Bisiklete dair her şeyin pahalı olma sorunsalı

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Aksesuar,çanta,bisiklet aparatları yurtdışından almak daha mantıklı olur. Sele,arka vites makarası,teker göbeklerinden memnun kaldım.

Ekonomik,sağlamlık,akıcılık,modifiye için hesaplı aparatlar,bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bugün biraz bisiklet parçalarına bakayım dedim.

Ohaaaaaaa artık ohaaaaaaa yani!!!

Fiyatlar uçmayı bırakın uzaya çıkmış.

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
@BicycleLovewr aynen öyle kardeşim. gecen buna benzer bir konu vardı.adam bisikletin setini komple degiştirmiş.neymiş sosyal statüymüş.bak bak olaya bak.benim set giriş bisiklet giriş seviyesi bizim hayat hep giriş seyivesi.o zaman statüm ne. Oda giriş öylemi.ezikmiyiz biz.hani spor kardeşlik arkadaşlık pozitif enerji.traş..adam sosyal statü diyor ya.çok üzülmüştüm acıkcası.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Pahalı kardeşim her şey pahalı ve değerli finansçı bilge Ege Cansen e göre de alım gücü ciddi oranlarda düşecek ve düşmeli ekonomik gidişat çok kötü

tabi bunun dışında
...
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

(link)

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Yürümeyi teşvik içindir.Ama bir dakika yakıt almak için pazara gittiğinizde..................

serdarsezgin

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Serdar Sezgin
Bisiklet
Kron
Artık bisiklete bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Shimano'nun yeni grup seti çıkmış, jant setini değiştirirsem çok hafifler uçarım, bu malzeme eskidi artık hemen yenisini sipariş vereyim... bunlar eski zihniyetin ürünü. Doların 2 ile başladığı zamanlara ait. Yenisi şöyle olmalı: Bisikletin tekerleri dönüyor mu? Cevap evetse pedallayın, gerisini çok karıştırmayın. Edebildiğiniz kadar idare edin. Mümkün olduğunca tamir edin. Sadece mekanik tamirden bahsetmiyorum. Çantanızı da dikin, formanızı da dikin, fenerinizin tutacağı kırıldıysa elinizle iş gören bir şey imal edin. Bunu yapmaya erken başlayanlar en çok kârı elde edecekler.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
Bu konu üzerinde uzun zamandır düşünmekteyim ve şu kararı aldım. Bisikletle ilgili bir aksesuar , ekipman alacağım zaman durup düşünüyorum. Buna gerçekten ihtiyacım var mı, yoksa sadece anlık bir mutluluk için mi para harcıyorum? Sonradan kararımı değiştiriyor ve almıyorum. Tabii bisikletin zaruri ihtiyaçları hariç :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
elimizdeki bisikletlerin en fazla çalışan sistemlerini kontrol edeceğiz ,yoğun binenler işe bisiklet ile gidenler, zincir kontrolü yaptırmaları lehlerine ,zincir cetveli ile zincir mesafesinin açılıp ,açılmadığını kontrol ettirsinler,ettirmezler ise ayna kolun dişleri yenir ve rubleninde,başımıza aynen iş açılır ,bisiklette en fazla zincire ehemmiyet göstereceğiz,sırasıyla vites telleri fren telleri daha sonra gelir onlar uzun gider,furç yatağı uzun gider,fren kolları vites kolları aktarıcılar fazla gider ,ve arka aktarıcının küçük iki adet tekeride fazla gider ,bakım yapacağız ,yani bisikleti temizleyeceğiz ,yıkama yapar isek iyice kurulayacağız,mazot olayı pis iş ama önemli ,zincir mazotlanabilir yada zincir yağı ile yağlanır tabi adam akıllı temizlenecek bisiklet,diğer en önemli olayda tekerlerdir yoğun kullananların tekerleri malesef en fazla en iyi tekerde bile 2 yıldır sonra kevgire döner,tekerler en fazla canımızı yakacak gibi gözükmekte ,ucuzdur vardır illeti dersek alırız tekeri ,ama korumasız ise habire teker patlar, uğraşırız,marataon şivalve korumalı 5 aydır patlamadı ama artık tekerin yandan hafif iplikleri gelmeye başladı ,
jantlara çok iyi bakacağız jant tellerini adam akıllı temiz tutmaya gayret gösterelim ,jant orta göbekleride zamanla bitebilir bunlar sonraki işler .sele ise uzun gider .ayna kolun orta göbeğide uzun gider,,

@mehmetsunu

mehmet hocam isyan ettiğin tarih 2013 ,dolar bütün dünyada artmakta ,şu trump denilen adam bi koltuğa geçsin bakalım 3.40 'da sabitlenir gibime geliyorda, tabi 6 ay sonra .bu zaman tutumlu olma zamanı ayağını yorganına göre uzatma zamanı açılan boğulur..

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Valla ilk aldığım zamanlar daha kalitelidir diye sürekli bir tık üste çıkarak eşşek yükü parayı malzemeye verdim. Benim için aydınlandığım an bisikletimin bir adet lastiğine vereceğim paranın arabamın bir adet lastiğine vereceğim parayı geçeyazdığı andır. İnternetten o mu bu mu diye düşünerek araştırma yaparken bütçeyi habire yukarı çekmişim farkında olmadan. Bir anda lağğnn, ne yapıyorum ben diyerek kendime geldim ve anlık bir kararla o tarihte galiba 15 liralık lastik alarak alışverişimi bitirdim. Aldığım lastiğin performansı da bir önceki gayet pahalı lastikten çok fazla farklı olmayınca o gün bu gündür pahalı malzeme almayı kestim. En son aldığım lastik galiba 30 lira civarıydı. Şu andaki zihniyetim: ucuz iyidir :) Bisikletimi her türlü hava ve yol koşulunda gayet hunharca kullanıyorum. Üzerindeki malzemeyi de ömrünün sonuna kadar kullanıyorum. Kudret abi yukarıda yazmış: zincir uzamasına dikkat. Diğer parçalar zaten ömrü bittiğinde seni uyarıyor bir şekilde. Zincir sinsice uzayıp kaset ya da aynakol dişlilerini de bitirebiliyor. Ekstra masraf çıkarıyor. Eğer profesyonel yarış filan koşmayacaksanız o donanım, bu parça diye ıstırap çekmenize gerek yok. Yarış işi farklı. Her milimetrik fark avantaja dönebilir. Ama gündelik işler için veya keyif için bisiklete biniyorsanız üzerindeki iş görür durumdaki her donanım iyidir :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Shimano Tourney aktarıcımla dağ, taş, çamur, çakıl, tepe, orman dinlemeden her yere girdim, aga tık yok. Yemin ediyorum sesini çıkarmıyor, ee ben neden dağa taşa çamura tık demeyen Shimano Tourney aktarıcımı değiştireyim? :)

Nefsine hakim olacaksın kardeşim, devir tasarruf devri. İhtiyacın yoksa neden alasınki.

Uzun turlarımdada Shimano Tourney aktarıcımı kullanacağım, kim sağlam değil diyorsa bir denesin bakalım :D

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Elimizdeki malzemeye bakım yaptığınızda, tamir ettiğinizde zaten yeni gibi oluyor. Ucuz bile olsa ben sürekli alışverişe karşıyım. Ekimdeki parça artık kullanılamaz hale geldiğinde yenisini alıyorum ( yaklaşık 2 yıl ). Ben frenimi dübelle tamir ettiğimi hatırlıyorum :D .

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Pahalılığın sebebi çok bariz, daha yüksek kar. İhtiyacımız olmasa da hepimiz daha iyilere meraklıyız, tüccarlar da bunu kullanıyor.
Ahmet Şerif İzgören'in çok güzel bir ifadesi var bu konuda:
Neye ihtiyacınız olduğu, ne kadar zengin olduğunuzu gösterir

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 yıl önce tamda bu zamanda 2300 tl ye almış olduğum bisiklet şu an erdoğanlar bisiklette 4000 tl olmuş durumda. üstelik yuroyu 3.39 da sabitlemişler. Bisikletlerinize iyi bakın onlara insan gibi davranın beyler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ondan sonra vay efendim ülkemizde neden bisiklet kültürü yok.

Zaten zenginlerin belirli bir kısmına zorlada satamazsın, e bisikletle gösteriş yapamaz çünkü.

Fakir ve orta seviye napsın, ev geçindirerek nasıl bisiklet alsın?

1.si bisiklet ucuz olacak,; ucuz olacakki esnaf abimin, çiftçimin, işçimin dikkatini çeksin.

Ucuz olmazsa zaten bu abilerim alamayacak, çünkü birçoğumuzun geliri belli. Çoğumuz zengin değiliz bende dahil, hatta bende alt sınıfa giriyorum bu konuda.

Bisiklet pahalı olunca bu zevki abimiz ömür boyu tadamayacak, tekrar ediyorum TA-DA-MA-YA-CAK.

Ee şimdi bu adam tadamadığı zevki çocuğuna çocuğuna nasıl tattırsın?

Hatta bir örnek veriyorum;

-Sporcuların çoğunun ailesinin geçmişten ilgilendiği bir spor vardır: babası, dedesi bir şekilde ilgilenmiyor.
Haliyle çocukta babasından dedesinden görüp merak salmıştır.

Güreş mesela, bizim ata sporumuz.
Atalarımızdan gördük, atalarımızdan bu zevki tattık.
Bu sayede kuşaktan kuşağa aktarıldı Milli, Ata Sporumuz Güreş.

Bisiklet kültürümüzdede şu an ihtiyacımız olan şey yakınlarımızı bu spora alıştırmak.

GELECEKTE BİZDE ATA OLACAĞIZ :)

Sağlıcakla...

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Şu ara Decathlon'da orta şeker bisikletler kelepir sayılır. Normal esnaf sermayesini eritmemek için kur farkını düşünmeden koyacaktır. Bir önce mesaj yazan arkadaşa da katılıyorum. Bundan sonra şöyle iyi bir bisiklet almak çok zor olacak. Teknolojik ve ithal bir çok şey gibi.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ento_ag

Üye
Tepki
96
Bisiklet
Fuji
Geçen sene yazın 2650 tlye aldığım fuji touring, bugün baktığımda 2017 model 3800 küsür tl , fiyatı görür görmez gerçekten irkildim.

• Beğen
Tepkiler: cngz ve mehmetsunu

Themaner

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Toprak Y
Bisiklet
Sedona
Bisiklete dair parça, aksesuar fiyatları uçuştayken bisiklet fiyatlarının "kendini abartan firmalar" dışında normal seyretmesi de bir hayli garip bir durum olsa gerek. Her zamam upgrage etmek yerine bisiklet değişmekten taraf olan ben şu durumda da bu tavrımı koruyacak gibi görünüyorum. Gerçi korumama gibi bir tavrım olamaz param yok:D Şaka bir yana doların bu talihsiz yükselişi elbet seyrine dönecektir ama diyeceğim şu ki yükseltmektense yenisini alın emin olun her konuda kârda olursunuz. Her bisikletimi arkadaş gibi görsem de bende değişmek zorunda kaldım çünkü belki ben öğrenciyim upgrage olayını hayal dahi edemediğimdendir bilemem ama bu işi zevkle yapan arkadaşlarım günün birinde değişme zamanı geldi dediklerinde giden paraya ahu gözlerle bakıyor:D Kazanan hep "pedallayanlar" olsun inşallah

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@emre önen

Aynen hocam Japon mühendislerin dünyaya yaptıkları en önemli icatlardandır bence, sudan ucuz :)

Bugün öyle bir bagaj fiyatlarına bakayım dedim, oha yani. Bagajları altından yada elmastan yapıyorlar galiba.

Toplasanız 1-2 metrelik metal boru çıkmaz, evde yapılsa çok çok çok daha ucuza gelir.

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende kendimce yaptığım gözlemleri biraz yazıya dökeyim o zaman,,, çoğu insanın elinde üç bin dört bin liraluk telefon ayağında 500 liralık ayakkabı ama.mutsuz neden nedeni şu, satın aldığımız ürünlerde mutluluk arıyoruz mutluluk pahalı ürünlerde, veya üst seviye kompanentlerde değil Azla yetinmekde herkez ister eniyiyi yemek giymek, en kaliteliye sahip olmak en başta ben...ama hayat şartları çok zor ve dahada zorlaşacak yaşım otuzaltı çoğunuza göre küçük olabilirim. Ama herkez gibi bende sıkıntı çekdim maddi manevi.benim herzaman söylediğim bi söz vardır.herzaman sizden yüksekdeki insanlara bakmayın biraz sizden aşağıdakilerede bakın.. Abiler arkadaşlar kafanızı şişirdimse özür dilerim heoinize sevgiler saygılar