Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletci Hastalıkları Olarak Tanımlanabilecek Rahatsızlıklar...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merak ettiğim bir konu bu, pek çok spor dalı veya meslek grubuna özgü rahatsızlıklar tanımlanabiliyor. Örneğin boyun fıtığı bankacıların sık başına gelen bir olay, rahatsızlık denebilirse sürekli oturmaktan oluşan basen büyümesi de öyle :), Lumbago, siyatik öğretmenlerde sık görülebiliyor. Basketbolcularda ilerleyen yaşlarda dizlerde görülebilen hasar ve jumper Knee gibi.
    Acaba yaptığımız sporla beraber gelişen, onu tanımlayan rahatsızlıklar nelerdir (Literatüre geçmiş ya da sizlerin, sebebinin bisiklet olabileceğini düşündüğünüz rahatsızlıklar). Alınabilecek önlemlerle beraber burada paylaşalım bildiklerimizi.

2. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    bence olabilecekler; zorlarsan diz problemleri, düşersen muhtemelen köprücük kemiği v.s kırıkları..

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  3. illgnsyyz

illgnsyyz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Önlemlerini bilemiycem ama dizle ilgili rahatsızlıklar, sele baskısına bağlı genital bölge rahatsızlıkları basur vb, yüksek efor sarfedilen tüm sporlarda olabilecek; kas ve bağ dokuya bağlı rahatsızlıklar olabilir. Bu aralar ben de diz ağrılarından şikayetçiyim; gece şort ile kullanıyorum soğuktan oluyor sanırım.

4. Furkan.Pekiyi

Furkan.Pekiyi Aktif Üye

Seviye:
    Yanlış sele, gidon ayarı ile kullanımdan oluşabilecek bel problemlerini eklemek gerekir.

5. Yiğit Dikici

Yiğit Dikici Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Karpal tünel sendromu. El bileğine binen yük sonucu sinir sıkışması.

6. Mustafa İlişe

Mustafa İlişe Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    sürekli bisiklete aksesuar alma hastalığı :D

7. Ugur MUTLU

Ugur MUTLU Üye

Seviye:
    Varikosel :)

8. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Karbon yol bisikleti almak için can atmak sendromu en tehlikeli gruba dahil rahatsızlıklardandır.

Yusuf Z. Şipal ve Ramazan Gürel bunu beğendi.
  9. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    5 yıl dört ay boyunca ne gibi rahatsızlıklar oldu ona bi mercek atayım ..
    sadece en büyük hatayı basamaklardan inerek yaptım tabi dikkatsiz davrandım ,arap sabunu ile yıkanmış idi ve spd ayakkabının çelik kilidi kaydırdı bisiklet sağ omzumda idi ve onu koruyum derken sağ köprücüğü feda ettim geçen sene 26 haziranda oldu bu olay....
    şimdi sağ köprücükten herhangi bi sorunum yok ama 1 yıl boyunca kemik suyu içtim dahada içiyorum ..sele ayarım doğru idi dizim kırık olmadı uzun turlarda ,,,diz problemi yaşadımmı ? düşünüyorumda ,hayır ,,bel ağrıları hayır bilek ağrıları hayır ....,,,
    beslenmeden kaynaklanan yalnış bir metod beni uzun sürede vururmu ? her ihtimale karşı şekere karşı kontrolü elde tutmaya karar verdim birde işlenmiş gıdalara dikkat durumu...

mehmet fikret bunu beğendi.
  10. İsmailÇağrı

İsmailÇağrı Aktif Üye

Seviye:
    Diş çürüklerini eklemek de kaçınılmaz olacak. Neden mi? Bisikletçiler rampalarla ya da sprintlerde o kadar çok acı ve ağrıyla baş başa kalıyor ki bu da ağrı eşiğinin oldukça yükselmesi demek oluyor. Yani bisikletçinin hiç de kolay canı yanmıyor. Bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilmem ama çürüyen dişlerin sancıları hissedilmiyor çünkü ağrı eşiğinin altında kalıyor. Sonra da o dişler kaybediliyor. Tabi ki sürüşlerde ne yenildiğinin bu işte mutlak payı var.

11. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletin basur sorununa yol açtığı doğru mudur? Bazı rahatsızlıklar tolere edilebilir ama bu bence çok önemli ve bisikletten soğutabilir.
    Bir de testis kanserine kapılma ihtimali bisikletçilerde daha mı fazladır. Risk grubunda mıyız acaba?

12. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    basur olayı için sürekli uzun süreli oturmamak gerektiğini biliyorum....
    bisiklette oturularak kullanıldığından sanırım mantıklı ...
    :)

13. illgnsyyz

illgnsyyz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yani şöyle; bisiklet kullanıyorum o zaman kesin bende görülür diye bişey değil bu. Rahatsızlıklar bir çok etkene bağlıdır. sert yüzeyde uzun süre makat üstünde oturmanın tetikleyici etkisi olduğu bilinen birşey. Fakat bunu yaptım bende olur demek yanlış. Basura yatkınlığınız varsa bisiklet tetikleyici bir etken olacaktır. Şahsi fikrim hobi, ulaşım kullanıcısı için yüksek oranda bisikletten bağımsız, yani hastalığınız varsa bisiklet kullanmasanız da hastalık olacaktı. Asıl risk bu işi profesyönel yapıp hergün saatlerini sele üstünde geçirenlerdedir diye düşünüyorum. Aramızda tıp doktoru mutlaka vardır, bizleri bildiği kadar aydınlatırsa uygun olur fikrimce.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  14. caverman

caverman Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    BASUR: İki ayaklı canlılarda görülen problemdir. İnsan maymun . ayakta kalmak ve oturmalar tabiiki basur için hazırlayıcı nedenlerdendir. Bisikletde daha cok yatay pozisyon alındığı için bence Basura neden olma ihtimali azdır.
    Yinede basuru olan birinin tedavi olana kadar bisiklet kullanmaması daha iyi olur..
    Ama daha iyi bilgi için Bir GEnel Cerrah Arkadaslara sormak daha iyi olur
    Acil UZmanı

15. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kıl dönmesini de unutmamak gerekir at binenlerde sürekli oturanlarda(sekreterlik bankacılık ve pc başında yapılan işler..vb) ve bisiklet kullanan kişilerde sıkça görülen bir olay.

16. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Alışkanlığımdan dolayı yarım saat 1 saat hiç kalkmadan kullanıyorum bisikleti acaba ne kadar zararlı veya neleri yapmamız lazım takipteyim.

17. iogee

iogee Bi Garip Yolcu !!!

Adı:
    Onur GEBEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hocam ara ara ayakta sürüşe devam etmenizi ve mola sırasında ayaklarınız açık halde sağa ve sola doğru esneme hareketi yapmanız yararlı olacaktır devamlı koşu ya da bisiklet ile aynı yönde yapılan ayak hareketleri bacaklarınızın açılma sorununu ortaya çıkaracaktır bu konuda daha bilgili arkadaşlar vardır mutlaka onların önerilerini de alalım :)

18. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Doğru söylüyorsunuz hocam tur pek olmuyor tek çıkıyorum veya mahalledeki çocuklarla dolaşıyorum anca alışkalık yapmışım kırk yılda bir ayağa kalkarım bisiklette bazen rahatlamak için kalkıp oturuyorum ama pedal basarken kalkmıyorum pek yavaş yavaş alışmak lazım biraz mola biraz ayakta devam edicem artık :) Evet yürümek zor gelmeye başladı bacaklar pedal çevirmeye alışınca fena oldu bi düzene sokmak lazım bilgili arkadaşların yardımıyla :)

19. sedat saraç

sedat saraç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bisikletin koltuguna jel dolgulu kılıf aldım.6-7 aydır kullanıyorum.eskiye nazaran daha konforlu bir sürüş sağlıyor.tabi daha yumusak bir oturus.tavsiye ederim

20. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Basurun en 1. sebebi, doku zayifligidir ve bunun sebebi de genellikle jenetiktir. Diger sebepleri ; fazla kilo, uzun süre oturma, hareket eksikligi, cok az miktarda su icilmesi, yanlis beslenme( cok sekerli ve yagli yemek, özellikle hayvani yaglar) , cok gaz yapan posasi az besinler yemek( sogan, lahana...). Bunun disinda sürekli kabizlik sayilabilir.
    Bunlarin sonucu, son barsagin sonunda biriken kan keselerine basur(hemoroid) denir. Doku zayifligi dolayisiyla barsak cikisini daha da daraltirlar ve yanmaya, kasinmaya neden olurlar. Üzerine fazla basinc uygulaninca patlayabilirler ve büyük abdestin kanlanmasina sebeb olur.
    Bisikletcilikle alakali olarak diger bazi arkadaslarin yazdiklari, bu aciklamaya göre mantikli görünse de; bisiklet sporunu dogru yapmak, basura karsi en iyi carelerden birisidir.
    Bisiklet antrenmani, hem bu bölgedeki kaslarin gelismesine, kuvvetlenmesine, dolayisiyla dokunun saglamlasmasina, hem de kandolasimini düzelmesine yardimci olacaktir. Diger yandan hem daha farkli bir beslenme tarzina yönelmeye, yagli sekerli besinlerin azaltilmasina, kilo verilmesine yardimci olacaktir.
    Kisaca, hem yanlis beslenip arada sirada bisiklete binen kilolu insanlarda basura yol acacagi gibi, düzenli ve bilincli antrenman yapanlarda tamamen kaybolacaktir.
    Basur konusunda bu kadar.
    Bisiklet ile ilgili diger rahatsizliklara gelince; bisiklet ile insanin üc temas noktasindan biris olan kaba etlerde görülen diger bir rahatsizlik, yanlis sele kullanmaktan olan, uyusma, yanma ve benzeri rahatsizliklardi. Bu konuda pek cok topikte yeteri kadar yazdim, yeterince tartisildi. Artik biraz zahmet edip arayacaksiniz. Googleda " sele site: bisikletforum.com" yazarak hepsini kolayca bulabilirsiniz.
    Ikinci temas noktasi, noktalari, eller ve gidon!
    Burada en sik görülen bileklerde ve ellerde uyusma, el, kol, omuz agrilaridir. Care olarak, binen yükü azaltmak, gidon sargilarini, elcikleri, eldivenleri iyi secmek, oturma poisyonunu sik sik degistirmek, antrenman ve binis öncesi ve sonrasi, yeteri kadar esneme hareketi yapmak.... Bu sonuncusu, bütün vücut icin gecerlidir.
    Bisikletle 3. temas noktasi, noktalari, ayaklar ve pedallardir. Bisikletin hareketi icin gereken enerjinin gecis noktasi oldugu icin, en cok sorun burada yasanir. Bütün oturma pozisyonu, pedallar referans noktasi alinarak ayarlanir. Selenin yüksekligi, ileri veya geriligi, buradan yola cikarak gidon uzakligi ve yüksekligi!
    En sik görülen rahatsizliklar diz bölgesinde ve cok cesitlidir. Yanlis sele ve kal ayarlari, fazla kilo ve yanlis kullanma sonucu dizlerde agrilar, asinmalar, ezilmeler.. olusur.
    Bunun disinda ayak uyusmasi, asil tandonunda cekmeler, tabanda, baldirlarda... kramplar.... vs.
    Bunlarin disinda aliskanlik eksigi(antrenmansizlik, hamlik) dolayisiyla olusan sirt, bel, boyun, el, kol,.... agrilari ortaya cikabilir.
    Diger bir bölümde düsmeler sonucu yaralanmalardir ki, el, kol, kaburga, omuz, kafa, diz en cok siyrik, yaralanma, kirilmalara maruz kalip, degisik düzeylerde hayati tehlikeye bile yol acabilir.
    Simdilik bu kadar! :)