Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet yüzünden hasta oluyorum

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında abdurrahman keleş tarafından paylaşıldı.

1. abdurrahman keleş

abdurrahman keleş Aktif Üye

Seviye:
    bulunduğum yer bir yokuş bir iniş tabi yokuşlarda inişlerde 2-3 km uzunluğunda(eğimli yol demek daha doğru olacaktır)bu yaz gününde bile hasta oldum sebebi yokuşları çıkarken terliyorum inişe geçince rüzgarı yiyip şifayı kapıyorum.anlamadımki sadece benimmi bünye zayıp yoksa sizlerdede oluyormu

2. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi herhalde senin bünye zayıf.Ben 5 km tırmanıp 5-6 km iniyorum.Ama harbici yokuş.Eğimde değil.Ve inerkende 70 hatta 80e kadar çıktığım oluyor.Rüzgarlık alırsan kendine bir tane en azından yokuş inişlerinde giyer telafi edersin o sıkıntıyı.

gok bunu beğendi.
  3. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    herkesin bünyesi farklı olur tabiki ama cerayan olayı-rüzgar-güneş geçmesi kimse benim bünyem saglam diyemez.herkeste mutlaka etkisi oluyor.bazısında hafif(gerekli önlemleri aldigindan dolayı) bazısında cok oluyor.icte atlet ve extra atlet bulundurmak gerekiyor.naylon atlet ve tisört çok zararlı.onun yerine üzerin cıplak olsun daha iyi:D.emici olan icinde hic naylon karisimi olmayan atlet ve tisort giymek lazim.Burak ın dedigi gibi rüzgarlikta cok lazim giysi.soguk su icmek zaten harareti almiyor cok aksine vucudu berbat ediyor.sıcak ılık olsun ondan daha iyi.yokusta cok terden tuz+şeker+mineral kaybı cok oluyor bu da hasta ediyor.aklima gelen soda-fazla yer kaplamadigi ve cabuk bozulmayan zeytin+muz+peynirde kalsiyum icin ama eritilmis peynir degil.+bayram şekeri:D.Takinti yapacak bir sey yok herkeste oluyor.bana bu yaz 2 kez güneş carptı:D.1 hafta etkisi sürdü.şile bezi gömleklerde bayağ iyi oluyor.enseye güneş gelmesi tehlikeli oluyor.enseyi korumak lazim.şapka+gözlük te olmazsa olmazlardan.bulundugum yerde cok yokus var.her yer tepelik asfalt.dağ sporumu yapiyorum bisikletemi biniyorum anlamis degilim:D.

4. abdurrahman keleş

abdurrahman keleş Aktif Üye

Seviye:
    %100 pamuk bazen %98 pamuk %2 likralı atlet kullanıyorum ama ben bu soğuk su işine dikkat etmemiştim şimdi işin suyu çıktı

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sanırım bir karışıklık olmuş..
    Hasta olmak istemiyorsanız pamuklu kıyafetlerden uzak durun..

Pamuklu giyecekler vücuttan atılan suyu emip, buharlaşmasını engelleyecektir.
    En ufak rüzgarda hasta olmanıza neden olurlar.
    Bunun yerinde bisiklet forması tarzı özel kumaş kıyafetler giyin..
    Bu kumaşlar terin vücut ile temasını hızlı bir şekilde kesecektir.

Düzeltme: http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=43453
    Burada sizinle benzer bir sorun yaşamış arkadaş var..

6. turgaygungor

turgaygungor Yeni Üye

Seviye:
    kesinlikle termal öneririm arkadşlar erima termal giyiyorum üstüme çok kaliteli ve çok iii görev yapıyor

7. oğuz d.

oğuz d. Yeni Üye

Seviye:
    Ben de nezleyim şuan. Sanırım pamuklu tişörtten...
    İyisi mi sarı renk bi' forma alalım hepimiz. Hani tabiri caizse cartttt bi' sarı renk olsun ki fark edilelim değil mi? :)

8. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende de sırtıma çanta takıp sürerken bir 5-6 km gittikten sonra midem bulanıyor.acaba onun nedeni nedir ki formayla sürüyorum.Çanta varken biri benim boynumu kırmak istiyormuş gibi boynum ağrıyor.

9. Emir-

Emir- Üye

Seviye:
    O kıyafetlerde cildi hassas olanlara alerji yapabiliyor. Ciltte kızarıklık yapabiliyor.

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O zaman pamuklu yerine yünlü kıyafetler tercih edilebilir.
    Pamuklu giyeceklere göre daha az su tutar yünlü kıyafetler.

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  11. Emir-

Emir- Üye

Seviye:
    Bu sıcakta yünlü kıyafet :S

12. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    =)) Yün dediysem, yün kazak gibi şeyler aklınıza gelmesin. Kurdeşen dökersiniz valla. =)
    İnce yünden yapılan kumaşlar var. Örnek 1. Örnek 2.
    Sentetik kumaşlara göre daha sıcak tutacakları kesin tabi ama sentetik kumaş alerji yapıyorsa bu tip ince yünlü formalar tercih edilebilir.

13. Emir-

Emir- Üye

Seviye:
    Fiyatı biraz tuzluymuş :)

Edip Dinçer bunu beğendi.
  14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben koşu için üretilen ürünleri tercih ediyorum (dönüp dolaşıp nike'da kalıyorum... ne üst giysilerinde ne ayakkabılrında, beni yarı yolda bırakan bi ürünü olmadı)
    tamamen terin dışarı atılması ve giysinin çabuk kuruması mantığına odaklanılmış, benimki kadar alerjik bi bünyede bile sorun yaratmayan kaliteli ürünler..
    ayrıca, koşmak daha yaygın bi spor olduğundan mıdır nedir, yurtdışı sitelerde çok güzel indirimler yakalanabiliyo...

formamın arkasında cep olmamasının dezavantajını henüz yaşamadım (acemi olduğumdan olabilir :) )

Derya Keçeci bunu beğendi.
  15. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    CandanC' ın söylediği gibi. Giyim konusu'nda bütçeniz elveriyorsa Nike yada Adidas 'ın Spor ürünleri oldukça kalitelidir. ( Tercihen Adidas hiçpişman etmedi. )

16. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisiklet kıyafetleri hemen hemen aynı sentetik kumaştan yapılır.% 80-90 Polyester,% 5-10 lykra.Bunlar da kışlık (Termal) yazlık (Regular) olarak üretilir.Yok yünlü,yok pamuklu;efendim keten,orlon,işkembe-i kübradan sallamayalım.Kendimiz çok istiyorsak % 100 yünlü ya da pamuklu giyelim,zatüree olunca kimseye kızmayalım ancak başkalarını buraya sürüklemeyelim.Değil mi:)

Candan,Ankaraya dönünce sana bir bisiklet forması benden:) Bakalım bir daha Nike giyecek misin.

CandanC bunu beğendi.
  17. Emir-

Emir- Üye

Seviye:

Ne demek istiyorsunuz pek anlayamadım. Alerjisi olan adam pamuklu giysin ve kendi seciminin sonucu olarak zature olmak gibi bir bedel ödesin mi demek istiyorsunuz?

18. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Konuyu açan kardeşimiz derdini anlatmış ancak derdine çare ararken "Gok" nickli kardeşimiz,gerçekten de son derece yanlış ve asla gerçeği yansıtmayan bazı önerilerde bulunmuş.Bu ilk üç mesajın ardından konu hafif dağılma eğilimindeyken,bir de allerji meselesi çıkmış.Zatı alinizde Polyester allerjisi mi var? Giymeyin.Bu,yünlü ve pamuklu kıyafetleri giyebileceğiniz anlamına gelmez.Pamuklu ve yünlü kıyafetler giyer ve terler-soğur yine terlerseniz,allerjiden daha büyük bir sorununuz olur.Sırtınıza kramp girer.Böbreklerinizi üşütür ya da .Zatüree olursunuz.Atamadığınız o ter,vücut ısınızı aşırı yükseltir,beyniniz hasar görür.

O sebeptendir ki, her sporun kendine uygun kıyafeti vardır."Yanlış anlamışsınız" desem kendime;"Anlamamışsınız" desem size haksızlık olabileceği endişesiyle,en azından kimsenin canına bir zeval gelmemesi arzumu vurgulamak isterim.

ihtiyar bunu beğendi.
  19. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    derya abim, ben anlamadım gerçekten...

hem koşarken hem pedallarken, amaç ter dışarı atılsın üstümüzdeki kıyafet çabuk kurusun diil mi...

bu durumda, bi koşan insan üst giysisini, biiskletçi üst giysisinden ayıran (arkadaki 3 cepten başka) nedir?

20. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gerçekten de farklı Candan.Bu termal kıyafetlerin polyester kumaşları çok daha özel,ince ve insan derisi benzeri gözenekleriyle dolu.Koşuda kaybedilen terle bisiklette kaybedilen teri kıyaslama.Bisiklette,koşmak için gereken güçten daha farklı olarak,bir de bisikleti taşıyorsun.Ben koşarken 6-7 litre su içtiğimi hiç hatırlamam.Tam tersine,koşarken bunun yarısı kadar bile su tüketilmez.Bisiklette ise sıvı tüketimi maksimum seviyede olur.Uzatmayayım,hediyeni alınca kendin yanyana getir ve gör:)

CandanC bunu beğendi.