Forumdaki mantık hatası

Scudo

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Şimdi konu güzel ancak ben katılmıyorum. Şimdi bu konu olasılıklara açık... Evli olanı var,doktor olanı var,her zaman giremeyeni var, çeşit çeşit insanlar var. Siz güzel güzel yazacak vaktide bulmuşsunuz insanlara bir şeyler anlatacak emekleri de vermişsiniz teşekkür ederim ben kendi adıma. Ama bununla beraber mesala sizin dediğiniz mantığa göre benim üyeliğimin düşürülmesi gerekirdi o zaman ben bidaha bisiklet foruma girme gereği dahi duymazdım.

Ve ben bisikleti 2012 senesinde bıraktım ayağımdaki varis beni bitiriyordu... Ciddi anlamda ilerlemişti şimdi yeniden döndüm bisiklete... Ve bisikletforum benin üyeliği sırf ben hastayken giremedim diye düşürmüşse ben buraları şenlendirememişsem varsın bisikletforumda olmasın.

Bu noktada bisiklet forumun hatası olmadığını düşünüyorum. Böyle bir yeri idare etmek anlık kararlarla değil tam tersine olasıkları iyi hesaplayarak hareket etmekle olur. Ve ben iki sene sonra bu foruma girdiğimde gördüm ki sattığım parçalar son konuştuğum insanlar paylaştığım yazılar aklınıza ne geliyorsa hepsi duruyordu. Hem beni silmedikleri için mutlu oldum, hem anılarıma şahit oldum, hem üniversite yıllarıma şahit oldum. Ben kendi adıma bisikletforuma teşekkür ederim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
onlar hatalı evet ; Bu onların sorunu ama sende de problem var : Her konuda gereksiz agresifliklerin var kabul et bunu. Bişey demiyeyim diyorum ki ;(Milletle seda sayan seyircisi gibi çirkef kavgalara girmekten hoşlanmam fakat) sende zaten mizah maksatlı yazdığımı herkesin bildiği yazılarımın altına çok sert mesajlar yazıyorsun. Madem konusu geçti söyleyeyim. Tarzın olabilir bu ama kimseye hakaret edemezssin bilesin .Babanın çiftliği değil burası ,benimde değil.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kimin ne kadar mesaj attigi veya kimin ne rütbede olduğunun ne anlamı var ki forum rütbesiyle hiçbir şey olmuyor önemli olan doğru düzgün mesajlar atmak. Hatta normalde bende de onursal üye yazıyordu onu bile sildim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Baris Celik
dostum merhaba . Beğen butonu tüm int. sayfalarında kullanılan , faydalı bir tepki butonudur bence gereklidir. Beğen tuşu sanıldığının aksine bir ego şişirme aracı değil , o mesajın okunduğununda bir ibaresidir. Kaldırılması yanlıştır.

• Beğen
Tepkiler: Berke

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
adam 5 sene önce bi konu açmış sonra ortadan kaybolmuş hala o konuya devam edenler var zamanı geçen konular vee mesajlar silinmeli bence adam öldü belkide yada siteye bi kere girip çıktı en baştaki mesajdaki gibi belli süre girmeyenleri silmek lazım bencede adam tur yapalım demiş kendisi ortada yok herkez yapalım yapalım diyor eeee kim yapacak

aslında her ay tüm konu ve mesajları sileceksin gerçekten üye olan arkadaşlar tekrar konu açıp mesaj yazarlar nasıl olsa hem konu ve mesaj kalabalığı olmaz

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu
Dostlar burada olmamın sebebi bisiklet, az ya da çok eğer bir paylaşım yaptıysam herkes görsün diye yazıyorum, sadece üyeler, sadece çok paylaşım yapanlar, sadece eski üyeler görsün diye değil. Mesela ben 2007'de üye oldum. o zaman bir bisikletim yoktu ve almayı çok istiyordum, forumu çok beğenmiştim. Sonra zaman oldu ki yıllarca foruma girmedim. Neredeyse bütün paylaşımlarımı son bir yılda yaptım. Hayatta insanın gündemi her zaman aynı kalmayabiliyor. Evlilik olur, hastalık olur, ölüm olur, imkansızlıklar olur, insan unutur, hartırlar ve ya hatırlamaz. Sonuçta bu gönüllü bir iş. Maaşla mı yazıyoruz ki az paylaşımda bulunanı silelim!?? Sizin dediğiniz gibi olsaydı üyeliğim çoktan silinmiş olurdu ve böyle olsaydı haklı olarak alınganlık gösterip çok sevdiğim bu foruma bir daha girmeyebilirdim.
Bisikletiyle turda kaza geçirip üç aydan beri hastanede yatan @isaac52 arkadaşımızı hatırlayın. Bulduğu ilk fırsatta forumda yazmıştı. profilinin silindiğini düşünebiliyor musunuz?

FustiLyus

Üye
Tepki
14
İsim
Fuat
Bisiklet
Carraro
@mehmetsunu

Mehmet Bey, öneriniz pek anlamsız geldi.

Foruma sık girmeyen, katkı sağlamayan üyelerin foruma ne gibi zararları var, açıklarsanız, ben de bu tanıma giren bir üye olarak verdiğim zararın(!) ve/veya rahatsızlığın (ki zarar olmasa da bir rahatsızlık söz konusu olduğu kesin, ancak belirtmek isterim ki bazı rahatsızlıklarda rahatsız edenden çok rahatsız olan kendini gözden geçirmelidir, bakış açısında hata vardır örneğin) farkında olayım, ona göre önlemimi(!) alayım.

Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
emeğe saygı + rep

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1-Geçen bisiklet dernekleri ne iş yapar başlığında görüldüğü üzere 7 yıl önce foruma üye olup kendisi ile ilgili bir başlık açıldığında ilk mesajını atan ilgili !!! insanlarla karşılaştık. Bir yöneticinin onca yıldır söyleyeceği iki çift kelamda mı olmaz.
2-Forum 2. el satan, reklamını yapan vede kendi blog ve facebook unda paylaşım yapanların sıçrama tahtası haline geliyor. Bu fırsatçılık değildir de nedir.
3-Yıllarca üyeliği olupta bisiklet üzerine bilgisi, görgüsü, paylaşımı olmayacak olan biri düşünülebilirmi. Bizde çok teknik konular yazmıyoruz burada ama maksat bir camia havasını yaşatabilmek.
4-Reklam pastasını genişletmek ise amaç bir sürü fake hesap açalım foruma bizimde katkımız olsun.
5-Ben belli bir süre foruma girilmediği veya paylaşım yapılmadığı bir durumda üyeliğin askıya alınmasından sözediyorum. Yoksa çok değerli mesajların silinmesi değil.

jaks39

Üye
Tepki
40
İsim
ilker
Ben katkı veren teknik bilgi olsun , tecrübe olsun bilgi paylaşan herkese teşekkür ediyorum.Güzel ve yetişmiş bir topluluk var burada insanoğlu büyüdükçe küçülür, küçüldükçe de büyür gözümde bu tevazuda ki insanlar her zaman takdir ediliyor benim nezdimde her zaman yazamasam bile.

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu Boş gezenin boş kalfası değilim. Çok yoğun çalışıyorum. Senin gibi her zaman foruma giremiyorum. 2007 den beri foruma üyeyim ve senin canın sıkıldı diye forumdan çıkamam. Toplumumuzun cehaleti bir yana bencilliğin bu seviyeye gelmesi kabul edilemez. Konu açarken biraz akıl ve mantık süzgecinden geçirsen iyi olur...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Günaydın :)
insanların kurguladıkları tüm yapılar kusurlu, dert etmemek lazım hoş görmeli bazı şeyleri olumlu taraflarını görmek lazım

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

musAKka

HeadBanger
Tepki
145
İsim
Oğuz
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@barış barış

Görüşlerinize saygım var ama söyledikleriniz "forum" mantığı ile tamamen ters düşüyor.

X kişisi bir konu açıp gitmiş olabilir. Kişi o konuyu açtıktan sonra X'in konusu olmaktan çıkar, artık "forumun konusu" olur. Altına eğer birileri yazıyorsa o yazılanlar da sadece konuyu açanı değil, tüm forum üyelerini ilgilendirir.

Mesela ben "zincir nasıl yağlanmalıdır?" diye bir konu açıyorum, altına 10 tane cevap geliyor. Ben bu konunun altına başka yazı yazmamış olsam bile kafasında aynı soru olan 100 kişi daha bu cevaplardan faydalanacaktır. İşte forum mantığı budur. Yoksa bisiklet mekaniği konusunda bilgili 3-5 üye belirlenirdi ve "sorularınızı bu arkadaşlara özel mesajdan sorabilirsiniz, onlar da size özel mesajdan cevap vereceklerdir" denirdi... Tabi o bilgili üyeler sürekli aynı soruların sorulmasına ve aynı cevapların verilmesine ne kadar dayanabilirler, bilinmez.

Adam "tur yapalım" dedi, altına bir sürü mesaj geldi ama adamın kendisi yok ortada... O adamın olması şart değil ki zaten. Sonuçta adamın kendi evinin içinde tut atılmayacak, yani adama herhangi bir bağ yok burada. Diğer arkadaşlar konu içerisinde plan programını yapar, yine tura gider.

Ek olarak: Profil fotoğrafının altında bulunan "toplam beğeni" sayısı üyeleri motive etse de aslında çok da fazla anlam içermeyebiliyor. Örneğin benim 20 küsür beğenim var, ama bunun belki yarısı paylaştığım kedimin fotoğrafından geldi.

Bu yüzden toplam beğeniden ziyade direkt atılan mesajın altında yazan beğeni sayısı çok daha önemli bir veridir.