Bisikleti bakıma verdim ama geri aldığımda...

Muaz Ş.

Üye
Tepki
70
3 aylık bin km'de olan dağ bisikletimi önümüzdeki hafta Bursa bisiklet turuna gideceğim için Bostancı Kaçkar bisiklet te bakıma verdim. Ama geri aldığımda şu ana kadar hiç yaşamadığım bir problemle yüzleştim.

Şöyle ki; şu ana kadar dağda-taşta-dik yokuş inişlerde hiçbir şekilde parmağımı yormayan çok konforlu şekilde sıkan frenler bakımın ardından bağdat caddesinde sıradan frenlemelerde inanılmaz etkisiz göründü ve sıkmaktan parmaklarım yoruldu. eski deore disk fren gitmiş adeta 150tl lık market bisikletinin freni gelmiş, eski haline göre bariz şekilde fren tutması problemi var ve parmaklarımla çok çok güç harcamam gerekiyor durabilmek için.

akşam iş çıkışı geri götürdüm ama bakımı yapan kişi hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyor. hatta frenin süper olduğunu, hiçbir sorun olmadığını, illa daha iyisini istiyorsam balataları değiştirmem gerektiğini söylüyor.

tabi ki durumdan memnuniyetsizliğimi kendisine belirttim, ancak beni tatmin eden bi cevap alamadım. fren kolunda açıklık olur, yıkanan bisikletin freni 150km boyunca tutmayabilir gibi açıklamalar yaptılar ısrarla ama bu açıklık ile ilgili bir sıkıntı değil ve ben bu bisikleti defalarca kez yıkadım hiçbir frenleme sıkıntısı olmadı.

http://s26.postimg.org/tt2yviwy1/IMG_20140501_172009.jpg
http://s26.postimg.org/qwbchi1qh/IMG_20140501_172010.jpg

off road'da böyle balçık çamuruna battım, diskler bile çamur olmuştu ama orada bile yıkanmış halde zerre frenleme sıkıntısı olmamıştı. ama bu arkadaş yıkanan bisiklette 150km boyunca fren sıkmayabilir bu çok normaldir diye birkaç kez söyledi.

kısacası çözümsüz şekilde çıktım.

tura gideceğim için şu anda zor durumdayım, bu sorunu çözmem gerek. bu frenler beni düz caddede bile çok zor idare ediyor. bakımdan önceki frenleme konforu tarih olmuş. yarın diğer bisikletçileri gezeceğim. moralim çok bozuldu bu işe, sorunsuz bisikleti bakıma verip sorunlu olarak teslim almak gerçekten çok itici bir durum. umarım yarın diğer bisikletçiler çare bulurlar.

Scudo

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
475
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Muhtemelen özensiz çalışma sonucu bir şekilde balatalara yağ bulaşmıştır.

Muaz Ş.

Üye
Tepki
70
@Erhan.Ö

valla çıktıktan sonra ömrü boyunca bisiklet kullanmış arkadaşım sahilde denedi frenleri, o bile biner binmez bu ne arkadaş resmen kaçırıyor bu dedi. bakım dedik başımıza iş aldık arkadaş.

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Balatalari degistirmwkten baska careniz yok sanirim

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
Gecmis olsun, maalesef yaptigi hatayi kabul etme serefinden haysiyetinden yoksun insanlarin icerisinde bulundugu bir sektor bisiklet.
anca coluguna cocuguna bisiklet almaya gelen insanlari kaziklasinlar.

cok mu agir giristim acaba?

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Demekki Bostancı Kaçkar Bisiklet müşteri dostu değil. Uğramamak lazım.

Muaz Ş.

Üye
Tepki
70
@celalettin aktas
yarın Gürsel abi ye gidip denemesini isteyeceğim, Yeşil bisiklet ile görüştüm orda deneyimli bi arkadaş vardı şimdi adını net hatırlayamıyorum Hakan idi sanırım, yarın dükkanda olacakmış, oraya da deneteceğim. bakalım ne diyecekler göreceğiz. inşallah başıma iş çıkmaz durup dururken.

hayır bisiklette bi sorun da yoktu sırf tura gidecem diye vermiştim bakıma. temizlemesine temizlemişler, gıcır gıcır olmuş ama bu sorun hiç iyi olmadı ne yazık ki.

Ahmet.T

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Salcano
Tahminen diske yağ/wd40 vb yağlı ürünler temas etmiştir, bu sebeple tutmayan frenle karşılaşıyorsunuz. Çözüm için balataları söküp ateşte (çok olmamak şartıyla) yakabilirsiniz. Balataları takmadan önce balataları ve diski yağ çözücüyle/bulaşık deterjanı gibi ürünlerle temizleyip montaj yapınca eskisine yaklaşacaktır. Son olarak bir miktar frene basılı halde 1-2km sürdükten sonra eski haline dönmüş olur arkadaşımın bisikletinde böyle yapmıştık düzelmişti. Aksi halde balatayı değiştirmeniz gerekmekte.

Not: Metal balatalarda yakınca sorun olmaz ancak organik balataları çok fazla ateşte tutmayınız.

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Siz hem temizlensin hemde bakim yapilsin diye biraktiysaniz, balatalari sadece su ile camurunu akitip balata spreyi ile temizlemek lazim idi. Amma velakin her derde deva wd40 la bisikletw giristiler ise ( balataya sikacak kadar acemi degillerdir diye dusunuyorum bir taraftanda) o balatalar duzen tutmaz. Degistirmek tek cozum.

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Üzgünüm, sorununuza çözüm üretemeyecek kadar tecrübesizim ama bu konuda benim kafama takılan:
2014 senesindeyiz, internet çağındayız, küçük bir topluluğuz; bu adamlar bu şekilde hizmet verdiklerinde durumu birbirimizle paylaşacağımızı düşünemiyorlar mı? Burayı okuduktan sonra yarın birgün işim düşecek olsa içeri adım atmam.

Muaz Ş.

Üye
Tepki
70
@ERTĞRL
ben de deneyimli olmadığım için keskin yorum yapamıyorum, yarın Gürsel abi, bisiklet gezgininden Rahman ya da Alex hangisi orada ise tanıdığım bildiğim herkesten yardım isteyerek durumu netleştirmek istiyorum. onların dediklerine göre durum netleşecektir ama ben kendi adıma şunu net olarak söylüyorum ki, bu bisikleti yağmurda-güneşte, asfaltta-balçık çamurunda bin km kullanmış kişi benim ve benim gördüğüm frenlerde geceyle gündüz gibi fark oluşmuş ne yazık ki.

Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@Muaz Ş.
İşte mesele tam burada. Gıcır gıcır olmaması lazımdı. Geçmiş olsun. Arkadaşların da dediği gibi değişmesi gerekiyor gibi geliyor. Gerçi ısıtarak bir çözüm bulunuyor gibi bir şey okumuştum ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Peki Bostanci ve cevresinde guvenilir bisikletciler kimler?

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Frenlemede balata ötmüyorsa yağ yoktur bence, yağ bulaşınca ötüyor diye biliyorum çünkü.
Kolda eskisine göre sertlik oluyor da onun için frenleme gücü kötüyse hava yapmıştır.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisikletçi de böyle yaparsa olmaz ki..... Ne yani Audi servisine falan mı götüreceğiz bisikletlerimizi....:(

• Beğen
Tepkiler: sspl

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Dostum geçmiş olsun ama bostancıdaki kaçkar bisiklet iyidir; gerçi aynı kişiden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama orada kaçkarın bir bayisi vardı şimdi değişti. Oranın sahibi Serkan, eğer orayla yaptıysan problemini Serkan'a iletirsen sana yardımcı olacaktır. O taraflarda Serkan ve tandem bisiklet iyi.

(link)

Muaz Ş.

Üye
Tepki
70
@Yunus Emree
daha önce kendim yıkadığımda disk ıslak ya da nemli ise öterdi, birkaç frenleme ardından disk kuruyunca artık ötme olayı da tarih olurdu. yanlız ötse bile frenleme sorunu hissettiğimi hatırlamıyorum. yani nemli disk tabiki daha az sıkmıştır ama beni rahatsız edecek kadar bişey hissettiğimi hatırlamıyorum ki zaten 3-5 kez sıkınca kururdu.

tabi bu bakımdan sonra ertesi gün aldım bisikleti, aldığımda tabiki bisiklet kuru idi. ötme olayı da olmadı.

@Çetin Güzel
bakımı yapan serkan isimli arkadaş zaten, umarım dediğiniz gibi iyi bakım yapmıştır ve bu geçici bir durumdur diyerek düzelmesini umut etmekte başka çarem yok şu an için.

ama söylemiş olduğu yıkama ardından 50km fren tutmaması olabileceği ve bu mesafenin 150km ye kadar çıkabileceği, 150km ye kadar fren tutmuyor olsa bile endişeye kapılmamam gerektiği lafı bana mantıklı gelmiyor. yani aslında bu konuyu açma nedenlerimden biri de bu. bu forumda deneyimli arkadaşlar var. gerçekten de yıkama ardından böyle bir olay yaşanabilir mi? 50km nedir? 150km nedir? ben o kadar yıkadım bisikleti, anca ses çıkarma sorunu oldu çok az süre o kadar, hiç böyle bir sorun yaşamamıştım.

ben bu sorunu aktardığımda sabah 15 akşam dönüş 15 toplam 30 km kullanmıştım, bunu söylediğimde de: '30km çok az, daha çok kullanman gerek, 50km yi tamamla hatta 100 yap ondan sonra sorun hala devam ederse bakarız belki balataları zımparalarız' dedi. ama bu da beni tatmin eden bir açıklama değil çünkü dediğim gibi bu bisiklet ilk kez yıkanmıyor.

üstelik her bakımdan sonra 150km boyunca frenden şikayet etme hakkım olmayacaksa ben o bakımı yaptırmam.

iyi geceler, ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Yine kaçkar, yine acayip cevaplar. Serkan denen şahıs bu foruma üye olması lazımdı. Geçen bir arkadaşın aksium jant teli ile alakalı açtığı konuya yazmıştı.

Benimde garip bir hikâyem var kendileriyle. Şimdi ona girmeyeceğim ama şu bilgiyi vermeden edemeyeceğim.

Kaçkar bisikletin mağazalarında kısa boylu, top sakallı bitirim bir arkadaş var. Bu arkadaşı görürseniz kesinlikle ağız dalaşına girmeyin. Keyfiniz kaçar, kavga edersiniz.

Bisikletinizdeki sıkıntıya gelecek olursak. Çok iyi anlamam ancak 2 tür sıkıntı olabilir. Ya basınç kaybı vardır yada balatalara değmemesi gereken bir madde değmiştir. İki durumdada fren diskini kavrama oldukça düşer.

Balataları kendiniz değiştirebilirsiniz sanırsam. Değiştirebiliyorsanız alıp değiştirin derim. Değiştiremiyorsanız birinden yardım alabilirsiniz. Sorununuzu çözmezse basınç ile alakalı bir sorun vardır ki burası beni aşıyor. İşi bilen birinin bakması gerekir.