Bisikleti küçümseyen birinin yaşadıkları...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Motosikleti benimsemiş, yaşam tarzı olarak gören biri vardı. Yollar da hep onundu. Daha doğrusu o öyle zannediyordu. Neyse bir gün yine çıktı bastı sol şeritten giderken aniden önüne bir araç çıktı ve ona 299 KM/Hız hızında giderken çarptı. Motosiklet fırladı gitti dağıldı, adam da 15 metre havadan 25 ileriye uçtu, yere düştü ama bu adamın burnu bile kanamadı. Hatta yerden kalktı bir de dalga geçti arabalarla dikkat etsenize ya ne önüme çıkıyorsunuz diye...

Neyse bu adam çıktı yol kenarında az ileride Harleycilerin olduğu bir mekan gördü. Oraya gideyim de iki bira sallarım bu stres üzerine dedi. Mekana girerken bir baktı ki, mekanın park bölgesine normal park edilmiş bir bisiklet...

Motorcuların mekanında bisikletin ne işi var ya? dedi ve bisiklete sağlam bir tekme attı. Bisiklet yere bile düşmezken, 299 KM/Hız ile 15 metre havaya uçup 25 metre ileriye fırlayan ve burnu bile kanamayan bu adamın tekme attığı ayağı kırıldı ve oracıkta düştü kaldı, kalkamadı yerden ta ki ambulans gelip onu kırık ayağıyla hastaneye götürene kadar... Motosiklet perte çıkmış, kendisinin ayağı kırılmış, tekme salladığı bisiklet sapasağlam kalmıştı.

Bisiklet öyle bir şey işte, bazen sadece bakarsın daha doğrusu bakakalırsın :)

Not: yaşanmış bir olaydır.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Angel gerçek de, niye öyle kazalardan sağ çıkan olmuyor mu hiç :) geçenlerde olmuştu hatta bir araba kazaya giriyor hurda yığınına dönüyor ama içindekilerin doğru düzgün burnu bile kanamıyor.

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@BF Okuru insanda sağlam kemik kalmaz be abi, müthiş bir hız bu. onun dışında hikaye güzelmiş :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Abi 15 metre dedigin 5 katli bir apartman ya..?
Pek mantikli degil. 15 metre yuksel, 25 metre boyunca uc?

• Beğen
Tepkiler: Yalnız Pedal

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Angel @Kuzey Ege söyledikleriniz siz de haklısınız bunu uzun yıllardır o camida olan biri anlatmıştı. Yani sallamamıştır diye düşündüm ciddi ciddi paylaşmıştı bana. Ben de bisiklet geçtiği için burada paylaşayım dedim :) fakat o hızda giderken o kadar mesafede fırlaması da normal geldi bana. Yani 80-100 veya 120'de falan gitse tamam derdim de, son hıza dayamış gidiyor normal geldi bu yüzden.

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
2012 senesinde beşiktaş yıldızda kırmızı ışıkta beklerken gece 2-3 arası gözümün önünde motorcuya sarhoş bir şoför arabayla oldukça yüksek bir hızla çarpmıştı motorun 25-30 metre yokuş yukarı fırlayıp motorcu da yaklaşık 5 metre yükseğe ilk durduğu yerden de 3-4 metre ileriye düştüğünü gördüm üzerinde full koruma kıyafet olduğunda bu tip kazalarda hiç bir şey olmuyor ama biz genede ambulans gelene kadar kımıldamamasını sağlamıştık tedbir amaçlı adam kalkıp gidecekti.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@BF Okuru
Aslında 80-100 veya 120 ile 25 m uçsa normal gibi ama 300 biraz fazla değil mi? Araba 60-70 civarı hızla arkadan vurunca ben 10 metre ileriye doğru uçmuştum. Olay doğrudur bir şey diyemem ama anlata anlata biraz katılır ya içine... Sanki hız anlamında biraz katılmış gibi :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru
Fizik kurallarina tamamiyle aykiri. Bunu uzerine carpma-tepkime prensipleriyle ilgili bir formul-baginti olusturacak ve belirttiginiz verilerden carpan aracin carpilana kac tonluk bir kuvvet uyguladigini bulacagim. Butun gecemi yediniz, sagolun.
Maddesel carpismalarda carpan cisim, carptigi kendi agirligindan daha yuksek bir agirliktaysa 45 derecelik bir aciyla seker. Maddenin itme kuvveti, yerkurenin cekim kuvvetiyle ortak hareket ederek olusturur bu aciyi. Dogadaki her carpma boyledir. Formul 45 derecedir.

Eeh rahatsiz adamim ben ya, lutfen bana boyle seyler yapmayin. Yarin da is gorusmesi var sabah onda. Yandik :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@AliG. evet bu tip kazalar çok oluyor. Zaten motorun üstünde kalacak halleri yok elbette fırlayacaklar bisiklette olduğu gibi. Allah beterinden korusun bu arada. Gerçekten çok tehlikeli ama dediğiniz gibi full koruma sağlayanlar kazadan ufak tefek sıyrıklarla kurtulabiliyorlar bahsettiğimiz gibi.

@Serden Us açıkçası belki de abartma gibi olmasın diye öyle söylemiştir veya tam tersi abartmış da olabilir. Belirttiği rakamlar tam doğru da olmayabilir yani. Dediğim gibi bisiklet geçtiği paylaştım ben.

@Kuzey Ege ehehehe o kadar tespite gerek yok ya buradaki amaç bisikletle dalga geçilmez, küçümsenmez mesajı işte :p umarım iş görüşmeniz başarılı geçer :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru hocam bende boyle herseyi fizik kurallariyla formulize etme durumu var, gunluk hayatta da karsima cikan her seyi belirli bir denkleme oturtmaya calisiyorum. Ah ah Nasa kacirdi bizim gibi adami var ya, yatip kalkip dertlerine yansinlar :D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@BF Okuru Mesaj alındı o konuda sıkıntı yok :D

Ben de bir gün tren geçidinde en öne geçtim bekliyorum geçidin açılmasını. Yanıma şu devasa 1000cc ve üstü model motorlardan biri geldi durdu. Laf attı geçit açılana kadar muhabbete başladık. Adamın aslında içten içe bir bisiklet merakı varmış, motoru yormayan yönü nedeniyle kullandığını ama aslında bisiklet gezilerine falan çok özendiğini hele böyle dağ bayır dolanmanın doğaya bulanmanın özlemini falan anlatmıştı. Bana da böyle bir kendi aracımdan gurur duyma hissi gelmişti. :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant