Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet yüzünden kilo alamamak

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Gökhan Akkaya tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar çoğu insan kilo vermek için bisiklet sürüyor ve kilo vermek için konu açıyor.
    Ben ise kilo almak amacı ile konu açıyorum.

XTR-XO-X9-SLX seviyesinde KRON XC150 dağ bisikletim var. Tüm ekipmanlarımı 3-4 ay öncesine kadar tamamladım, kask kullanmıyordum eskiden.
    Bisiklet sürmekten inanılmaz zevk alıyorum, kondisyonum da oldukça gelişti bana kalırsa, en azından profesyonel amaçlar gütmeyen biri olarak söyleyebilirim bunu.
    Her akşam 40km yol yapan biriyim, ve benim için standart haline geldi. Gerçekten yormuyor beni, hiçbir sağlık problemim de söz konusu değil, gayet sağlıklıyım.

18 yaşında 180 boy ve 58KG ağırlığım var. 1 haftadır bisiklet sürmüyorum ve evde ağırlık çalışıyorum.
    1 haftada çok net 1KG aldım. Bisiklet sürdüğüm dönemlerde kendimi yormadığım halde, hiçbir şekilde nefes nefese kalmadan 30km sabit gittiğim halde, kilom direkt 56'ya düşüyor. Tabi 30km sabit düz yol için geçerli :)

18 yaşında, 180 boyunda bir gencin 56KG'ye düşmesi gerçekten cılız gözükmesine neden oluyor.
    Evde biraz vücut çalışıp beslenmeme dikkat ettiğimde vücudumdaki değişimi çok kısa sürede gözlemleyebildim.

Bisiklete binsem yine kilo vermekten korkuyorum. Kilo alma isteğim bisikletin önünde bir hedef değil benim için. Şu hayatta tek istediğim şey belki de kilo alarak bisiklet sürmek olabilir.

40KM yol ile küçümsenemeyecek miktarda kalori harcıyorumdur diye düşünüyorum.
    Ne yapmalıyım arkadaşlar? Daha çok ye demeyin çünkü zaten limitlerimdeyim, daha fazla yersem uyurken kusarım :D İştahım falan çok yerinde bu aralar, kilo da almaya başladım, hazır kış gelmişken bisikleti mi bıraksam?

EmirhanShn ve birdost1arkadas bunu beğendi.
  2. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hem kilo almak istiyorsunuz hem bisiklet sürmek istiyorsunuz. Ben nasıl kilo alabileceğinizi çözemedim acaba bir doktor tavsiyesi almayı düşünür müsünüz ?

3. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Alırsınız acele etmeyiniz. 20 yıl önce 18 yaşında 172 cm 56 kg idim. 1 yıl önce. 96 kg idim. Şimdi 82 kgyim. Bisiklete rağmen tahin pekmez yüzünden iki kg aldım. Önemli olan zayıf kalabilmektir. Ben en iyi benim gibiler anlar. Şimdi 56 kg olayım 10 milyar borcum olsun. O kilolar birer ikişer gelir eğer genetik engel ya da hormonal bir rahatsızlık yoksa.

4. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Gökhan Akkaya Protein haplarından deneyin belki olur.Fitness cılar kullanıyorlarya.....:kötü:

I am the Uptown R. bunu beğendi.
  5. Bianchi tdl 1300

Bianchi tdl 1300 Forum Demirbaşı

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    Senin durum ciddi ya bence kisin bisiklete binmeyi azaltabilirsin

6. PeDaLLı-YoRuM

PeDaLLı-YoRuM Forum Demirbaşı

Adı:
    Tugi
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Gökhan Akkaya dostum eğer bekarsan anca evlenince alırsın söyliyim :D

7. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Gökhan Akkaya bende böyle bir durumdayım, bence yapabileceğimiz en doğru şey ; düzgün, doğru ve sağlıklı beslenmek gerisini vücudumuz en uygun kilo boy neyse onu ayarlayacağını düşünüyorum.

8. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    92 kg iken 6 ay önce evim yokuşta olduğundan 2-3 km yokuş çıkmaya başlamıştım. Görünmez bir el. Homeostasis beni 3 ayda 80 kgye indirdi. Biraz yediğime dikkat etmiştim. Sonra bu spor ve yeme tarzı işe bir iki ay idare ettik. Biraz sakınmayınca gene geldi kilolar. Neyse bulk dönemimdeyim diyeyim. :) daha sonra define olurum. Yaza da lean muscle. Sahi siz bisikletçilerin böyle tabirleri var mı?

Osman Tuğrul bunu beğendi.
  9. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kilo almak için günlük harcadığınız kaloriden fazlasını yemeniz lazım, muhtemelen yediğinizi düşünüyorsunuzdur ama biraz hesap kitap yaparsanız eminim çoğu günler ekside olduğunuzu farkedeceksiniz. Eğer harcadığınız kaloriden fazlasını yerseniz vücut iki şekilde kilo alır, yağlanma veya kaslanma. Kaslanmak için kaslarınızı bir direnç karşısında zorlamanız gerekir ki bisiklet sürerken üst vücut neredeyse hiç zorlanmaz. Sürdüğünüz 40km bisiklette bacaklarınızı ne kadar zorladığınıza bağlı olarak bir miktar gelişim olur ama çok birşey beklemeyin. Uzun lafın kısası siz bu kış bir GYM'e gidin, 40km ~ bisiklet sürmenizi bırakmanıza gerek yok :)

ozansefer, Ali Demir ve Gökhan Akkaya bunu beğendi.
  10. A.Samed.Y

A.Samed.Y Aktif Üye

Adı:
    Abdussamed
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zayıf olmak kemiklerin sağlığı açısından çok çok önemli hiç şişmanlamamalısın.. sağlıktan kıymetli servet olmaz

emrah9700 bunu beğendi.
  11. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    @hogutmen arkeolog adayıyım define olursanız el atarım ;) :p şaka bir yana şahsen benim pek tabirim yok bazen dağa tırmanırken dik yokuşlarda bacaklara ve piskilete haydi koçum haydi (you are the best) moduna geçiyorum :)

hogutmen bunu beğendi.
  12. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kardeş bende senin yaşlarındayken kesinlikle 60 kilodan yukarı bir türlü çıkamazdım. Bu bence daha çok yapı meselesi.

Diğer konu her gün 40 km boyunca harcadığın enerjiyi her akşam ve günlerde yediğin yemeklerle karşılaman gerekiyor. Aldığın miktar kaybettiğin miktarı anca karşılıyor. Ve bu da karşılık olarak ne kilo alıyorsun ne de veriyorsun
    Bence bisiklete bin ama mesafeyi yarı yarıya kısalt derim. Ya da bir zamanlar omega 3 balık yağı vitamin kullanırdım. Öneririm ama ne yalan söylim ben hiçbir faydasını görmedim. Güzel beslen ve olabildiğince doğal ve bol proteinli beslen. Umarım faydası olur.

13. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bugün havanın güzel olmasını fırsat bilip yine 40km'lik standart turuma çıktım :) Aldığım hazzı anlatamam sizlere, zaten 1 haftadır özlemini çekiyordum :)
    Eve gelirken 2 tane tombik döner alıp öyle geldim, herhalde anca yerine koyarım kaybettiğim kaloriyi :)

Bu arada söylediklerinize kesinlikle katılıyorum ki bunu da 1 haftalık vücut çalışma deneyimimden gözlemledim. Kendime 20KG'lik ayarlanabilir dumbell seti sipariş etmiştim. Yüksek direnç ile çalışınca gerçekten kaslarda bir belirginleşme, hacimleşme oluyor. Bundan önce sürekli barfiks çalışıyordum, 4KG dumbel setim vardı. Artık vücut zaten alışmıştı, daha fazla hacim kazandırmıyordu, sadece kuvvet kazandırıyordu.
    Dumbel setimi küçük ağırlıklarla çalışıyorum, gittikçe artıracağım ağırlığı. Tek kola 20KG ağırlığı verebilecek güçte değilim şuan. 58KG zavallının tekiyim zaten :)

İnanır mısın insanın kendine olan güvenini bile düşünüyor ya bu kilo meselesi. Kızlar yapılı erkekler varken benim gibilere pek bakmaz.
    Yapısız da değilim, yağ oranım zaten düşük, omuz - kol - sırt kısımlarında az çok belirgin kaslarım var.

Ancak kışın tam kol elbiseyi giyince sıska herifin tekine dönüyor insan :)

14. PeDaLLı-YoRuM

PeDaLLı-YoRuM Forum Demirbaşı

Adı:
    Tugi
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Gökhan Akkaya valla kardeşim bende hafif göbekli biriyim banada bakan yok ikimizin arası sanırım biskolata erkekleri oluyo :D :D kilolu olmaktansa zayıf olmak daha iyi biraz fitness çalışmasıyla toparlarsın ;)

15. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bana bakan var ama yapılı olsam belki biraz daha uzun soluklu olur ilişkiler :) Benden vazgeçse de kaslardan falan vazgeçemez belki :)
    Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar, abilerim. Şimdilik haftada bir hava iyi olursa 30km çıkmayı düşünüyorum. Evde bulduğum her şeyi zaten yemekteyim, kilo alırım böyle böyle herhalde.

16. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Hergun kalori hesabı yapip yemek ye , 1000 kalori 160 gram yapiyodu sanirim . hergun 500 kalori fazladan alsan haftada 400 gram alirsin buda abartili olmayan bir deger . kilo alamayanlari hic anlayamiyorum. Kilo almayacak olsam her aksam baklavalar , eklerler gotururum valla

A.samed.y kilo almak osteoporozu onler yani kemiklere iyi gelir , kilo eklemlere iyi gelmez , bu ikisini karistiriyorsunuz sanirim .

17. 7haiku

7haiku Kıdemli Üye

Adı:
    Ömür
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    :) Yapılan araştırmaya göre kadınlar kaslı erkeklerden düşündüğümüz kadar da hoşlanmıyorlar. Çoğunlukla, bir kadın bir erkekle tanıştığında öncelikle dikkat ettiği şey gözler, dişler, eller imiş. Sonrasında dinç görünmek önemli.
    Yaşınız daha 18. Kiloyu dert etmeyin bence. Kilo almak için de "çok yemek" için çabalamayın, abur-cubura dalmayın. Söylediğinize göre sağlıklısınız, maşallah, daha ne olsun! Zamanla kemikler gelişimini tamamlar, vücut toparlar. Çok kafaya takıyorsanız da kendi kendinize çözüm üretmek yerine uzman desteği alın. Bisikleti bırakmanıza da gerek yok; yukarıda tavsiye edildiği üzere kaybettiğiniz kaloriyi dengeli şekilde geri alabilirsiniz. Bu arada 40 kilometre sonunda doya doya su içmek yerine (bilmiyorum böyle mi yapıyorsunuz), kısa aralar vererek su için, vücudunuz su kaybetmesin.
    Ayrıca kaskı epeyce geç almışsınız, yine de almış olmanız sevindirici. :)

furkan.zaman bunu beğendi.
  18. BarisBJK

BarisBJK Kıdemli Üye

Seviye:
    Kilo alacam diye sağlıksız beslenme.

Canan Karatay kitaplarından yararlanabilirsin.

Uzman tavsiyesi al.

Evde ağırlıkla kendi başına çalışma.

Kendi ağırlığınla evde bir takım hareketler yapabilirsin. Mesela karın kaslarını çalıştırabilirsin, fazla kilon olmadığından güzel gözükecektir.

Eğer ağırlık kullanmak istersen, evde kendi başına hareket yapmakla uğraşma, Bir spor salonuna yazıl, mümkünse antrenörle hareketleri uygula, hatalı hareket yapıp omurgana zarar verme.

Önemli olan kilo almak değil sağlıklı olmak, bunu unutma.

Bisiklete de özellikle kışın spor salonunda program dahilinde 10dk binsen yeterli olacaktır.

Sağlıktan taviz verme.

Daha yaşın 18, kendine dikkat et.

19. eren konu

eren konu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Gökhan Akkaya
    Merhaba Gökhan ben seni anlayabiliyorum benzer bir olayı ben de yaşadım.
    Bisiklete başladığın 2-3 ay içerisinde kilo veriyorsun.
    Bu seni korkutmasın benim de kilolu olmamama rağmen 10-11 kilo gibi, kilom da azalma oldu ilk 2-3 ayda ve insanlar geçmiş olsun diyorlardı başta.
    sonra çok sağlıklı bir şekilde verdiğim 11 kilonun 5'ini 6'sını geri aldım. + Kondisyon ve hedeflerde eminim hepsini kas olarak bir süre sonra alırım.
    Tabi bu sadece kilo durumu.
    Önce 10 saat uyuyarak, yorgunluk hissetmeme rağmen; şuan 6 saat uykuyla çok dinamik ve sportifim.
    Yani böyle bir korkuyla bisikleti sakın bırakma.
    Protein hapı falan almanı önermem kas-kilo için olabildiğine doğal yöntemleri seç.(örneğin ben köy yumurtası satanları buluyorum onlardan köy yumurtası yoğurtu alıyorum, köy tavuğuna ulaşmaya çalışıyorum.Piliçten çok farklı)
    Kondisyonunla yorulmadan yaptığın 40km mesafeyi, yorulmadan 140km yapacak hale geldiğinde kilon 58'den 68'e gelmiş olacak ve 70-80 kilo pek çok kişiden daha iyi bir görünümün olacak.

20. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Gainer ürünleri kullandım zamanında, ağırlık çalışmadığım halde 62KG olmuştum o zamanlar, elim yüzüm biraz daha etlenmişti sanki :) Gainer bırakılıp ramazan ayında oruç tutunca çok ciddi düşüş yaşadım, 1 ayda 56KG'ya düştüm resmen.
    Birde dediğiniz gibi kilom az olduğu için kas hatları net belli oluyor, böyle de bir avantajım var. Yağ oranım düşük olduğu için herhalde. Salıktan taviz vermiyorum aslında, sadece daha iyi besleniyorum eskisine nazaran.
    Sağlık sorunum olmadığı için şükrediyorum, geçen yaz bir yere tırmanırken göğüs tarafındaki bir kası fazla zorlamıştım. Kalbimin atış seslerini falan duyuyordum, herhalde ölüyorum sanmıştım o an :) En ufak sağlık problemine bile gelemiyorum.