Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@abbot a teşekkür etmek lazım, sayfa sakinleri bir süredir bir araya gelip fikir alış verişinde bulunmuyorlardı, hareketlilik geldi :)

@abbot , burnundan kıl aldırmayanları ben de sevmiyorum, ama sayfa geçmişine bakmak lazım, gerçekten öyle bir durum var mı diye ? yok sizin zamanının az olduğundan okuyamadıysanız, ben fikrimi söylüyüm, ; herkes bir değil ama genelde burada yazan arkadaşlar eleştiriye açık olduğunu düşünüyorum. Tabikide eleştiriyi yapan eleştiri mi yapıyor, fikir beyan edebiliyor mu yoksa sadece konuşmakla mı yetiniyor ona bakmak lazım.

2 satır yazıyı sayfaya bırakmanın nasıl eleştiri yapmak olmadığını biliyorsak, forumda bir konudaki fikir alışverişlerinin dünyayı kurtarmayacağının farkındayız bence. Kaldı ki kimsenin; sistemin ürettiklerini (siz nimet diyorsunuz olabilir) hiç kullanmıyoruz, fikirlerimiz ve eylemlerimiz tam olarak tutarlı iddasında bulunduğunu duymadık, varsa tuhaf olur.

@abbot , yazdıklarınızı okuyup irdelemek ,sizden yeni şeyler öğrenmek isteyince; henüz bir fikir beyan etmediğinizi, ya da 2-3 cümlenizin düşündüklerimi tekrar sorgulamama sebep olmadığını farkettim, işin bu kısmında ne düşünüyorsunuz :) Sizce bu işler nasıl olmalı nereden başlamalı, bunlar hakkındaki fikirlerinizi merak ediyoruz.

ikna konusuna gelince, @BerkEvren hep aynı şeyi yapar, pc başında sabahtan akşama kimi ikna ederim diye bekler, şansına siz düştünüz, önceki kurbanı bendim , bu sayfada sorgulamaya değer şeylerin olduğuna ikna etti mesela, arada karşı çıkınca davaylan vurduğu oldu emme büyüyümdür dedim:hasta: yok yaşı gereği değil, iş değiştirme cesaretinde bulunduğu için, tercihini çevre konusunda iyiden güzelden yana kullandığı için :harika:

ünlü bir filozofun değil de sosyal medyadaki arkadaşların dediği gibi, fikirlere açığız, açız ama ortaya fikir - tespit - eylem koymadan çok da şey etmemek (kasmamak) lazım..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavi albatros

Nasıl bir fikir verebilirim bilmiyorum, insan iki yüzlülüğüne gönderme yapmadan açıklanabilecek bir konu değil.(Heyecanlı arkadaşlar celallenmeden kendimi de bu gruba dahil ettiğimi ekleyeyim) İş buraya gidince arkadaşlar kırılıyor. İlk mesajımda bahsetmiştim esasında bunu dallandırıp budaklandırmak meraklısına kalmış. Tüketim nedir, bisiklet çevreci olsun diye mi bulunmuştur, çevreci hareketler ne zaman başlamıştır, tarihsel gelişimi ne olmuştur, siyasi midir, değil midir, faydası, zararı nedir? İnternet derya deniz meraklı arkadaşlar zaten araştırıp kafalarına yatan cevabı buluyorlar. Şimdi kalkıp ansiklopedik bilgilerle kaynak vere vere mevzuyu dahada karmaşık hale getirmek pek içimden gelmedi.

Sanırım diğer arkadaşlarla anlaşamadığımız konu bir sınıfa zümreye dahil olmamak. Anladığım kadarıyla sıfata sahip olmanız gerekiyor. Neo-çevreci, anti-çevreci. Çevresini seven sade vatandaş olmak kafi gelmiyor. Mesela çok sevilen brooks seleyi hayvan hakları savunucularına nasıl anlatabilirsiniz. "Çok rahat ama hacı ya" deseniz adam size hak verir mi? Düşünceme göre hayvan haklarını savunan birinin kürk giymesi ne kadar mantıksızsa, tüketim karşıtı birinin yüksek fiyatlı bir ürünü kullanması o kadar mantıksız. "İhtiyaçlar" demişti bir arkadaş, o da kendince haklıdır ne diyelim şimdi.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@abbot , baştan başlamak iyiymiş demek, ansiklopedik bilgi değil sizden beklenen, dediğiniz gibi nette çok. Siz bu çevrecilik konusundaki şahsi çelişkileri mizi elestiriyorsunuz, ki buna katılmamanin imkanı yok..
Bir kalıba girip bir taraf seçmeye gerek yok tabiki de, sonu -izm ile biten bir şeye bağlı olmaya da gerek yok.
Bisiklet te kullanılmadığı halde pahalı olanı seçmek , aksesuar tüketiminin çılgınlığı, kendi lastik yamasını yapamadan üretimden bahsetmek vs vs hepsi deki tutarsızlığı anlıyorum.
Anlıyorum ve ekliyorum, nacizane fikrim, bir insanı ciddi oranda motorlu taşıttan vazgeçiriyorsa varsın bisikleti 2 binlik olmasın daha pahalı olsun, siz ahmetgitar arkadaşın yaptığı km leri düşünerek kar zarar oranı yapın, kudret kurtcebe yi saymiyorum bile. Hafta sonu mangala gidip doğada zaman geçirdim diye sanmak mı, yoksa İstanbul Bursa arası işkembe çorbası bahane bisiklet şahane diyerek yüz km leri yapmak mı olurdu tercihiniz ?
Her nesnenin ve hatta elle tutulsun tutulmasın her şeyin , ihtiyaç noktasını aşan kısmının tüketimine hayır demek bana da çok mantıklı geliyor, katılıyorum.
Ama bu sayfa ve benzeri sayfalarda bu konuşmalar olmayacaksa, söyleyin bana, çelişkilerimize dair sorgulamalar , fikir alışverişleri nasıl olacak ? Sizin değiminizle , bize gerçek etkide bulunacak şey nedir ? Gökten zembille mı inecek değişiklik ?
O zaman sizi güldüreyim biraz, şekerin zararını bilmeme rağmen yıllardir günde 12-15 bardak çay içer en az 1.5 kesme şeker atardım. Bu sayfayı takip ettim edeli hayatım değişti demeyecem ama şekeri bıraktım.sonra eşime bıraktirdim.sonra eşim onlarca kimyasal maddeyi temizliğe harcamak yerine sirke ve Arap sabunuyla idare eder oldu. Etrafta bulduğum eski tahtalardan kuş yuvası yapıp asar oldum ağaçlara. Motorsikletimi satıp tek arabayla idare etmeye çalışıyorum 1 aydır.bebekten dolayı araçtan henüz vazgeçmiyor uz ama birşeyler deniyoruz hocam ya. Bugün ilk defa utanmadim ve arkadaşa gideceğimiz yere 2 araçla değilde ailecek tek araçla gidelim mı dedim.
Bu sayfada alışveriş esnasında öğrencisine vakti zamanında, İHTİYAÇ MI İSTEK Mİ diye soran öğretmen den sonra bu soruyu kendimede uyarlar oldum.
Peki ben bunları yapınca ne oldu ? Dünya mı kurtuldu, hayır. İklim mı iyileşti, hayır. Hayatımıza tılsımlı değnek mı dokundu , hayır..
Şu oldu, konuşmak yerine kıçımı olduğu yerden kaldırıp önce kendim için, sonra belki çocuğuma rol model olabilmek için, belkide çevreme de biraz sorumluluğumu yerine getirebilmek için EMEK vermiş oldum.
Yoksa dünyanın asla eskisi gibi olmayacağını, sistemi sistem herşeyi mahfetmeden önce değiştirmeyeceğimizi bizde biliyoruz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavi albatros

Bir kitaptan alıntı yapayım " Tarih, elli, yüz yıl gibi göreli olarak kısa sayılabilecek zaman dilimlerinde, düz bir evrim eğrisi çizmez. Bizi yüksek uygarlıklardan barbarlığa, demokrasi ve insan haklarına saygıdan diktatörlüğe, ateizmden dindarlığa ve yeniden tam aksi gelişmelere götürüp getirebilir." Yani bu çevre bilinci bizim göremeyeceğimiz zamanlarda değişir belki ama biz görebilir miyiz muamma.

Şeker konusunda ufak bir video bilgi.

Bilenler bilir çılgın bir çevreciyi merak edenleri ise şuraya alalım.

(link)

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@abbot
katılıyorum, ne sınıfsal değişiklikler ne de toplumsal değişiklikler 3-5 senede olan bir şey değil.

@abbot
biz değişikliği görebilecek miyiz göremeyecek miyiz bilmiyorum ama önem arz eden nokta şu ki, değişimde etkimizin olması gerekir gerekmez mi ?

@abbot sizce ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavi albatros

Eleştirerek, merak ederek, araştırarak, önümüze her konulanı kabul etmeyerek tabi ki etkimizin olması gerekir.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@abbot 3 gündür birbirimizi eleştirdik, belki sıra eylem icraa etmeye gelmiştir. Siz malûm çelişkilerden kurtulmak için, kendi ve çevre için, doğa için neler yaparsınız genelde ? Bu sene geçen seneden farklı olarak hangi eylemlerde bulundunuz ? Bunu samimi olarak merak ettiğim den, belki benim de deneyebileceğim şeylerden bahsedebileceginizden soruyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavi albatros

Dönüp dolaşıp başa geliyoruz. Koca insanlarız herkes ne yapması gerektiğini imkanları dahilinde bilir. Konuyu burada bırakalım.

gercek umurcan

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Umurcan E.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
herkes yapması gerektiğini bilmez. amacını bilir, ama yöntemler değişir
eski bi söylem vardır, "bende 1 elma, sende 1 elma; bu elmaları birbirimize verirsek ikimizde de 1 elma olur. Bende 1 bilgi, sende 1 bilgi; bu bilgileri birbirimize verirsek ikimizde de 2 bilgi olur" diye.
benim bu sayfada öğrendiğim pek çok şeye yenisini ekleyebilirsiniz. Mavi albatros'un da amacı aynı görüyorum

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Son olusan tum tartismalari okudum. Bana pahali bir bisiklete sahip olmanin ne gbi negatif bir yonu olabilir acaba bunu samimiyetle aciklamaya calisacak bir arkadas var mi? Burda ben kimseye laf cakma derdinde degilim oyle anlasilmasin, fakat bisikleti ama ulasim amacli ama hobi maksatli yada spor aleti olarak dusunursek iyisine sahip olmak ne acidan kotu olabilir ?

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

gercek umurcan

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Umurcan E.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
içinde bulunduğumuz kapitalist sistemde bisiklet sektöründe dönen para miktarının artışı, markaları rekabette öne geçmek için maliyetleri düşürmeye itebilir. maliyet düşürme yöntemi, biz tüketiciye düşük set gelmesi yerine çevresel olarak daha fazla zarar yaratan üretim yapmak olabilir pek tabii.

şu bir gerçek ki, insanoğlunun yaşamının dünyaya tek pozitif katkısı sanat. o da benim kişisel fikrim o yüzden geçerliliği sorgulanır
dolayısı ile bütün yaşamsal faaliyetlerimizi durdurup pat diye bulunduğumuz yerde ölüvermeden abbot'u tatmin edebilecek çevreciliğe ulaşabilmemiz mümkün değil (yine kendi fikrim)
elimizden gelen, mümkün olduğunca az ve doğanın baş edebileceği miktarlarda zarar yaratmak veya şirketlerce yaratılmasına sebep olmak. geri dönüşüm ile karbon salınımını ve tüketimi kısmak da bu konuda ele alınan yöntemler.

bu tutumda pahalı-kaliteli bisiklet benim fikrime göre, ucuz ve pek çok parçasının(ve belki hatta her parçasının) yenilenmesi gereken bir bisikletten tutarlı bir karar oluyor. yeni bir arka aktarıcı bile alsan her yarafını plastik ve folyolarla kaplayıp satıyorlar sonuçta

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gercek umurcan
Evet dostum . cok guzel noktalara degindiniz. Bence bisiklet gbi bir cok konuda da geri donusum uretimi yada restorasyon diyelim sanki daha bir kulaga ve mantiga hos geliyor. Ben misalen 100 liraya aldigim kadro seti restore edip cok ama cok ucuza bir tur bisikletine sahip oldum Allahima cok sukur ve onu cok seviyorum inanin bana.
2017-05-19_10-42-33_HDR.jpg

2017-06-11_15-20-00_HDR.jpg

babajanovic

Aktif Üye
Tepki
180
El emegi goz nuru derlerdi eskiler @mariokaldato. Onemli olan ucuz ya da pahali olmasi degil, neden 70-80 yillarinda yapilan urunler evladiyelik oluyo da gunumuze kadar geliyor. Zamaninin en basit, en ucuz urunu bile cok daha uzun omurlu olabiliyorken artan teknolojiye ragmen neden gunumuzde uretilen urunler bu kadar dandik olabiliyor. Asil bunu sorgulamak gerek diye dusunuyorum.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@babajanovic

Sebebi basit aslinda ; Simdiki muhendislik ve arge calismalari alinan urunun ksa bir muddet kulanilip hemen bi kenara firlatilmasi uzerine calisiyor. Eskidense omurluk kullanim uzerine yapiliyordu.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@abbot
Sizi yakın arkadaşıma benzettim, akşam arar ne işim varsa bıraktırır çay yaptırır eşime helva kavurtur. Geldikten 20 d sonra 1bardak çay içer kalkıyoruz der:mad:
Helva kalır ortada.
Konuya siz yazdınız, hoşgelmiş oldunuz. celiskiliyiz diye tespitiniz var, haklılık payinizda ama bu kadar. Ne anlatayım deyip duruyorsunuz. Büyükmüşüz hepimiz bilirmişiz ne yapmamız gerektiğini, e siz konuya yazmdanda biliyorduk ki:D
Helvayı ortada öksüz bırakmayın. Ne kadar bisiklet sürer doğada neler yaparsınız, tüketimde ihtiyaç_istek terazisinde nerdesiniz. Bunları merak ettik.
Bak @mariokaldato abiye, restore etmiş ne güzel etmiş, ortaya çıktı:)
Domates tohumu yollamadiginizi unutmadım ama ektim biraz , tuttu, fakat patlıcanı tutturamadım.biberler zehir gibi olacak:harika:
Aranızda ahmetgitar ı gören oldu mu:kötü:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavi albatros

Yine başa döndük. Ortaya fikir koymuyoruz, siz koyun bir fikir. Temcit pilavı gibi herkesin bildiği şeyler üzerinden popülizm yapmamış oluruz böylece. "Biliyoruz" neyi biliyorsunuz? Kaldı ki biliyorsanız niye yazıyor, niye soruyorsunuz üstad? Siz ne kadar çözdüyseniz bu çevrecilik işini bende o kadar çözemedim. Bu saatten sonra makaraya alacağım kusura bakmazsanız. İlk icraatımda greenpeace facebook sayfasını beğenip iki tane change.org kampanyası imzalamak olacak. Evet artık kuş kadar hafiflemiş bir çevreciyim.

İlerleyen zamanlarda olası büyük çaplı orta doğu krizinde petrole ulaşmanız zorlaştığında arabanızı satarsınız. Ortamlarda çevreciyim ondan sattım dersiniz, kim bilecek.

İki tıklamayla farklı görüşleri okuyup biraz daha bilebilirsiniz. Bakış alanınız genişler.

Örnek:

(link)

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@abbot çevrecilik bu sayfada yazılanlar gibi değilde (çevreciyim, gayet tutarlıyım iddiasında bulunanı duymadım?), Sizin yaptığınız gibi 2 gün önce foruma kayıt olup önünüze çıkan ilk sayfaya, huleyyy siz aslında çevreci falan değilsiniz, hiç bişey e yaramaz yaptıklarınız deyip bunu sakiza çevirmek mı ?
Hala sizden sadece fikir istendiği iddiasındasınız, oysaki bu kadar radikal bir eleştiri getiren den günlük hayatın çevreciliği için bişey öğreniriz sandık.tamam özür, sizin tarzınız face ye greenpeace ı tıklamakmış.
Ne bileyim bizim yapamadığımız şeyleri yapmışsınızdır sandık.
Makaraya almanıza şahsen alınmam, zira mizah ta olmasaydı bu hayat çekilmez di.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavi albatros

Bu an ne zaman gelecek diye bekliyordum, hiç şaşırtmadı. :koptum: Söz dönüp dolaşıp yeni üyeliğe gelir, eski yazılanlardan kişi profili çıkartılmaya çalışılır. Bu sosyal mecralar insanların kafasını fena bulandırdı sahiden.

Sizin gibi düşünürsek ortalık süt liman, sabit fikrin dışına çıkıldığında auuww. Sizinki doğru bizimki yanlış. Gelişimin önündeki en önemli sorun ben oldum, ben biliyorum düşüncesi değil mi? Yazdıklarımda size dikte ettiğim bir bölüm var mı diye baktım, yok. Sadece olaya birde bu açıdan bakın diyorum. Bakmak istemiyorsanız siz bakmayın başkası bakar.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mavi albatros
Tohum isini unutmadim dostum. Tohum olarak gelmiyordu bize domatesler çim olarak geliyordu. Bende çimlenmis vaziyette gondermek problem olur diye dusundum