Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

.Ormancı.

Üye
Tepki
48
İsim
Ali Batuhan Bayraktar
Bisiklet
Carraro
@serdarsezgin Evet dediğiniz gibi. Marketlerde genelde haftada bir gün halk günü oluyor. Sırf elde ürünleri çıkarmak için. O günlerin ertesinde alışveriş yapmak gerekiyor.

Scudo

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Sanırım İstanbul'da planlı elektrik kesintileri olmaktaymış. İstanbullu arkadaşlar daha iyi bilir.
Sebebi talep artışına arzın yetişmemesi.
Yeterli ve gerekli, yani bilinçli tüketim olsa bunlara hiç gerek kalmayacak.

Tüketimi doğru yapalım derken birileri "araba sürmedim dünyayı kurtardım, evde de palto giydim, zaten dış güçler vb" diye aslında hiç konuşulmayan şeyleri konuşulmuş göstererek alay ediyordu. Beğenenler de cabası.
Acaba elektrik kesintileri "araba sürmeyerek dünyayı kurtardım" diye alay eden arkadaşlara da ulaşmış mıdır? Umarım onlar yine dalga geçecek kadar enerji bolluğu içerisindedirler.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Trekkie
tespit harika!

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
Valla emekliliği beklemeden şimdiki evimi satıp kesinlikle bir müstakile çıkacağım istanbul olur başka iller olur ilk yapacağım ses yalıtımlı bir oda özel bahçede büyük ve kalın duvarlı oraya bir adet jeneratör;sonrasında tavana bir adet güneş paneli yedek bataryalar dolacak akşam keyfime bakacağım 2 adet büyük boy su tankı çelik yarım tonluk ettimi 1000 ton su bu temizlik ve banyo için içme suyu zaten alırım marketten sorun değil.sonra elektrik,su,doğalgaz vb beni devlete bağlayan ne varsa adiyos amigos ohh gel keyfim gel.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İstanbul'daki elektrik kesintisinin ardındaki gerçekleri Elektrik Mühendisleri Odası gayet açık ve net anlatmış:

(link)

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@cahitakin iş Allah'a kalmış desenize. Havaların soğuması plansızlıkla birleşince felakete yol açmış.
Yazık.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Evet Ankarada bu elektrik kesintilerini fazlaca yaşamasak da duyduk. Ama Allahın bir kulu da çıkıp demiyor ki: Ey vatandaş, doğalgazdan elektrik ürettik, şimdi sıkıntıya girdik hadi bi tasarruf edin el atın diyen yok.

Habire tüketim habire tüketim, ekonomi büyüsün canlansın, kimse sürdürülebilirlikten bahsetmiyor. Üretim üretim de Çin devletinin haline bakın, ormanları talan olmuş, şehirlerde insanlar maskelerle geziyorlar hava kirliliğinden. Bizim aliexpress ten ucuza diye ihtiyacımız olmasa bile aldığımız her ürün işte oraları kirletiyor, yetmiyor kargo ile evimize gelene kadar yine kirletmeye devam ediyor, sonra iki kez kullanıp atıyoruz ve kendi çevremiz bir daha kirleniyor. Böyle bir döngünün içindeyiz.

Dolar 3,62 oldu, e hala siz nasıl oluyor da alışveriş yapabiliyorsunuz ki? Fırsat fırsat diye söyledikleri şeyler yok trainer ile kullanmak için tablet tutacağı gibi şeylere atlıyoruz, ve hepsi birer çöp. Ama her hayal gibi üretmeden, planlamadan, sonunu düşünmeden tüketimin de sonu geldi, ekonomi buna daha fazla izin vermeyecek gibi.

Son bir yıldır Minimalizm ile daha az tüketime yönelik makaleler, kitaplar, bloglar, belgeseler izliyorum. Ve tüketimim gerçekten de azalmaya başladı, kar botu almaya gidiyorum aklıma 10 senelik evdeki botum aklıma geliyor, akşam gelip onu bi güzel boyuyorum ve devam. Tüketmek için artık eskisi kadar da vakit harcamıyorum, internette alışveriş sitelerinde gezeceğim, avm lerde boşa harcayacağım vaktimde spor merkezine gidiyorum, bisiklet antrenmanı yapıyorum ve 1 senede çok daha iyi bir vücudum oldu, 40 yaşındayım (maşallah diyeyim) dediğimde inanmıyor kimse.

Şu an Ankaradaki konforlu işimi de bir şekilde bırakıp, güney egede bir yere yerleşmenin planlarıyla meşgulüm, yapabilecek miyim bilmiyorum. Ama tek diyeceğim şey insanın fazla birşeye ihtiyacı yok, tek ihtiyacı sağlık ve zaman.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kış kışlığını yaparken ısınma giderleriniz ne durumda?
Ara katta oturuyorum ve çocuklarımız üşütüp hasta olmasın diye "minimum kıt" modunda kullansakta 250 gayme yi gördük bu ay..
Sizde durumlar nedir,ne gibi seçeneklerle faturamızı düşürebiliriz?
Tüm ailenin evde termal içlik giymesi,kapı altı süngerleri,petek yansıtıcılar,arada evin havalandırılması dışında tabi;).

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@cazci
Hocam alt ve üst komşum çocuklu, bense evli ve kediliyim :) Sabah kombiyi kapatıp çıkıyoruz evden, gelince minimumda yakıyoruz. Alt-üst kattaki çocuklar sağolsun hala üşümedik, fatura 110 geldi en son. Faturayı alırken alt komşuya baktım 280 TL gelmiş. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim gerçekten

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@emrahozkan çok güzel ifade etmişsiniz ellerinize sağlık. Ben bir yıl kendime hiçbir.şey almayacağım demiştim. Nisan ayının son gününde aldığım bisiklet sonrası tek bir çorap bile almadım derken geçen gün pantolon ihtiyacı oldu. Waikiki'den en ucuzundan bir tane aldım. 9 aydır aldığım ilk şey oldu. Farklı markalar giyerdim, çok da para verirdim ama birkaç yıldır pahalı olan markalarda inanılmaz bir kalite düşüşü var. O sebeple artık gidip 150 lira bir kot pantolona para vermek yerine 29 liraya kot aldım. Zaten bisikletin faydası olan zayıflık, göbeksizlik hali kalitesiz bir kıyafetin bile insanın üzerine gayet güzel oturmasına sebep oluyor.

@cazci evde kondisyon bisikleti var, on dakika pedal çevirince sıcacık oluyorum :D

@BerkEvren kedi de güzel ısıtıyor. Beş liralık mama al 50 liralık ısıtma sağlıyor yatakta. Bizde bi tane vardı, kışa girerken bir de sokaktan aldık, ev sıcacık :D

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
+600 tl...sabah evden çıkarken 20 dereceye düşürüyorum, saat 16.30 gibi çocuklar eve gelince 24 dereceye çıkarıyorlar, termostat evin en sıcak odasında, diğer odalar daha düşük oluyor-fatura döneminin bir kısmında kombi sıkıntı çıkarmıştı ve sebeple hafif bir oynama olmuş olabilir.genel olarak kışın 1-2 ay böyle yüksek geliyor ...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@appendix
600 TL nedir hocam, nükleer yöntemler var daha ucuz yollu

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
Valla kombi felan işim olmaz heleki yok yoğuşmalı felan tam bir masal benim d.sobam yetiyor tek odada yanıyor büyük bir model açsam bütün ev ısınıyor.ama tek odadayım genelde o yüzden diğer odalara gerek yok.valla termal içlik ve çorap hatta iç çamaşırda üstümde;) illa bisiklet için giymek gerekmiyor.bütün camlar pimapen çift kat ısıcam duvarlar ısı yalıtımlı boya ve kaplama onun dışında öyle aman,aman bir soğuk yok vazgeçilmezlerim sahlep,çay ve nescafem yanımda değmeyin keyfime:rolleyes::rolleyes:

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Tasarruf dediğimiz şey hiçbirşey almamak değil, ihtiyaç dışında harcama yapmamaktır. Yani içliğinizi giyin, camda üfüren yerleri kapatın (küçümsemeyin, baya etkisi oluyor) , bir de kediniz olsun :) Artık üşütmeyecek ayarda kombinizi, kaloriferinizi açabilirsiniz. Bizim ev 4+1 150 tl ye ısınıyor.

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
@BerkEvren ev büyük ve kışın en soğuklarında böyle fatura geliyor diğer aylarda 200 civarına düşer