Bisikletçilerde duyduğunuz en saçma sözler

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Merhaba

Forumda eğlenceli olacağını düşündüğüm bir konu başlatmak istedim. Burada, daha önce bisikletçilerde duyduğunuz en saçma bilgileri paylaşalım, biraz eğlenelim.

İlk örnek Trek bayisinden;
Jantımı akord için bıraktığımda tek bisikletlere bakıyordum.
Anlatan kişi överken öyle bi gaza geldi ki, en son söylediği şey, sattıkları 105 setli alüminyum bisikletin hem kadro hem grupset olarak ultegra setli tarmac'ımdan iyi olduğuydu :D

Koşarak uzaklaşmıştım.
Sonra jantı almak için geri döndüğümde ikinci fiyaskoyla karşılaştım. Anlamalıydım o cümleden sonra...

Scudo

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
Guzel baslik :)

Kosuyolunda bir bisikletci. Arkadas icin aldigimiz michelin city lastikleri koklayip elleyip, bunun hamuru iyi degil tutmaz bu demesi. 25tl lik V fren setini 100 tl ye aldigimiz deore vfren seti ayni performansi verdigini soylemesi.

Kazaskerde bir bisikletciye aynakol sokturmustum, kisa gobek takip sokmesine 50tl istedi. Sonra epey zorlandi. "Cok zor bu 60 tl tutacak" demisti. Kaslarda adeta taksimetre takili :)

Uskudarda bir bisikletci, bir musterinin cift amortisorlu market bisikletini alip ustunde ziplamisti. Bisiklet de amortisorler ile esnedikce kendisi soyle bir cumle kurmustu. "Bunun aerodinamizmi iyiymis" :)

Kadikoyde bir bisikletciye arkadas ile beraber 500tl ye farkli diyarlardan, ülkelerden parcalar ile kurdugumuz urban diyebilecegimiz bir bisiklet goturmustuk, frenlerde sikinti vardi genis yuksuk lazimdi. "Bunu siz bozmussunuz" diye bir cumle kurmustu. Ben de "abi butun bisikleti ben kurdum" demistim, ardindan "ha ok ama bak simdi nasil yapicam hemen cozecem ben", (tek bir yuksuk takar ama adeta tum mana haznesini bitirecek bir buyu yapmiscasina sunar) "bak oldu iste ben dedim sana" :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ghost'u alırken direk almanya dan geliyor demişti sirkecide satan amca (!) bakırköy metin bisiklete uğradım ilk ay sonu kontrolü için, kontrol makbu u koyamışlar ama sağolsun sahibi yardımcı oldu. Sohbet arasında manisada bianchi fabrikasında toplandığını öğrendim :O
Bu arda, güya boyuma göre bisiklet verdi; hem bir küçük boy vermiş; Allah'tan hepsi burada sitesinden aldığım cross 1300 tam benim bedenime uygun geldi, benimkini hanıma verim :)

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@verisakeet

Aynakol konusuna benzer bir olay benim başıma da geldi.
Zamanında elimde ekipman falan yok, basit işler için bile bisikletçiye gidiyoruz.
Evime en yakın, düzgün bisikletçiye gittim. Kendisi Salcano, Bianchi falan servisi, nasıl havalı düşünün :D

Ön jantı değiştirdim. Arka jant takılı. Yeni jant elimde, eskisinden rubleyi alacağım. Diğer elimde de aynakol. Yol bisikletimle gidiyorum.
Arabayla gittik babamla. Formamı falan da giydim, yarım saat değişimden sonra sürmeye başlayacağım.

Neyse gittik.
Merhaba, merhaba.
Dedim aynakol ve ruble değişecek. Yaparız dedi.
Ne kadar sürer dedim, grupla buluşacağım, ona göre süre söyliyim onlara.
Yarın olur dedi.

Dedim nasıl yarın olur. Alt tarafı aynakol değiştireceksin. Ruble zaten 15 saniye.

Sen benden daha mı iyi biliyosun diyor.
Biliyorum dedim aynakol değişimini. Elimde parça olsa ben yaparım zaten. Dalga mı geçiyorsun sen! Yarına olurmuş.

Babam da yanımdaydı. O da sinirlendi. Aldım bisikleti çıktım gittim.
Bir daha da uğramadım yanına. Ara sıra, çevremdeki arkadaşların bisikletlerini mahvettiği haberi geldi, o kadar.

Anlamadım ne yapmak istediğini.
Ya parça çalacaktı bisikletten, bilmiyorum. Ya da nasıl yapıldığını falan bilmiyordu. Başka bisikletçiye götürüp yaptıracaktı.

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Gökhan Toros

Hakkaten cok sacmaymis. Ben de boyle bisikletcileri anlamiyorum. Resmen adamlar para kazanmamak icin ellerinden geleni yapiyorlar. Biraz tepinecen orada sokerken ama 15 dk da bilek gucuyle 20-30tl kazanacaksin. Cogu buna useniyor. Bu sebepten ben de butun parcalarimi aldim, ozellikle zincir, aynakol, ruble sokme islemlerini artik kimseye birakmiyorum :D

Simdi hatirladim yine kazaskerde baska bir bisikletci de spd pedal takmisti. Adam arkadasin meridasindan sokemedi pedali. Muhtemelen torklu takilmis. Daha sonra bir anahtar cikardi ustunde shimano yaziyor. "Bu anahtar taa Japonya' dan geldi" dedi. Ardindan 25tl istedi. "Abi pedal soktun naaptin" dedigimizde "Benim anahtar vurmam ile baska ustanin vurmasi ayni degil. Bak pahali anahtar kullandim isi biliyorum pedal cikti" dedi. :D Sirkecide 5tl ye birine cannondale dan pedal sokturmustum gayet :)

Tepki
133
Bisiklet
Mosso
Güzel başlık olmuş. Kardeşimin bisikletini daha önceden gittiğimiz bir bisikletçiye götürdük babamla. Babam arabayı dükkanın önüne parketti. Arabadan bisikleti çıkardı. Babama dedim bak kesin soyacak bizi bu adam. Babam boşver yaz geldi çocuklar binsin dedi. Sonra adam bir liste çıkardı bize. Aboooo.. Adam zincire sıktığı yağın parasını bile listeye yazmış. :D Dediği şu: abicim bunlar kaliteli malzeme ben sana kötü malzeme kullanırmıyım. :D
Bisiklet elimde gidince yama 2 tl. Arabayla gidince 5 tl. Ama kaliteli yama şimdi. Hakkını yememek lazım ustanın. :D

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Hep bisikletçilerin saçmalıkları anlatılmış, ben de bir müşteri saçmalığı anlatayım...

Yer: Feneryolu Bike&Outdoor, ben yol bisikleti bakarken 17-18 yaşlarında bir delikanlı içeri girdi ve satıcı ile aralarında şuna benzer bir konuşma geçti:

-Hoşgeldiniz, buyrun...
+Merhaba, ben MTB toplatmak istiyorum, siz bisiklet topluyor musunuz?
-Biz daha çok hazır bisiklet satıyoruz ama elimizde birkaç tane kadro da var, onların birini almayı düşünürseniz yardımcı oluruz. Siz nasıl birşey bakmıştınız?
+8 kilodan hafif olsun istiyorum.
-8 Kilo dağ bisikleti için çok hafif, en üst seviye parçaları kullanmanız gerekir, bunlar da elimizde yok, ancak siparişle getirtebiliriz, bütçeniz ne kadar?
+En fazla 2000 Lira
-O bütçe ile mümkün değil, profesyonellerin yarışlarda kullandıkları bisikletler 8-9 kilo ve 10 bin dolardan aşağı değiller. Sizin bütçenize uygun hazır bisikletlerimiz var, ama ağırlıkları 13 kilo civarı.
+Bir arkadaşım topladı, onun bisikleti 8 kilo, 2000 Liradan az harcamış.
-Emin misin 8 kilo olduğuna? (benim önümdeki Ultegra setli Merida Road Lite'ı göstererek) bak bu bisiklet 8 kilo.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Çok şükür Eskişehir bisikletçileri iyi gerçekten hiç sorun yaşamadım :in:

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir Arkadaşın Eski Bianchi RCX Serisinden Baya Kullanılmıyordu Ön Jantta Biraz Sağa Sapma Vardı,Götürdük Bisikletçiye(Burda Adı Kötü Olaylarda Vardır El Mahkum)
Bisikletçi Baktı,Bize Tut Gidondan Sabitle Dedi Bi Sağdan Bi Soldan Tekme Vurdu Hadi Güle Güle Dedi Yolladı.Jant Daha Fena Oldu.

Bir Abimize HB 270SV Aldık Bayisinde Kurdukduk Getirdik Burda Birkaç Ayar Yapılcaktı.Yine Aynı Bisikletçi Maşa Kilidini Gördü,Bi 5 Saniye Afalladı Sonra Bu Kilit Mi?Dedi Bizde Dedik Yok Abi Maşayı Kitliyor Dedik,Yine Bi Afallama Ama 15-20 SN Var,Sonra Vaay Dedi İlk Defa Görüyorum Dedi Donanımı Felan İnceledi Baya Bi Sonra İşi Hallettik Yolladı Bizi. :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Bir güzel anıda ben yazayım. 2 3 yıl önceydi galiba. Tam net olarak hatırlamıyorum olayı ama aklıma geldiğince yazayım. bir arkadaşımda kaldım gece uyandık kahvaltılık almak için markete gidiyoruz. Birde baktık ki evin az ilerisinde bir bisikletçi dükkanı varmış. gördük baktık vitrinde birkaç bianchi modeli falan var. O gün kapalıydı dükkan başka bir gün uğradık dükkana. Kolay gelsin hayırlı işler falan dedik biz spor olarak bisiklet kullanıyoruz. Dükkanınızı gördük. hangi markaları satıyorsunuz hangilerinin servisisiniz diye soruyoruz. Bir süre konuştuktan sonra adam bize bisikletlerimizin markasını sordu. O zaman carraro 916 yol bisikletim vardı. Adama dedim carraro markası diye. Markayı tanıyamadı abimiz. Carraro marka D'ambiez 916 modeli dedim. Abimiz tanıyamadı yine ama nasıl bir bisiklet o dedi. Bende yol bisikleti abi dedim. Oradan bir tane eski bir bianchi gösterdi sabit maşalı bir dağ bisikleti. Buna benzer mi dedi? ben durumun vahim olduğunu anlayınca drop bar gidonlu falan demedim tabi :) Yok dedim abi işte yol bisiklet ince lastikli falan anlatırken adam bomba yı patlattı. Abimizin ağzından çıkan cümleyi aynen yazıyorum. '' heaa şu eğri dümenli olanlardan mı senin bisiklet'' o an bir kaç saniye duraksayıp hayal alemine daldım. Kendimi okyanuslarda pedallarken dümen çevirirken hayal ettim :) :) Artık durumun ne kadar vahim olduğunu iyice kavrayınca müsaade istedik arkadaşla. Biz çıkarken abimizin bir sorun olursa buyrun gelir her türlü parça ayarlarız tamirini falan yaparım ben bisikletinizin. İşçiliğimiz iyidir sözleri de olayın olmazsa olmaz tuzu biberi baharatlarıydı :) :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oda bir şeymi .Bundan 3 yıl önce bisiklet konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığım bir dönemde samimi olduğum bir bisikletçinin bakım için götürdüğüm ve sonrasında bisikletlere sadece baktığını anladığım 2 bisiklet için hiçbir parça değişimi yapmamasına rağmen benden 150 tl istemesi herhalde şaçmalıkta yeni bir çağ başlatmıştır. Ama Allahı var iyi oyuncuydu muhterem. Ben dükkana her gittiğimde elindeki fısfısı (ne işe yarıyorsa) bisikletlere fışkırtır ve bana 'bak bak göbek nasılda seri dönüyor' derdi. İnsan olarak nedense böyle durumlarda basiretimiz bağlanıyor ve 'arkadaş sen göz göre göre bana sülün osmanlık yapmaya çalışıyor beni ayakta tokatlıyorsun' diyemiyorum.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sene 1990 Bodrum. İlk bisikletimi almisim Bianchi ve Bisan'dan baska bisey yok buralarda ve Turkiye'de o zaman. Servis bisikleti hazirladi verdi. Kendim yapabilir miyim diye ugrasip ogrenmeye calisiyorum herseyi vites fren vb. arkadaslarda sagolsun iyi kotu beceriyorum. Ortalikta ingiliz anahtari, yildiz tornavida ve penseden baska takım bulmak cok zor. Internet daha icat edilmemis ki nerede kacadir bulup kargo siparisi veresin :)
Iki ay sonra aynakol gobekte bosluk var. Suntour marka, kalite celik kasa saatlerin arka tarafindaki gibi ozel noktalardan kavramali bir gobek kilidi! Tuttuk Bianchi servisinin yolunu. Nasil bisi ile acacak bir heves izliyorum. Aldi bisikleti, cektirmeyle soktu pedali. Geldik can alici noktaya. Yatirdi yere bisikleti tamir sehpasini bilen yok tamamda bir ortu sereydin be usta :(
Ben nasil bir alet geliyor diye beklerken koca bir cekic ve kalin bir civi! Benim bakisi goren tamirci civiyi yuvalardan birine oturtup yanlamasina dandun giristi :eek:ha:
"Bunun anahtari cok ozel bulunmaz Turkiye'de! Her modele de anahtar bulacak degiliz ki cikar boyle merak etme sen..."
Tamircinin icadi ozel!?! anahtarla bol cizikli bir tamir oldu. O gun bugundur de aht ettim tamirciye gitmiyorum. "Kendimde onlar kadar bozarak yaparim hic olmazsa daha temiz ve az cizikli olur" mantigindan basladim, halende ozene bezene agir aksakta olsa hallediyorum kendi isimi :)

Gecen yilda bisiklet almak icin bisikletcileri geziyorum bizim kasabadaki:
"Aluminyum kadro, 17-18 inch kadrolu bisikletlere bakmak istiyorum ben. Vites ve fren sistemleride en az alivio falan olsun"
"Abi bizdeki bisikletler 26 inch. Bak hepsinde shimano var zaten. Boyle diski amortisoru olan guzel seylerimiz de var..."
" Tamam 26 inch teker ben kadro boyunu sordum. Hem shimanonunda sraminda alt modeli var ust modeli var. Kadro boylari ne bunun"
"Abi kadro boyunu bilmem ama ne renk istiyosun sen? Surdakiler buyuk tekerlekli ama bi bak istersen! Bak bu guzel disk var (mekanik ama :) ) canavar gibi shimano vitesleri (cevirmeli kol :) ) Bu cevirmeliler super, saat gibi tikir tikir"
"Tamam ben bakinayim bir gozume guzel gelen olursa konusuruz, varsa katalogunu ver daha kolay olur secerken :)"

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Bursa'da gazcılar mühitinde abi kardeş bisikletçilik! yapan iki kardeşten birinin,patlak lastiğimi tamir için gittiğimde,yol lastiğine tamir olmayacağını,yama tutmadığını söylemesi ve 25 tl ye iç lastik kakalamaya çalışması.Kent meydanı tarafından girdiğinizde 200-300 metre ileride sağda kalan küçük dükkan.Komik adamlar :)

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Seni kandırmışlar bu sana büyük.(Kadro 58 cm,iç bacak boyu 88 boy 185),

Türkiye en iyi bisiklet ümit,

Bisiklete plaka taktım radardan geçtim 120 yazdı...(Bunu bisikletçiden duymadım ama yinede yazayım dedim)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Bazen karşılaştığım bisikletçiler benim anlamayacağımı düşünerek çok terimsel konuşurlar artık ego tatmini midir bilmem onlar öyle saçmalamaya başlayınca ben daha çok saçmalarım terimsel konuşarak böylece hem dışarıdan bakan hiç bir şey anlamaz hemde benim konuştuğum insan benim söylediğim parçaları tanımaz :D Tabii ayaklığı olan 600 tl lik yol bisikletlerini profesyonel yarış bisikleti sanan arkadaşlara da denk gelmedim değil :D

• Beğen
Tepkiler: Furkan Y. ve Darke

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.150
Yol bisikleti kullanırken hızlı gıdıyormu bu ve kac yapıyor fixie kullanırken bunun frenı nerde ve kontramıbu soruları benı benden alıyor

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
Yeni bir yol bisikleti alacağım zaman dükkan dükkan geziyordum.Kırşehirin en işlek bisikletcisine sordum adam bana sen yol bisikleti süremezsin sana büyük gelir dedi sana gel sedona 701veriyim bu daha iyi dedi.Birdaha o dükkandan alisveris yapmadım. Bisikleti aldıktan sonra dükkanının önünden geçtim adam ağzı açık baka kaldı :)Ve bu bisikletçi de kırşehirimizin en büyük bisikletçisi :mad:

• Beğen
Tepkiler: ilknac