Bisiklete motor yağı sürülür mü?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Taxonera (link) okuyun :)
@SonDarBe yazık o rublenin hali nedir :( 0'dan 100 km'ye eskiden kaç saniyede çıkıyordunuz? Şimdi kaç saniyede çıkıyorsunuz? Performanstaki inanılmaz artışı merak ettim.

Bakın eski bisikletimden 5 yıllık ve 15,000 km'lik ruble fotoğrafı yükleyim size
ruble.jpg

Scudo

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@SonDarBe
Bende motor yağı kullananlardanım. Fakat 5-40w viskozitesi çok düşük bir yağ, fazlaca akışkan ve zincir kullanımına pek uygun değil. Ben bu işi 20-50w castrol kullanarak çözdüm. Hem baklaların arasına girecek kadar akışkan, hem de sıçrama yapmayacak kadar viskoz. Sürüşlerinizden sonra kuru bir bezle fazlasını silerseniz hiç sıkıntı olmaz.

Fakat motor yağlarının en büyük dezavantajı, yağmurlu havalarda zincir ortamını terkedip yeterli korumayı sağlamıyor olmasıdır. Sağnak yağmurlu 15 dakikalık bir sürüşte zincirinizde hiç yağ kalmama ihtimali var. Ama kuru havalarda problem yok. Sıçrama sorununu da dediğim gibi viskozitesi daha yüksek (20-50w) yağ kullanarak çözebilirsiniz.

Dipnot: Bu arada 20-50w dedim diye "aracınıza" bilinçsizce 20-50w koymayın. 20-50w castrol motor yağını 150000km'deki Citroen C3 1.4 hdi aracımda kullanıyorum. Sıfır kondisyona yakın araçlarda 10-40w yağlar uygunken, yıllanmış motorlarda 20-50w gibi yağlar daha verimli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Flicker Şu foruma bir de faydalı bir mesajınız olsun lütfen.
Üşenmedim yazdığınız 60 mesaja baktım bisiklet konusunda kimseye ne size ne bize en ufak bir faydası yok .

Son yazdığınız mesajın bu konuya istinaden ne faydası var mesela?
Binachi bisikletiniz var ve maşasından şikayetçisiniz, profilinizde henüz bisikleti yok yazıyor?
15 olsa ne olacak 10 olsa ne olacak?
15 senedir mtb kullanıyorum. Daha önceki BMX tarzı bisikletleri buna dahil edersem 25 senedir bisiklet kullanıyorum?
@Flicker

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Motor yağıyla ilgili ufak bir düzeltme yapayım, davulun sesi uzaktan hoş gelir çünkü :)

Motor yağı "ÜŞENGEÇ ADAM İŞİ DEĞİLDİR". Bütün sürüşlerinizden sonra zincirdeki fazla yağı temizlemeniz gerekir. Haftadan haftaya kapkara olmuş yağı gaz yağıyla fırçayla temizleyip, tekrardan temiz yağ ile yağlamanız gerekir. Diğer arkadaşların dedikleri doğru motor yağı toz topluyor.Eğer motor yağını zincire sürüp, 6 ay boyunca hiç bakım yapmayacaksanız motor yağını hiç kullanmamak daha iyi. Gündelik kullanım sonucunda motor yağı içinde abrazif aşınmaya sebep olacak partiküller birikir. Bu partikülleri barındıran yağ zinciri korumak yerine, zinciri aşındırmaya başlar. Otomobil motorlarında bunun önüne geçmek için yağ filtreleri bulunur, ki yağ filtreleri de hava fitresiyle birlikte en sık değiştirilen parçadır.

O yüzden sözün özü ,motor yağını SADECE bisikletle harcayacak zamanı olan arkadaşlara motor yağını tavsiye ediyorum. Yıldan yıla bakım yapan, v frenin kaliper ayarını bile yapmaya bile üşenen arkadaşlar motor yağından uzak dursunlar.

Yani kafadan kırıksanız, bisikletinizle sebepsiz yere zaman geçirmeyi seviyorsanız 20-50w motor yağını tavsiye ederim. Ama bir kere yağlayayım, keyfime bakayım, ellerimi kirletmek istemiyorum derseniz Chain Lube diyorum...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@uguryilmaz144 İkisinin arasındaki fark orada zaten biri kapalı ortam için tasarlanmış diğeri açık ortam için...Biri yağlamayı viskoziteyle yapıyo diğeri üzerinde artarak... İlk buluşmada sana da demiştim...

Tabii bu konu herkesin kendi bileceği bişey dediğim gibi bunu aa hayır ya da ben sürdüm iki aydır çok iyiyle olmaz...Zamanla herkes kendi tecrübesini edinir ama şununda altını çizerek söylüyorum bir konuda doğru bir tanedir...Burada bende dahil diğer bilgili arkadaşların gayesi aa hayır kullanmayacaksın falan değil, doğruyu göstermek...

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@m17999 Tanrı size de daha uzun ömürler ve bisiklet kullanmak nasip etsin, benden daha çok binin. Bir de kendinizden bahsederken 1. çoğul şahıs yerine 1. tekil şahıs kullanırsanız daha ciddiye alınırsınız :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Çınar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@uguryilmaz144 Oolun bırak abrazif aşınmayı; adhazif aşınmayı; birazdan friksiyona gireceksin herkesin kafası karışacak...Bunlar mühendislik terimleri :) Sen hiç gördün mü benim videolarımda mukavemet kelimesini kullandığımı ona bile özellikle dayanım diyorum :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir süredir bu konudaki tartışmayı takip ediyorum. Düzgün şekilde yorum yapmak varken, tartışma boyutuna ve şahsi konulara girilmeye başlanınca müdahale edeyim dedim.

Eğer bir ürün belirli bir alan için üretiliyorsa, o kadar ar-ge çalışması varsa bu boşuna değildir. Murat abinin yazdığı kan grubu örneği şahane olmuş. Her ürün kendi alanında kullanılırsa doğru olur. Ama maddi imkanlar doğrultusunda farklı tercihler yapılıyorsa, kimse kimseyi ağır şekilde eleştirmesin lütfen. Kişinin kendi tercihidir. Yalnız bu noktada fanatizmin, benim yaptığım daha doğru deyip işi abartmanın gereği yok.

Kalp kırmaya gerek yok. Bu nedenle konuyu kilitledim.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.