Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklete ilk adım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında srkn07 tarafından paylaşıldı.

1. srkn07

srkn07 Yeni Üye

merhaba arkdaslar ben 14 yasındayım.2 sene oncesine kadar istanbulda sehrin icinde yasadıgımızdan hiç bisiklete binmedim.Ama bu sene bisiklet hediye geldi..
    1hafta once geldi bisiklet(salcano).Tam boyuma gore oluyor seleyi ayarlaynca..

ben hep binmek isterdim.ama hiç yer ve zaman olmazdi.Sımdı hersey musaıt ve binmek istiyorum.Bugun denedim:

Pedala cevirip 1 metre gittikten sonra bisikletin dengesi bozuluyor saga veya sola kırıyor.

Bugun yaklasık 1 saat denememe ragmen binemedim.:( Hersey tam.Ama denge de duramıyorum...duz gidemeden hemen dengem bozuluyor

Ne yapabiirlim?onerileriniz nedir?
    Diyeceksiniz biri yardımcı olsun.Çevremde bana bu konuda yardımcı olcak zamana olan kimse yok.

Sizce ne yapmalıyım?nasıl ogrenirim? (bazılarınza bu konu komik dahi gelebilr)

Bende bu aleme girmek istiyorum....Yardım eden herkese tesekkurler.....

2. burak329

burak329 Üye

Seviye:
    Hepimiz düşe kalka öğrendik zaten tek yolu bu :) Deneye deneye öğrenceksin işte vazgeçme sakın ;)

3. tevfik saka

tevfik saka Kıdemli Üye

Seviye:
    evet her gün antremanlarla denge sorunun gidebilir valla bende 5 yaşında filan başlamıştım heralde bisiklete :D

4. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Önce sana yardımcı olacak bir arkadaş bul ve sürekli olarak onunla öğrenmeye çalış.KAzasız sürüşler.

5. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    aslında tek başınada öğrenirsin ama zor olur.yanında biri olsa daha kolay öğrenirsin.çünkü o seni dengede tutar ve sende daha uzun deneme yaparsın.böyle böyle alışırsın.zaten bi öğrensen bi daha bırakamazsın.

6. müjdat dede

müjdat dede Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bisiklete binmek yeni doğan bebek gibidir çocuk emekler falan filan bisiklet te aynı ilk önce düşecen kime sorarsan sor bisiklete ilk binmeyi öğrenirken düşmeyeni bulamazsın ben daha görmedim biraz antrem birazda pratikle bu sorunu çözersin utanacak bir şey yok yani. bisikletin boyu sana büyük ise işin biraz zor inş. bisikletin boyu tam sana göredir :)

7. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    denemeleri bırakma sakın. bir arkadaşından yardım almaya bak. zaten bi 100m gitsen sonrası kendiliğinden gelir. hayırlı olsun bisikletin, güle güle kullan.

8. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Zamana bırakmana gerekli.Bol antremanla bu işi çözersin...Düşmeden bu iş öğrenilmiyor.Denemelerle çözersin...Yanında bir arkadaşın olursa sana yardım ederse iyi olur.O seni tutmalı sende pedal çevirmelisin.Belli bir noktada seni bırakmalı artık gidebildiğin kadar gitmelisin.Bu şekilde yapa yapa birde bakmışsın ki öğrenivermişsin:)

9. samet özdemir

samet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    düşe kalka öğrenilir zaten hepimiz öyle öğrenmişizdir inş. en kısa zamanda öğrenirsin bol bol gezmeler şimdiden.

10. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    En kısa zamanda ogrenırsın bundan eminim daha sonra hıc ınesın gelmıycekdır :) bu aleme gırmek ıstıyorm demıssın sen bu azminle bu alemin kralı oldun sımdıden :) Saglıcakla kal kardeşim

11. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Düşe kalka hepimiz bisiklete binmeyi öğrendik.Yanına bir arkadaş al sen bisikletine bin arkadaşın oturmuş olduğun selenin altından tutsun dengeyi sağlasın sen ağır bir şekilde sür arkadaşın koşarak yanında seleyi tutarak dengede durmanı sağlayacaktır.Sen dengeyi sağladığın zaman arkadaşının tutmasına gerek kalmayacaktır bu şekilde çalışmanı öneririm.EĞER çevrende sana yardım edecek kimse bulamaz isen bir bisiklet tamiri yapan bisikletçiye git bisikletinin arkasına sağ ve sol tarafa dengede durabilmen için ufak tekerlek taktır.Taktırdığın ufak tekerlekleri yola bir iki santim yukarda olsunki sen dengeni bulabilesin bulamadığın zaman dengeni ne tarafta kaybedersen ufak teker düşmeni engeller.Bol pedallar

12. özel eder

özel eder Yeni Üye

merhaba,
    ben de bisiklete binemiyorum ama öğrenmek istiyorum ve yaşım 20'nin üstünde acaba çok mu geç kaldım:(
    bir bisiklet almakla başlayıp şansımı deneyeceğim, bana önerebileceğiniz bir bisiklet var mı?(tabii çok pahalı olmasın)

eğer becerebilirsem dağ tepe gezmek istiyorum...
    şimdiden teşekkürler

13. Mehmet Tugay

Mehmet Tugay Yeni Üye

Seviye:
    Ben tek başıma öğrendim.Öğrenmek için sürekli düşeceksin.Mesela benim öğrendiğim yerde toprak vardı gün bittiğinde sanki savaştan çıkmış gibiydim.Her yerim toz topraktı ama bir günde dengeyi kurmayı başarmıştım.Düşmekten korkma. Bırak düş gitsin:D Aman düşücem deyipte ayaklarını hemen yere koyma Merak etme yavaş giderken zaten bir şey olmuyor...

14. dantelk

dantelk Üye

Seviye:
    Selam

Pedallari cikart. Ayaginla hiz ver ve gidebildigin kadar uzun mesafede dengede gitmeye calis. Dengeyi cozunce pedallari takarsin...

15. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Bende bu aleme girmek istiyorum....Yardım eden herkese tesekkurler.....[/QUOTE]

Yanlız bu "aleme" girersen, kolay kolay çıkamazsın....:D

Onur Kahraman bunu beğendi.
  16. minolta35

minolta35 Aktif Üye

Seviye:
    Ben yüzme öğrenmeye çok benzetiyorum bisiklete binmeyi öğrenmeyi...(Ne biçim cümle oldu?:) )
    Yani biri tutup yardım etse de bata çıka öğrensen de aynı zamanda öğreniyorsun.Bence şu anda verilebilecek en iyi taktik şu olabilir: Karşıya bak.pedal çevirirken.Ön tekere değil.;)

17. srkn07

srkn07 Yeni Üye

Dun yaklasık 1 saat denedim..binmeyi....

Daha once denedigim gibi 2 metre gittikten sonra denge bozuluyor.Saga veya sola kırıyor.Baska hicbir sorunum yok

Su dengemi bir saglasam...

tabi malesef tek basimaydım.

Yarında denicem...Insallah basarırım...

Tek basima en kolay nasıl ogrenirim?ya

ismailofli bunu beğendi.
  18. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Benim 20küsür yaşlarında bir arkadaşa öğretmiştim bisiklete binmeyi; öğrendikten bir ay sonra birlikte İzmit Yuvacık barajını turladık!!! Şimdi kendisi Hollanda'da hergün işe bisikletle gidip geliyor :) Yani istek ve azim olduktan sonra yapılamayacak birşey yok. Ayrıca bu arkadaş hiç de ufak tefek değildi; 80kg civarlarındaydı ve istesek de öyle seleden filan tutarak yardımcı olamıyorduk..

Benim tavsiyem "HAFİF" yokuş aşağı bir yolda başla.. İlk pedalı basıp kalkış anı zaten sor olan kısım, biraz hız alınca çok daha rahat dengede duracaksın. Ellerin sürekli frende olsun, fazla hızlandığını hissedince bas frene.

Denemekten başka bir çaresi yok bu işin, burada yazarak yardımcı olabileceğimiz birşey değil. 100 kere 1000 kere deneyeceksin, bugün 1 pedal çevirebiliyosan yarın 2 pedal çevireceksin, sonunda bakmışsın ki rahat rahat gidiyorsun. Yeter ki "olmuyor" deyip de pes etme. Ama şu kadarını söyleyeyim; birisinin seni tutmasına gerek yok. Kendi kendine de yapabilirsin; ben de zamanında öyle öğrenmiştim.

19. dantelk

dantelk Üye

Seviye:
    Bizzat 27 yaşında öğrendim. Alışması çok uzun sürmüyor, merak etmeyin. Ve en güzel kısmı öğrenme aşaması... 10mt gidebildiğiniz zaman bile kendinizi öyle iyi hissediyorsunuz ki. :)

20. aslan bora

aslan bora Yeni Üye

Seviye:
    Dengesi bozulan aslında bisikletin değil, sensin. Düşme korkusu bisikletini sağa sola döndürüyor. Önce bu korkuyu at içinden. Düşsen ne olacak, tekrar kalk tekrar dene.

Sürerken yanında bir arkadaşın olursa kendine daha güvenirsin. Düş kalk bişey olmaz. Ama kaskını da tak.