Bisikleti temizlemek ve parlatmak için ne kullanılır?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkadaşlar bisikeltimin amortisöründeki ve bir kaç kısmındaki sticketleri söktüm ve çok sıcak suyla temizlememe rağmen yapıştırıcı çıkan yerler mat ve beyaz duruyo bunu nasıl temizleyip parlatabilirim???

Scudo

yukcell

Üye
Tepki
15
eğer boyayı zedelemediysen, mazot veya sentetik tinerle silmeni tavsiye ederim. Üstübü veya pamuklu bez kullan. Aslında ayda bir komple silmeni tavsiye ederim. Oxitlenmeyi ve paslanmayı önler.

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@yukcell

sentetik tiner evet çözüm . sentetik tiner ne ihtiva ediyor bilen var mı ?

teşekkürler,
tolga gürgün

yukcell

Üye
Tepki
15
@Gürgün

(link)

Bisikletin boyasına zarar vermez. Piyasadaki bir diğer ismi ise "neft" tir.

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
lastiklerin yanaklarını parlatmak için ne yapılması dogrudur

yani ben vazelin suruyorum yada bulasık deterjanıyla yapıyorum ama dogrusu bu mudur zararı var mıdır benim yaptıgımın?

• Beğen
Tepkiler: fatihgüven

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Parlatmak için içilen cinsten kola sürebilirsiniz. Yada fren yanaklarına gelmeyecek şekilde arap sabunu.

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@baymineral

DİSCOVERY DE izlemiştimde cola galiba ya zarar veriyodu yada kullanıssız oluyodu (aslında tam hatırlamıyorum ama bole bi deney yapıyolardı mythbustersda haynoman ve adam ) ama yınede bi deneyecegim tesekkurler onerin için

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@yukcell

:Skull-175 boyayı zedelediysem hangi marka siyah boya kullanmalıyım acaba gabiba boyayı zedelemişim .boyayı çıkarıken domestos ve yapışkandan kolay kurtulmak için fön makinasıyla ısıttım !!!!:Skull-175

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@Gürgün

sanırsam alkol muhteviyatlı bir madde petrole yakınca :)

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
Bende de aynı sorun sele borusunda vardı.Sele borusundan sökülen zzyzx stickerı yapışkan ve gözle görülen bir iz bırakmış.Ben kolonya ile sildim.Kusursuz görünüyordu fakat bir müddet sonra aynı iz tekrar göründü.Bu işlemi 6-7 kez uyguladıktan sonra hiçbirşey kalmadı.Ayrıca boyaya hiçbir zarar vermedi

Saygılar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@propcadmin

kolonyaı deneyeceğim ama kolonya bisikletin yanına gidene kadar bnm tarafımdan bitirilmiş oluyor .napiim dayanamıyom kolonyaya .acayip serinletiyo :D

adanus

Üye
Tepki
4
selam arkadaslar. ozellikle tozda toprakta surmeyi sevdigimden bisikletim her daim toza bulanmis durumda. hele dar kisimlar, araliklar, birlesme yerleri, gobekler, teller icler acisi. bu ince alanlarda toz toprak temizligi nasil yapilir bileniniz var mi? ya da temizlemesek ne olur? (pis goruntu ayri bir hava katmiyor degil hani :) )

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@adanus

ince yerleri ben diş fırçası ile temizliyorum danik bi força al istediğin yerleri fırçala ister temizle istersen yağla onla .ama dikkat et diğer diş fırçalarına karışmasın!!!

nadir

Aktif Üye
Tepki
54
@adanus

En kolayı, git bir araba yıkamacısına, 2 dk tutuversin bisiklete basınçlı suyu. Bi sağdan, bir de soldan tamamdır.

Tabii sonradan yağlamayı unutmamak lazım.

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
@mecaoz1

araba yıkayanların kullandığı parlatıcı süt var ya da yine otomobil lastikleri için parlatıcı spreyler war aksesuarcıda ve marketlerde buabilirsinz.
ben bulaşık deterjanı kullanıyorum etkisi çok kısa sürüyor.
ayrıca parlatmadan önce yıkamanız veya temizlemeniz iyi olur..

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Sentetik tiner boyayı bozar ve kaldırır.Stickerların yapıştırıcılarının temizlenmesinde gaz yağı,mazot veya WD40 kullanabilirsiniz.

Dominator

Üye
Tepki
1
Sentetik Tiner en iyi fakat Tiner... tutucu bir malzemedir ve Bisikletin üzerinde bir süre bir tortu olur ve çok toz tutar....

O yüzden önce Arap sabunu (gülmeyin deneyin) ile bisikleti yıkayıp duruladıkdan sonra..Sentetik Tineri çok az miktarlarda kullanın.(Fakat Tineri asla plastik aksama sürmeyin) ..Yarım saat sonrada Kuru bezle silin...

Dur bakiim ayna gibi oldu :D

rocco

Üye
Tepki
0
@gurkankas

Sert yüzeylerden yapışkan izlerini (çıkartma, etiket benzeri) çıkartmanın bir yolu ve belki de en zarar vermeyen yolu izlerin olduğu kısmın silgiyle (bildiğimiz kurşunkalem silgisi) kuvvetlice silinmesidir. Bazı durumlarda biraz uğraşmanız gerekebilir (silginin yarısı bitebiliyor) ancak sonucu görünce gözlerinize inanamıyacaksınız. Know-how ı bana aittir:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şöyle havalar güzel iken hem bisikletim hemde profil jantlarım alev alev yansın istiyorum :hımm: Bu araçların torpido parlatma şeysinden kullansak olur mu? Bu konuda (parlaklık) sizler ne yapıyorsunuz acaba?

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi bayramlar öncelikle.. konuyu hortlamış oldum ama uygun bir başlık olduğunu düşünüyorum.

Yol bisikleti ile uzun tur yapıyorum. Dolayısı ile toz böcek vs. Mutlaka kadroya yapışıyor.. kadroyu temizlerken sizler ne kullanıyorsunuz. Su değdirmek istemiyorum pek. Boyasını koruyacak (hatta kadro malzemesini -karbon) bir solüsyon var mı kullandığınız merak ettim.

Ben aşağıdaki gibi bir ürün buldum ama malum bir yandan da cila boyayı inceltir derler.. bilemedim. Sizin tavsiyeniz ne olur?

(link)

• Beğen
Tepkiler: abidin3714