Bisikleti Köye Götüreceğim Gerekli Olan Malzeme / Araç - Gereçler

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Evet arkadaşlar.. Düz lastik ve arazi lastiğim var. Öyle uzaklara gitmeyeceğim ama MTB'nin tadını çıkaracağım! Dağ tepe, engebeli arazilerde dolaşacağım. :)

Şu an toparlayabildiklerim;

-Zefal Prolube yağ
-Alyen set (Super B alyen alacağım)
-Yama takımı ve zımpara + levye
-İki tür lastik için de yedek iç lastik alacağım.
-Mini pompa
-Kask, eldiven. (gözlük alacağım)
-Zincir anahtarı

Bisiklet için gerekli ürünler...

Ortalama 1 ay kalacağım arkadaşlar ama adam akıllı bisikletçi yok maalesef. O yüzden kendim yapacağım gerekli şeyleri. Evet anlamıyorum pek fazla ama internetten bakarak çözebilirim. Frendeki ufak sorunları sağolsun forumdaki arkadaşların yardımıyla çözmüştüm. Çare yok zaten. :) Yanıma başka ne tür araç / gereç almalıyım? Pahalıya kaçmazsak sevinirim. Köyde evde kalacağım. Arazi ve düz yolda kullanacağım. Sınırları zorlamam gereken engebeli yerler çok ama bisiklet yeterli değil. :) Kron XC 750 üzerinde Suntour xct v3 maşa var. 80 - 100 liralık.

Scudo
Tepki
45
Bisiklet
Kron
Ayrıca vites ve fren teli de almalıyım sanırım... Birer tane yedek alsam yeterlidir herhalde. Daha 500 km kullandım. Ne kadara patlar? :)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Aklına bir şey gelen olursa eklesin arkadaşlar.

Ayrıca port bagaj ve heybenin dengesizlik sağladığını duydum bir arkadaşta. Ne tür bir denge sorunu sağlar?

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
çok bi denge sorunu yok ama ellerinizi bırakamazsınız yani o kadar :) zaten bırakmayın fren teline gerek yok bence

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Mtb ye sırt çantasından kurtulmak için sele arkası aparatla beraber 2 adet ibera geniş hacimli, mandallı,portatif bagaj taktım.Çok memnunum.Denge sorunu asla yoktur.Fakat masraflıdır.Uzun ömürlü ve devamlı kullanmak gerekeceğinden açısından avantajlı.Bunun yanında kadro çantası. (link) set olsa a-dan z'ye hersey var. Akort anahtarı,suluk-matara lazım olabilir.Bisiklette en çok sorun çıkaracak aparatlar en fazla kulllanılan aparatlar.Zincir,aynakol,ruble,pedal,göbekler.Aynakol vidaları,pedallar bazen gevşeme yapabiliyor.Pedalların gevşeme yapması ciddi sorun olabilir.Aynakol giriş yerlerinin yalama olması ve yeni aynakol almayı gerektirir.Eskiden aynakollar çelik olduğu için kaynak yapılıyordu:D.Bilenler vardır,görmüşlerdir.Yolculukta başıma gelen birisi olarak söylemek istedim.Dikkat etmek lazım.Sorun varsa zorlamamak.Yoksa dağın başında yardım edecek kimse olmadığı için yardım istemek zorunda kalacaktım.Bisikletçiye bakım yaptırırsan iyi olur.Akort ayar,rubleyi,zincir,aynakol,pedalları kontrol,sıklatma.Özellikle ruble,zincir,aynakol dişlilerin durumunu öğren.Pedal sıklamak için anahtar gerekebilir veya çok kullanışı kurbağacık anahtar.V-frenliyse akort ayarını kendin bile yaparsın.Akort tel vidası ve bir kaç akort teli agresif kullanıma bağlı olarak çok nadir sorun çıkartabilir.Hazır zincir baklaları var.Extra zincir bulundurmak iyidir fakat bisikletinde kaç km yaptığın önemli.Bazen zincirler çok çamurlu yollarda sürmekten çabuk aşınmaya maruz kalabiliyor.Pompa kaliteli olması lazım.Yapıştırıcının sakın kendinden yapışmalı olanı alma,kullanan birisi olarak yolda rezil etti. (link) yama seti çok iyidir.Işıldak lazım olabilir.Yazılanlara ilave olarak aklıma gelenler şimdilik bu kadar.Sağlık ve giysi malzemeleri sana kalmış.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@gok

Hocam çok teşekkürler bilgiler için. Delta'nın tamir setini en iyisi sonra alalım. :)) Maalesef yeterli bütçe yok. Bu arada şu ibera bagajı hatırlıyorum, araştırayım. :) Foruma ilan açacağım. Bagajı ve heybeyi az kullanılmış 2. el almaya bakacağım. Maalesef yeterli bütçe var ama diğer malzemelere kalmıyor.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar günlük 100 km gibi turlar için heybe gerekli mi sizce? Sırt çantası baya sorun yaratıyor.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Fırat Karamanoğulları
Olursa daha rahat edersiniz... uzun turlarda sırt çantası rahatsız eder...

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@M.Ozkul

Ortalama 100 liralık heybe herhalde iş görür. 40 -50 civarı da bagaja vermek gerekecek. :) Teşekkürler.

Yahu ben forumda bulamadım. Kron XC 750 HD kullanıyorum. Bisikletin kadrosunda port bagaj için deliklerin olduğunu nereden anlayabilirim? Selenin altındaki V fren bölmesinin üstünde üçgen şekilde olan kısımda delikler var. Vites kasetinin olduğu yerin orada da bir delik var ama disk tarafında bulamadım.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben gidon çantası aldım... telefon, mendil, yağmurluk, cüzdan, ufak tefek şeyler.. hepsi elimin altında. bi de çıkartıp takması kolay, taşıması da... kısacası çok rahat ettim.

bu çantalar da boy boy... bi bakın derim, belki siz de arka bagaja tercih edersiniz.

ama gidon çantasıyla araziye girmek istemezdim... sonuçta her hoplama, takma aparatının ömrünü kısaltıyo (en azından bana öyle geliyo...) bi de düz yolda etkisi olmuyo ama, arazide hakimiyeti olumsuz etkiler...

bi ek; n'olur n'olmaz, uzun turlarda gece havanın kararmış olma olasılığı var.. bi arkadaş yukarda yazmış, arada kaynamasın.. ışıklandırmanız mutlaka olsun..

bi ek daha, su... bisiklet üstüne takılabilicek bi suluk takma aparatı lazım. ister matara alırsınız ya da 1 lt'lik su şişeleri olabiliyo mu denersiniz işte.. tabi sağlamlığına da bakın. düz yolda önemli olmaz da, arazi keyfinde hoplayıp zıplarken, düşmesin =)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Çok teşekkürler hocam tavsiye için. :) Evet, su çok önemli. Zaten gideceğim yerleri kafamda ön plan olarak çizdim. Temiz pınar suları var. :) Köy alanı çok büyük ve ticari hiç bir dükkan yok. 15 km uzaklıktaki tamamen yokuş olan bir yol var. Çarşıya o zaman varabiliyorsunuz. Bu yüzden pek geceye kalmayacağım.

İlumenox far var iki adet bir de infini arka var. İkinci el çok cazip fiyata almıştım. :) Bunlar için de yedek pil aldım 3'er tane. GP marka. Ortalama 1 hafta var gitmeme. Hepsini tamamlayacağım. :)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Kullanıcı ismine bakmayıp aynı kişiye iki kez ''hocam'' diye hitap ettim ehehe..

Her neyse. Güncel arkadaşlar. :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
"hocam" candır... =)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Şu fotoğraftaki üründen başka gözüme çarpan düzgün bir ürün bulamadım. Bu ürünü kullanan arkadaşlar var mı acaba? Aslında iyi ürün var ama iyi olduğu kadar parası da iyi

http://www.decathlon.com.tr/products-pictures/250/gd-asset_26112654.jpg

Gözlük alayım diyorum; 40 Liraya 4 camlı gözlük. Ne kadar güvenilir olur ki? Biraz düzgün, kaliteli bir şey alalım desek bu sefer de bütçe yok. Tavsiyelere açığım arkadaşlar.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Fırat Karamanoğulları

Aynı ürünü kullandım, kullanıyorum. "Harika, muhteşem, inanamıyorum" dedirtecek bir çanta değil ama gayet iş görüyor.
4-5 günlük bisiklet turumuzda kullandık kız arkadaşımla, hiç sorun çıkarmadı, ne yırtıldı, ne bir şey oldu. Ufak gibi görünüyor ama bayağı bir şey alıyor.
Fiyat/performans olarak çok başarılı bir çanta olduğunu düşünüyorum. (Biz alırken çifti 50TL gibi bir şeydi sanırım).

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Edip Dinçer

Hocam çok teşekkürler. Peki kışın mı almıştınız? Belki ona göre fiyat düşebilir. Bir arkadaşım bazı ürünlerin fiyatının düştüğünü söylemişti kışın. :)

Ör: Sele, gözlük.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yok, bu yaz başı aldık..
Ama arada "Mavi Ürün" adı altında indirime gidiyorlar. Mesela bu Cumartesi 3 camlı bir gözlük 30TL'ydi sanırım..

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Edip Dinçer

Hocam siteyi gezindim ama bulamadım. Bu kampanyalardan nasıl haberdar olabiliriz? Çok uzağım çünkü, her hafta indirimler değişiyor mu acaba? Çok iyimiş, zaten bütçe yok. Birini alsam, ötekini alamıyorum. İndirimlere getirir, tek tek alırım. :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
(link)

Vay be.. Pazarlama tekniklerine kanmışım ben de.. 39.90 diyince aklımda 30 diye kalmış ama 40mış normalde.. =)