Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletim sureklı yavaslıyor?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında gazoz tarafından paylaşıldı.

1. gazoz

gazoz Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,
    ben bisiklete bindigimde yokus yukarı,duz yada yokus asagı gıttıgımde dahı bisiklete bisiklete ne kadar hız için yuklensemde bisiklet te pedalları bırakır bırakmaz guzel bir yavaslama oluyor.yanı yokus asagı hızlanmıyor.Duz yolda aldıgı hız ile ilerlemıyor bıraz gıdıp yavaslayıp duruyor:mad:

daha önce böyle bir sorunu yoktu.bu arada farkkettım de janttakı tellerin birazı gevişemiş.(9 yıldır daha hiç tellere dokunmadım:) )
    Onlardan belkı olabilir diye dusunuyorum ama başka ne gibi bir sorunu olabilir?

Buraya (Kırklareli) yenı geldıgım için tam heryerı bılemıyorum,bu yuzden bısıkletcıde bulamadım:( (motorcular vs var sadece teker degistiyor:))

her seyını kendım yapmalıyım bu yuzden ama ne yapmalıyım?

2. cakhiy

cakhiy Forum Demirbaşı

Seviye:
    disc fren mi v-fren mi? v-frense belki papuçlar tekeri sürtüyordur(yani çok yakındır) onun için durma gerçekleşebilir. yardımca olabildiysen ne mutlu bana.

3. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aklıma hemen göbekler geldi; ön ve arka göbekleri hemen kontrol etmelisin...

4. gazoz

gazoz Yeni Üye

Seviye:
    v firen baktım değmiyor ancak yakın duruyor..
    göbeklerde ne gibi birsey olabilir?

5. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    9 yıldır hiç dokunulmadı ise önce açılır, temizlenir, yağlanır..
    toplanıp bisiklete takılır deneme yapılır..müsbet sonuç alınamaz ise artık göbeklerin değişim sinyali veriyor demektir..

6. kont26

kont26 Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadasım %90 gobek mıllerın serttır we o yuzden bu yawaslama gerceklesıyodur.tekerlerını sok QR mandallarını cıkart we gobegın mılını elınle dondurmeye calıs rahat bı sekılde gonmesı gerek eger sertse weya donduremıyorsan ayarları bozulmus demektır onların gewseltılmesı gerekır.we bı bısıkletcıye goturup ayarlatabılırsın.
    ıyı forumlar...

7. gazoz

gazoz Yeni Üye

Seviye:
    :) anladım bakayım bir teşekkür ederim.

tasınma munasebeti ile bikac hafta binememıstım şimdi bindigimde hissedilir derecede yavaşlama oldu.sanırım dediğiniz gibi..

sevgilerimle

8. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    selam kardeşim , yapacağın şey şu. bisikleti ters çevirip tekerleri elinle çevireceksin. kendi halinde bi süre dönmesi lazım çevirme hızına göre. en azından aniden yavaşlamaması gerekli. her iki tekeride bu şekilde dene. tekerlerden hangisi yavaşlıyorsa sorun ondadır. sorunlu tekerde ise ya fren sürtüyordur yada göbek somunları çok aşırı sıkılmıştır. yavaş dönmesi için başka ihtimal yok zaten. frenden olup olmadığını anlamak için frenleri boşa çıkarıp tekrar çevir. eğer yine fren sıkar gibi aniden duruyorsa sorun göbekte demektir. bunu anlamak için tekeri sökmelisin. söktüğünde göbek milini elinle rahatlıkla çevirebiliyor olman gerekli. en fazla tatlı-sıkı bir sertlik döndürebiliyor olmalısın. eğer çeviremiyorsan göbek mili aşırı sıkılmış demektir. bu ise başına çok işler açar. tamirden anlıyorsan göbek ayarını yaparsın zaten. göbek ayarı pek tarifle olmaz. biraz ustalık ister. bi bisikletçiye yaptır derim ben. yaptırma ihtimali yoksa , yardım etmeye çalışalım. yada göbek ayarıyla ilgili bi konu mutlaka vardır forumda. aramanı tavsiye ederim...

9. gazoz

gazoz Yeni Üye

Seviye:
    ilgin için tesekkur ederim ancak bisikletci bulamadım ben buralarda:eek: dediğim gibi yarı motor yarı bisiklet tamırcılerede goturmekte istemem.yolda kalırım valla:D kendim yapmaya calısacağım

10. gazoz

gazoz Yeni Üye

Seviye:
    bisikleti eve cıkarmalıyım sanırım :) şimdi gidip bakayım.
    tekrar tesekkurler

11. OnErAl

OnErAl Kıdemli Üye

Seviye:
    frene basıp çekiyosunuz kalıyor mu (ynai hala pabuçlar sürtüyor mu ? ) birde buna bakın...

jantın eğik olsa bile bu seni yokuş aşağı durdurmaz (eğer çok ymauk olmamışsa..)

12. gazoz

gazoz Yeni Üye

Seviye:
    evet jant cok az yamuk ama fazla bir etkisi yok.firenleri gevsettim.ama 9 yılın yüküyle orta göbek(tekerin) biraz pislenmiş.bisikletci bulunca yenısını taktıracağım.

arka tekeri bikere ceviriyorum o dönüyor,sonra ön tekeri çeviriyorum duruyor bidaha bidaha 3 kez önü çeviriyorum anca arka teker duruyor :)

vaziyet bu durumda:D

teşekkür derim hepinize yeni yeni alakadar oldugum için göbek hiç aklıma gelememişti

13. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    yada akort ayarın bozulup fren pabuçlarını sürtüyor olabilir.bendede aynı problem vardı bir bisikletçie gidip akort ayarı yaptırdım yağ gibi gitdiyor şimdi :in:

14. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:

Arkadaşın dediği gibi v-fren ise jantların akorduda bozuksa janta fren pabuçları deyiyodur.

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Jant tellerini sık/sıktır.Jant millerini kontrol et bilye kırmış olabilir.Lastiklerini iyice şişir ( inik yada az şişmiş lastik hız keser) pabuçlarda sürtmüyorsa %100 düzelir ;)