Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklete pasta cila !!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında doğan_69 tarafından paylaşıldı.

1. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    iyi akşamlar..merak ettiğim bir konu var..kadromun üst kısmında çok ufak bir çizik var hemde bisikletin daha parlak görünmesi için pasta cila yaptırmam uygun olurmu ? karbon kadroya kimyasal olarak bir zarar verirmi ?? bu konuda bir fikir alabilirmiyim ??

2. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

Karbon kadrodaki yüzeysel çizikleri gidermek için şu yöntemi uyguluyorum: Hırdavatçılarda satılan 1200 numara su zımparası aldım. Ayrıca boya malzemeleri satan bir dükkandan sprey vernik aldım. Çiziğin olduğu bölgeyi önce su zımparasıyla, çok fazla bastırmadan ve ıslak bir şekilde zımparalıyorum. Çizik bu şekilde kayboluyor, zımparaladığım yeri iyice kuruladıktan sonra da, sprey verniği 30-40 cm. mesafeden bölgeye uyguluyorum (birkaç fıs-fıs yeterli olacaktır).

Bu işlemden 1 gün sonra da, aşağıda linkini verdiğim Meguiars Cleaner Wax sıvı cilayı tüm kadroya uyguluyorum. Bu cila vernik tabakasına zarar vermiyor ve uygulandığı yüzeyde koruyucu bir tabaka oluşturuyor; UV koruması da var.

http://www.sahibinden.com/ilan/yede...ci-ve-koruyucu-sivi-wax-473ml-129329300/detay

Sözünü ettiğim ciladan çok memnun kaldım; herkese tavsiye ederim.

Saygılar

öylebirbaktıydım ve doğan_69 bunu beğendi.
  3. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konuda biraz tecrübesizim hoşgörün :) sprey vernik ve cilayı püskürttükten sonra yüzeye yayma yapıyormusunuz ve böle bişe yaparsam iz bırakırmı..daha kötü bir neticeye mahal vermemek adına soruyorum ??

4. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yok hayır, yüzeye ayrıca yaymanız gerekmiyor verniği. Sprey boya yapanları görmüşsünüzdür; yüzeye boyayı püskürtürken sağa-sola veya yukarı-aşağı bilek hareketleriyle püskürtürler. Siz de aynı şekilde, yüzeye 30-40 cm. mesafeden, sağa-sola doğru bilek hareketiyle iki-üç defa verniği püskürtmeniz yetecek. Dilerseniz farklı bir yüzeyde önceden alıştırma yapabilirsiniz ama uygulaması çok çok kolay bir şey zaten.

Dikkat etmeniz gereken tek şey, verniği yüzeye püskürttükten sonra yüzeye hiçbir şekilde dokunmamanız ve ortamın temiz-tozsuz olması. Çünkü vernik kuruyana kadar toz zerrecikleri yapışabiliyor veya yüzeye dokunursanız parmak iziniz belirebiliyor verniğin üzerinde. Bu sebepten uygulamayı da temiz, toz olmayan kapalı bir alanda yapın.

Cilayı ise zaten yüzeye yayarak uygulayacaksınız. Bir sünger veya pamuklu bir bez yardımıyla, her defasında az bir miktarda cilayı yüzeye yedire yedire, dairesel hareketlerle yüzeye uygulamanız lazım.

Vernik ve cilayı aynı gün uygulamayın. Önce verniği, 1 gün bekledikten sonra da cilayı uygulayabilirsiniz.

doğan_69 bunu beğendi.
  5. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum mehmet bey :alkis:

6. Buğra SELÇUK

Buğra SELÇUK Aktif Üye

Seviye:
    Aluminyum kadro bisikletlere cok yaptim. Bu isin piri meguiarstir.ilk once meguiars 205 ile cizikleri giderip meguiars nxt ile korumaya aliyorum.urunler biraz pahali gelebilir ama nxt 1.5 senedir bitmedi her ay arabaya ve bisikletlerime 3 kat atiyorum. Yakinlariminda arabasina bisikletine uyguluyorum arada hala bitmedi.