Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletçiler ve Sinüzüt

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hasan Kuru tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Sinüzit Ne Demektir?
    Alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri (paranazal sinüsler) adı verilir. Bu boşlukların ve iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir.

Çok kullanıldığı için sinüslerin isimlerinin de bilinmesinde yarar vardır.

Maksiller sinüsler (üst çenede burnun her iki tarafında)
    Frontal sinüs (alında kaşların üstü)
    Etmoidal sinüs (burun kökü arka üst kısmında)
    Sfenoid sinüs (kafatası tabanında)

Belirtileri:Burun tıkanıklığı ve baş ağrılarıyla başlar.

Bisikletçiler Ve Sinüzüt:
    Tabii herzaman başımızda kask oluyor ve ister istemez başımız bi nebzede olsun terliyor.Bir mola yerine geldik ve kaskımızı çıkardık.Baktık rüzgar esmeye başlıyor.Ohh diyoruz demi işte bu hastalık böyle başlıyor.Başımızı rüzgardan ve küçük esintilerden korursak bu problem ortadan kalkar.

Nasıl Korunuruz:
    Saçımıza bandana türü bir şey bağlayıp başımızı bu tür şeylerden koruyabiliriz.

Tedavi Yöntemleri:
    Bir KBB uzmanına gittiğiniz taktirde size antibiyotik ve burun spreyi verecektir.

Benim tavsiyem ilk önce bir hekime görünmek ve söylediği ilaçları kullanmakla beraber bir aktara gidip (eczanelerdede bulunur) Biberiye Yağı isteyiniz.Bu yağı sinüslerin üstüne ve ağrılı bölgelerinize sürdüğünüz taktirde ne baş ağrısı ne de burun tıkanıklığı kalır.Rahatlarsınız.Ben şahsen kullandım ve şimdi de rahatım.

Ve bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim.

HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM .DEDİĞİM GİBİ İLK ÖNCE HEKİM TEDAVİSİ;)

2. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Aranızda hiç sinüzüt olan yok mu ?

gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
  3. kedito

kedito Aktif Üye

Seviye:
    bende sinüzit başlangıcı var.. bahsedildiği gibi çok fazla bi ağrım yok fakat önlemini aldığım için yok.. başımı rüzgardan ve soğuktan korumasam çok hızlı olarak ilerleyebilir... kendimi korumak için yaptığım bir iki korunma yöntemi şöyle ... saçlarıma jöle sürmüyorum, genellikle gece banyo yapmayı tercih ediyorum ve banyo yaptıktan sonra dışarı çıkmamaya çalışıyorum, gündüz banyo yaptıysam da saçlarımı iyice kurutuyorum.. burnum aktığı zaman kesinlikle burnumun tıkanmaması için temizlemeye ve sümkürmeye gayret ediyorum.. kendim farkettim ki burun tıkandığı zaman sinüsler daha çabuk doluyor ve onları boşaltmak da dolduğu zaman oldukça zor oluyor..

arkadaşlar kendinizi iyi kollayın, hasan kardeşimin de dediği gibi kaskınızın altına bir bandana takabilirsiniz.. ve rüzgarda, soğukta kollayın başınızı..

sağlıklı pedallar

4. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:

Aynen dediklerini yapıyourm özellikle banyo yapma konusunda :in:

gürsel pancaroğlu ve çirkin bunu beğendi.
  5. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
  6. Ercüment Özyurt

Ercüment Özyurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de var... Özellikle geçenlerde tatilde havuz başında ıslak ıslak rüzgarı yiyince çıldırtacak gibi ağrıdı bir hafta. Sonra tatil dönüşü katıldığım ilk bisiklet turunda da ne işin var senin turda dedirtti. öyle bir ağrısı var ki sanki sadece sinüsler değil tüm kafa iltihaplanmış gibi oluyor. Aman kendinizi iyi kollayın arkadaşlar :)

7. vipsezgin

vipsezgin Üye

Seviye:
    tesekkurler paylasım ıcın abı

Hasan Kuru bunu beğendi.
  8. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Evet o konuyu görmüştüm ama daha bi açıklamalı yapmak istedim.Anlayışınız için teşekkürler.:)

çirkin bunu beğendi.
  9. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    emeginize sağlık =D

Hasan Kuru bunu beğendi.
  10. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bendede sinüzit var ve bisiklet yüzünden oluştu:D. En kesin çözüm sinüsleri boşaltmak. Bunun çok sağlıksız ve tehlikeli yöntemlerde var. Fakat en temiz ve güzeli denizde burundan biraz su yutmak :D. İsteyerek olmadı fakat bu yaz denizde burnumdan içeri su kaçtı. Bir anda başım döndü ve burnumdan çok afedersiniz sümüksü bişey resmen boşaldı. Hemen apar topar denizden çıktım. Hastaneye gidecektim. Hala burnumdan yavaş yavaş akıyordu. Annem bunun sinüslerdeki iltihap olduğunu söyledi. Yarım saat kadar canım çıktı ama ertesi sabah uyandığımda sanki kafam hafiflemiş gibiydi:D. Sinüsleri temizlemek için birçok yöntem var ama midenize ve ciğerlerinize güveniyosanız çok az miktarda tuzlu su işe yarayabilir. Ama en iyisi hekim kontrolünde ve danışarak yapmak. Benimki kazayla oldu :D. Ama inanın neredeyse iki aydır baş ağrısına dair bişey çekmedim. Dikkatli olmak lazım.

Cycleone, Hasan Kuru ve çirkin bunu beğendi.
  11. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun. önemli olan şifa bulmuş olmanız.

Hasan Kuru bunu beğendi.
  12. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar 2 sene önce konyada havuzdan çıktıktan sonra maruz kaldığım soğuk rüzgar sayesinde tanıştım sinüzitle. o kadar kötü oldum ki kafamı kaldıramıyodum ağrıdan kafamı parçalamak geldi içimden 3. gün memleketim antalyaya gittim ve denize girip (şubat ayı :) ) takla atmak suretiyle sinüslere deniz suyunu boca ettim sinüslerim biraz temizlendi ve iltihap aktı ertesi gün ağrıdan eser kalmadı. daha sonra 4 -5 ay sonra yazın farkettim ki sinüslerim de tıkanıklık oluşmuş bunu çözmek içinse aşamalı olarak daldım yani dalıyorum sinüsler zorlanıp ağrımaya başlayınca çıkıyorum 4 gün sonra ole bi akıntı olduki sapsarı şurup gibi iltihap aktı bayağı sonra bir daha sinüslerimde sorun olmadı ama her 2-3 ayda bir sinüslerime deniz suyu kaçırıp temizliyorum. Bu sorunu çeken arkadaşların bahsettiğim yöntemleri denemelerini tavsiye ederim sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Cycleone, çirkin, swunk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    vallaha nazar değdi :D:D başım çatlıyo :D:D

Hasan Kuru bunu beğendi.
  14. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Birde bu yöntemi deneyin hiç zorlanmadan sinüslerinizdeki iltihabın boşaldığını göreceksiniz.

15. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende bisiklet yüzünden sinüzit oldu daha önce hiç yoktu. bu yüzden kışın sürmüyorum. bi kere bile sürsem başağrısı başlıyo

Hasan Kuru bunu beğendi.
  16. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Bende kronik sinüzit var. Yani başımı aşağıya eydiğimde bile bir süre sonra ağrı başlıyor soğuk yememe gerek yok. Açıkcası bununla yaşamayı öğrendim :) Bazen çok şiddetli ağrılar oluyor özellikle kışın ilk ayı, ağrıyı hemen geçirmenin tek çözümü sıcak suya kafamı sokmak. Allah dan sağlık okuyorumda biraz bilinçliyim. Bi doktorum var ilerlerse bu kış müdahale edilecek artık yapacak birşey yok.

17. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Nasıl bir müdahele acaba? Cerrahi bi yöntemmi ilaç tedavisimi?

18. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    İlaç tedavisi her kış uygulanıyor zaten. Cerrahi yöntemden bahşetmiştim. Ama nedense pek sıcak bakmıyorum. Sinüsleri açmak için bazı yöntemler var (soğan kokusunu şiddetli şekilde burundan içeri çekmek gibi) ama bunlarda pek güvenilir değil. Bu kışa göre belirlenicek herşey belkide bu yaz biraz iyileşme göstermiştir..

19. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    geçmiş olsun semih deniz suyunu denemeni tavsiye ederim hiç bir yan etkisi yok ve senin söylediğin gibi kafamı eğdiğimde anlımdaki şiddetli ağrı bendede oluyordu şu an hiç bi şeyim yok istanbuldasın belki senin sinüslerinin durumu benimkilerden farklıdır ama denersen bi şey kaybetmezsin denize git burnuna su kaçır senin için pek de zor olmaz sanırım istanbuldasın nede olsa

Semih Karadağ bunu beğendi.
  20. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Kolayı varken zora kaçmak :rolleyes: