Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikleti boyama

Konu, 'Kadrolar' kısmında D. Furkan Şahin tarafından paylaşıldı.

1. D. Furkan Şahin

D. Furkan Şahin Yeni Üye

Seviye:
    Merebe herkeze iyi forumlar. öncelikle söylemem gerekirse 2 yıldır araba parçaları boyuyorum ama kendi malzemelerim yok kullamdığım malzemelerse basit bi boya tabancasıydı desesn isteyen fazla olmazdı ve bu desenler kolay basit desenler olurdu karton kullanmak yeterdi. şimdi kendime kompresör ve boya tabancası alacağım ve bu işi kendim yapıcağım ama başlarken bisikletimle başlamak istiyorum.
    Kadro dışında herşeyi çıracağımı biliyorum ama nası boyayabilirim bisiklet arabaya göreçok küçük desen yaparken airbrush kullanmadan nasıl boya yapabilirim

2. D. Furkan Şahin

D. Furkan Şahin Yeni Üye

Seviye:
    ya arkadaşlar hiç çevrim içi arkadaşyokmu

3. gökhan koc

gökhan koc Yeni Üye

Seviye:
    dostum bısıklet boyamak daha zor dur aır braş kullanmadan bant kullancaksın yapmak ıstedıgın desen cızgı en alt renkten baslıyarak ust uste uygulıcan ve bantlama yapıcak sın en son vernık oldu bıttı

4. ÜmitKARAOT

ÜmitKARAOT Forum Demirbaşı

Seviye:
    boyaya boyaya gelıstırırsın kardes kedını merak etme :)

5. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    selamun aleykum ben de bisiklete fırın boya attırmak istiyorum izmirde bu işlemi yaptırabileceğim bir yer var mı adres veya telefon teşekkürler

6. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben kendi bisikletime alev deseni yaparken kağıt banta şekil vererek bıyamıştım.Amcam dalga geçmişti oğlum gres yağını kadroya sür sonra ona şekil ver dedi.Gerçektende oldukça mantıklı geldi.kadroya gres yağı sür.Sonra ona kalem veya herhangi bir araçla şekil ver istediğin gibi.Ardından boya gitsin.

7. endneedless

endneedless Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    merebe kardeşim sana da ii forumlar ....

8. onur ti

onur ti Aktif Üye

Seviye:
    Ben de bisikletimi sedefli sarı rengine boyatmak istiyorum. Acaba kaporta boyacılar kaça yaparlar bu işi?

9. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    öm gönderdim ama burdanda yazıyım kadrosunu boyatmak isteyenler benimle irtibata geçerlerse yardımcı olurum :in:
    peterman-26@hotmail.com

10. onur ti

onur ti Aktif Üye

Seviye:
    Bu renk boyayı ancak oto kaportacılardan bulabiliriz sanırım. yanılıyor muyum?

11. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Bisikleti daha yeni aldım ama gerekirse elektrostatik boya ile boyayacağım. Fabrikamın tozboya tesisi var hem sprey boyalardan daha sağlıklı hemde asıyorsun hatta (baraya) 15 dakika sonra gıcır gıcır çıkıyor.

12. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    boyayı oto boyası satan herhangi bir yerden alabilirsiniz ama kadroyu o boya ile boyayabilmek için kompresör boya tabancası astar kat ve astarı zımparalamak ve boyayı düzgün atmak için fazlasıyla el becerisi gerekmektedir. sanayideki herhangi bir boyacı öncelikle eski boyayı kaldırmakla uğraşmaz sizin kaldırmanızı ister onun dışında astar katı su zımparası ile düzeltmez ki boyanın en önemli adımıdır bu çünkü istediğiniz boya güneşte parlayan bir boyadır ve zemin düz olmadığı sürece istediğiniz gibi olmaz.

13. mekonizma

mekonizma Yeni Üye

Seviye:
    bnde bmx imi boyamaya karar verdim fakat aradığım boyayı nereden alabirim ve yüzeye nasıl uygulamam gerekir boyadıktan sonra cilayı nasıl uygularım pek bir bilgim yok istediğim renk beyaz sedefli boya . bir boya tabancası buldum kompresore ihtiyaç duymuyor fısfıs şeklinde püskürtmeli bu boyama işlemi için uygunmudur ve 2 kat boya atmayı düşünüyorum biri işlem basamaklarını ve cila olayını ayrıntılı açıklarsa sevinirim bazı konuları inceledim fakat kafamda soru işareti kaldı ayrıca bu boya hakkında önerebileceğiniz bi marka bir yer varmı beyaz olmasada altın rengi olabilir şimdiden teşekkür ederim.

14. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    fıs fıs tarzı bişeyle boya yapamazsınız en az 0,8mmlik boya tabancası ve tabancaya yetecek bir kompresör bulmanız lazım diğer bir alternatif de sanayide istediğiniz boyayı boya tüpüne basabiliyorlar o şekilde yapabilirsiniz ama sedefli boyayı yaparlar mı bilmiyorum.
    metalik ve sedefli boyalar şeffaf olduğu için alt kat rengi çok önemlidir yani astar
    cila işin son kısmıdır ki düzgün yapılan bir iş cila istemez ilk başta

15. mekonizma

mekonizma Yeni Üye

Seviye:
    öncelikle yardımınız için teşekkür ederim sanırım fısfıs tarzı boya tabancası yetersiz diyorsunuz.diğer bir seçenek olan boya tabancasını bulmaya çalışırım kompresör çalıştığım yerde mevcut orada boyama işlemini halledebilirim bi sorun çıkmaz diye düşünüyorum. fakat en önemli aşama burda astar işi olacak. sprey astar görmüştüm bir yerde aynısını bulmaya çalışıcam bu işlemden sonra zımpara ve asıl işlem olan boya işlemine geçicem fakat kullanıcaım boya iyi bir boya olmalı kabarmasını ve ya herhangi bi sorun çıkmasını istemiyorum. bunun için beyaz sedef boya satan bir yer (istanbul içi)biliryormusunuz veya iyi bir marka tavsiyeniz olurmu. kullanacağım cila ve astar içinde iyi bir marka veya bir yer tavsiyeniz olurmu. oturduğum çevredeki yerleri gezdim istediğim malzemeleri bulamadım. cevaplarınızı bekliyorum.

16. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    istanbulu bilmiyorum tam olarak yani nerde satılır nerde ne vardır bilmiyorum ama sanayide oto boyacıları olur oralara bakabilirsiniz. boyanın kalitesi fiyatıyla doğru orantılıdır ve özelliği ile tabi ucuz bir opak boyanın kilosu 50 lira iken kaliteli ve sedefli bir boyanın kilosu 150-200 liraya kadar çıkabilir bunu boyacı ile konuşup halledebilirsiniz. ilk defa boya işi yapcaksanız kadrodan önce düz metal üzerinde deneme yapmanızı öneririm akma ve kapatma testi olarak ve tabancaya alışmanız için. boyayı düzgün atar ve sonraki kat için hazır olduğunda (boyanın türüne göre 10-20 dakka arası) verniği atarsanız daha kalıcı olur.:in:

17. mekonizma

mekonizma Yeni Üye

Seviye:
    çok saolun dediklerinizi uygularım. bir sorum daha olcak bmx boyamak için ne kadar boyaya ihtiyacım olacak? 2 yada 3 kat boya atmayı düşünüyorum. çatalıda aynı renge boyayacam. kaç gr boya gider bir tahmininiz varmı? yoksa en az 1kg şeklindemi satılır? yardımlarınız neticesinde boya işlemini gercekleştiricem acele etmiyorum boya hakkında ne kadar bilgi sahibi olursam o kadar iyi sonuç alırım bu forumun en önemli katkılarından biride boyama yeteneğimi geliştirmem oldu.

18. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    akrilik boya alırsanız 100 gram yeterli zaten 1/2 oranında sertleştirici kaılıyor yani toplamda 150gram oluyor ve çok rahat yeter o size :in:

19. ersin balkaner

ersin balkaner Aktif Üye

Seviye:
    selam ilk önce kolay gelsin uygulamak istediginiz boya malzemesi metalikmi sedeflimi düz renk mi olacak metalik boyada ve düz renk boyada alt astarın renginin önemi yoktur gri ton astar uygulayabilirsiniz sedefli boyalarda ise renk astarı uygulamanız gerekir ama bu gerçekten çok zor bir iştir kullanacagınız boya tabancası üstten hazneli ve 1.4 meme çapında olması gerekir bu metalik ve düz renk için sedefli boya için ise üstten hazneli 1.2 meme çapı olmalı astarı attıktan sonra ise zımparayı kesinliklen kullanmıyorsunuz bu işlem için gri skoçlar satılıyor malzemeciden temin edebilirsiniz suyla uyguluyorsunuz ama kesinlikle gri olmalı kuruladıktan sonrada boyayı atarsınız yeteri kadar katlar şeklinde metalik boyayı acemi oldugunuz için sanırım 4 veya 5 katta ancak kapatabilirsiniz düz renklerde 3 kat yeterli bir arkadaş boyadan önce cilalayın yazmış sakın uygulamayın yoksa emekleriniz boşa gider çünkü cilanın üstüne boya kabul et mez bunları nerden biliyorsunuz derseniz yaklaşık 29 yıllık meslegim umarım aydınlanmıştır kafanızdaki sorular tekrar kolay gelsin

konukseven ve Murat Bolel bunu beğendi.