Bisiklete dair her şeyin pahalı olma sorunsalı

Scudo

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bunu decathlon'un websitesinde rahatlıkla görebilirsiniz..
bisiklet için ürettiği bi kıyafetin benzeri, koşu/fitness grubunda daha ucuz fiyattan satılıyor.
biz böyle herşeye saldırdıkça bu şekilde fiyatları şişirirler tabi.

en güzeli direkt yurtdışından almak.. onlar da oradan alıyor nasıl olsa :D

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Madem hortlattınız.
Evet çok vergi var, çok kur farkı ayrıca gümrük vergisini de üzerine koyuyorlar. Aynen elektrikli araba gibi bisiklet olayınında desteklenmesi gerekiyor.
Ama net söylüyorum bir süredir alacaklarımda fazla uçuk rakamlar hariç orta kategori şeyler seçiyorum. 20-30 tllik eldiven yerine 100 tl lik eldiven 300 tl lik kask.200 tl Işık 100 tl lik arka stop ve diyorum ki dünya varmış en azından çalışıyor. Üstün performans gösteriyor ve çoğu zaman 2 tane 50 tl lik eskitene kadar 1 tane 100 tl lik mal eskimiyor. Gerçekten idare etsin diye alt kategoriden seçilen bir ürün aslında esas para tuzağı oluyor.

#ŞARBAY#

Üye
Tepki
57
İsim
İsmail ŞARBAY
Bisiklet
Salcano
Sayfalarca konuşulsa bile boş... Kim bir adım attı verginin düşmesi kaldırılması için? Süregelen bir düzen var, bugün bisiklet, yarı motor öteki gün araba diye düşünür yukardaki kesim ve hayalden öteye gitmez fiyatların ucuzlaması...

Tepki
31
Bisiklet
Sedona
Biraz da suç bizde.olduğumuzdan çok faha profesyonel malzeme kullanmak peşindeyiz.70 80 km yi 7 saatte gidiyorsun mesela altında cannondale süpersix evo olsun kafanda rudy ayağında look pedal olsun istiyorsun .hakettigimiz kadar malzeme kullansak sorun bir nebze çözülür bence

A.Samed.Y

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Abdussamed
Bisiklet
Salcano
2008 yılında 2000 cc sıfır bir wolkswagen caddy herşey dahil (çelik jant,iç mekan deri kaplama,kasko)38 bin liraya alınabiliyorken, bugün o süslenmiş 2000 motor 2016 caddy 74 bin tl. kaskosu dahi varmı yokmu bilmiyorum....

@Ali Demir 580 liraya aldığım city life 30 bisikletimi salcano servisine götürüp jant göbeklerini greslettirdim arkadaş benden 50 lira istedi.....

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir garip düzen almış başını gidiyor. Bu konu hakkında sayfalarca yazıp saatlerce konuşabilirim, konuştumda ama gerek yok şuan. Artık geri dönüşü olmayan bir vergi sistemine girdik, çünkü neredeyse bütün gelir sağlayan kurumlar özelleştirildi. Ülkenin tek gelir kaynağı vergi olduğu için bu vergilere söylenmek çok yersiz. Özelleştirmeden önce zaten çalışmıyorducular çıkmasın şimdi. Hepimiz görüyoruz nasıl çalışıyor o özelleştirilen kurumlar.
Birde üreten değil tüketen toplumuzcular var. Onu da kısaca özetleyeyim, üretim yok evet çünkü insanlar artık iş yeri açıp çalışmaktan korkar oldular(imalat sektöründen bahsediyorum) Ben imalatçıyım ve kazancımın önemli bölümünü devlete vergi diye ödüyorum. Ve artık günden güne küçülüp imalat yükünü üzerimden atıp fabrikayı montajhaneye nasıl çeviririm onun planları içerisindeyim.

Bir şeye daha değinmek istiyorum. Bir çoğunuzun bundan haberi yok eminim. Benimde 1 yıl kadar önce kosgeb müdürüyle muhabbetim esnasında öğrendiğim birşey.
Avrupa birliğinden her yıl Türkiye'ye bilmem kaç € para girişi oluyor, kobi denilen garibim esnafı kalkındırmak için bu parayı çeşitli kalkındırma kurumları piyasaya dağıtma görevi üsleniyor. Kosgeb-oran vb tarzı kurumlar. Müdürün bana söylediği 100€ geliyorsa biz bunun 20-30unu kullandırabiliyoruz ve kalan para yunanistana neden almıyorsunuz arkadaş diyor. Vermiyorsunuzki dedim, kosgeble çalışanlar bilir, bir destek için kosgeb yollarını aşındırmanız gerekir, kendini kral ilan eden danışmanlar sayesinde. En sonunda pes edersin senin vereceğin paranında, desteğinde canı cehenneme der bırakırsın peşini. Dediğim gibi bilinçsiz bir toplumuz, kendi haklarımızı bilmekten aciziz.

Tepki
139
İsim
ŞükrüGüllüoğlu
Bisiklet
Cannondale
Bisikletle işe giden, ulaşım yapan insan için gerçekten aşırı ucuz. Hobi olarak yapn için pahalı. Cannondale Quick 5 aldım. Allah için hiç masraf çıkartan bir bisiklet değil. Her gün yol parasını hesaplarsan alet 1.5 yılda masrafını çıakrtıyor. Kazandırdığı vakit de bonus.

malemsteen

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Mesut
Bisiklet
Diğer
Ben 1 yıldır katlanır bisiklet alacam alamadim. Bence pahali arkadaslar ve sadece devlet sucu olduguna da inanmiyorum ureticiler ve saticilar da suclu. Ogrenci falan da degilim ama durumum bu. Tam bu sezon alabilirim dedim fiyatlar el yakiyor benim para umit katlanir ediyor ancak. Ama istegim o degil. Bazi arkadaslarim dahon tern Ne gerek al bin dedi. İyi dedim in sende makinenden buna bin. Olan insan olmayanin durumunu bilmez. Velhasili basliga katiliyorum. Yorumlarada katiliyorum kotu alacak kadar zenginde degilim

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Türka¥

Durum bu şekilde sırf decathlon için değil bütün spor mağazalarında. Bir kaç örnek vermek gerekirse bisiklet eldivenlerinin en dandiği 20-30 liradan satılır. Ama siz ağırlık eldivenlerine bakarsanız daha çok çeşit ve kalite bulabilirsiniz. Bir diğer örnek bisiklet içliği 60 lira , koşu içliği 30 lira bu şekilde gider bu olay :D

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bisiklet sporunun çok para yediğini biliyorum. Yaşadım.. Benim görüşüm ortalama fiyat performans ürünleri alarak bu iş idame ettirilebilir.. Ne düzeyde yapacağınıza bağlı. Ben indirimleri vs izliyorum. İyi olanı almazsanız daha sonra çektirdiği sıkıntı yüzünden eninde sonunda size iyi olanı taksit vs aldırıyor. Ama hala en uç noktalardaki ürünlere bakamıyorum.. Mesala bazı jant setleri vs. Benim bisiklet fiyatımın kat kat üstündeler. Sanki bir fetiş gibi almak ta zorunda değiliz. Üç sene 700 tl ye aldığım RR 5.2 yi hala kullanıyorum. Çok büyük bir sıkıntı çıkarmadı. Zira salcano xrs 040 ımda öyle.. Dikkatli kullanıyorum.. Temel bakımlarını kendim yapıyorum. Öyle gidiyor. Ama bu seviyede bile daha yoğun bir şekilde bisikletle ilgilendiğim bu son 3 sene içinde toplamda bisikletin kendisinden aksesuarından giyime vs... 4000 tl civarına varan bir para harcadım sanırım. Artık bu ürünleri uzun vadeli kullanmaya bakıyorum.

Ama bu dolar avro daki artış. Garip üretim olmayan ekonomimiz yüzünden daha çok uzaklaşır ithal ürünler bizden. decathlon vs gibi mağazalar bile artık pahalı oldular gibime geliyor. Yani paramızın alım gücü düştü arkadaşlar.. Hayat pahalanıyor.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@mehmetakbas
Evet katılıyorum yarış teknolojisi ile üretilmiş ve yararı 1-2 Watt olan yada bir kaç Gr olan parçalara 100lerce dolar akıtmak mantıklı değil. 70 mm profilli tubular lastikle sokakta dolaşmak mantıklı değil. Aslında Kabon bisiklet bile çok doğru bir tercih değil günlük sokak kullanımı için.
Forumda dolaşırken görülüyor sora setli şu bisikleti almayı düşünüyorum diye soruyor biri çevap- sakın abi tiagradan aşşağı düşme. Yada başlangıç için olabilir.
Yav arkadaş dişli sayısı ortada Avantajlar ortada fiyat ortada sora alırsan da aynı yolu yaparsın tiagrada. İstanbul'da inişli çıkışlı karma yollarda bisiklet kullanıyorum 50km lik bir turda 5-6 kere vites değiştiriyorum çok ta farketmiyor sora ile tiagra.
Mesela konforuna düşkünsündür yarış teknolojisinde terletmeyen kumaş, su tutmayan yağmurluk, süper konforlu tayt, bunlara fazladan paralar harcarsın çünkü direk tenine değiyor ve ürünün yararı en azından deriden yada gözle hissedilebiliyor.
Kask tanıkojiside parayla mold in teknolojili en ucuz kask 150 tl. İç kafesli kasklar 200 den aşağı değil. Evet yarış teknolojisi- adam ince misina gibi bir kafes etrafına köpük yapıyor ve köpüğü olması gerekenden daha az kullanıyor daha hafif olurken bir çok kasktanda daha iyi koruyor çünkü çift çarpmada dağılmıyor.( çift çarpma: arabaya çarptınız kaskla ön cama çarptınız kask kırıldı ama dağılmadı kafanızda kaldı ve daha sonra yere düştünüz kafayı yere vurdunuz kask sizi her türlü korudu ama 50 tl lik kaskta ilk çarpmada kafada dağılan köpük kask omuzlarınıza iner kafanızdan çıkar.)
1000 tl lik yada 10000 tl lik bisiklet hiç farketmez göbek greslemeyi, furuş bakımını, sökmeyi takmayı bileceksiniz başka yolu yok bakım işinin parayla ilgisi yok bisikletin neresinde ne olduğunu siz bileceksiniz bakımı yapan fren pabuçlarının daha gideceğini söyler ama sizin ne sıklıkla fren kullandığınızı bilmez. Zincir bakımı her 500 de bir en geç yapılmalı. Zincirin değişmesi gerektiğini uzunluk ölçerek söyler ama siz bakarsanız çatlağı görürsünüz.
Yani uzun lafın kısası bileceksin neyi neden aldığını Nasıl yaptığını ne işe yaradığını verilennparanın nereye gittiğini bileceksin çünkü para senin can senin.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Pahalılık" ile "Bisiklet sporu çok pahalı" ifadeleri bence doğru değil. Öncelikle şunu belirteyim;tüm sporlar çok pahalıdır. Halı sahada maç yapmaktan tutun da dağcılığa, buz patenine, kayağa, yüzmeye, rüzgar sörfüne, vücut geliştirmeye kadar tüm sporlar pahalıdır. Futbol ve kayak dışında hepsini yaptığım için çok iyi biliyorum. Tüm sporları profesyonel olarak yapmak isteyenler, eğer kondüsyonları ve dereceleri iyiyse bir kulübe üye olabilirler ya da çok rahat sponsor bulabilirler. Bu, bisiklet için de geçerli. Günlük kullanım için konuşuyorsak, bisikletin pahalı olduğunu düşünmüyorum. Sahibinden'e girin 100-200 TL arası Peugeot Mosaique bisikletler var; hatta geçenlerde 75 TL'ye bile gördüm. Az biraz bakım yaparsanız, ömrünüzün sonuna kadar sizin evden işe, işten de evinize ulaşımınızı sağlar bu bisiklet. Avrupa'daki insanlar nasıl bisikletlere biniyor zannediyorsunuz? Hollanda'da, Danimarka'da insanlar 20 Euro'luk gösterişsiz bisikletlere biniyorlar. Bisikletleri çalınınca da gidiyorlar başkasının bisikletini alıyorlar. Bir de kılık kıyafet olayı var. Herkes profesyonel görünmeye çalışıyor Türkiye'de. Görüntü profesyonel olacaksa, dünyanın her yerinde para verirsiniz bu kıyafetlere. 30 küsür yıldır bisiklete biniyorum, Avrupa'nın üçte ikisini, Türkiye'nin de epey bi' kısmını bisikletle gezdim ama henüz tayt, forma, termal içlik, buff, ayna, pahalı çoraplar, pedler, Iphone kılıfı vs kullanmadım. Birkaç tanesi dışında, tişörtlerimin en yenisi 10 yıllık. Bakkala nasıl gidiyorsam Alp Dağları'na da öyle gidiyorum. 4 bisikletim var, yıllık ortalama masrafım 100-150 TL. Yılda en az 10 bin km yaptığımı düşünecek olursak, çok daha önemli bir rakam değil. Bisikletimi ve yaptığım gezileri incelemek isterseniz, buyurun bu da linki: (link)

S

Spook

Misafir
Hobi ve spor amaçlı tüm ürünler pahalıdır. Avrupa'dan bir örnek vereyim: x bir hobi meteryali için beş senelik kazancını hibe eden insanlar mevcut. Avrupa ya da amerika'da üst düzey bir bisiklete binen ya da pahalı bir maket ucak uçururan asgari ücretle hayatını ikame ettiren birisi olabilir. Oralar için gayet sıradan bir durum. (Ne istediklerini biliyorlar) firmalarda hangi kesime hitap ettiğini gayet iyi biliyor. (ekonomik yönden değil)

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Sorun türk parasının değersiz olmasıdır

Şöyle düşünün burda asgari 400 dolar orda 1200 dolar. Aradaki fark 800 dolar bu da 2400 liraya yakin eder.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@berktx yureginize saglik :)
Resmen bedavaya calisan ve kit kanaat gecinmeye calisan bir toplumuz. Asgari ucret zammiyla birlikte 1 saatte 7 lira 22 kurus kazaniyoruz

• Beğen
Tepkiler: alper 76

bekotechno

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Bekir
Bisiklet
Carraro
tamam mekanik aksam pahallıda şu giyim kısmı niye biraz pahallı nasıl bir kumaştır anlamadık pahallı olmasını gerektiren özel bir kumaş cinsimi ? yoksa imalatımı zor heleki ayakkabılar püff :(

• Beğen
Tepkiler: Batuhan32

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
halk arabası oldu da,halkın binebileceği,düşünmeden alabileceği bir bisiklet hiç olmadı ki.dernekleşerek,bisiklet tamircilerinin insafından kurtulabiliriz.derneklere alet,edavat,parçalar alarak,yardımlaşmayla bu sporu geliştirebiliriz.bu dernek merkezlerinde 2.el karsız,bisiklet satışları,değişimleri,tamirleri gerçekleşebilir.uzman tamirciler bilgilerini öğretebilir,isteyen cuzi bir fiyatla aletlerden faydalanarak,kendi tamirini yapabilir.öyle bir örgütlenip,çoğalabiliriz ki,üretime el atıp,fabrikalarla görüşüp,halkın binebileceği,ucuz,sağlam,kullanışlı şu bisikleti,bize üretin diyebilmeliyiz.avrupadan dernekler kanalıyla kullanılmış,eski bisikletleri bağış yoluyla yurda sokabiliriz.
toplu alımlarda büyük indirimler alabiliriz.bütün bunlar,toplanmaktan,birliktelikten geçer.selamlar,saygılar..

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@berktx
Bu tabiki bir sorun ama bence tam olarak bu konunun sorunu bu değil. Diğer spor branşlarıyla bisiklet malzemelerinin arasındaki fiyat farkı bisikletin bir lüks olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Bu adam bu yaşta bisiklete biniyorsa bunda para çoktur zaten soyalım bunu mantığı.