Bisikletim çok yavaş

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hafiflikten vazgec sen bence de. @Murat Cömez cok hakli. O bisikleti hafifletmek icin yapacagin masrafla daha ust model veya yukseltmeye daha cok degecek bir kadroya yonelmen daha mantikli.
Su an icin derdin hiz ise daha buyuk capli aynakol, arazi-asfalt karisik kullaniyorsan donus direnci dusuk cyclocross lastik ve ideal hava basincina yonel en mantiklisi.
Ve daha once de belirttigim gibi cekis sistemini temiz tut, gerektigi kadar yagla.
Teker ve orta gobek kasiyorsa bakimini yagini yap/yaptir.
Fren ayarlari tam olsun surtme yapmasin.

Geri kalani da bol bol antrenman, kondisyon ve guc arttirimi...

Yoksa her yerini full karbon yapsan, en iyi janti taksan da o bisikletin kadrosu eninde sonunda degisecek! Giris seviyesi fiyatina gore duzgun olabilir ama aerodinamigi ve agirligi senin su an kafana taktigin gelistirmelere pekde degmeyecek bir bisiklet. Bol bol masraf etmektense ya mantikli ve basit gelismelere git ya da yeni ust seviye bir bisiklete gecmeye bak...

Scudo

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
@AdemCanDikmen Garantili bisikletin iki yıl boyunca garantisinin devam edebilmesi için o markanın belirlediği sürelerde bakımını yaptırmak gerekiyor yoksa garantisi geçerli olmuyor. Tabi servisin niyeti önemli ben birkaç defa bakım yaptırmıştım, yaklaşık 4 yıl önce bir bakım ücreti 30 liraydı, sonra aynakolun dişleri aşınmış galiba dedim, servisin ustası , pek umursamadan zaten o garantiye girmiyor dedi. Kafasına göre yani, arkadaşı olursa garantiye sokar, sevmediği biri olursa sokmaz garantiye. Vermedim birdaha bakıma. Alırken de kaza yapmadıktan sonra herşey garantili demişlerdi. Ayrıca İki yıl boyunca yaklaşık 240 lira bakım ücreti verecektim, zaten bisikletin fiyatı 550 liraydı, senin keyfine kalmış . Sonra bakımını araştırıp kendim yapmaya başladım.

• Beğen
Tepkiler: AdemCanDikmen
Tepki
12
İsim
Adem Can Dikmen
Bisiklet
Salcano
@Cem Tunç anladım benim aldığım yer hiç bişey söylemedi bakımla ilgili yarın gideyim bi konusup öğreneyim ya

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Garanti belgesi vermediler mi sana?

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@AdemCanDikmen Ben bisiklet sürmeye mtb ile başladım. Daha sonra yol bisikletlerine merak salıp bir yol bisikleti aldım. Baktım ki ikisi tamamen ayrı kategori. Yani deneyimlediğiniz sürüş çok farklı. Yol bisikletlerinde aynakol dişlileri daha büyük ve arka ruble dişlileri daha küçük bu da hız demek. Düz yolda asfaltta olabildiğince hızlanmak. Zira lastikler de daha düşük bir profile sahip sürtünmeyi azaltmak için. Ama bacaklarımın gücü garipsedi bu durumu. Zorlandım. Azmederek binmeye devam ettim bir süre sonra gördüm ki bacaklarım yeterince güçlenmiş. Bine bine oluyor bu. Mtb ye tekrar bindiğimde onun o daha çok arazide gitmek için yapılmış dişlileri ile yol yokuş vız gelip tırıs gidiyordu. Bacak gücü herşeyi değiştiriyor. Benim mtb de o kadar hafif bir makina değil hani. Yani bol bol bisiklet sürün sonunda göreceksiniz ki, bacaklar güçlenmiş. Bisikletin hızına etki eden bir sürü etken var. Ağırlık. Lastiklerin sürtünme katsayıları. Aynakol arka ruble dişli oranları. Jant göbeklerinin iyi veya kötü olması. Sizin performansınız.. Bunda bir güçlenin daha sonra surumunuz olunca daha iyi bir bisiklet bakarsınız.. Bir de mtb almışsınız bu bisikleti yolda kullanmak eziyet. 40 km in üstüne zor görürsünüz, daha sonra melez bir modele geçiş yapabilirsiniz. Lastikleri dişsiz asfaltta kullanmaya uygun bir yol lastiği ile değiştirebilirsiniz. Yada bununla kendinizi dağa taşa vurun o da ayrı bir zevk..!

• Beğen
Tepkiler: AdemCanDikmen

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Yahu yeni nesil rahata ne kadar da merakli, ben 15 kiloluk celik yol bisikletini 10 sene kullandim, memlekette de gitmedigim yer kalmadi. Calisacaksin, kondisyon yapacaksin, kardiyo yapacaksin, fazlaliklarindan kurtulacaksin. Oyle hemen pes etmek yok. Ha bisikletin kotu evet, ama bunu kendine bir sans olarak gor ve kas yap! Sonra degistirir nirvanaya ulasirsin.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
öne trispoke jant, arkaya disk jant, aerobar ve 55 aynakol alman lazım. bir de aero kask ve skinsuit tabiki. bol şans

https://pbs.twimg.com/media/CHrH82vWUAA8h7r.jpg

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
@Hasan Tunalı 124 km hızla gidiyor hala aynakolu çevirebiliyor uçuk geldi. Öyle ya da böyle kamyonun arkasında rüzgardan korunmaları zekice :) Kamerayı kamyona tutturmaları ise şahane :D

• Beğen
Tepkiler: Hasan Tunalı

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kondisyon yoksa güç tek başına hiç bişeye yetmez !