Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklete Farklı Bir Kask

Konu, 'Giyim' kısmında BilinmeyenKullanıcı tarafından paylaşıldı.

1. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Esselamü Aleyküm Arkadaşlar, Yine Ben! :)
    Birkaç aydır bisiklet kullanıyorum. Forumdaki kazaları ve uyarıları okuyunca içime bir şüphe düştü. Ya benim de başıma gelirse diye düşündüm ve kask almayı düşünmeye başladım. "Etrafımızda görenler garipsiyorlar ancak kask gerçekten lazımmış" kanaatine vardım. Ancak bisiklet kaskının pek de koruyucu olmadığını düşünüyorum. 80-90 lira verip alacağım bir bisiklet kaskı yerine 100 lira verip bir motor kaskı alsam daha uygun olmaz mı? Fikirlerinizi önemsiyorum, teşekkür ederim. :)

2. Rıdvan SIĞAN

Rıdvan SIĞAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Motor kaskı ağır olur ve terletir. O yüzden bisiklet kasklarının havalandırma kanalları vardır. Bisiklet kaskları bir çok kazada insanların hayatını kurtarmıştır.Sizinkini neden kurtarmasın?

3. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ve Aleyküm Selam,

Bisiklet kaskları son derece güvenilir ve hafifdir.

Bisiklet kaskı: 250 gr
    Motor kaskı: 1.5 kg

Siz bisiklet kullanırken bu sıcakda motor kaskı kullanırsanız hem çok sağlıksız bir iş yapmış olursunuz hemde görüntü itibariyle tuhaf gözükürsünüz.

4. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Motor kaskı belli biryerden sonra başınızı her eğdiğinizde ağrı yaptıracaktır en iyisi sizin için bisiklet kaskı :)

BilinmeyenKullanıcı bunu beğendi.
  5. Tahir ERDEMİR

Tahir ERDEMİR Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    motor kaskı kadar ağır ve kaba olmasa da daha şık ve hafif olanları var emmeeee fiyatı bu akıl bu sikleti çekmez dedirtecek cinsten gelebilir sana :) bence al bi bisiklet kaskı rahatına bak

6. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ama şöyle baktığımda hiç de güvenilir gözükmüyor bisiklet kaskları. Sonuçta kafamın arkası açık. Boynum ve bu mühim bölgeler açıkta. Ne derece güvenilir bunu öğrenmek istiyorum.
    Haklısınız motor kaskı bisiklet üzerine ve bu sıcakta... Mantıksız :)

7. mustafa burak

mustafa burak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    A.S. Bisiklet kaskı bisiklet kullanımına uygun olarak üretilmiştir. Hafiftir zor koşullarda ağırlık yapmaz. motor kaskı takıp uzun bir yokuş çıkmayı deneyin dediğimi anlayacaksınız. bisiklet kaskı bisikleti kullanırken hava alır, rahatlık sağlar. downhill yapmayacaksanız motorsiklet kaskı almayın bence :) http://sedonabisiklet.com/kask-mtv_18.html değişik modellerde kask çeşitleri de mevcuttur. araştırıp kendinize uygun olanı bulursunuz nihayetinde. alırken kafanıza uygun büyüklükte bir kask seçmeyi unutmayın.

8. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Madem motor kaskı istiyorsun Downhill kask al motor kaskına göre daha hafif ama bununda hakkını vermen gerekir :)

BilinmeyenKullanıcı ve BFOkuru bunu beğendi.
  9. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    O zaman şöyle bir soru yönelteyim; bisiklet kaskı aldığımda gerçekten beni koruyacağına garanti edebilir miyiz?

10. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Full face yani çene korumalıklı tam boy kask istiyorsanız motorsiklet değil bisiklet için özel üretilmiş kask almanız gerekiyor. Çoğunlukla downhill kask grubunda ancak aradığınızı bulursunuz.
    Bu kasklar genelde 900-1000gr ağırlığındalar.

Daha hafif model istiyorsanız; giro ve met markasının çenelik kısmı çıkartılabilen tam boy kask modelleri var. Özellikle MET parachute yenileniyor bu sene ve 640gr ağırlığı ile bu sınıfta en hafif kask özelliğini taşıyor. Tek sorun bulunması zor ve pahalı bir ürün.

Bisiklet kaskının garantisine gelince, tam boy kaskta bile kimse size garanti veremez; çene ve yüz kısmı açık kaskta bu garantiyi beklemeyin.

11. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aslında dediğimiz modellerin daha güvenilir olduğunu tahmin ediyorum. Ancak pahalı ve zor bulunuyor olması benim boyumu aşıyor :)

12. aycan turan

aycan turan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    motor kaskı takıpı motor kazasında hayatını kaybeden insanlar var.

13. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Peki motor kaskinin seni koruyacagina kim garanti verebilir??? Senin canini allah vermis allah alir ve garatisi de odur.... Bukadar insanin cani can degil de seninkimi sadece can???? Son sorun biraz sacma oldugunu herhalde sende farketmissindir.

BFOkuru bunu beğendi.
  14. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim, söylediklerinizi değerlendireceğim inşaAllah. Ben aşırı hız yapmam. Öyle akrobasik hareketlerle de işim yok. Ancak trafikten korkuyorum. Bisikletleri yok sayıyorlar, bu yüzden can güvenliğimi tehlikede hissediyorum. Olası bir kazada en az yaralanma payıyla kurtulmak istiyorum. Benim için normal bisiklet kaskı yeterli midir?

Lütfen laf atmayalım arkadaşlar. Söylediklerim aşikar. Anlamak isteyen anlayabilir, saygılarımla :)

15. aycan turan

aycan turan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    normal diye birsey yoktur ayırdıgınız bütce vardır. basın parayı alın en güvenli ve rahat olanı.güvenli bir sekilde trafikte sürmek istiosanız sadece kask ile bitmiyor iş kullanacagınız aydınlatma ve dikkat cekici (reflektör tarzı) giysiler giymenizi öneririm.

16. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Emniyeti arttıracağım diye çelişki oluşturmuşsunuz. Bisiklet diğer motorlu taşıtlara göre yavaş bir taşıt, dolayısıyla diğer tüm araçlardan daha fazla arkayı kontrol etmeniz gerekir.. (Otomobil ile geçtiğiniz her 1 araca karşılık 1 araç sizi geçiyor dersek bisiklette geçtiğiniz her 1 araca karşılık sayısız araç sizi geçiyor olacak)

Yanaklarınızı neredeyse burnunuza kadar sıkıştıran 1-2 kiloluk bir kask ile hem görüş açınız çok kapanır (normalde bisiklet kaskı ile kafanızı 90 derece sağa sola çevirmeniz, göz ucu ile arkada olan biteni görmek için yeterlidir) hem de arkaya devamlı kafa çevirmekten boynunuz artık hareket edemez hale gelir.

Sonuç daha emniyetsiz kör sürüş. İşin rahatsızlığını konuşmuyorum bile.

Trilyonluk arabaların emniyet donanımlarının da bazen yetersiz kaldığını görüyoruz.

17. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Biz üretici diiliz veremiyoruz :rolleyes: :p

SerkanH bunu beğendi.
  18. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Asıl kazadan önce motosiklet kaskı öldürür seni. Ben sedona marka 120 TL taşıma çantalı bir kask aldım. Çok hafif ve hava alıyor. Darbelere karşı çok dayanıklı malzemelerden üretiliyorlar. Suratın dışında asıl önemli olanı koruyor. Beynini :)..

19. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Motor kaskı al hocam taş gibi ne güzel korur, bisiklet kaskı ne öyle oyuncak gibi vursam dağılır.
    Bakma sen biz bisiklet kaskı takıyoruz, cahiliz ondan.

20. Günay Aladağ

Günay Aladağ Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    hem motor hem de bisiklet kasklarının hiçbiri yüzde yüz koruma sağlamayı garanti edemezler. Belki sadece riskleri olabildiğince azaltırlar. Mesela ölümlü motor kazalarının birçoğu kaska rağmen boyun kırığından oluşmakta. Yani kafanı bariye ters bir açıdan vurursan belki beynin sapasağlam kalır ama boynun kırılır ve ölürsün. Bisiklette motora göre hızın az olmasından dolayı risk de az olmakla birlikte istersen zırh giy, yine de sıfır risk diye bir durum söz konusu olmayacaktır.