Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletim 14 kg oldu

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Faruk K. tarafından paylaşıldı.

1. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Daha önceden Salcano NG303 SV modeli olan bisikletimin birkaç parçasını (Kadro, gidon, sele borusu) değiştirerek yeni bir bisiklet oluşturdum. Yeni bisikletim, pedallar, suluk kafesi, ışık vb üzerine taktığım alsesuarlar ile birlikte tam tamına 14kg geliyor. Bisikletin orijinali birkaç yüz gram daha hafifti. Ne dersiniz çok mu ağır? Bir sürü para vererek yaptırdığım bisikletimden soğumak üzereyim yardım lütfen.

2. aliaksu

aliaksu Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletin ağırlığı bu kadar önemli olmamalı.Bisiklet seversen eğer 45 kilo olsa bisikletini seversin.Kilosunu tartmak daha hafif hale getirmek için uğraşmak tamamiyle ego tatmininden başka bir şey değildir.Tavsiyem bisikletin ne kadar ağır olursa olsun bisikletini sevmendir.

Kadir Eskici ve Osman Kıtay bunu beğendi.
  3. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
    Siz 1kg verin, bu şekilde dengelersiniz.

4. levent koç

levent koç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisikletinizi kaliteli bir lastik markası kullanarak(mesela schwable greenguard) ve taktığınız malzemeleri(mesela arka bagaj-gidon-sele borusu-sele) alüminyum veya karbon malzemelerden seçerseniz bisikletiniz hafifler.. mesela benim bir bisiklet kilidim vardı kaliteli ve 1.5 m. uzuyordu.. ama net 600 gr. geliyordu:) onu 200 gr. gelen başka bir kilit ile değiştirdim.. bilmiyorum anlatabildim mi? bu şekilde siz de değişik şeyler yapabilirsiniz.. bisikletinizin ağırlığı bence iyi.. bende de 2010 model bir sedona 311 var 19 inçh ve 28 jant 24 vites 14 kg cıvarında.. ben de hafifletmeye lastiklerden başlayacağım(schwable greenguard) sonra.. arka bagajım sanırım orjinal değil onu da orjinali olan tranz-x marka ile değiştireceğim çünkü daha hafif ve alüminyum.. bu şekilde hafifleyecek.çünkü bisikletimizin hafif olması önemli sadece kendimizi hafifletmek ile olabilecek bir şey değil çünkü bisiklette taşıdığınız bir kaç kilo yük bile uzun yolda yada turlarda 5-10 kg etki eder bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmış.. bisiklet sanayisinin her yıl daha hafif modeller üretebilmek için milyonlarca dolarlık arge yatırımları yapmalarının sebebi bu.. selamlar pedalınız bol olsun..

Soner Közen bunu beğendi.
  5. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Aslında durumu tam anlatmamış oldum, benim bisikletim 2009 model Salcano NG303 SV (Acera Set, V-Fren). Bunu aslında değiştirmek istiyordum mesela Salcano insomnia 30 almayı isterim ama biraz tuzlu geldiği için, görsel değişiklik yapmayı düşündüm. Erdoğanlar bisikletten biraz da acele bir kararla Giant marka bir kadro aldım (Bir de gidon ve sele borusu), bisiklet çok güzel oldu, fakat setleri değiştirmek aklımda kaldı. Bir de bu ağırlık meselesi olunca, soğudum gibi. Bu bisiklete daha fazla masraf yapmayı düşünmüyorum. Önümüzdeki sene ya da denk getirebilirsem bu sene Insomnia 30 alacağımı varsayarsak, sizce bu bisikleti ne yapmalıyım. Bisikleti geri toplayıp Giant kadroyu satsam mesela? Veya da bunu böylece de satmayı düşünebilirim. Bir de bu kadroyu satmayıp, ng303'ün kadroyu satsam, bunu da sonra insomnia 30'a takabilirim. Sizler ne tavsiye edersiniz?

6. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    ağırlık konusunda bu kadar hassanız flat gidon yol bisikleti düşünebilirsiniz :)

Faruk K. bunu beğendi.
  7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hafif bir bisiklet istiyorsanız 1. kural MTB'den vazgeçmek zorundasınız ama 10.000 lira verecek gücünüz varsa 9 kg MTB bulabilirsiniz.

Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  8. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Aslında şu aşamada istediğim minimumda Deore setli, Hidrolik frenli sağlam kadrolu,13 Kiloyu geçmeyen bir bisiklet. Şu andaki durumdan bu bisiklete en ekonomik yollu nasıl geçerim diye düşünüyorum.

9. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Deore set, hidrolik disk fren, 13 kiloyu geçmeyen bir bisikletin en az 2.000 liradan başladığını söyleyerek önerim şudur;
    http://www.kackarbisiklet.com/tr/product_details.asp?ID=14&CID=8&PID=1002
    Salcano modelleri de bu fiyat yaklaşık ama kadro garantisi olan dünya çapında bir markayı tercih edin bence.

10. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu önerdiğiniz Scott'da çok güzelmiş ama, elimde zaten bisiklete takılı olan Giant ATX LTD kadro var, ömür boyu garantili, insomnia 30 'u araştırdım biraz şu anda 1300-1400 civarına bulunabilir gibi, normalde fiyatı 1600 TL. Bu durumda insomnia'yı alıp komponentleri Giant kadroya taşısam aslında istediğim bisikleti elde etmiş oluyorum. Salcano'nun kadrosunu satsam, biraz daha ucuza maletmiş olacağım bu durumda. Sizce nasıl olur?

11. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öyle de olabilir fakat kadronun tüm parçalar için uyumlu olup olmadığını kesin öğrenmeniz lazım sonra elinizde kalmasın. Elinizdeki kadroyu satıp direk hazır sıfır bir bisiklet almayı da tercih edebilirdim ben.

12. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Mevzu her zaman ego tatmini değildir, emin olun. Kolumu kırmadan evvel, gün aşırı en az 4 saat süren binişlerim oluyordu. Bu yorucu sürüşlerin ardından 15 kiloluk bisikleti sırtlanıp 4 kat yukarıya çıkartmak adeta işkence gibi oluyor ve her seferinde "ulan bari parça değişimi yapayım da en azından bir kaç yüz gram hafiflesin be" demişliğim çoktur. Bisikletimi sevmiyor muyum? Tam aksine, yoldaki performansından ve veriminden oldukça memnunum (en azından bana yetiyor) ama belirttiğim gibi her şey yolda bitmiyor.

13. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Buna katılıyorum bir de ben arabaya yükleme konusunda biraz titizim, eşime de bisiklet götüreceğimiz zaman, iki bisiklet toplam neredeyse 30 kilo taşıyıcıdan düşecekmiş, başımıza iş gelecekmiş gibi geliyor ;)

14. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    14 kilo içerisinde birkaç yüz gramdan bahsediyorsunuz bir kaç kilodan değil enteresan geldi bana bu kadar obsesif yaklaşımınız

15. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Haklısınız biraz obsesif davrandığımın farkındayım, ama dediğim gibi kadro değişimi çok ani bir karar oldu ve biraz ondan dolayı pişmanım sanırım.

16. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Görsellkten sıkılıp deiştirdigin kadronda agarlık yüzünden pişman olmussun sanrım. Herzaman hem görselik hem hafiflik bir arada olmuo malesef o yüzden sıkma canınıda keyfini cıkar derim ayrıca yeni biskletin fotograflarını poylasırsanda seivnirim merak ettim.

gramlara takılma bayır cıkarken eskisine göre zorluk cekmiosan hiçbir sorun yoktur.

17. Burak Celep

Burak Celep Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bilmiyorum ne kadar profesyonel bir bisiklet kullanıcısısınız fakat bu sitedeki hızlı gençlik insanı gaza getiriyor :) Eğer yarışlara katılmıyor, dağ bayır gezmiyorsanız, bisikletle ilgili yakın zamanda kariyer planlarınız yoksa bence bu ağırlık konusunu bu kadar abartmayın derim. Başlangıc ve orta seviye MTB için ağırlık bence gayet normal, 100 - 200 gram hafifletmek için yüzlerce bazen binlerce lira harcayanları görünce şaşırıyorum açıkçası. Bisiklet spor olduğu kadar özgürlüktür de. Bence bisikletinizi sevin.

Soner Közen, Faruk K. ve Emrah ONAN bunu beğendi.
  18. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet sanırım öyle oldu, bir kaç fotoğrafı var ama çok düzgün değiller en kısa zamanda çekip koymaya çalışayım.

Çok güzel söylemişsiniz, biraz sanırım ben de bu gaza gelme mağduruyum :) Tam tahmin ettiğiniz gibi yarışlara katılmıyorum, hiçbir profesyonelliğim yok, tamamen amatör biniyorum. En fazla ODTÜ arazilerinde (Yalıncak, Eymir) biniyorum. Aslında Acera set ile ilgili hiçbir problemim yok beni hiç yolda bırakmadı, V-Frenlerimden de gayet memnunum, onlarda hiç yolda bırakmadılar. Ama gönül bu, istiyor işte :)

19. burak özgüng

burak özgüng Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    14 kilo bana göre tam sınır.bisikletim ağır demeniz bence çelik kadrolu bisikletlere hakaret olur.o bisiklete daha fazla yatırım yapmanızı tavsiye etmiyorum.şu anki ağırlığı gayet yeterli.benim bisikletin ağırlığı 29' te 12.1 kilo.3000 e almıştım ama şu anki fiyatı 4300 yani fiyatlada kıyaslama yapmanın sonu pek yok.kazasız belasız kullanın..

Soner Közen bunu beğendi.
  20. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bence bisikletiniz hafiflemedi diye ondan sogmayin, simdiki kg cok normal o tür donanimla. Elinizdeki malin kiymetini bilin ve tadini cikarmaya bakin. Bisiklet öyle sandiginiz gibi kolay hafifletilmez, bunda cok paralar gerekiyor. Mesela kadro alinirken önce aluminyumun 7005 olamsina dikkat etmek, sonra tüm vidalar titanium olmasi carbon olabilecek parcalarin carbon olmasi vs. vs. iste. Bu yüzden 14kg'lik bisikletde gramli miktarlari aramayin. Bisikletiniz MTB olarak 10kg olsa ozaman derim suradan 50g suradan 100gram suradan 500gram eksilsin diye. Mesela ben fullsüspansiyon olan bisikletimi 9,6-9,8kg (KM-Saati ve pedallar dahil) arasina indirmek icin simdiye kadar yaklasik + - 5000TL harcadim ve indirdikce bir hastalik durumuna geliyor. Hala daha nereden indire bilirim diye yer ariyorum ama fazla indirilecek bir yeri kalmadi :(.

Dedigim gibi Bisikletinizin tadini cikarmaya bakin.

Faruk K. ve Soner Közen bunu beğendi.