çalışıyor. Eğer bu limitler olması gerekenden genişse zincir çıkıp krank kolu veya kadroyla aynakol arasına sıkışır, eğer limit olması gerekenden darsa büyük veya küçük dişliye geçmenize izin vermez bir dişliniz kullanım dışı kalır.

Bildiğim kadarını paylaştım, başka fikri olan arkadaşlar da yorum yapacaktır, ama o ayara bakın derim. @ankema5555

8. nazmi bilmez

nazmi bilmez Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Kahveci İnce ince ayarladım fakat yine dışarı çıkma sorunu yaşıyorum pedalı geri çevirdiğim de aynakolda zincir atıyor. Pek kurcalayıp boşa zaman harcamakta istemiyorum en iyisi bir bisikletçiye vermek

9. ankema5555

ankema5555 Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Şuanki ve herzaman yaptıgı olay

10. ankema5555

ankema5555 Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:

11. Kahveci

Kahveci Kıdemli Üye

Adı:
    Cem Kahveci
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @nazmi bilmez O halde tel gerginliğinin de kontrol edilmesinde fayda var.

@ankema5555 Dediğim gibi sınırlandırıcı ayarı aklıma gelen ilk sorun oldu. Tel gerginliğiniz de biraz düşük olabilir, bir de sıkıp deneyin.

Bisikletçilere güvenmiyorum, o yüzden asla bisikletimi kimseye emanet etmiyorum. Bugüne kadar karşılaştığım bisikletçilerin tamamı ya cahilce iş yapıyordu, ya da tavırlarında problem vardı. Bu yüzden herşeyimi kendim yaparım asla bisikletçiyle muhattap olmam. Herkesin tercihi farklıdır tabi. Fazla kurcalamak istemiyorsanız ve güvendiğiniz bir bisikletçiniz varsa gösterin, çok basit ayarlamalar bunlar.