Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikleti yıkamak?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Turhan Atakan tarafından paylaşıldı.

1. Turhan Atakan

Turhan Atakan Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar uzun zamandır aklımda takılı olan bir konu bisikleti yıkamak sakıncalı mıdır?Aldığım ilk günden beri çok titiz olduğum için neredeyse her binişimden sonra nemli bezle heryerini ince ayrıntısına kadar siliyorum ama bazen uzun zaman alıyor yada bezin ulaşamadığı yerler oluyor.Komple yıkasam mı diye düşünüyorum ama pas yapar falan diye korkuyorum.Bu konu ile ilgili tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

2. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Pas yapmasından ziyade göbeklere ufak bi parça su kaçıyor. Benim orta göbek çok su alıyor. Her yıkamadan sonra yağlamazsam gıcırtı ve sesi beraberinde getiriyor.

3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    turhan bey,
    bisikletimi yıkarım tozdan kurtulur ayrıça diş fırçası yardımı ile arka aktarıcılar ve zincir araları ve ayna kollar ve ön aktarıcı temizlenir sonra adam akıllı kurularım akabinde würt var bende ,würt 'ü sıkarım rubleye bu arada rubleyide iyice diş fırçası yardımı ile temizlerim su ile, sonra kurularım ,ondan sonra würt sıkarım sonra arka aktarıcıyada sıkarım önede, ayna kolada ,10 dakika bekledikten sonra iyice kuruluma bezi ile silerim ayna kolu ve ruble artı ön ve arka aktarıcıyı bu işler uzun sürmektedir.,sıra zincire gelir yıkandıktan sonra bisikletin zinciri adam akıllı ova ova silinir sonra zincir yağı sürülür bunun için gene başka bi diş fırçasını kullanırım, bir devir çevirerek yağlama yaparım aşırı yağlanmaz zincir,
    wet lube kullanıyorum zincir yağı olarak,
    mümkün olduğu kadar en fazla temizlenecek yerler bisikletin hareket eden kısımlarıdır bunlar ruble, ayna kol, zincir ve aktarıcılar,

nonsteril bunu beğendi.
  4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Paslanma olmaz, ben de her binişten sonra tozunu alırım, ayda bir tazyikli su ile yıkarım sorun olmaz. Pas yapmaz ayrıca pas için WD-40 denen dünya harikası bir sprey var bisikletin zincirine rublesine ayda bir sıkabilirsin toz ve nem tutmaz paslanmayı da önler.

Berke bunu beğendi.
  5. Olcayyılmaz

Olcayyılmaz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Paslanma olmaz rahatlıkla yıkayabilirsiniz bisikeimi aldığım günden beri 2-3 haftada bir yıkıyorum :)

6. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    çamurlu arazi oldumu her dönüşte yıkıyorum yoksa kolay kolay kirlenmiyor zaten yıkarsanda kuruturusun ardından birşey olmaz