Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletcinin bacak uzunluğu... Kısa mı iyi, uzun mu ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mücahit Kıvrak tarafından paylaşıldı.

1. Mücahit Kıvrak

Mücahit Kıvrak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamun aleykum dostlarım. Ne zamandır forumda yoktum. Sizleri özledim. Iyisinizdir insaallah...
    Bayağıdan beri merak ettiğim bi soru var. Bir yarışçının bacak uzunluğu performansını nasıl etkiler? Kısa olması mı iyidir uzun olması mı? Sonuçta değiştirebileceğimiz birşey değil ama nelere sahip olduğumuzu bilmenin daha iyi olacağını düşünüyorum.

(insan vücudu ile ilgili olduğundan, konuyu buraya açmayı uygun gördüm)

Bendi fikrimce bacağı uzun olanın boyu uzun olur, boyu uzun olanın kilosu daha fazla olur, bisikletinin kadro boyu da daha yüksek olur, kadro boyu yüksek olan bisikletin ağırlığı artar...

Ama bunun yanında bacak boyunun uzun olması ile - pedala basmayı bir fizik hareketi olarak hayal edin - yüke uygulanan kuvvetin açısı büyüdüğü için daha rahat bir pedal çevirme sağlanır gibi geliyor.

Siz ne dersiniz?

2. VOLKAN AYDOĞDU

VOLKAN AYDOĞDU Aktif Üye

Seviye:
    uzun bacaklar avantajdır. yük çarpı yük kolu=kuvvet çarpı kuvvet kolu :D

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Uzun bacaktan ziyade , bacak / gövde oranına dikkat etmek lazım . Bacak boyu , gövdesine göre uzun olan arkadaşlar genellikle ağırlık merkezi daha aşağıda olduğu için daha avantajlı gözüküyorlar. Bu gibi arkadaşlardan çok iyi tempocular çıkar .

Gökhan BİROL bunu beğendi.
  4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Uzun bacaktan ziyade , bacak boyu / gövde boyu oranına dikkat etmek lazım . Bacak boyu , gövdesine göre uzun olan arkadaşlar genellikle ağırlık merkezi daha aşağıda olduğu için daha avantajlı gözüküyorlar. Bu gibi arkadaşlardan çok iyi tempocular çıkar .

5. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisiklet sporunda tek bir değişkenin belirleyici olduğu durumlar çok nadir olduğundan, bacak boyu için soyut ve mutlak bir şekilde iyi ya da kötü diyemeyiz. bisiklette hangi disiplinde iddialı olduğunuza göre de bacak boyunun etkisi değişecektir. ama genel olarak gövde boyu bacak boyu, hatta ön kol boyunuz, diz-kalça arası boyunuz, adem elması tabir edilen yere kadarki boyunuz hepsi etki ediyor. vücut oranlarınıza göre bisiklet geometrisini belirleyerek performansınız şekillenir. ama performansı yokuşta mı, sprintte mi, yoksa hepsinin de olduğu bir etapta mı sergilemek istiyorsunuz. patlayıcı kuvvet açısından uzun kas dezavantajlıdır, ama kuvvutte devamlılık ve kasın hızlı çalışması bakımından uzun kas daha verimlidir. Öte yandan Cem Unden arkadışımızın söylediği uzun bacakta, ağırlık merkezinin daha aşağıda olması doğru değil gibi. arkadaşımız karıştırmış olabilir mi? ayakta duran bir insan için ağırlık merkezi pelvis etrafındadır, göbeğin biraz altı yani. örneğin uzun atlamacılarda uzun bacak avantajdır çünkü ağırlık merkezi yerden daha yüksektir. ayrıca benim bildiğim en kısa elit bisikletçi Joaquim Rodríguez'dir boyu 1,69 m. Alberto Contador 1.76 m, sprintin kralı Mark Cavendish 1,75 m, zamana karşı ustası Tony Martin'in boyu 1,85 m. bacak-gövde oranlarını bilmiyorum...

Yasin Kukur ve mustafa apçin bunu beğendi.
  6. Mücahit Kıvrak

Seviye:
    Evet. Tam cem'in ifade ettiği vücut yapısına sahibim.

Uzun bir süre için amacım, uzun yol ve dayanıklılık.

7. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Üst bacak uzunluğu , alt bacak uzunluğu , pedal kolu uzunluğu , sele yüksekliği vs gibi bazı faktörlere göre değişir bunun cevabı . Tabi kişinin bedensel özellikleri de var , bacak kasları , kırmızı lif - beyaz lif oranı , ciğer hacmi :) doğru nefes vs vs vs çok göreceli bir soru olmuş ... Mesela benim boyum uzun , bacaklarım da uzun , yol bisikleti kullanırken daha rahat hissediyorum kendimi , dağ bisikletinde biraz daha torklu olmak gerekiyor sanırım :) uzun piston kollarıyla o torku vermek zorluyor :) yol bisikletinde uzun piston kollarıyla gereken beygir gücünü verebiliyorum :) hahahha böyle daha açıklayıcı oldu galiba ...

8. Mücahit Kıvrak

Seviye:
    ;) anladım :D

9. sinan hüner

sinan hüner Aktif Üye

Seviye:
    bir bisiklet antrenöründen duyduğumu söylüyorum:

Bisiklet sporcusunun gövdesinin uzun olması avantajdır. Ciğerlere ayrılan yer büyük olduğundan performansı daha yüksek olur.

Demişti...

Cyclist999 bunu beğendi.
  10. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Daha büyük/uzun gövde daha çok enerji harcamak demek , daha çok enerji demek daha çok oksijen demek . Kabaca bakıldığında sanki yine aynı hesaba geliyor .

11. İlkay Aslan

İlkay Aslan Yeni Üye

Seviye:
    Anormal bir bacak/kol/gövde oranınız yoksa, performansınız için bakmanız gereken nokta kol ve bacak uzunlukları değil.

Hakan hocamızın güzel bir tespiti vardı, "güç kaybetmeden minimum kiloya düşmek" bu önemli bir etkin, ek olarak VO2max seviyeniz, laktik asit seviyenizi bulup o seviyenin biraz altında sürekli güç üretebilmek gibi çok daha farklı noktalara bakmak gerekir. Yoksa sele yüksekliği, kadro boyu, gidon boğazı vb. ayarlarla kol bacak uzunlukları halledilir :)

Cyclist999 bunu beğendi.
  12. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben bunun kadar saçma bir konu görmedim kusra bakmayın, ortada fitting diye bir mevzu var, bunun ötesinde bacaklarının uzunluğu değil bacaklarında ki kas yoğunluğu ve hızlı*yavaş kasların birbirine göre oranı çoook daha önemli bir faktör. Ben bu konunun biraz "mavi gözlü bisikletçiler" diğerlerine göre daha iyi performans verir demekle eşdeğer görüyorum. Bu konuyu hortlatanlar yüksek bacak boylu insanlar genelde ilk kez bilgisine ve kültürüne gerçekten itima ettiğim Caner Eler den bu yorumu duymuştum; "Cadel evans 1.74 ama bacak boyu çok uzun ondan zamana karşısı çok iyi", ona bakarsak andy schleck hepsinden uzun ama ben onu hiç ilk 10 da görmedim! durumun bundan daha kompleke olduğunu sanıyorum, bunlara kanmayın arkadaşlar, ortada uzunluktan çok daha önemli parametreler var.

Serhan E. bunu beğendi.
    Son düzenleme: 12 Mayıs 2015
  13. Taner James

Taner James Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Valla benim boyum kısa doğal olarak bacaklarımda kısa ama spor salonunda 1 saat koşabiliyorum :) bence de genelleme yapmak çok anlamsız.

mesela:
    boy: 1.59
    Samuel Dumoulin

boy: 1.57
    Emma Pooley

taner07 ve Cyclist999 bunu beğendi.
    Son düzenleme: 12 Mayıs 2015
  14. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Koşu için yazdığım yorumu sildim, o da kulaktan dolma bir bilgidir.

15. Clients

Clients Üye

Adı:
    Turgay
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bacagın uzunu kısası önemli olacagını sanmıyorum. Bacagınız 2 metrede olsa. Siz pedal boyu kadar pedelı cevireceksiniz. Önemli olan kas kas güçü

Sayrin bunu beğendi.
  16. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisklette kadro boyu zaten bunun için yok mu? Kısa bacaklı, küçük kadro, uzun bacaklı büyük kadro kullanır. Dolayısı ile fiziksel farklılık eşitlenir.

Sayrin bunu beğendi.
  17. Bahadır S.

Bahadır S. Kıdemli Üye

Adı:
    Bahadır S.
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    sonuç: işlevi önemli...
    Cyclist Mayıs sayısında iki tam sayfa yazı var bu konuyla ilgili. Fırsatı olanların alıp okumasını tavsiye ederim.

MehmetAliB. bunu beğendi.