Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Örgütlü olmak iyidir.
Ortak hareket etmek bile bir adımdır.
Belirli belediyelere bisiklet yolları ile alakalı tweet atmaktan çevreci siteleri toplu olarak desteklemek bile bir adımdır.
Çevre talanına tek kişi olmak yerine birkaç kişi daha fazla olarak tepki koymak, başka bir çok şey. Hepsi yapılabilir.
Aklımıza yeni şeyler de gelebilir, yeter ki birlikte olacağımızı bilelim.

Scudo

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Kuzey Ege
Tükettiğimiz şey dünya ve bizimkiler dahil tüm canlılık. Halkı bilinçlendirmek denen şey oldukça üst perdeden olur ve karşılık bulmaz. Gerçek geri bildirimler alamayız.
Ben yapılabilecek somut fiziki şeyleri çoğaltmayı ve paylaşmayı öneriyorum.

Uzun yazamayacağım,

Kısaca ve kolay yoldan önerim: elimizde ve ulaşabileceğimiz yakın çevrede bisikletle ilgili kullanım dışı görünen, bir kenara bırakılmış her ne varsa değerlendirilebilir, kullanılabilir yanlarını ortaya çıkarmak. Biraz daha çalışkanlıkla eldekilerin dökümünü çıkarmak, bisikletler tamamlamak ve insanlara bunları mümkünse hediye etmek.
O olmazsa cüzi ücretler karşılığında vermek. Peki kime?
Gerçekten kullanacak olana vermek, yani alıp satmak isteyene değil.
Bunu sürdürülebilir kılmak için neyi yapabiliyoruz neyi yapamiyoruz açıkça konuşmak gerekir. Bir atölyeye mi ihtiyacımız var, bunu bize kim verir, sadece biraraya getirmeyi değil bisiklet üretmeyi de becerebilir miyiz? İşte böyle soruları düşünmek bile bir şeydir, gün olur bunları yapabilenler çıkar.
Zengin olsam genç insanlara bisiklet bursu verirdim. Elimle yapabildiğimi yapar, yapamadığımda onlara istediği bisikleti alırdım ve aynı şeyi onların da başkalarına vermesini isterdim.

hauy

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Cemil Dada karşılık bulma konusunda haklısınız zor bir kısım ama bir tavır oluşturmak gerekir diye düşünüyorum,bisiklet fikriniz güzel . Dernek kurma işine baktım (link) tabi bu direk bir STK oluyor.Bunun yerine sosyal medyadan da örgütlenebilinir ya da buradan

aklıma bir fikir geldi bisikletlere takılabilecek şekilde "bilinçli tüketim,tasarruf ve neden bisiklet " temalı afişler hazırlasak nasıl olur . Geziler yapılırken çoğu kişi görebilir ,bunun için bir site oluşturulabilir ona girip de okuyabilirler böylece :)

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Arada öneriler yapıyor muyuz?
Topluma ulaşmasa da bireysel olarak tasarruf etmek mümkün:

Çamaşır yıkadım akşam. 1000 devirde kurutmak yerine 400 devirde kuruttum. Kalanını sabah güneş halleder.

Elektrik faturam bu,
Çamaşır, bulaşık makineleri, bilgisayar, tv, playstation hepsi mevcut. Ancak vampir elektriği kesmek ve diğer şeyler fatura kabarmasını engelliyor.
IMG_20160903_225301.JPG

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüketim toplumundan ve sorgusuzca tüketimin esiri olan insanların çevremi sarmış olmalarından ben de sıkıldım artık. Şimdi size tüketim esiri olmuş bir koyun ile aramda geçen muhabbeti yazacağım:
K:Olgun sen neden facebook kullanmıyorsun?
O: Peki sen neden facebook kullanıyorsun K?
K:Arkadaşlarım ile iletişim kurmak için.
O:Ben arkadaşlarım ile iletişim kurmak istediğimde daha etkin bir yol olan telefonu kullanıyorum.
K:Ama facebookta çok güzel haberler var. Onları göremiyorsun.
O:Ben haberi kaynağından almayı tercih ederim. Facebook bir yayın organı değildir. Belli başlı haber sitelerindeki haberler insanların alıntıları ile oraya taşınır. Ki bu alıntıların kaynağının doğru olmadığı zamanlar da çok olur. Saçma sapan bir sözün altında Tolstoy yazar mesela oysaki alakası yoktur. Aracıları, bilgi kirliliğini ve çarptırılmış bilgi almayı sevmem. Emlakçıları ve yemeksepetini de bu yüzden sevmem ve kullanmam.
K:İyi ama arkadaşının bir düğünü olsa bir şeyi olsa onu öğrenirsin. İyi olmaz mı?
O:Beni düğününden önce aramıyan ya da davetiye yollamayan insanın düğününe varsın gitmeyeyim. Zaten düğünleri hiç sevmem... Diye uzayıp giden bir sohbet.

Bilgisayar mühendisi olamama rağmen sosyal ağ ve benzeri bir oluşumda hiçbir zaman var olmadım, bunu manasız buldum. Yalnızca bir kaç ay önce linkedin profili oluşturdum işe girmemde yararı olur diye ama işe girip beyaz yakalı olup tüketim toplumunun bir parçası olmaktan da korktuğum için 3 aydır profili düzenlemedim bile henüz.

Ben de yaklaşık 4 yıldır zeytin yağlı sabun kullanıyorum. 4 yıl önce almış olduğum bir telefon var (Samsung pocket gt-s5300) onu bir 4 yıl daha kullanmayı düşünüyorum. Çamaşırım sık sık birikmez, bir giysinin hakkını vererek kirletmedim mi kirli sepetine gitmez. Kirliler yıkanacaksa da az detarjan atarak yıkarım. Gereksiz bulduğum ürünleri almam. Kitap alacağım zaman genelde ikinci el kitap alırım. Bir şeyi atma huyum yoktur, temsili olarak 5-10 lira fiyat koyar internetten satarım. Markete çoğu zaman sırt çantam ile gider poşet almadan çantama atarım ürünleri ve bunun gibi bazı tüketim karşıtı davranışlarım son bir kaç yılda iyice oturmaya başladı.

Zaman zaman benim gibi sistem karşıtları ile birlikte bir oluşum kurmayı düşünüyorum. Bu konuda tartışılan bu durumun diğer insanlara aktarılması meselesine gelince: İnsanlara bir şeyi açıklayarak, anlatarak, öğütleyerek yaptırmak çok zordur. Siz bir işi yaptığınızda iyi sonuçlarından etkileniyorsanız ve insanlar da sizin bu şeyi yaparken bundan iyi anlamda yararlandığınızı görüyorlarsa o zaman o olaya sıcak bakarlar, özenirler. Bir çocuğa diş fırçalamanın 100 yararını anlatmak yerine annesi, babası ya da bir dayısı olarak her gün dişinizi fırçalayın o da buna adapte olacaktır.

Bazen Fight Club daki gibi bir oluşum kurasım geliyor.
Madde 1-Berbere gitmek yok. Saçlarımızı makina ile birbirimiz keseceğiz. :D
Madde 2-Çöpe atılmış elektronik eşya, plastik pil v.b şeyleri doğaya karışmadan ayrıştıracağız :D ...

Sahi o çöplerden o plastik ayrıştıran insanlar çok değerli bir iş yapıyorlar. Benim anadolu üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde okurken karşılaştığım hocalarımın yarısından daha değerli bir iş yapıyor o adamlar. Bunu okulumun son yılında anladım.

Aerocycle

Eski sporcu, Yeni performanscı
Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
@Candan Biberci hocam bende de haftada 4 gun cok duzenli spor yaparim 2 gun bisiklet bir uzun tur digeri tek basima yokuş antremani 2 gunde fitness ve agirlik calisirim . Bisikletimde shimano toruney bile yok shimano sis var iyi mi ama benim yanimdaki turlarda tur başlarken şöyle bi ezik bakışı atıolar benim bisiklete xt li dura ace li tipler. Turun ortasında abi senin bacakaların baya bi güçlüymüş diyolar. Sonra durup nasıl antreman yaptığımı soruyorlar. Burdan ağırlık ve kalite yedek parça takıntısı olan arkadaşlara tavsiyem
1. Kilonuzu düzenleyin
2. Sürekli antreman yapın. Her bulduğunuz firsati spora cevirin mesela basit bir örnek oglumu parka bisiklet sürdürmeye gittigimde yaninda koşuyorum
3.sigarayı birakin
4. Grup sürüşlerinde yemek yenirken 2 tane pide yemeyin. En gıcık oldugum tiplerdir. 20 30 kişi spor amaçlı tura cıkılır. Yemek arasinda kutu kola ile 2 tane karisik tost yerler. Tur lideri olsam o tipleri turlara almam.
5. Sadece bisiklet sürmeyin nefes açici egzersizlerde yapin mesela haftada 1 2 gun 4 5 kmlik kosu yapip arkasina 40 50 mekik cekin.
6. Bisikletinizi düzenli yağlayın ben her hafta yapıyorum. Duzenli zincir yaglamasi yapilan ve uygun vites araliginda kullanilan bisikletin zinciri asla kopmaz veya arka artirici kirilmaz.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Facebook un bir cia projesi olduğunu, Zuckerberg in de bir dahi olmadığını sağır sultan biliyor artık. Facebook bilgileri manipule ediyor. Google da mesela her aradığınızı bulamazsınız. Sizin bulmanızı istediğini buldurur google. 100 eşya ile yaşam belki 1000 eşya ile yaşama döndürseler belki daha manidar olur. Hadi 550 de anlaşalım

hauy

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Olgunn bey ; sizin yaptıklarınız da takdiri hak ediyor .Tebrik ederim. Bilinçli bir toplum oluşturmak zor dediğiniz gibi örnek olmak en iyisi. Yani düşünüyorum da etrafımızda olan tüm cafcaflı şeylere para harcamaya ne gerek var daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi obsesif gibi davranalım nolucak :D genelde markete gittiğimizde arkadaşlarla onlar her şeyi alır atar sepete ben tabiri caizse iki saat düşünürüm gerçekten buna ihtiyacım var mı ,belirlenen fiyatı hakeden bir ürün mü yoksa marka olduğu için mi bu kadar pahalı ,diğer markayla arasında ne farklar var hepsini düşünürüm çünkü bunlar önemli şeyler. Gereksiz yere harcama yapmamamız lazım @Ahmetgitar abimize de helal olsun hele o elektrik faturasını o kadar az seviyede tutmak :harika: Zamanla hareketlerimiz oturunca etrafımızdakiler de etkileniyor benim çoğu tüketim reklam karşıtı tepkilerime artık onlar da katılıyor. Bende facebooku silip 2 yıl onsuz yaşadım demek ki yaşanabiliyormuş dedim.Şu an geri açtım malesef üniversite dolayısıyla ileride silmeyi düşünüyorum yeniden. Onun dışında whastapp hesabım da yoktu çünkü politikaları bana ters geliyordu onu da malesef üniversite olayları yüzünden açtım . Market alışverişinde çanta kullanmanız da gerçekten çok güzel ,yakında bende bez torba yapmayı düşünüyorum. Yurtdışında biliyorsunuz parayla satılıyor poşetler Türkiyede al alabildiğin kadar hesabı :D Siz değerli abilerimizden,arkadaşlarımızdan sürekli bu tip tavsiyeler ,tecrübeler alırsak çok daha iyiye gidicez inşallah. Son olarak eklemek istediğim de lokantalardaki içecek fiyatlandırmaları .Hayır sanki adam içeceği benim için baştan yaptı sanki dışarıdakine oranla kat be kat fazla satıyor ,masaya ikram gibi suları diziyor 330 milimlik coco colayla beleş gelen sudan 1 lira iki lira alıyor .Öyle yerlerde mümkün olduğunca kendi içeceğimi yanımda götürmeyi tercih ederim. Kovacak değil ya dükkandan :komik: eklemeyi unutmuşum kitap alırken bende genellikle ara sokaklarda bulunan korsan basımları tercih ediyorum ,acaba doğru mu ediyorum orjinalleri deli pahalı resmen soygun

hauy

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetlevent abi dediğiniz çok doğru zaten şu Mark zuckerberg e sinir oluyorum kuruluş hikayesini okumuştum facebookun adam resmen çalmış fikri başkalarından.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Elon musk okudum - hırsız
Steve Jobs okudum - hırsız
Medya takip etmeyin. Okuyun. Kolaya kaçmayın.
Ermenileri okuyorum 3 yıldır mesela ama yorumlarımın yeri burası değil.

hauy

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetlevent özellikle kişisel gelişim kitaplarına ayar oluyorum .Sizde olmuyor musunuz? Hepsi bilinçli proje gibi hep aynı kafa "sen manyaksın yaparsın bakın yolu bu aslında çok basit ! bak bu da başka kişilerin başardığına dair çiçek kokan hikayeler !!!!! " tarzı söylemlerle dolu. Sürekli insanları yönlendirme var ,insanın egosunu yükseltme odaklı ...

izninizle reklam odaklı subliminal reklamları paylaşacağım bana göre en büyük sorunların başında geliyorlar

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
@hauy
Kişisel gelişim kitaplarının neredeyse tamamı sadece yazanla satanın cebini olumlu anlamda geliştiren şeyler. Secret kitabı bunlar içindeki nirvanalardan. Evrene ne gönderirsen o sana gelir. Öyle yattığın yerden. İstemen yeter gibi okurla adeta dalga geçen bir kitap. Vakit kaybı.

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her tarz kitabın iyi yazarları ve kötü yazarları vardır bana göre. Yararlı kişisel gelişim kitapları da var, boş ve klişe laflarla dolu kişisel gelişim kitapları da var. Josef Kirschner'in Egois olma sanatı adlı kitabı güzeldi mesela. Orda bahsedilen günümüzde evrilip anlam kaymasına uğramış olan egoistlik değil ama. İnsanların başkalarının yararına düşünüyor gibi yaparak rant elde etmeye çalışmaması gerektiğini anlatan bir egoistlik. Bir de Dale Carnegie ve Doğan Cüceloğlu da kişisel gelişim konusunda bence değerli insanlardır. (link)

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Telefon bir eşya ise telefonu bilgisayara bağlayan usb kablosu da 2. bir eşya mıdır? Ona göre 550 yeterli ya da değil diycem :D

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@mehmetlevent ama iyi gaz vermişler. 15kg: Hafif!

Dostlarım, tüketim ve reklamcılık öyle bir hal almış ki, şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bizi epey bir gerizekalı yerine koyuyorlar. Ve bazılarımız gerizekalı gibi görünmeye çok hevesli!

@Olgunn üniversiteler bence de çok işe yaramaz. Maalesef lisans ve master yapınca bunu anladım. Eğitim yetersiz, kadrolar saçma kpss ve dil puanları ile doldurulmuş, devlet desteği içler acısı, siyaset ise muazzam.
Karton toplayıcı ile faydaları karşılaştırıldığında elbette ki fark muazzam.

Facebook demişken, facebook ve ekşi hesabını dondurdum bir süredir. Geneli gerçekte mutsuz olan insanların sırıtkan paylaşımları ile ırkçılıktan bir türlü kurtulamayan bordo klavyecilik durumunu artık bu yaşta midem kaldırmamaya başladı.

@hauy kişisel gelişim zırvalıkları diye bir kitap vardı. O iyiydi bak.

Kitap okumak iyidir. İyi kitap daha da iyidir.
Popüler best seller ve kişisel gelişimler hariç.

Kundera, Márquez, Maalouf, Auster, Fuentes. Bunlar iyidir öneririm.

Galeano'yu nasıl unuttum, lanet olsun dostum :(

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Ben 3 sene önce kredi kartını bıraktım. Sürekli 2-3 taksit yapıyorum ama maaş anca yetiyor. O zaman elime incecik bir kitap geçti "borçlandırılmış insanın imali" isminde. Meğerse kredi kartı fikri 3 multimilyoner insanın planı imiş. Adamlar sürekli borçlu köle düzeni kurmak istiyorlar. Borçlu adamı daha ucuza ya da daha çok çalıştırmak mümkün. İstediği ve sevdiği işi değil nefret ettiği işi yaptırmak mümkün.

Birikmiş paramla kredi kartı borcunu kapadım ve kartı iptal ettim. İlk 4 ay insan epey zorlanıyor. Bişey görüyor eli almaya gidiyor ama 600 lira. Ha deyince ben çıkaramıyorum o parayı. Cebimde var ama nakit ödeyince zor almak. Halbuki böldür 8 e 50 şer 50 şer öde değil mi ama kredi kartı yok.
Tamam ay sonu param kalırsa alırım dedim. Ay sonu geldi elde kalmış 1000 lira. Şaka gibi. Para arttı hem de yıllar sonra ilkkez. Gittim almaya ama elim varmıyor cebime. Dedim öbür ay sonu alırım. Dikkat ettim nakite insanın eli varmıyor. 1 ay daha geçti 1500 de o ay arttı. 2500 cepte ama almadım. Dedim lazım değil şimdi lazım olunca alırım.

Kredi kartı olmayınca ihtiyacınız ama gerçekten ihtiyacınız olan şeyi gerçekten ihtiyacınız olan zamanda alıyorsunuz.

Benden size tavsiye, sistemin en büyük kozuna nanik yapabilin isterim. Kredi kartlarını kıra bilin isterim.

15 sene evvel kredi kartını kırmış olsam çok farklı olurdu.

@Olgunn
Evet kablo da 1 kalem eşya.