Bisikletin akmaması

revan55

Üye
Tepki
22
İsim
Recep V.
Bisiklet
Kron
Göbekten mi kaynaklanır bilmiyorum ama yokuş aşağı giderken bile arkadaşlarıma yetişmek için pedal çevirmek zorunda kalıyorum. Disk filan değmiyor. Ya da görünür bir problem yok. ama düz yolda olsun yokuş aşağı olsun bisikletin aktığını hissedemiyorum. Bisiklet kullanan bir arkadaşıma sorduğumda kilomla da ilgili olabileceğini söyledi. 90 kiloluk bir adamın 60 kiloluk bir adama göre daha hızlı yokuş aşağı inebileceğini söyledi. Mantıklı geldi ama bu beni tatmin etmedi. 2012 model Sedona 721 kullanıyorum. Sizce problemim nedir? :confused:

Scudo

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bir an benden bahsediyorsunuz sandım :D Gözden kaçırdığınız bir şey yoksa sorun göbeklerdedir. Daha akıcı olanıyla değiştirmeniz makuldür.

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

fatih selim yakar

Daimi Üye
Tepki
54
Bazen fabrika cikisi gobeklere gres yagi surmuyorlar yada tukeniyor.Veya gobekteki bilyelerde sorun olabilir bir bisikletciye gotur derim 721 iyi bisiklet akmasi lazim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletin katı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bir de eritip deneyin.

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
Lastiklerin hamuru yumuşaksa yola fazla tutunuyor olabilir.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Göbekler, lastikler, ağırlık, aerodinami. Hepsi etkiler.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Akiciklik sadece göbekle ilgili degildir, lastiklerle de ilgisi vardir. Kilonuza gelince agir kilo olmasi daha iyi hiz kazandirir.
Bunu bir arabayla kiyaslaya bilirsiniz.
Yüklü bir arabayi bayir asagiya birakin birde yüklü olmayan arabayi bayir asagiya birakin ve hangisi daha cok hiz kazaniyor görürsünüz. Yüklü araba daha cok hiz kazanir.

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Kilo kısmına kesinlikle katılıyorum. Birde şu var iniş halindeyken daha aerodinamik bir pozisyon almayı denediniz mi? yada arkadaşlarınızla aranızda böyle bir fark var mı? arkadaşlarınız gidon üzerine kapanıyor ama siz dik durarak rüzgara karşı duruyor olabilirsiniz. Bunu da bir düşünün derim. Göbekten de olabilir sorun. Göbekleri bir deneyin. Zorlanma var mı yok mu bir bakın. Yada arkadaşlarınızın bisikletleriyle karşılaştırın. Göbeklerden olabilme ihtimalide var. Bu durumda göbekleri temizletip silikonsuz gresle gerekli oranda yağlayın. Yine de sorun devam ederse disklere daha dikkatlice bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
göbek fazla sıkılmış olabilir bende yapmıştım inişte bile yavaşlıyordu

• Beğen
Tepkiler: thieu1991

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Akmasa da damlıyordur. Bas pedala, yetiş arkadaşlarına ve en önemlisi takma kafana...

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Bal

revan55

Üye
Tepki
22
İsim
Recep V.
Bisiklet
Kron
Önerilerinizi göz önünde bulunduracağım arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.

Mehmet B

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Diğer
@murat cömez

Hocam bu dediğiniz olay Fiziksel olarak imkansız. Aynı Aerodinamik özelliklere ve aynı sürtünme katsayısına sahip olan iki cismin ivmeleri de aynıdır. İstediğiniz yerden teyit edebilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: meren12

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
@Mehmet B

ağır olan cisim daha hızlı düşmez mi? yer çekiminden daha fazla etkilenir. yer, cismin yere bakan yüzeyini değil direkt cismi çeker. cismin kütlesi burda devreye girer. fizik filan okumuyorum ama böyle diye biliyorum.

bi de bisiklet hep mi böyleydi yoksa sonra mı böyle oldu?

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Elma ile bovling topu(golf topu) testi var. Ağırlık düşmeyi etkilemiyor. Arkadaşın dediği doğru. İyi araştıralım. Yalnız düşme ile eğimli arazide teker üzerinde ilerleme arasında fark olabilir. Bunu da iyice araştırmak lazım...

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hangisi fiziksel olarak imkansız?Burada aynı aerodinamik özelliklere sahip iki nesneden bahsedilmiyor.Farklı ağırlıklarda iki tane cisim var.Eşit yükseklikten bırakıldığında ağır olan mı,yoksa hafif olan mı yere daha önce düşer.Soru bu.Aristotales'e karşı Galileo Galilei.Sorun yüzlerce yıl önce çözüldü.

• Beğen
Tepkiler: neX ve mhtozel