Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikleti yurt disina ucurmak!!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında makaw tarafından paylaşıldı.

1. makaw

makaw Üye

Seviye:
    Arkadaslar bu sene Mayis ya da Haziran gibi Avrupa'da iki haftalik bisiklet turuna cikmak istiyorum. Bu konuda tecrubesi olanlardan ricam bisikleti ucakla cikarmak icin neler gerekiyor ? Bilet rezerve ederken mi havaalaninda mi bisikleti bildirmek lazim, bir de ucakta tasinmasi icin ozel bi kutu, ambalaj gerekir mi ? Simdiden tesekkurler...

2. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    gerçi ben bisikletle dışarı çıkmadım ama bildiğim kadarıyla ambalaj ,yada bisikletler için yapılmış özel çanta gerekiyor.bunun dışında özel bir eşyadan farkı yok.herhangi önceden bildirme gibi bir durum söz konusu değil

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Makaw selam

Öncelikle bisikletine uygun bir ambalaj yapman veya özel bisiklet çantasına koyman senin açından faydalı. Bisikletini korumuş oluyorsun. Bunun için firmalardan gidip bisiklet kolisi isteyebilirsin.

Bisiklet normal bagaj veriyormuş gibi Check-In (bunun Türkçesi gelmedi aklıma) işlemlerini yaptırırken veriyorsun. Yalnız içindekinin bisiklet olduğunu özellikle belirt. Çünkü özel bir tarifesi var, büyük boy bagaj olduğu için direk olarak uçağa almayacaklar, senin o koliyi bir yere bırakmanı isteyeceklerdir (genelde Check-In işleminin yapıldığı yerin yanında bir alan olur büyük bagajlar için) ve az bir miktar (20 $'dı en son) para talep edecekler. Bunun dışında bir olayı yok. Yalnız lastik havalarını tamamiyle söndürmelisin. Çünkü uçağın bagaj bölümünde hava basıncı dengelenmiyor ve bu da lastiklerin patlamasına neden oluyor. Havalı amortisörlerin havalarının indirilmesi, dış basınçtan bağımsız çalıştığı için gereksiz. Ancak yine de indirilebilir. Neticede siboplarını korumuş olursun.

makaw bunu beğendi.
  4. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Üç yıldır hayal ettiğim şeyi planlıyorsun. Hayırlı olsun. Hangi ülkelerde gezmeyi düşünüyorsun?

Eğer ineceğin yerde bırakacak yerin olmayacaksa çanta başına bela olur. Atılabilir bir ambalaj daha iyi. Halil'in dediği gibi bisiklet mağazalarından sağlam bir bisiklet ambalajı bulup sökümü ve ambalajlamayı kitabına uygun bir şekilde yaparsan, bisikletinin taşıma sırasında hasar görme ihtimali çok düşük olur. Ambalajı da aynen çöpe gönderirsin. Tabii benzer şekilde dönüşte de yine bir bisikletçiye uğrayıp ambalaj temin edeceksin. Bunun organizasyonunu dönüş gününden önce yaparsan son dakika heyecanları yaşamamış olursun.

Germanwings ile gitmeyi seçersen, online bilet alımı sırasında taşıyacağın özel yükü de belirtebiliyorsun. Bisiklet için 25 EUR kesiyorlar.

Ambalajlama konusunda Internet üzerinde resimli açıklamalar bulabilirsin. İhtiyaç duyarsan burada da herhalde bir araba dolusu laf üretebiliriz.

makaw bunu beğendi.
  5. Al_adam

Al_adam Üye

Seviye:
    makaw bunu beğendi.
  6. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    sheldonbrown'un sitesinde bu lastik patlaması işinin efsane olduğunu okudum ben. zaten ilk duyduğumdan beri de aklıma yatmamıştı. çünkü,

1. bisiklet lastikleri yüksek basınçlara dayanıklı. çoğu mtb lastiği 4bar (60psi) da kullanılabiliyor. yol lastikleri de çok daha yükseğinde...

2. yerdeki basınç ile 10000m'deki basınç arasında 0,8bar fark var. yani 12psi. dış mekandaki basıncın 12psi azalması da lastiği 12psi fazla şişirmekle aynı şey. 45'le şişirilmiş lastikteki basınç 57'ye zıplasa ne yazar? sonuçta sabit halde duruyor üzerinde yük yok.

3. uçakların kargo kompartımanlarının çoğu kabin ile aynı basınçta. özellikle yolcu uçaklarında. yoksa aşağıda kavanozlar şampanyalar bir sürü şey patlardı zaten. leş gibi olurdu :)

4. ben trabzon'a uçarkan indirmemiştim lastiklerimi. zaten o zaman daha pompam yoktu :) sorun olmamıştı.

HaliliOzturk bunu beğendi.
  7. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    uçağa bindirirken başıma gelenler de şu şekilde:

bisikleti kaçkar bisiklet'ten aldığım bi boş mukavva kutuya koymuştum, bolca hava pıtırdaklı naylon paketleme elemanı kullanarak. kargocu ilk hareket olarak konveyörün üzerine dikine koyup kutuyu sonra baaam diye yan yüzeyi üzerine devirmişti. ayıca bir arkadaşımızdı. neyse ki iyi paketlemişim.

kutu için özel bir işlem istenmemişti. normal kargo olarak girdi. boyutu ağırlığına göre çok çok büyük olmadıkça (mesela bambu sandalye falan taşımıyorsan) özel bir işlem yapılmıyor. avrupadaki havayollarını bilemem tabii. yer sıkıntısı çeken ya da bisiklet için ayrı kuralları olanlar olabilir. sitelerinden okumak lazım kurallarını. tavsiye ederim haklarını bilerek git havaalanına. kafalarından atarak sorun çıkarmasınlar. bu şehirlerarası otobüsler için de geçerlidir. muavin gelir sana "bisiklet çok yer tuttu 10 milyon vereceksiniz" der. saf olmamak lazım. biletin arkasını okumuş olmak lazım :)

kargoları toplamak için konveyörün etrafında yolcularla beklerken komik görüntüler oluşmuştu. bisiklet geçmedi takıldı kapıda :) sonra içeriden düzeltti birisi. yanımdaki birinin "o ne öyle kiminmiş" dediğini hatılıyorum :) ben kutuya koyarken gidon, pedallar ve ön tekeri çıkarmıştım. ön tekerin quick release'ini de çıkarmanı öneririm, kutuyu deliyor.

iyi şanslar.

makaw, erhana ve Bulunmaz bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    :) Olabilir tabi, ben sadece havaalanındaki yetkilinin bana söylediklerini aktardım.

Bu arada daha önce benim valizimde kapağı uçmuş konserve vardı, hiç tavsiye etmem çok kötü bir deneyim zira giyecekleriniz, yemeyi hayal ettikleriniz gibi kokuyor...

kerembasaran bunu beğendi.
  9. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    İşte dil dediğin böyle yaratıcılıkla gelişir. Yoksa yabancı kelimeleri yalan yanlış kullanarak değil. :) :in:

makaw ve kerembasaran bunu beğendi.
  10. makaw

makaw Üye

Seviye:
    Planlarim su an icin cok esnek. Ucuz ucak buldum ilk yere gitmeyi planliyorum :) Tabii is yerinden iki haftalik izin sorun olur mu onu da bilmiyorum ama zamani gelince gorcez :) Simdilik aklimda Berlin'den (Germanwings) baslayip duruma gore dogu avrupa turu ya da Almanya turu, ya da Milano'dan (MyAir) Fransiz Rivierasi ya da kuzeye dogru bir tur. Gezi olsun da hic muhim degil. Bu arada her turlu tavsiyeye de acigim ;)

11. makaw

makaw Üye

Seviye:
    :p

Cok hos bir tanimlama olmus, buradan TDK sozlugune girmesi icin kampanya baslatmak istiyorum :)) Herkes bu kelimeyi bilmeli, ogrenmeli. Simdi ben saticilara HAPINAPE desem garip karsilayabilirler, sozluge girmesi sart :D

12. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    hapinape? öğrenmiş olduk :)

patlangaç diye birşey varmış bir de geçen onu öğrendim. karikatür balonuna benzer manşetler için kullanılıyormuş gazeteciler. neyse. konuyu dağıtmayalım :)

13. elsk

elsk Üye

Seviye:
    Fransa' nın güney sahil kıyısını bisikletle gezmek açısından şiddetle tavsiye ederim..

Aybars Öge Sürücü ve makaw bunu beğendi.
  14. Al_adam

Al_adam Üye

Seviye:
    Bisikletle Balkanları dolaşmakta etkileyici ve unutulmaz bir gezi tecrübesi olabilir. Şöyle Yunanistan'ın Trakya Bölgesi, Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'u bisikletle dolaşıp oraları görmek.

2 hafta içinde hepsi görülür mü? Orası kapsamlı bir gezi planı çalışmasıyla halledilebilir belki.

Veya belli başlı Ege adaları (Girit ve Rodos'ta dahil.)

Her neyse neresi olursa olsun, yeter ki gönlünün istediği yer olsun.

:)

makaw bunu beğendi.
  15. makaw

makaw Üye

Seviye:
    Soyle gercekten keyifli bi yerlere gitmek istiyorum, bol ormanli, manzarali guzel yerlerden gecmek istiyorum :) Ama bu ulkelerin bisiklete saygisi olsun istiyorum. HEheue. Beyaz show daki tipe dondum. Berlin'den baslayip da Macaristan'a kadar gidebildigim kadar gitsem, oralar gerek guvenlik gerek seyir keyfi acisindan nasildir acaba ? Ya da tadi damagimda kalacak bir tur yapabilecegim baska nereler var sizce ?

16. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    cesaretinizden dolayı sizi kutluorm :)

makaw bunu beğendi.
  17. Al_adam

Al_adam Üye

Seviye:
    2 veya 4 haftalık gezi programıyla kuzey ve güney adalarını bir baştan diğer başa bisikletle keşfetmek.

Epey uzak orta dünya lakin mtb için dört dörtlük bir ülke doğasını, az insan yoğunluğu (yaklaşık Ankara nüfusu kadar ülke nüfusuna sahip) olmasını düşününce.

:)

makaw bunu beğendi.
  18. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Ben ilk yurtdışı bisiklet turumu Batı Avrupa ülkelerinde tren/bisiklet karışık hayal ediyorum. Çok uzun mesafeleri ve zorlu coğrafyaları trenle aş, kısa mesafeleri (günlük 30-80 km) bisikletle gezerek katet. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, belki İtalya, İspanya, Portekiz gibi bisiklet kültürünün yaygın olduğu ülkelerde zaten çok rahat edilir. Kaldı ki, Fransa'nın Provence bölgesi gibi yerlerde herhalde turist bisikletlerince ezilmedik tek santimetrekare kalmamıştır.

Belki tur planı Interrail bölgeleri bazında yapılabilir.

Fakat daha az akla gelebilecek bir turu da önerebilirim: Geçtiğimiz yıl, altı kişilik bir grup olarak Dalmaçya kıyılarında (Hırvatistan / Adriyatik Denizi) kiraladığımız bir tekne ile yelken turu yaptık. Split'ten başlayıp Dubrovnik'te biten, o adadan bu adaya seke seke dolaştığımız muazzam bir gezi oldu. Artırdığımız son günde de Bosna Hersek'e geçip Mostar'ı ziyaret ettik.

İşin güzel tarafı, aynı tur bisiklet ile de yapılabilir. Adalar arası feribot seferleri mevcut, ve zaten çok sayıda turist kendi/kiralık bisikletleriyle dolaşıyorlar.

Adalar tarihi açıdan zengin, tabiat muhteşem, memleket ucuz, Hırvatlar da yabancı ile iletişime alışkın, Türklere karşı hiçbir kötü önyargı taşımayan derli toplu bir millet. Üstelik Hırvatistan vize istemiyor.

Bizim deniz turumuz şöyle birşeydi:

makaw ve temucin90 bunu beğendi.
  19. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Ya da kısaca bu adres:

http://www.geziyorum.net/

Güneşin altında söylenmemiş söz olmadığı gibi yapılmamış şey de yok herhalde :)

makaw bunu beğendi.
  20. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    bende bu yaz Yunanistan'ın Midilli adasını bisikletle turlamak istiyorum. Ayvalık'tan hergün gemi gidiyor ama merak ettiğim Yunanlıar gümrükte bisiklet için ekstra bir ücret talep eder mi??

makaw bunu beğendi.