Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklete Merak Sardım (Sorum var)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba, sevgili arkadaşar forum ahalileri! bisiklete öyle çok merakım yoktu birden bire nereden merak sardıysa çok ilgilenmeye başladım.
    Elimde şuanda basit sıradan bir bisiklet var V denilen fren sistemine sahip.

Bisiklet almak istiyorum ancak, bianchi, salcano, bisan ve merida marka bisikleti inceledimde bisiklet hakkında özellik felan yazmıyor sadece shimano bilmem ne modeli falan diye belirtiliyor.
    Bir bisikletin diğer bisikletlerden daha üstün özellikli olduğunu anlayabilmek için nasıl karar veriyorsunuz?
    bu konuda hiç bir fikrim yok.

2. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    hangisi daha pahalıysa, daha hafif ve daha üst donanımlıdır :D

Ender şeker bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @M.Bulat
    bu mantıklı değil ki ama ben 500 tllik bisiklete 3-4 bin tl verirsem kazıklanmış olacağım :|

4. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kabaca bisikletler de bilgisayar gibi. firmalar kadroyu kendileri yapıyor ya da yaptırıyor. üzerindeki donanımları, lastikleri vs. bu işin uzmanı firmalardan tedarik ediyorlar. shimano, sram, continental, schwalbe vs. gibi. örneğin salcano kadro kalitesi konusunda diğerlerinden daha aşağıdadır ama aynı fiyattaki diğer marka bisiklete göre daha iyi donanımlar sunar.

Trek, Specialized, Cube gibi markalar mühendislik, kalite kontrol, ar-ge, servis konusunda çok daha fazla yatırım yapan firmalar. doğal olarak fiyatları da daha yüksek.

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @Ahmet Ayaz

en kaliteli markalar bunlar mı ?
    Trek, Specialized, Cube

6. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kadro kalitesinde genelde üç unsur var, tasarım, malzeme, işçilik.

Profesyonel modelleri hariç tutarsak; malzemenin belli bir standardı var (6061-7005 vs.), işçilik uzakdoğu fabrikalarında genelde makina-robot üretimi artık, onun için markalar tasarım ile ayrışıyor birbirinden.

Diğer parçalar da genelde malzeme ve teknoloji ile farklılaşıyor, işte amortisörün çeliği, alu'su, hidroliği, yaylısı, havalısı, kilitlisi vs., lastiğin zırhlısı, yumuşak hamurlusu vs., burada ayrıntı çok fazla.

7. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @NedensizPostalar şimdi şöyle birşey var 500 liralık bisiklet diyorsun fakat markası salcano, aynı donanımda başka bisiklet ise specialized oda 2bin lira. bence önemli olan kadrodur.nasıl olsa donanımlar illa değişir kadro dayandığı kadar kalır.

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @M.Bulat
    kadronun sağlam kalitelisi karbon galiba doğru mu?

9. harungok

harungok Yeni Üye

Adı:
    Harun Gökdemir
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @NedensizPostalar

kapitalist dünyaya hoş geldin. ne kadar ekmek o kadar köfte. aynı bisikleti 500 tl ye aldım ama diğer markada 2000 tl ydi gibi kandırmacalar hikaye bu dünyada. ne kadar pahalı o kadar malzeme kalitesi. emin ol shimano nun salcano için ürettiği vites ile specialized için ürettiği vites aynı olmayacaktır. üretim firmasında çalışıyorum ve çok iyi biliyorum.

ama yukarıda saydıkların içinde bence en iyisi merida. kadrosunu kendi üreten firmalardan birisi. ben de merida crossway 600 var. gayet memnunum.

10. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aslında bu sektör tamamen birbiriyle bağlantılı. Genel olarak kadrolar şahsi kalan parçalar ya fason yada belli markalardan kullanılıyor. Öncelikle mesela vites sistemlerini araştırın. Örneğin shimano vites sistemlerini araştırın. Özellik ve sıralama olarak bilgileri net de bolca mevcut. En alt sistem ile sırayla yükselerek isimlerine ve genel özelliklerine ulaşarak bisikletlerde ki tercih edilen sistemlerin hangisi daha iyi hangisi alt seviye kendiniz de bunu ayırt edebilirsiniz..

Sonrasında kullanım amacınızı belirleyin. Örneğin yağmur çamurda kullanmayacaksanız hd fren gereksiz gelir size ve bütçeniz olsa bile hd'li fren sistemi tercih etmek aynı fiyata örneğin vites, aynakol, aktarıcı, kadro kalitesi daha iyi bi modelden vazgeçmek olabilir. O sebeple iyice araştırıp doğru bisikletten ziyade net olarak kullanım amacını öğrenmekte önemli. Bence öncelikle forumun arşivini kullanın. Forumda oldukça çeşitli konularda araştırma ve bilgilendirme konuları var. Ya direk arşive bakarak ya da kelime ve terim aratarak çıkan konuları okuyun. Zaten bir süre sonra bilgi birikimi oluşmaya başlayacaktır ve çoğu sorunuza cevap alıp doğru soruları soracaksınız..:harika:

11. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @NedensizPostalar karbon hafif ve dayanıksızdır ve pahalı terhcih edilmesinin en büyük sebebi hafif olması,alüminyum kadro ucuz ve ağır tabi alüminyum kadroların hepsi biribirinden farklı, alaşımına göre değişir.

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    en kaliteli markalar hangileri beyler

@harungok
    merida'yı nereden aldınız ?

13. Kürşad Muhammet Kalkan

Kürşad Muhammet Kalkan Yeni Üye

Adı:
    Kürşad Muhammet KALKAN
    Bisiklet:
    Sedona
    Kısa ve öz olarak söylemek gerekirse her birimizin bir bisiklete 2000-3000tl bütçe ayıracak durumu malesef yok. Genellikle 500-1000tl arası bisikletler tercih etmek zorunda kalıyoruz. Bu durumda bir kaç şey söylemek istiyorum. Shimano Tourney donanımından uzak bir bisiklet ve alüminyum bir kadro bisiklet seçmen şuan için yeterli olacaktır.

14. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Günlük kullanımda tüm markalar işinizi görür şu iyi marka kötü marka olayına pek katılmıyorum bugün alacağınız 500-600 liralık bir bisiklet bile 1 hafta sonra elinizde kalmayacak. Bütçe belirtirseniz tavsiye gelir.

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
  16. aziz otkur

aziz otkur Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    3 bin tlye iyi bir bisiklet alabilirsini bence :) araştırmak lazım scottlara bakabilirsiniz

17. Anıl Erdoğan

Anıl Erdoğan Kıdemli Üye

Adı:
    Anıl ERDOĞAN
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence iyi marka kötü marka yok.
    Tasarım ve özellikler değişiyor.
    Öncelikle hangi tarz alacaksınız.
    Mtb mi , yolmu, yoksa şehir içimi vs vs.

Önce tarzınızı seçmelisiniz.
    Sonrada cebinizdeki paraya göre bisikletlere bakabilirsiniz.

Tüm bisikletler için ortak nokta hafiflik. Carbon-alüminyum -çelik benim bildiklerim kadarı ile bu ürün gruplarından en iyisi karbondur. Hem sağlam hemde titreşimi en az seviyededir. Tabi her üreticinin karbonu iyi olacak diye bir şart yok. Ömür boyu garanti verende var. 6 yıl garanti verende. vermeyende var...
    Bu yüzden hafiflik artıkça fiyatta artar.

Vitesler ile ilgili sıralamayı aşağıya koydum. eni iyisi hangisi diye birşey yok, shimanonun farklı özellikleri var sramin farklı özellikleri var. Hafiflikleri, kullanım kolaylığı, uzun ömürlülük bunları hepsi etken.

Aynı şekilde frenler ; frenlerde bu sıralamaya dahil edilebilir.

Maşa (süspansiyon) başlı başına bir araştırma konusudur zaten.

Ben bu forumla tanıştığımdan beri deli gibi yorum okumuşumdur. Çünkü araştırdıkça öğrendikçe doğru seçimler yapıyorsun.

Fiyat aralığın çok iyi 3000TL kadar çıkacaksan çok çok iyi bisikletlere sahip olabilirsin.

mtb için Vites sıralamasını aşağıda bulabilirsin;

Yol için:

Can incesu ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @Anıl Erdoğan
    gezmek,yol için dağda bayırda işim olmaz hocam :)
    bu yol için eklediğin markaların hangisi ne için tercih edilmeli

19. Anıl Erdoğan

Anıl Erdoğan Kıdemli Üye

Adı:
    Anıl ERDOĞAN
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @NedensizPostalar
    marka eklemedim bir tek shimano ve sram karşılaştırması olan bir görüntü sundum.
    Yol bisikletleri ile ilgili çok bilgiye sahip değilim o yüzden yanlış yorum yapıp seni yönlerdirmek istemem.
    Ben mtbci olduğum için şuanda bir miktar bilgiye sahibim.
    istersen 3000TLye kdar yol veşehir bisikleti tavsiyeniz şeklinde konuyu düzeltebilirsin.
    Birde forumda şehir ve yol bisikletleri konuma bakabilirsin :harika:

20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye: