Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikleti dağıttım Scott Scale 50 toplamaya yardım - çeki sistemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Emre Nakipoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Emre Nakipoğlu

Emre Nakipoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle merhaba ;

Bende her mtb' ci gibi öncelikle bisikletimden memnumdum. genel görüntüsü iyiydi ve jant takımında istediğim ideal ağırlığa yaklaşıp bisiklete gidon gidon boğazı ve sele, sele borusu aldım!

Görüntüsü iyi ama bisiklet içler acısı bir durumdaydı !

Aynakol spd pedal vidalarından biri kaynamış
    Aynakol ortalinke kaynamış çektirmeyle açılmıyor bişeyler açılmılmıyor
    Spd pedalın bilye yatakları bitmiş
    Ön Lastikte belli olmayan bir yarık var
    Vites kabloları güya jagwire ama olmuş 3-4 yıl
    Vitesler geçmiyor
    Kollar deore kol hızı yetersiz frenler fena değil
    Jantlarda akor kalmamış kırmızı jant tel başlarından biri kopmuş yerine uydurma takılmış akor yine sarsak
    Kadro yer yer darbe almış rütüş istiyor ve bisikletin her yerine çamur işlemiş

En sonunda dağıtmaya karar verdim ne var ne yok sattım... Ve... Ortada jant takımı ve kadro kaldı !

*** Aşağıdaki resim bu sorunların olduğu dönemlerinden çekilmiş bir durum

Akorlar yapıldı tel başı takıldı, Kadronun Rütüşlerini Yaptım Gereken Yerler Zımparalandı, Kadro İyice Temizlendi

Ağırlık çok önemli artık bu saatten sonra benim için ona göre değiştirdim her parçamı elimde olanlar

Kadro
    Maşa
    Fren
    Gidon
    Gidon Boğazı
    Sele
    Sele Borusu
    Jant Seti

Sonuç : Herşey var eksik ÇEKİŞ sistemi ! Ağırlığı artık aldığım parçalara bakılacak olursa ve ortalama 3 hafta bisiklete binemediğimi düşünürsek alacağım veya almak istediğim parçalar için beklemek zorundayım!

SİZLERE SORUM :

İsteklerim
    Vites Kolları : XTR - XTR -XT
    Ön Aktarıcı : XTR - XT - XT
    Arka Aktarıcı :XTR karbon bacak - XT - XT
    Aynakol : XT - SLX - Truvativ Stylo 820gram chainden
    Zincir : XT - KMC X9 GOLD - LX
    Ruble : XT - SLX - SLX
    SPD pedal : M540 - M520 - M520

Birinci gruptakilerle diğer grupta bulunanları lütfen kıyaslayın ! Para, ağırlık, performans, dayanıklılık açısından! Bu egoya dönmesin iyice istiyorum ama en iyi sonucada alabilmeylim! Sizce birinci grup için daha da bekliyim yoksa ikinci gruptan mı üçüncü gruptan mı devam ediyim ?

Birde son sorum : Ben xt zincire pek güvenemyroum çünkü temiz bir xt zincir vardı yolda giderken koptu artık güvenmiyorum! Belki biz sıfır pim takmadık tam hatırlamıyorum ama bide birleştirdikten sonra zincir yamuldu! Serisi kesinlikle XT di!

KMC X9 zincirleri önerir misiniz ? Veya başka 50-60 tl lik bir zncir öneriniz var mı acaba ? KMC ler çabuk yorulur tipte zincir midir ?

Kendime ait düşüncelerim var ama deneyenlerden denemeyenlerden bu içine girdiğim sorunlar zincirinden çıkmama yardımcı olabilirler mi acaba ?

Muzaffer YILMAZ bunu beğendi.
  2. Sungur Çağırgan

Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    kmc sadece zincir üreten bir firmadır... dolayısı ile bugüne kadar memnun olmayan çok az insan gördümki onlarında çoğu hatalı montaj sonucu kırılan zincirlerdir
    ve pedal seçimine gelicek olursak crankbrothers veya wellgo nun rulmanlı modellerini önerebilirim
    vites sisteminde zaten bir sorun yok seçtiğin parçalar kullanımı güzel parçalar.

iskender şerit bunu beğendi.
  3. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    öncelikle turavatic stylonun gerçek agirligi 990 gr civarı,nerdenmi biliyorum bende 820 yi duyunca alicaktim ama gercek ağirliğini forumda yazmışlar tartarak ....slx yada xt öneririm ...slx fiyat performans özellikle...

pedaldada crank brothers ki çifti 280 gr sıfırı 120-140tl civarı pedalları var ...
    yada look quartz ları öneririm çifti 278 gr ve forumda 2. eli 65 tl ye gitmişti sıfırlarını bilmiyorum...

ve yanlış hatırlamıyosam 540 ların 400 gr gibi bir ağirligi var ...diğer kompenantlara gööre daha az ödeyerek daha fazla ağirliktan kazanabilirsin pedala önem ver...

çekişi sisteminde sramdan yanayım onun için yorum yapmıyacagım ama bildigim kadarıyla x9 lar xt lerden daha hafif kompenantlar...

4. Emre Nakipoğlu

Emre Nakipoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Taner tavsiyelerin için saol.... Ve diğer arkadaşlarımın tavsiyelerine teşekkür ederim... Neden fabrika verileri bu kadar yalan üzerine kurulu oluyor hiç bilmiyorum....

Bu arada ben bugüne kadar hiç sram kullanmadım rahat mı değil mi bilmiyorum ama bu için gerçekten sanki karizması shimanonun elindeymiş gibi geliyor!!! Yıllardır hepimiz ilk onla başladık .... Güzel öneri ama pedallara bu kadar dikkat etmemiştim... Peki hangi grup sizce hem ekonomik hem ağırlık hem performans gibi durumları iyi yakalıyor ?

5. müjdat dede

müjdat dede Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benim düşüncem gücün XTR' ye gücün yetiyorsa eğer çok aşırıya kaçmadan vites kolları ve arka aktarıcı sram X.0. Aynakol senin seçimine kalmış ön aktarıcı da XTR almana gerek yok performans farketmiyor.Rublede ise XT sağlam bir ruble benim için

Vites Kolları : SRAM X.0
    Ön Aktarıcı : XT
    Arka Aktarıcı :SRAM X.0
    Aynakol : XT - SLX - Truvativ Stylo 820gram chainden senin seçimine kalmış
    Zincir :KMC X9 GOLD
    Ruble : XT

iskender şerit bunu beğendi.
  6. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bu arada önerilerde x0 ve x9 kollar var bu kollarda yeni modellerden almaya özengöster eskilerde (bendeki--2007 model herhalde) geçişlerde kolda yeni modellere göre kasma var ..yani kötü demiyorum ama yeni modellerde çok daha güzel ...eline alip denediğinde çok daha iyi anlıyacaksın ben anlatamadım :) bu arada gripshift öneririm kullanımı çok rahat ve tek seferde çoklu vites geçişlerine imkan tanıyor......

vites kolları:x0
    arka aktarıcı:x9-x0
    ön:x9 (fark etmiyor ama zatan 55 tl gibi bişi)
    ruble:xt(sram 990 a göre daha dayanıklı ve hafiflik istiosan 32 t al bende 34 var)
    aynakol:xt 770 (paran yoksa :) slx de çok iyi)
    zincir :xtr kullanıyorum ama sram kullanmadığım için yorum yok :)

7. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    full xt yap spd pedallar da m 540 olsun derım abı xtr ıle xt arasında anıden bı fıyat farkı oluyor eger butcene uyarsa

8. sercanczo

sercanczo Forum Bağımlısı

Seviye:
    Pedalları crankbrother egbeater alın deim .Ben yaklaşık 1 senedir egbeater c kullanıorum ve memnunum.Ağırlık olarak da oldukça hafifler.

9. Recep TOPAL

Recep TOPAL Bisikletkolik

Seviye:
    Pedalları crankbrother almayı düşünürsen bende afc modifiyeli hiç kullanılmamış sıfırı var.gramajı 186gr gold renkli.
    kalleri ile birlikte 175tl ye bırakırım...

10. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence pedalları m 540 al yeter