Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet zinciri

Konu, 'Sedona' kısmında mustafa burak tarafından paylaşıldı.

1. mustafa burak

mustafa burak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, merak ettiğim konu bisiklet zinciri ne zaman değiştirilmeli ? Sedona 701 v model bisikletin yaban marka zinciri var. Bisikletle yaklaşık 1300 km yol yaptım. görünürde zincirde herhangi bir sorun yok. Değiştirmediğim taktirde herhangi bir sıkıntım olur mu olmaz mı bilmek istiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Normal bisiklet zincirinin ömrü 2000km ile 15000km arasındadır. Bu kullanıcıya, kullanılan iklime ve en önemlisi zincir bakımına göre değişir. Zincir halkalarının uzunlugu Ingiliz sistemine göre olup her yarim halka 1/2 inch ve 1 tam halka bastan sona 1 inch’dir(2.54cm). Yeni zincir olculdugunde 12. tam halka resimdeki gibi 12 inch (30.48cm) çizgisine gelir. Normal olarak eğer zincir 1% uzamışsa değişmesi gerekir. Çok eskiyen zincir bu noktadan sonra ruble(kaset) dişlilerini de eskitmeye baslar. Eskimiş zincirin aynakol dişlilerine zararı rubleye kadar olan zarar oranı ile aynı değildir. Normal olarak yol bisikleti aynakol dişlileri(chain rings) 40000km’ye kadar dayanıklıdır. Fakat %1 uzamış zincir rubleyi eskitmeye başlar. Dağ bisikletinde bu rakam kullanılan parkura göre değişir. Mesela taştan, yere düşmüş ağaçlardan zarar görmüş ön dişlilerin ömrü azalmıştır.

devamı http://www.cyclingtr.com/videolar/bisiklet-zinciri-ne-zaman-degistirilir.html

mustafa burak bunu beğendi.
  3. mustafa burak

mustafa burak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yardımın için teşekkür ederim Abdullah Bey. çok yardımcı oldun