Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklete binerken belde yanma hissi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Samet Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Samet Arslan

Samet Arslan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhabalar,

Bisiklete yeni başladım, yol bisikleti kullanıyorum. Boyum 1.81. Bisikletimin modeli Triban 3 kadro boyu 60 cm.

Sorunum şu. Bisikleti kullanmaya başladıktan 15-20 dakika sonra belimin sol tarafında bir yanma hissi oluyor. Bisikletten indiğimde yanma hissi veya bir ağrı olmuyor. Selemi doğru ayarladığımı düşünüyorum. Vites olarak da kendimi çok zorlamıyorum en sert kullandığım 2*4 şimdilik. Bu his henüz bisiklete alışmadığımdan mı kaynaklanıyordur yoksa başka bir problem olma ihtimali var mı ya da bisikletimin kadro boyu büyük mü benim için?

Cevaplar için teşekkürler şimdiden

2. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kemikleriniz batıyor olmasın bence nolur nolmaz doktora görünmekte fayda var.

3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sele ayarı ve gidon açısında sorun yoksa sorun olmaması lazım. Belki belinde bir problem vardır. Her binişinde muhakkak yanma hissediyorsan bir doktora görünmen en sağlıklısı. Bu şekilde başlar, sonra uyuşmayla devam eder sonra bir bakmışsın fıtık başlangıcı...

4. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    gidona uzanışınızla ilgili bir problem olabilir. kadro da muhtemelen size biraz büyük geliyordur, gidon çok uzaktaysa tam orada gerilme oluşuyor olabilir. bisiklet üzerindeki duruşunuzu değiştirecek bikaç bişey deneyebilirsiniz bence boğazı değiştirmek vs gibi.

5. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kadro boyu tercihiniz yanlış. O kadro size epeyce büyük, bacak boyunuzu bilmiyorum ama size ideal kadro boyu 56'dir. Ya 54 ya da 57'yi tercih etmeniz gerekliydi.

6. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yazmayı unutmuşum bu arada kilom biraz fazla 94 kiloyum. Sorun bununla da ilgili olabilir mi? Bir doktora görünmekte fayda var sanırım.

57 kadro boyu için 1.75 yazıyordu sitelerinde. Küçük gelme ihtimali yüksek olduğunu düşündüğüm için 60 tercih ettim.

7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Sürüş esnasında su içmediğiniz den kaynaklanabilir. Deneyin bu da çözüm olmazsa kesinlikle doktora gitmelisiniz..

8. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Decanthlon'un sitesinde ki referanslar boya göre verilmiş incelediğimde doğru sonuçlar vermiyor kanımca. Yol bisikleti için doğru kadro seçimi için çeşitli hesaplama siteleri var.

Hesaplamaları aşağıdaki sitelerden yapabilirsiniz.

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#measures

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer/road-bike

9. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yarın ölçüp hesaplamayı yaparım. Ancak kadro benim için büyük ise nasıl bir yol izleyebilirim? Değişim şansım az gibi bunun dışında neler yapılabilir?

Ayrıca iç bacak boyumu 88 ölçtüm diye hatırlıyorum. Verdiğiniz 2. linkteki hesaplamaya göre doğru kadro boyunu almışım

10. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Bacak boyunuz, toplam boya göre hayli uzunmuş. Üst tarafınız daha kısa, bu durumda gidona erişim mesafeniz kısa kalıyor muhtemel. Ama bel ağrısı en çok sele fazla yüksek ise ortaya çıkar. Doğru ayarladım deseniz de bence seleyi biraz aşağı indirip deneyin.

11. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Üst kadro borusunu bacak arama aldığımda 3 parmak boşluk kalıyor. Seleye oturduğumda ise topuğumla pedala bastığımda bacağım gergin oluyor. Akşam çıkarsam eğer seleyi biraz indirip deneyeceğim. Bu arada sabah tekrar ölçtüm iç bacak boyumu 85 cm çıktı yanlış hatırlıyormuşum demek. Yukarıda bir arkadaş gidon boğazını değiştirebileceğimi söyledi. Gerek var mı sizce? Varsa 110'dan daha kısa gidon boğazı bulabilir miyim?

12. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Birisinin yardımıyla bisiklet üzerinde oturma pozisyonunuzu resimleyebilseniz, diz, dirsek ve bel açılarına bakarak kadro boyu hakkında sağlıklı yorum yapabilirdik. Gidon boğazının kısaları var piyasada, 7-8 cm lik.

13. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Muhtemeldir ki ağrılarınızın sebebi kadronun size uygun olmamasıdır. Evet bacak boyunuza göre 57 kadro doğru seçim olacaktır. Decanhtlon'da ürün satış sonrasıda destek çok iyidir şansınızı deneyin bisikletinizi değiştirebilirler.

Bisiklete bindiğinizde ağrılar çektiğinizi ve sürüş esnasında zorlandığınızı bu durumun devamlı yaşadığınızı ifade ederek kadro boyunun büyük olduğu için sağlıksız sürüşler yaptığınızı ve bu şekilde yeni aldığınız bisikletten keyif alamadığınızı mağaza müdürüne bildiriniz.

14. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kadronuz size çok büyük geliyor. Daha küçüğünü kullanmanızı tavsiye edeceğim.

15. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bu alttaki italik yazı decathlon web sitesinden alınma bir yazı mı acaba?

Bu arada yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

16. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Decathlonu aradım. Yetkili arkadaşın bisikleti incelemesi gerekiyor. Ondan sonra onay verilirse değişim yapılabileceğini söyledi. Daha 3 kez kullandım bir sorun olacağını düşünmüyorum açıkçası :)

17. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hayır bir yerden alınma değil. Bisikletle ilgili memnuniyetsizliğinizi doğru bir şekilde decantlona aktarırsanız değişim için yardımcı olacaklardır verdiğim bir yazı örnekti.

18. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Pekala teşekkür ederim.

Yukarıda belirttiğim gibi bisikleti getirin yetkili arkadaşımız inceleyecek duruma göre değişiklik yaparız dedi. Akşam bir gideceğim, gelişmeleri yazarım buraya.

19. Samet Arslan

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Decathlona gittim bugün 57 kadroyu denemek için. Denedim de ama dropbar gidonu alt borudan tutup kullanırken dizlerim dirseklerime çarpıyor, dolayısıyla 60 kadro boyu ideal gibi gözüküyor...

20. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    benım boy 1.85. 54-56 arası kadro bana tam geldi. tabi bacak boyu da biraz fark ediyor. benim bacak boyu kısa olduğundan 54 tam bana göre geldi.