Bisikletçi dükkanı açmalı mıyım? (anket de içerir, lütfen)

Yapayım mı, ne dersin?

• Yap

• Yapma

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle satışdan daha çok iyi bir usta olmalısın. Kuzey ege usta diye nam salacaksın. Yani elinden ne uçan ne kaçan kurtulacak. Ben ustalığı olmayan bir satıcıya her zaman yarım insan gözüyle bakmışımdır. Ustalık önemli hemde çok. Her bir şeyin elinden gelmesi gerek. Bisiklet doktoru olmalısın. Bisikleti görür görmez tanıyı koymalısın; bizim insanımız bu tipleri sever hemen kabullenir vede bir süre sonra kendiliğinden bir mit, bir ikon öznesi haline gelirsin: Kuzey ege usta. Tabi el hünerinin çok iyi boyutlarda olması gerek. Tornavida tutuşun bile seni müşteriye ele verir. Senle konuşurken amanda usta çok güzel oluyor eline sağlık diyen adam iç ses olarak la herife bak tornavida tutmasını bile bilmiyo. Nerden geldik lan buraya der. Bu birincisi.
Birinci şıkkı uyguladığında günlüğün hiç olmasa bile net 100 teleye gelir. Ama bu daha çok avama hitap eder. Bak sıkı dur şimdi ikinci şıkkı yazacağım. İkinci şıkda sempati halesi, karizma ve güleryüz önemlidir. Müşteri samimi adamı 1 km öteden tanır. Onun için oyun oynama. Ve bu auraya zarar verme. İmaj herşey susuzluk ise hiçbir şeydir.
Üçüncü şık fark yaratmandır. Bak bu tavsiye variyetli müşteriyi çekmeye yarayacak olandır. Şayet bir değişiklik yaratırsan, mesela tükanını ingiliz viktorya dönemi gibi dekore edersen (madem koko gibi mesela diyorum) entel dantel müşteri sana yönelecektir. Sonra bir patlatırsın pinarello nun hayat hikayesini ve ikide anektod arkadaşlara, seni yarı tanrı yapıp olimpus dağının zirvesine yerleştiriverirler. Bittimi.
Tabikide bitmedi. Her an bisikletçi olarak görünmelisin. Turlar organize etmeli, festivallere katılmalı, sosyal medyada görünmelisin. Tükana araba ile gelen bisikletçi mesela benim tipim değildir.
Diğer ıvır zıvır şeyleri ise sen benden daha iyi bilirsin. İşte satış, matış, biso yanısıra outdoor ekipmanları vesaire. Bu arada bisiklet tükanını benden önce açmana bozulmadım değil.

Scudo

promuro

Üye
Tepki
44
İsim
Murat A.
Bisiklet
Carraro
Dükkanı açın elbette, bizim sizin gibi dükkan sahiplerine ihtiyacımız var.

tabi her şeyi (satış, maliyet, internet sitesi, müşteri ilişkileri) konusunda en ince ayrıntısına kadar düşünün, tasarlayın, daha sonradan bir şey çıkmasın karşınıza. Hakkınızda hayırlısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

cervèlo

Üye
Tepki
75
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Kesinlikle açmalisin Sonuçta sizde bisiklete gönül vermiş birisiniz. Fakat açmadan önce 1 ay kadar bir bisikletcinin yanında takilmanizi tavsiye ederim. Dükkanın yeri çok onemli

• Beğen

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
@Kuzey Ege

Hocam bence ortam çok müsait. Benim yaş grubum yani y kuşağı çok ilgi duyuyor böyle şeylere. Siz düşünün bunu bence.

Hatta web sitesi - e ticaret işeri de benden.

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
Keşke hep sizin gibi bu işi seven, bu işten mutlu olan kişiler açsa bu bisikletçileri...

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kuzey Ege

Eşinin onayı olmadan hiçbir işe girme. Ya onu ikna etmenin yolunu bul, ya da bu işe girme. Onu ikna edebilmek için eğer kendisi de çalışmıyorsa kendisinin de sana yardım edebileceğini anlat. O da dükkanda çalışabilir ve aile bütçesine katkı yapabilir.

Volg

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Hüseyin Eren Kurt
Bisiklet
Diğer
Abi toptancılar yerine Alibaba'ya bak bence. Eğer yabancı dilin de iyiyse toptancının sana 10 dolara getireceği malı 5-6 dolara bulabilirsin.

Enver T.

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Merida
Çocukluğunuz Keşan ya da Meriç'te geçmiş sanırım.Edirneli biri olarak konuya buradan giriş yapayım:)
Bence önemli olan işyerinizi açmayı düşündüğünüz yer bisiklet geçiş noktası mıdır?Örneğin ben Yeşilpınar civarında oturuyorum.Sürekli tamire gittiğim yer Şen Bisiklet aksi durum olmadıkça yol üstündeki tamircilere uğramıyorum,ayak alışkanlığı önemli.Bunun için bilinirlik,güvenilirlik v.b. etkenler mevcut. Bu uzun bir süreç.Hayalinizi gerçekleştirmenizi öneririm ama büyük risk almayın.
Not. Dükkanınızı açarsınız müşterisi olmaktan mutluluk duyarım.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
@Kuzey Ege Hobiden para kazanma konusu biraz zengin işi. Çünkü kendisi her zaman ki gibi dışarıdan talimat verir. Bir zamanlar sevdiğim için ileride meyhane açarım diyordum. Sonra dikkatli bakınca oralarda çalışanların bu işi pek keyifle yapmadığını gördüm. Alkolü fazla kaçıranlar, geç saate kadar çalışmalar, devletin her birimi ile sıkıntı. Sonra vazgeçtim. Bisiklet sürmek benim için keyif olduğundan, işin ticari kısmından bakınca, çok uzun saatler çalışman gerekecek. Belki bisiklete binmeye dahi vakit bulamayacaksın. Senin işçiliğini ya da verdiğin fiyatları da beğenmeyecekler çıkacak.

Ayrıca bu işlerde 10 bin lira gibi rakamlar pek işi çeviremeyebilir. Sadece bakım onarım kitleri bile o maliyetleri bulabilir. Profesyonel hayattan geldiğin için bu tarz şeyleri göz ardı etmeyeceğini düşünüyorum. Sonuçta karar senin.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
Balatta 1 tane bısıkletcı var ama oyle cok aham saham bır yer degıl :D

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Enver T.
Evet cocuklugum mericte gecti, bu arada ben de yesilpinarda oturuyorum. Ve sen bisiklete hic ugramam.
Sitil bisiklet var vialandin alt girisinin hafif ilerisinde, ozkan, cok temiz durust bir insandir. Gidip tanismani tavsiye ederim. Ustalikta ve cesitte bulentten kat kat iyidir.

@Osman Kıtay
Dostum hepsine eyvallah da o nasil bir bakim onarim kitiymis oyle ya, bisikletci dukkani isleten bir arkadasla karakoyde tezgah dahil fiyat cikarttik, 1800 tl. Sagolsun yanimdaki arkadas biraz zorladi, 1600e dip malyette anlastik.
Zaten su da var ev benim tamir icin alet edevat dolu. Bir kac olave ile oto tamirhanesi de acarim:)

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
O fiyata hallediyor saniz ne mutlu diyelim.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
abi işini bilen güler yüzlü insanları öpmeyen bir dükkan açarsanız neden olmasin :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kuzey Ege E hadi şimdiden hayırlısı olsun... :) Valla şöyle söyleyeyim zaman ve ekonomik olarak özgürüm ben bile düşnüyorum acaba diyorum :)

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
1 dakika beklemeniz, düsünmeniz kabahat. Kaybedicek hiçbirşeyiniz yok. Olurda mazallah tutmasa bile bir güzel hatıranız daha olur. Dünyaya bir kere geliyoruz. Nerede nasıl mutlu olurum derseniz direkt yapın.

1 dakika beklemeniz, düsünmeniz kabahat. Kaybedicek hiçbirşeyiniz yok. Olurda mazallah tutmasa bile bir güzel hatıranız daha olur. Dünyaya bir kere geliyoruz. Nerede nasıl mutlu olurum derseniz direkt yapın.

• Beğen

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ATALAY16 opmeyi dusunmuyorum, hakki neyse o. Azi batirir, fazlasi da cikar bir yerden zaten. Durust insan her zaman kazanir.

@BF Okuru elimden gelecek bir destek olursa her zaman yardima hazirim dostum.

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Bence guzel ve ilham verici bir ornek sizin icin: (link)

Riskleri tabi ki olcup bicmeniz lazim ama sonuc olarak insan su fani hayatta sevdigi seyi yapip omrunu tuketmeli.

• Beğen