Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklete binmek istemez misiniz?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nail USANMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    GEÇEN yıl Paris’te gördüğüm bir uygulama çok hoşuma gitmişti.

Kentin içine birçok bisiklet ve motosiklet garajları yapılmıştı.

Paris Belediyesi, kent içindeki trafiği azaltmak, araçların girişini biraz olsun önlemek için kentin girişlerine yer altı otoparkları yapmıştı.
    İnsanlar buralara arabalarını bırakıp; tramvayla, metroyla, dileyen taksiyle...
    Ve asıl dikkatimi çeken bisikletlerle ve motosikletlerle kent merkezine gidiyorlardı.
    Sonra da Paris’in farklı semtlerindeki garajlara bisikletlerini bırakıp işleri bittikten sonra da yine aynı yöntemle geri dönüyorlardı.
    Benzer bir uygulamayı Amsterdam’da da görmüştüm.
    Yaz kış, soğuk sıcak demeden Amsterdamlılar, bisikletlerine atlayıp keyifli keyifli sokaklarda geziniyorlardı.
    Paris, İstanbul kadar büyük bir kent...
    Ama insanlar çekinmeden ve özgürlüklerini yaşayarak bisikletlerine biniyorlar.
    Yıllardır bisiklete binmedim, motor kullanmadım.
    Düşünün...
    Benim gibi bu özlemi çeken insanlar yok mudur?
    İzmir’de bisiklet garajları olsa, bizler için bunları birileri organize etse iyi olmaz mı?
    Bence çok güzel olur.
    Geçenlerde İzmir Yarış Pisti’nin Genel Müdürü Erol Hülagü’yle sohbet ederken bu konu açıldı.
    Ben, Paris’te gördüklerimi anlattıkça o da geliştirdikleri bir projeden bahsetti.
    Şehirleşmenin getirdiği apartman yaşamıyla aslında eski alışkanlıklarımız da değişti.
    Kullandıktan sonra bisikletimizi koyacağımız güvenli ve temiz bir park yeri bulamıyoruz.
    Balkon veya apartman girişlerine koyamıyoruz.
    Evde saklamak istesek, bu sefer de evde yer bulamıyoruz.
    Erol Hülagü’nün de önerisi işte bu yaşam gerçekleri üzerine oturuyor.
    Hülagü diyor ki:
    “Avrupa’daki gibi bisiklet garajları yapalım. Bisikletinizi görevliye teslim edin, size ait üye kartınızı geri alın. Görevli bisikletinizi askıya assın, boş zamanında temizlesin, bakımını yapsın. Siz üstünüzü değiştirip garaj yanındaki otoparktan aracınıza binip veya yürüyerek evinize, işyerinize gidin. Garaj yerleri dışında bisiklet transfer noktaları da yapalım...”
    Bu öneri kulağa çok hoş geliyor.
    Neden olmasın?
    Erol Hülagü, İzmir Yarış Pisti’nin sahibi ama bisiklet dünyasının hep içinde oldu. 2005 ve 2006 yıllarında Türkiye Duatlon Şampiyonası’nı yaptı. Her yarışa 130 dolayında yarışçı katıldı.
    Türkiye’de ilk liselerarası bisiklet bayrak yarışını da Hülagü gerçekleştirdi.
    Yani İzmirliler’in bisiklete olan ilgisini en iyi bilenlerden birisi hiç kuşkusuz Erol Hülagü’dür.
    Her zaman şunu savunuyorum.
    İzmir’in gündelik hayatını renklendirmeliyiz.
    Aslında bunlar için de milyonlarca dolarlık yatırımlar gerekmiyor.
    Paris’ten, Amsterdam’dan ne eksiğimiz var?
    Floransa’da, Milano’da, Bologna’ya yürüdüğünüzde; Sevilla’da, Barselona’da, Zaragoza’da gezdiğinizde ailelerin bisikletleriyle keyif turu yaptığına şahit olursunuz.
    İzmir’in sokaklarında bisiklet olmaz mı?
    Büyükşehir Belediyesi böyle bir projeyi hayata geçiremez mi?
    Ya da yeni fikirlere her zaman açık ve Fransa’yı en az benim kadar iyi bilen Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan böyle bir projeye nasıl bakar?

(Alıntıdır.) Deniz SİPAHİ - Hürriyet Ege

sonEr´´ bunu beğendi.
  2. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Abi yazı bilgisi için çok tşk ler..Ama bu aslında tıllardır var.Bu hayata geçse her anlamda ( Kazalar azalır,Doğa ve çevremiz daha temiz olur,Maddi olarak bükccemize kar,en öncemliside bireysel sağlığımız) Mutlaka Türkiyemizde de bu tür alt yapı çalışmaları olacaktır.Umutla bakıyorum.Çünki başka bir alternatif bizim için iyi olmaz.Amsterdamla ilgi çok iyi biliyorum bisiklet sevgisi artık hat safhada.Kanallarında bisikletlrin taştığını da iyi biliyorum.Umarım Türkiyem de bu derece bisiklet sevgisi olur..Paylaşım ve hatırlatma için çok tşk ler abi
    Daha güzel bir türkiye olması dileğiyle..İyi forumlar.

Nail USANMAZ bunu beğendi.
  3. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    İmza fenaa Ali abi :D:D