Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bİsİkletİ OtobÜsle TaŞimak!!!acİl

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında gökhanc tarafından paylaşıldı.

1. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar uzun gezilerin dönüşlerinde gördüğüm kadarıyla otobüsle dönüş yapıyorsunuz.peki otobüse yerleşimi nasıl gerçekleştiriyorsunuz.bununla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim

2. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben reklam olmasın diye isimlerini vermiyorum ama bir firma bisiklet için ayrı bir yolcu ücreti alırız dedi. başka bir firmaya bundan bahsettim. Olur mu öyle şey öyle yapacksan bisikleti koltuğa oturtur öyle götürürsün dedi. Ve eğer otobüste bagaj da yer sorunu olursa bir miktar ücret isteriz yer olursa sorun olmaz demişti. Tabi yine de bagaja koyarken sen de yanında olmalısın. Nasıl konulduğu önemli.:)

3. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben biraz parçalayarak yarısı halinde kutuya koydum hiçbir sorun çıkarmadılar ürcret dahi talep etmediler biraz küçültebilirsen boyutlarını sorun olmayacaktır ben adıyamandan sorun olmadan izmire kadar getirdim hatta belediye otobüsüne bile bu şekilde soktum :D

4. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    benim endişem sarsıntılardan zarar görmesi.bunu nasıl engelleyebiliriz acaba

5. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben gazete kağıtları ile boruları ayrı ayrı sarıyorum, tekerleklerde sorun olmuyor zaten. Diğer bir opsiyon bisiklet çantası kullanmak. Ama ne yaparsanız yapın her zaman bir risk var, ufak tefek çiziklerden kaçınılamıyor.

Tekerlekleri söker sele borusunu indirirseniz ortalama bavul kadar bir hacim kaplar. Muğla yolculuğu sırasında daha önce bisiklete ücret istemedikleri konusunda basın açıklaması yapan bir firma muavini ve şoförü 20 şer tl istedi. 3 kişiydik ve bizeden önce binmiş 2 kişiden almışlardı. Müşteri hizmetleriyle yaklaşık 20 dklık görüşmem oldu. Ve o iki kişinin de ücretini geri ödettim. Dönüşte ise İzmit firmalarından birini kullandık ve çok daha özen gösterildi bisikletlerimize ayrıca bir ücret de talep edilmedi. Anlıyacağınız tutturduklarına...

6. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    ben metro turizm başta olmak üzere birçok firmada görevler aldım.firmalarla aram iyidir.öyle bir durumun sonu şöför ve muavin için iyi olmayacaktır.onu sorun etmiyorum.

yanıma bez parçaları alıp maşayı ve çıkıntılı bölgeleri sarmak sanırım en iyi çözüm olacaktır.

7. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    eğer otobüse binme amacınız yolun bir kısmını otobüsle katetmek gibi birsey ise ve uzun uzun paketlemeyle ya da paket açmayla ugrasamayacaksanız;

->otobüs hareket saatinden yarım saat önce (yani perona ilk yanaştıgında) orada hazır olun ki bagaj boş iken en güvenli yeri bisikletinize ayırabilin =)
    -> ön tekerlegi cıkararak direksiyonu yan cevirin.
    -> seleyi tamamıyla alçaltın. ( ya da kadronun icine ittirirken cizilmesin istiyorsanız cıkartın)
    ->arka lastigi kesinlikle cıkartmayın cıkartırsanız arka aktarıcınıza veda etmeniz gerekebilir; bu riske bence girmeyin.
    ->yanınızda bagaj lastigi olarak da adlandırılan ucu cengelli lastiklerden bulundurmaya özen gösterin.
    -> bagaj lastigi vb. ile bisikletinizi bagajdaki kolonlara sabitleyin ve dişli civarına varsa kendi cantanızı koyarak cantanızı aksama siper edin yoksa ön tekerleginizi aynakol hizzasına koyarak bir nebze siperlemiş olursunuz.. (heybe kullanıyorsanız heybeyi sökmezseniz hem toplarken daha az uğrasırsınız hem siper görevini üstlenmis olur)

Böyle bir durumda araçtan indikten sonra 1-2dk içerisinde bisikletinize binip yolunuza devam edebilirsiniz. Tecrübeyle sabittir. Hatta kaskımı eldivenlerimi ve fosforlu yelegimi otobüsten inmeden giymistim acelem oldugu icin ben =)

Eğer bahsi gecen tasıma; yok ben paketlemeye vakit ayırırım gittigim yerde de eve kadar taşır evde toplarım tarzında bir düsüncedeyse bence yine arka lastigi cıkarmasanız iyi olur ama karar size kalmıs =) buna ek olarak;
    ->gidonu boyundan sökün
    ->öncelikle kadro borusu etrafını sonra bisikletin tamamını metresi 0.50-0.75TL ye satılan pat pat poşetle sarıp sele üst kadro borusu hizzasından kadroyu sapmış gibi tutabileceginiz bir bosluk bırakarak (ya da sonradan o boşlugu acarak) paketleyin.

bant dahil maliyeti 2TL olacaktır ve bence gayet saglam oluyor. sadece cok pratik oldugu soylenemez o kadar =)

Not: Eğer arka tekerlegi ve maşayı sökmeyi düşünürseniz aklınızda şu da bulunsun; onları söktügünüzde büyük olasılık kadro aynakol ya da arka aktarıcıdan kuvvet alacak; bu durumda bisikletinizi önemli aksamları zarar görecektir. Sökmezseniz arka lastik ve maşanın dip kısmı destek noktaları olacak ve arka aktarıcı-zincir-ruble-aynakol daha güvende olacaktır.

8. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ben genelde adı duyulmamış firmalara gidiyorum hemen bisikleti aliyorlar ayrı bir ücrette vermiyorum öntekeri sök yeter bisikletide gazeteye sariyorum sadece kadroyu bitti ...

9. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    çok sağolun bilgiler için gayet açıklayıcı oldu...

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  10. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    birşey sorucam otobüs değilde denizotobüsüne ne sekilde koyabiliriz ?
    ayrı bir ücret alıyormu ido
    (küçük deniz otobüsleri)

11. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    kamilkoç-nilüfer-metro ile bir çok seyahatim oldu. bagaj kendim yerleştiriyorum ve sadece ön tekeri söküyorum. otobüsün modeline göre de sele borusunu sökme ihtimali oluyor. bisiklette mi gideek diyenler oldu, taşımam diyenler oldu, para isteyenler oldu ama beş kuruş vermedim taşıyacaksınız dedim. sizlerin ısrarı ve kendi yerleştirmeniz ki alanı minimuma indirmeniz çok daha avantajlı olacaktır. geçen sene kapadokya yarışı dönüşü metro turizm ile istanbula 22 bisikletli olarak döndük ve bagaj tamamen doldu sadece bizden sonra binen yolcular söylendi. şöför ve muavin hiç birşey diyemedi ;)

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  12. arda22

arda22 Aktif Üye

Seviye:
    otobüs konuları yine hortladı demek
    hiç bir zaman ön tekerimi sökmedim söktürtmem :) en son 1 ay önce nilüferle gittim hatta karşıya geçmemek için ordan nilüferin esenlerden ataşehire kalkan otobüslerine (doğal olarak biletim olmadığı halde) de koydum bisikleti

13. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben sadece bir kez bisikletimi yanımda götürdüm ondada ön tekeri söktüm kadroyu dayanıklı ama elestik bir bezle kadroyu sardım.Seleyi ise yırtılma riskine karşı bavuluma koydum.Hiç bir sorun çıkmadı ve çizilmedi.;D

Ahmet Kur bunu beğendi.
  14. soner kulak

soner kulak Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar bisikletin çizilmesinden çok endişe ediyorsanız dc-fix ile kaplayın.koçtaşta 10 tl en az 5 bisikleti kaplarsınız.ben 6 aydır kullanıyorum ve çok memnunum.ayrıca bizzat bisikleti aldığım mağaza yetkilisi bile orjinal boya sandı.benim bisikletim 28 "olduğu için ön tekeri söküyor ve bisikleti otobüse koyuyorum.herhangi bir sorun çıktığında sert ve kararlı davranınca hiç bir itiraz gelmiyor.bu arada 6 aydır hiç bir endişe taşımadan bisikletimi otobüs dahil her yere rahatlıkla yaslayabiliyorum

15. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ön tekeri sökmek takmak benim için uzun iş bilmiyorum metrobüle birgün bineceğim laf söylemeye kaltıklarında her halde çemkiririm :) bebek arabalarını alıyorsunda gibisinden.

bakalım ne olcak
    yazarım burayada