Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklete uygun gündelik giyim

Konu, 'Giyim' kısmında MertDokur tarafından paylaşıldı.

1. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Burada birçok kişi tayt, forma gibi spor amaçlı bisiklete binenler için önemli malzemeler ile ilgili konuşuyor ancak benim tavsiye almak istediğim konu günlük kıyafetlere benzeyen bisiklet kıyafetleri.

Gömlek, pantolon gibi dışarıda dolaşırken giydiğiniz kıyaftlerin bisiklet versiyonlarını arıyorum.

Şu ana kadar bulabildiklerim şunlar:

Levi's 511 Commuter: Bildiğiniz kot pantolonun inceltilmiş ve esnekleştirilmiş hali. Bisiklet için tasarlanmış.

Osloh: Bisiklet için tasarlanmış günlük kıyafetler üreten bir firma. Fiyatları makul...

Rapha: Günlük kıyafetlere oldukça yakın gömlek pantolon gibi ürünleri var fiyatları biraz fazla ama oldukça iyi gözüküyorlar...

Outlier: En pahalı ancak en iyi gözüken kıyafetleri yapan firma gibi duruyor. Oldukça ince bir mühendislik ile üretildiğini sitede nelere dikkat ettiklerini anlattıklarında anlıyorsunuz.

SWRVE: Osloh ve Rapha gibi ancak daha makul fiyatlı ürünleri var.

Benim bulabildiklerin bunlar oldu. Türkiye'ye bir bisiklet dükkanı getirse çok iyi olur zira böyle olunca deneme şansı bulunmuyor.

Bulduklarınızı ekleyin lütfen

aertan, İslam Gölge, ateze ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu Levi's 511 güzelmiş gerçekten. Türkiye'de bulmak mümkün mü acaba :S

3. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    hiç sanmıyorum ama levi's mağazalarından bir sormak lazım. belli olmaz... internetten sipariş en mantıklı çözüm gibi duruyor. gömlekler oldukça başarılı bence. günlük hayatta bisiklet kullanmak için çok iyi duruyorlar. Outlier'ın yağmura dayanıklı gömleği bile var.

4. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen gömlekler mükemmelmiş :)

5. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Hmm bu arada bir firma daha var,

Chrome: Çanta ve ayakkabı üretiyorlar, ayakkabıların hepsi bisiklet için ve standart converse biçimine yakın ancak iki modele spd cleatleri takılabiliyor ve normal ayakkabı görünümündeler...

6. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Öyle bir başlık atmışsınız ki, tayt, tişört giyenler insani kıyafet giymiyormş gibi anladım ben...

"Günlük Bisiklet Kıyafeti" gibi bir başlık daha iyi olmaz mıydı?

Ayrıca; etekle, takım elbiseyle bisiklete binilebilir. Avrupa ülkelerinde örnekleri mevcut... Özellikle Hollanda ve İtaly'dan çekilen fotoğrafları görmüştüm...

Mühim olan pedal çevirirken dizinizi, kasıklarınızı rahatsız etmemesi... Gidonu kontrol ederken hareketinizi kısıtlamaması... Etek veya pantolon paçalarının aynakola ve zincire dolanlamaması...

Bu konulara dikkat edildiği sürece her türlü kıyafetle bisiklete binilebilir...

http://www.ski-epic.com/amsterdam_bicycles/

NE GİYERSENİZ GİYİN, KASKINIZI UNUTMAYIN

7. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    kapri eşofman ve tişört.hem bisiklette hem heryerde.

8. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Örneğin, ben bu fotoğrafı çok seviyorum. Burası 1900'lü yılların Danimarka'sı...:)

Kaynak ve daha fazlası için: http://bikesandbabes.tumblr.com

9. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Konu güzel, başlığı da gerçekten dikkat çekici olmuş :)
    Günlük kıyafetle bisiklete binenler zincir, dişli gibi hareketli mekanizmaları tamamen kapalı, vitessiz bisikletleri tercih ediyorlar. Eteğin sıkışması, paçanın yağ olması gibi problemler olmuyor. Viteslilerde tamamen kapatmak problem olabilir. Türkiye'de hiç böyle kapalı bir bisiklet görmedim. Zaten bizde bisiklet deli işi bir oyuncak olduğundan takım elbiseyle, mini etekle işine giden karizmatik insanların bisikletle işi olmaz.

Sinan Ceylan ve nuhcan bunu beğendi.
  10. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yanlız avrupa ülkelerinde örnegin fransada tour de france düzenleniyor,monaco'da
    caddede formula düzenleniyor.o yüzden insanlar korumasız bisiklete binebilir yağ gibi yollarda ama ne yazıkki ülkemizde korumasız bisiklete binmek tamamen çılgınlıktır.En azından kask takın.

11. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:

Şimdi şöyle bir durum söz konusunu İtalya'da hangi şehir olduğuna bağlı olarak durum değişebilir ancak Hollanda ve özellikle Amsterdam dümdüz hiç eğimi olmayan bir yer. Bisikletin bu kadar kullanılıyor olmasının temel sebeplerinden biride bu zaten. Minimum masraf ile insanların ulaşım sorunu çözülüyor ayrıca Amsterdam toplam 166 km2 karaya sahip. Buna karşılık İstanbul'un yüzölçümü 5,343 km2 ve son derece yokuşlu. Daha önce kot, kadife vs pantolonla bisiklete bindim ve ulaşım için bisiklet kullanıyorsanız bunun istanbul gibi bir yerde iyi bir fikir olmadığını anlarsınız.

Terlemek bir yana rahatsızlık durumu söz konusu, ayrıca sadece yazın değil kışında ulaşım amacıyla bisiklet kullandım, sağanak yağmurda standart kıyafetlerle yokuş tırmanmak son derece rahatsız edici oluyor... Ayrıca yağmurluk gibi şeyler pantolonunuzu ıslanmaktan korumuyor. Kasıkları rahatsız etmesinden bahsetmişsiniz, hava 0 derece iken ıslanmış ve daralmış kot pantolon... en hafif tanımıyla rahatsız ediyor....

Forumda birçok kişi bisiklete genelde sıcak havalarda binilen bir eğlence aracı olarak bakıyor. Bazı sporcular ise her havada antreman yapmakla beraber bu iki tekerlekli dinamik sanat eserlerini ulaşım aracı olarak kullanmıyor.

Şimdi evet spor amacıyla bisiklete bindiğimde bende çıplak biçimde uzaylı kanında yüzmüş insan tipi kıyafetler giyiyorum. strech forma vs ile... Turlarda, göbeğimi cömertçe bu sentetik kumaşlara sarılı şekilde sergilemekten imtina etmiyorum. Temelde terlemek için çıkıldığı için güzel oluyor. İnsani olmadığını ima etmiyorum bu durumun, alınmayın. Gerçi son 2 senede bireysel bir critical mass haline geliyorum yavaştan. Çöksem karadelik olurum diye düşünüyorum... Bu yüzden benim durumum hayvani olabilir ancak genelde bu kıyafetler insanidir. Tayt, forma normal birşeydir konusunu artık insanlar idrak etmediyse, hem de bir bisiklet forumunda bulunan insanlar idrak etmediyse yapılacak birşey yok zaten. Ancak bu normal ve insani kıyafetler ofise gitmek, okula gitmek, arkadaşlarımla bir barda, cafede birşeyler içmek için uygun değil. 15-20 km gidiş dönüş bir yol bahar ayları dışında günlük kıyafetler ile gitmek içinde uygun değil.

işte... arada kalan bu durumlar için icadedilen kıyafetleri giymeye BİG (Bisiklette insani giyim) adını verdim.

Bu arada benden başka kimse böyle ürünler ile ilgili birşey önermemiş? Google ellerinizden öper.

"Commuting clothes for cyclists" güzel sonuçlar çıkartıyor... aklınızda olsun.

Bu arada kapalı alanda yağ sökücü kullanmayın. Biraz çarptı galiba beni... yada kullanın iyi oluyor olabilirde...

12. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Ben iş kıyafetlerimi çantama koyuyorum. İşe gidince duş veya en azından el-yüz temizliği yapıp iş kıyafetlerimle masama oturuyorum...

Benim kendimce çözümüm bu şekilde...

Eğer kadıköy'de oturup, bostancıda çalışmıyorsanız, her türlü halde terleyeceğimiz için en insani kyafetlerle bile kirli gözükebiliriz... Bence en güzeli kıyafeti değiştirmek...

Kafe, lokanta gibi yerler için bu teorim geçersiz olabilir... Yani insanlara "Bir dakika, tuvaletinizde üstümü değiştirip gelebilirmiyim?" diye soramayacağımız için zor gözüküyor...

Ama Konya-Kayseri gibi şehirlerde, hatta Antalya'da günlük kıyafetlerle işe gidilip gelinebilir sanırım...

Halitkin ve cruphasulie bunu beğendi.
  13. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    agu.com sanırım

14. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Decathlon'da bu tip kıyafetler mevcutmuş..
    İstanbul'da da olduğuna göre bence bir bakmalısın.

15. emin tak

emin tak Aktif Üye

Seviye:
    Scott trail... Günlük giyilebilecek bir ayakkabı fakat bulması zor..

16. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    Şehir içinde bisiklet kullanan ve bisikleti ulaşım amaçlı kullanıp kitledikten sonra işine, arkadaşlarının yanına, ailesinin yanına yemeğe vb. olası sosyal ortam ve davetlere gitmek için bir ihtiyaç olduğuna inandığım bu ürünlerle ben de çok ilgileniyorum. En yukarıda bahsi geçen ürünlere markalara ek olarak muxu'yu http://www.muxu.cc/ adresiyle eklemek istiyorum.

Halitkin bunu beğendi.
  17. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    Bu arada buralarda ürünler hiç ucuz değil. Bu ürünlere merakı olan insanlar bişeyler alacak olduğumuzda beraber yapalım derim alışverişimizi, shippingi ücretsiz olacak ya da paylaşacak şekilde alımlar yapalım derim. Şahsen bendeniz ihtiyacım olsun olmasın herhangi bir siteden toplu alışveriş yapılacağı zaman 0507 26 111 62 no l telefonumdan bana ulaşılsın isterim :) sevgiler

18. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    Levi's 511 Commuter'ı sordum bu sezon ürünleri arasında yok ve Türkiye'ye çok büyük ihtimalle gelmeyecek dendi. Amerika perakende fiyat ise 78$ gibi bişey. Reklamda çok hoş görünüyor kesimi ama internette satışını yapan sitelerde modellerin üstünde görüenler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Reklam için
    http://www.youtube.com/watch?v=hmhiWaOgLUA

Levi's resmi site için

http://us.levi.com/family/index.jsp...b=leftnav:menfeatures:commuterseries:11844101

Halitkin bunu beğendi.
  19. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben bir keresinde Ümraniye-Arnavutköy (Cebeci'deki) yolunu tepip bir düğüne katıldım. Çantama içecek ve yiyecekler ile birlikte iki parça giyecek koydum. Çok fazla buruşmadılar ve bir camide elimi yüzümü yıkadıktan sonra WC'de değiştirdim. Sanki en güzeli bu çünkü temiz kıyafet giyiyorsunuz. Kıyafet ne kadar insancıl (sosyal desek sanki daha iyi olur) görünürse görünsün üzerindeki tuzu atamıyorsunuz.

Bir de kıyafet rengi çok önemli! Belki yaz aylarında olduğumuz için anlamıyoruz ama tuz beyazdır! Kıyafetiniz isterse 100€ olsun mutlaka tuz kuruduğunda kötü yıkanmış izlenimi veren lekeler oluşacaktır.

Ahh, şu Cem Yılmaz'ın son Telekom reklamındaki gibi (-bknz. Alp'ler!) kıyafeti foşurt diye çıkaran bir sistem olsa. Sanırım orada kar kıyafeti bir anda uçuyor alttan takım elbise çıkıyordu. Ancak bu tersi olmalı! Yani içi dışa atmalıyız, dış da içe gelecek. Bu da mümkün olmadığına göre kaldı tek yöntem; kıyafet değiştirmek.

nuhcan bunu beğendi.
  20. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    Rapha'da şu sıralar güzel indirimler var. Özellikle pantolonların fiyatı beni şaşırttı. Levi's ın pantolonlarından ucuz. Jersey şort vb ürülerde de indirimleri var. İlgilenenleri http://www.rapha.cc/shop/sale/ sayfasına bekliyoruz. Shippingi bedavaya getirmek için ilgililerden haber bekliyorum.