Bisikleti fakir aracı olarak görenler

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Gökhan Taflan

aynen öyle :) huzur > mutluluk > aşk :)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben kendi fikrimi değil ,gözlemlediğimi dile getirmek istedim :)

@Oğuz kurt

benim düşüncem değil tabi ki sadece gözlemim

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Genel düşünce bu arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz siz? Adam çocuk muyum arabam var diye pişmiş kelle gibi sırıtıyor. Zihniyet bu ortamın dışına çıkınca bundan ibaret!

(link)

• Beğen

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Gözleme şunu katabilir miyiz;
İnsanlar kendilerini statü sahibi zannedip, bisiklete binerlerse eğer zar zor kazandıkları o statüyü kaybedeceklerini düşünürler.
Düşünsenize CEO'nun işe bisikletle gittiğini, çalışanlar ne der ? "Bu adam ne samimi"
Ne gerek var böyle düşünmelerine, dünyada ve özellikle ülkemizde sınıf ayrımı varken bu tür davranışları iki taraf ta yadırgar.
Hal böyleyken. "Bu göbeği nasıl eritcem arkadaş" diyen bir adama bisiklet önerirseniz, aklından bile geçiremez. Tabu dur.
Kaybedecek çok şeyi vardır. Bilemezsiniz siz. Nereden bileceksiniz :)

• Beğen

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bende tam tersi düşünüyordum:d İnternette satılan bisikletleri,çevremde gördüğüm bisikletlere bakınca yahu millet benim 700 liralık bisikletimden ne istiyor derdim:D Şu sıralar sosyetenin göz bebeğide oldu diyebilirim.Türkiye'de şunu gördüm;Kayseri'de,Mersin'de,Adana'da ve çoğu illerimizde genellikle çalışanlar ve öğrenciler bisiklet kullanıyor.Düşünsenize ben 2 yılda 12000 km yol yaptım bunu çalışan biri olarak sürekli şehir içi trafiğinde arabayla seyahate eşitlersem.Her halde şehir içinde araba 100km'de 7 litre yakıyordur.Yakıtı'da 4 lira ortalama alırsam;100 km'de 28 tl 1000 km'de 280 tl,12.000 km'de 3.360 tl:d Bizim burda bir kişi ücreti dolmuş 2 lira(mesafe 5-5,5 km için)hadi ben öğrenci hesabı yapayım 1,25 tl ücretim günde toplam 10 km gidiş-dönüş etti mi 2.50 tl 12.000/10x2,5tl=3000 tl (Kişi ücreti olarak:4.800 tl) yahu dolmuşla gitseniz bile arabadan karlı:D Bisikletime Taş çatlasın 400 lira harcamışımdır bunların yarısını'da eskiyen parçalardan aldığım getiriyle 200'e sabitlerim.Yeme-içme saymıyorum demirbaş gibi bir şey o:D FAKİRLİĞİMDEN TASARRUF YAPIYORUM BİLE:d

• Beğen

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
bir eski motosiklet sürücüsü olarak aynı şeyi bu 4 tekerlerin çoğunluğu ben büyüğüm beni koruyan kaportam var diye düşünerek trafikte gösterdiği (daha doğrusu göstermediği) saygıdan anlayabilirsiniz. bir çok model o hor gördükleri motosikletlerden daha ucuz arabaları olanlar bile motosikleti bir ulaşım aracı olarak görmezken bisiklet ve 1000 li 10 bin li rakamları söyleyince ağızlarını bir karış açıyorlar bu türdekiler... hatta bir ara ntvde belgeseli vardı paran yokdiye bisiklete mi biniyorsun diyorlardı otobuse binecek paran yokmu o kadar yol gidiyorsun demişlerdi belgeseli sunan adama ntvde bisikletin fiyatı bir yerli otomobil parası bilmiyor ki tabi programı sunan adama onu söyleyen..

Tepki
16
Bisiklet
Merida
Fakirlik değilde bence saçma olarak görenler var diyelim :) ''O bisiklete 1500 lira mı verilir...'' cümlesini çok işitiyorum 6 gündür... :)

• Beğen

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
bisikleti ulaşım ve spor aracı olarak kullanmaya başlayınca bizim yaptığımızı yapmayan/yapamayan insanlar büyük ihtimalle kendilerine bir haklılık/bahane yaratmak için bisiklete bineni fakir gibi görmeye çalışıyor. yani bizim yaptığımıza cesareti yetmediği için veya tembel olduğunu bildiği için kendi zayıflığını meşru kılmaya çalışıyor bu sebeple bisiklete binene fakir muamelesi yapabilir.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Fakirlik kötü birseymi de, fakir araci diyenlere kiziyorsunuz. Varsin fakir araci olsun ne var bunda. Ben de fakirim ama arabamda var bisikletim de. Ayrica ben ne insanlar taniyorum kapilarinda BMW, Mesedes vs. yatiyor ve benzin alamadigi icin kullanmiyor ama sorunca benim mersedesim var diyor. Bu devir de fakiri de zengini de aynidir. Birakin bu sacma düsünceleri.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Fiyatını soranlara liste fiyatı 840 ben 640a aldım demek yerine 500'e aldım diyorum oha çekiyorlar. Bisiklete o kadar para verilmezmiş. :) Ya 500 lira ha en ucuz ve parçaları dökülmeyen bisiklet fiyatı pahalı diyorlar. Bunun sebebi 150 liraya da 100 liraya da bisiklet bulunması.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Zenginler, en son fakir cennete girdikten sonra cennete gireceklermiş diye duymuştum. Biz de bisikletimizle gireriz, olmaz mı? :)

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Adana Kozan'da bisiklet dar gelirlilerin en basit ve ucuz ulaşım aracıdır. Hane başına birden fazla bisiklet düşüyor desem abartmış olmam. Geçen gün PTT önünde çektiğim bir fotoğraf bunun kanıtı olacaktır.
(link)

Bisikletlerin neredeyse hepsi ucuz (forumdaki bisikletlere göre ucuz) bisikletler. Belderia marka bisikletlerin en ucuzu burada rekor satış yapıyor. Geçenlerde 14-15 yaşlarında bir çocuk yaklaştı ve yanımda sürmeye başladı. Benim dandik (ilk aldığım zamanlar bana göre dandik geliyordu) Salcano'ya "abi senin bisiklet harikaymış" dedi. Darısı sana dedim de çocuğun darısıyla falan işi yok. "Abi ne işim var bisikletle, bir para kazanayım hemen araba alacağım, bir daha bisiklete mi binerim ben" dedi.
Şimdi bu çocuk en parasız zamanlarını mecburiyetten bisiklet üzerinde geçirdiği için daima bisiklete binenin dar gelirli olduğunu düşünecek. Bu algıyı kırmanın imkanı yok bence.

Sosyal statü meselesi ise doğru tespit. Adam bisiklete binerek statüsünü kaybedeceğini düşünüyor. Zira kendinden daha az kazanandan bir farkı olmasını gerektiğini düşünüyor. Onunla eşit olmak istemiyor. Baspedala Web Tv de izlediğim bir videoda Amsterdam'da bir hanım şöyle diyordu (Hatırladığım kadarıyla) "Bir avukat, bir işçi ve bir öğrenciyi bisiklet üzerinde görebilirsiniz. Bu eşitlik hissidir. " Aynen öyle, herkesin eşit olduğunu görebildiğimiz nadir yerlerden biri bence bisiklet. Ama işte bu herkesin işine gelmiyor.
Hal böyle olunca da bisikletin - en azından bazı bölgelerde- dar gelirli ulaşım aracı olarak görülmesi çok normal.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bisikletimize, arabamıza, eğitimimize ve paramıza hataa başka birçok şeye de uygulanabilecek bir söz vardır çok severim, sizler ile paylaşmak istedim.

"" Neye ne kadar sahip olduğun değil o sahip olduğun şey ile neler yaptığın önemlidir ""

• Beğen

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
İnsanların ne düşündüğü,bizim için önemli değil,kendi düşündüğümüz önemlidir,

Bisiklet sürerken kendimi mutlu hissediyorsam,binlerce para verip demir yığınına binmeye gerek yok..

Kaskımı takıp,antrenmana çıktığımda komşularımız,bir garip bakıyorlar sanki deli görmüş gibi,ancak hiç umrumda olmuyor,benim için spor,mutluluk ve sağlık daha önemlidir..

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Hakkında bilgi sahibi olunmayan şey hep garip, itici gelir göze. Bu da o mesele. Söylemleri ve görüşleri kafaya takmayıp yola devam etmek lazım...

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
öyle diyenlere ve öyle diyecek olanlara her zaman yanımda birkaç tane bulundurduğum kimlik fotokopimi veririm ki sgk nın sitesinden maaşımı rahatlıkla inceleyebilsinler :)

İşin şakası evet ben çok pis fakirim. Yemeğe yemeğim, içmeye suyum yok. Onun için bisiklete biniyorum.

• Beğen
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Zengin fakir edebiyatı için Mevlana'dan bir söz;
Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil! Çünkü o; 'her şeyin fiyatını bilir, değerini değil.'

Ben bisikletimle gezerken kendimi harika hissediyorum, diğerleri ne düşünüyor bilmiyorum...

• Beğen
Tepkiler: GencerGümüşay